» üye girişi » FORUM
» Dernek Haberleşme Grubu Üyeliği
   

 
YİNE TURNALAR YİNE YAĞMUR 06 TEMMUZ 2009
Avın yapıldığı şehir : Kızılırmak
Hava ve suyun durumu : Güneş-sağanak yağmur karışık benim havalar
Avda kalınan süre : 6 Temmuz 2009 5 saat
Kullanılan ekipman : Her türlü yapay yem-spin kamışlar
Yakalanan avın tür ve boyutları: Turnalar

YAPILAN AVIN HİKAYESİ:

Hafta sonu, exremefishing team olarak kırmızı benek peşine düşmeyi kafaya koymuştuk. Fakat cuma günü İstanbul' dan gelecek olan ağır misafirimin haberini alınca her zaman ki gibi planlarımı altüst oldu. Bizim ekip cumartesi gece yola çıkacaktı. Oysa ben şansımı da zorlasam sadece cumartesi öğlen kaçabilecektim... Hal böyle olunca ekip alaya bense mecburi istikamet turnaya gitmeye karar verdim.

Cumartesi akşamı eniştem Tamer abi bize geldi ve ertesi gün balığa gideceğimi duyunca birlikte gidip gidemeyeceğimi sordu bende uzun zamandır kendisine söz verdiğim için, tamam abi sabah hazır ol 11 gibi yola çıkalım dedim.

Pazar günü tam 11 de kapının önündeydi arabayı yükleyip yola koyulduk. Meteorolojiden yaptığım kontrollerde gideceğimiz bölgede gök gürültülü sağanak yağış uyarısını bildiğim için, ısrarla abi yanına yağmurluk al diye belki 10 defa söylemiştim. O da apar topar çıktığı için unutmuş. Tesadüf eseri arabasında naylon dan yapım yağmurluk şekilli bir poşeti çantasına atmıştı...(nereden bilirdim burun kıvırdığım o poşetin bizi kurtaracağını)

Yaklaşık 1 buçuk saatlik keyifli bir yolculuk sonrası avlağa vardık.Her zamanki mekanımıza arabamı yanaştırdığımda önceki haftada gördüğüm bir arkadaş yine çadırını kurmuş yiğenleri ile turna kızartıyordu hemen bizede ikram etti sağolsun. Avdan yasalardan bahsederken,her zaman yaptığım gibi http://www.rastgele.org derneğimizden bahsedip derneğimizin bastırdığı kitapçıklardan kendilerine birer adet verdim.(Tarık abi kulakların çınlasın bu sefer fotoğrafladım.)İnanılmaz mutlu oldular,çünkü geçtiğimiz haftalarda birçok kez yasaları bilmek adına bir kitapçık aramış, bulamayınca da tek çare olarak fotokopi çekmeye çalıştığını anlatmıştı.... Biraz sohbet sonrası hemen botu hazırlayıp oradaki avcı arkadaşlarında yardımı ile enişteyle suya indik.

Birkaç deneme sonrası ilk balığımızı taktırınca hemen oltayı enişteye verip balığı onun çekmesini istedim,inanılmaz keyif aldı.
Ardından ikinci balığıda alalım derken yine bulutlar toplanmaya gökyüzü kararmaya başladı.Arabaya mesafemiz çok fazla olduğu için yolda yakalanmayı göze alamadım. Çevreme biraz bakınıp çevresi yüksek kayalar la çevrili kuytu bir koya girip karaya çapayı attım. Elimi poşete attığımda birde ne göreyim 10 defa enişteyi uyardığım yağmurluğumu arabada unutmuştum enişte ise çantasından naylon yağmurluğunu çıkarttı.

Abi biz bunun altına nasıl gireriz derken o mekana has yine gündüz gece oldu. Çaresizlikten botun oturma tahtasına karşılıklı oturup kenetlendik (Artık hiç olmadığımız kadar yakın akraba olduk sanırım ) Naylonu o benim sırtıma gerdiriyor ben onun...

Öyle bir yağmur başladıki anlatamam. Ardından korkunç gök gürültüleri ve etrafa düşen yıldırımlar... Her patlamada biz başladık besmele çekmeye. Sahneyi anlatacak kelime yok, yaşamak lazım.

Yaklaşık 15 dakika bu şekilde bekledik. Bulutlar çekilip güneş yüzünü aradan gösterdiği ana sanırım ikimizde annemizden yeni doğmuş kadar huzuru içimizde hissettik...

Biraz birşeyler atıştırıp tekrar atışlara başladığımız anda eniştenin savurduğu sasisinde ki karnından yakalanan balık görülmeye değerdi. Daha önce Sevgili fishinglevent abide gördüğüm bu sahne bir daha yaşanmaz sanırım demiştim yanılmışım.
Balık vuruşları azalmaya başlamış,tepelerin ardında da güneşin battığını farkettiğimizde eve dönüş vaktinin de geldiğine kanaat getirmiştik.
Botu seri bir şekilde toplayıp yola düştük. Elmadağ'da ki yol çalışması yüzünden Ankara'ya gelmemiz 4 saati buldu.
Enişteyi eve sağa salim bırakıp kendimi eve attım.Bu güzel macerada bana eşlik eden Tamer abime tekrar teşekkür ederim.

Umut DEMİR 10.07.2009

Tarih: 31/12/2009
 

RASTGELE-DER'İN KURULDUĞU 2002 YILINDAN BU YANA AMATÖR BALIKÇILIK İLE İLGİLİ MEVZUATTA NELERİN DEĞİŞİMİNİ, GELİŞİMİNİ SAĞLAYABİLDİK?
Bilindiği üzere Derneğimiz RASTGELE-DER'in Tüzüğünün amaç maddesinde yer alan "amatör balık avcılığını düzenleyen kanun ve yönetmelikler çık...
Bu yazının devamını okuyun »
KENE Mİ TEHLİKELİ, YOKSA ÇENE Mİ?
Her sene bir kere, nadiren iki kere fırsat bulduğumuz bir maceramız var. Bu macera 3-4 günlüğüne Kızılırmak üzerindeki Altınkaya barajında b...
Bu yazının devamını okuyun »
DOSTLARLA AVLANMAK
Dostluk kavramı herkes gibi benim için de çok değerli bir kavramdır. Bu zamanda dost bulmak tabiri caizse samanlıkta iğne aramaya benzer.
Bu yazının devamını okuyun »
EŞİM NASIL BALIKÇI OLDU?

Çoğu erkek eşi balık avına çıkmadığı için bu güzel zevkten mahrum kalıyor.Ben bu konuda çok şanslıyım, her zaman eşimle be...
Bu yazının devamını okuyun »
URAL NEHRİNDE AV

Bu yazımda Ural Nehri’nden bahsedeceğim. Ural Dağları’nın eteklerinden uzanarak, binlerce kilometre yol alıp, ...
Bu yazının devamını okuyun »
TÜM KÖŞE YAZILARINI LİSTELE

Hava Durumu

Ay Durumu


Rastgele-Der Marşı

Site içerisinde online olan kullanıcılar (0 kişi)
Ana Sayfa | Derneğimiz Hakkında | Üyelik Formu | İletişim

Bu sayfalar, amatör olta balıkçılığını sevdirmek ve sürdürülebilir balık avcılığına
katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.
Sayfa içinde gördüğünüz aksaklıkları, sayfa@rastgele.org 'a bildiriniz.
ÜYELİK, SPONSORLUK,REKLAM VE HER TÜRLÜ SORULARINIZ İÇİN
DERNEK İLETİŞİM
rastgeleder@rastgele.org
Tüm Hakkı Saklıdır. 2008 RASTGELE-DER


Tasarım ve Programlama www.Hosthane.com