» üye girişi » sitemize üye olun
   
 
BU MİSAFİRLER DE KISMETLİ ÇIKTI. :-)))
Avın yapıldığı şehir : Bilinen Turna Avlağımız
Hava ve suyun durumu : Güneşli ve hafif rüzgarlı, su berrak
Avda kalınan süre : 29 Temmuz 2009 6 Saat
Kullanılan ekipman : Turna için at-çek takımlar
Yakalanan avın tür ve boyutları: 10 Adet Turna ve muhtelif boylarda salınanlar

YAPILAN AVIN HİKAYESİ:

Hafta başı Tarık abinin yıllık izinde olduğunu öğrenince kendisini aradım ve geçen haftadan yarım kalmış bir hesabı görmek için benimle gelip gelemeyeceğini sordum, sağolsun kırmadı beni ve tarih, gidilecek saat, götürülecek malzeme hakkında planlar yapılarak beklemeye başladık.

Beklenen gün gelmişti ki Canan ablanın da bize katılacağı haberini aldım, Tarık abi gibi birine Turna avında 8-0 fark atan biriyle avlanacak olmanın sevinciyle sabaha karşı ekibi karşıladım ve tozlu yolumuza yeniden düştük.

Sabah gün doğmadan avlaktaydık ve geçen seferden konakladığımız yer başka avcılar tarafından kullanılmaktaydı. Kısa bir selamlaşma faslından sonra az ileride başka bir yer bularak hazırlıklarımıza başladık. Tam vaktinde, gün doğarken sudaydık, ortam yine sessiz ve harikaydı. Geçen haftadan aklımda kalan yerleri gezmeye başladık ve ilk koyda ilk balığımızı aldık.

Her şey güzel gidiyordu. Geçen sefer atılan ağlardan dolayı yanaşamadığım kıyıdan ilk koyu çıkarken tam köşe başını tutmuş 3-4 Turnayı kıtkamıza taktık ve yeni koylara doğru hareket ettik. Öğle yemeğinin nevalesini çıkarmış olmanın rahatlığıyla tutuyor, salıyor, kaçırıyor, bazen de kıtkamıza takıyorduk balıkları.
Tabi bazen insanı sinir eden bir sessizliğe bürünüyordu avımız ama çok geçmeden yine hareketleniyordu teknemiz.

Öğlen olmak üzereydi ve hafif hafif acıkmaya başlamıştık, dönüş yolunda motoru durdurup, rüzgari arkamıza almış çok güzel bir alanı taramaya başlamıştık ki oltalarımız peş peşe gerilmeye başladı. Ben yaklaşık 9 mt dalan bir Kadife sahtesi kullanıyordum ve bu yemden ümitliydim. Bu arada Canan ablanın tuttuğu balıkları da salarak kendisini daha çok balık tutmaya teşvik ediyorduk ki, midesi kötü sinyaller vermeye başladı. İdare edebileceğini söyledi ve kaldığımız yerden avımıza devam ettik. Yine ümitli olduğum bir yerden geçerken beklediğim misafir misinamı gerdi.

Tarık abiye " Öcü- Öcüüü " diye seslendim ve kepçeledi hemen. Misinamı germesinden daha büyük bir balık bekliyordum ama buda fena sayılmazdı. Zaten limit altı balık hiç gelmedi oltamıza.

Sakarlık edip elimi fena parçalattıktan sonra ölçtük-tarttık 77 cm ve 3,5 kg geldi. Anlayacağınız kanlı-canlı bir mücadele oldu.

Tam gazı almış Tarık abiyle atışlarımızı çoğaltmıştık ki Canan ablanın midesi çok ciddi sinyaller vermeye başladı.Hemen dönüşe geçtik ve arabada dinlendirdik kendisini. Bizde Canan ablanın biraz toparlandığı haberini alınca hemen yemek için hazırlıklara başladık.Ben temizledim, Tarık abi pişirdi sağolsun. Biz yemek hazırlıklarını yaparken bölgenin insanı olduğu belli olan gençler Jeep görünümlü doğanlarıyla mekanımıza "Şemmammi bukeeyy, vıııy vıy vıy vıııy yıııvvv" müziği eşliğinde giriş yaptılar. :-((

Kısa bir selamlaşmadan sonra yüksek müzik eşliğinde balık tutmak için koyda debelenmeye başlamışlardı ki, Tarık abinin ricasını kırmayıp müziği kapattılar.

Tam yemek faslına başlamıştık ki, başka bir botta avlanan iki arkadaş bize dahil oldu ve hoş sohbet muhabbet başladı. Sağolsunlar Turna güveç yapmışlardı ve hiç tereddütsüz masamızın ortasına yerleştirdiler.Avcılık, paylaşım ve insanlık bu işte.
Hep beraber yemeğimizi yiyip, çayımızı içip, fikir alışverişinde bulunduktan sonra onlar avına devam etti biz ise dönüş yoluna geçtik.

Tabi bu arada Canan abla “yeniden avlanalım ben düzeldim” diye Tarık abiyi taciz ediyordu ve biz Canan abla arabada yatarken bütün malzemeyi toplamış neredeyse yerleştirmiştik bile.

Çok güzel bir günün tadı damağımızda dönüş yolculuğumuzu sağ,salim tamamladık ve evimize vardık.

Bu güzel gün için çok teşekkür ederim sevgili büyüklerim Tarık-Canan ERSAL.


Coşkun BOZALAN (30 Temmuz 2009)


Tarih: 31/12/2009
 

RASTGELE-DER'İN KURULDUĞU 2002 YILINDAN BU YANA AMATÖR BALIKÇILIK İLE İLGİLİ MEVZUATTA NELERİN DEĞİŞİMİNİ, GELİŞİMİNİ SAĞLAYABİLDİK?
Bilindiği üzere Derneğimiz RASTGELE-DER'in Tüzüğünün amaç maddesinde yer alan "amatör balık avcılığı...
yazının devamını oku »

KENE Mİ TEHLİKELİ, YOKSA ÇENE Mİ?
Her sene bir kere, nadiren iki kere fırsat bulduğumuz bir maceramız var. Bu macera 3-4 günlüğüne Kız...
yazının devamını oku »

DOSTLARLA AVLANMAK
Dostluk kavramı herkes gibi benim için de çok değerli bir kavramdır. Bu zamanda dost bulmak tabiri c...
yazının devamını oku »

EŞİM NASIL BALIKÇI OLDU?

Çoğu erkek eşi balık avına çıkmadığı için bu güzel zevkten mahrum kalıyor.Ben bu k...
yazının devamını oku »

URAL NEHRİNDE AV

Bu yazımda Ural Nehri’nden bahsedeceğim. Ural Dağları’nın eteklerinden...
yazının devamını oku »

Tüm köşe yazıları

İstanbul Ankara İzmir

 

Site içerisinde online olan kullanıcılar (0 kişi)
tarifler | hakkımızda | iletişim | basından haberler | balık ve kamp malzemesi | trofe | ilk yardım | linkler | rastgele-der ailesi