» üye girişi » FORUM
» Dernek Haberleşme Grubu Üyeliği
   

 
BİR GÜNDE DÖRT MEVSİM ALABALIK AVI
Avın yapıldığı şehir : Kuzey Anadolu bölgesi
Hava ve suyun durumu : Gün İçinde karışık, güneşli, zaman zaman yağmurlu
Avda kalınan süre : 22.06.2009 12 saat
Kullanılan ekipman : Spin takımlar, mepps
Yakalanan avın tür ve boyutları: Kırmızı benek göl alabalığı. Tutulan balık 8 adet

YAPILAN AVIN HİKAYESİ:
Bir haftalık planlar yapılmış, ekip saatler 22.00 yi gösterirken yola çıkılmıştı. Yaklaşık 3 saat süren yolculuktan sonra alabalık uzmanı abimizi evinden aldık.

Yolumuz uzun ve zorlu idi. Uzun süren dönemeçli bir yolculuktan sonra avlağa vardık. Güneş doğdum doğacağım derken çaylar demlenmiş, sofra kurulmuş ve hoş bir sohbet eşliğinde kahvaltıya başlanmıştı. Güzel sohbetin arkasından sıra olta takımlarını hazırlamaya geldi.

Herkes bir heyecanla oltasına sarılmış gözüne kestirdiği yerleri avlamaya başlamıştı. İlk balık hazırlıkları en son hazırlıklarını tamamlayan Emrecan'dan geldi. İlk attığı meppse yapışan yakışıklı alabalık fotoğraflardaki yerini aldı.

Avlağın her tarafı tavaf edilmiştik. Fakat bir türlü alabalıklar yemlerin yüzüne bakmıyordu. "Acaba bu balıklar daha uyanmadı mı?" diye düşünürken bir taraftanda diğer arkadaşları gözlemliyordum. Bu arada attığım yapay balığı sudan keserken alttan gelen balık tüm vucudumda bir ürpertiye yol açtı. Vücudum adrenalin yüklenmiş oltayı zaptetmeye çalışırken heyecandan ölecek gibiydim. Artık yorulan ve kendini teslim eden kırmızı benek resimlerdeki yerini aldı.

Saat 10.00 olmuş tüm ekip bir araya gelmiş sandalyeleri çekmiş sohbete başladı. Ama herkesin gözü suda ki hareketlerdeydi. Su da arada sırada hareketlilik gözlememiştik. Yorulan ekip biraz atıştırdıktan sonra uykuya teslim oldu.Bir saat uyuduktan sonra uyanan Emrecan'la birlikte "biraz da keşfe çıkalım" diyerek yukarlara doğru yola koyulduk. Elimizde oltalarla debisi düşük olan dereyi taramaya başlamıştık ki, menfezin altından çıkan mavi benekli alabalık oltaya atladı. Resimini çektikten sonra suya iade ettim. Sonra gözüme ilişen yere oltamı atar atmaz otların altından çıkan gökkuşağı alabalığın yemi kapmasıyla havalara uçması bir oldu. Biraz uğraştırdıktan sonra teslim olan gökkuşağını aldıktan sonra arada gelen ufak tefek alabalıkları incitmeden suya geri iade ettik.Dönüş yolunda tekrar aynı menfezden Emrecan'ın aldığı ikinci gökkuşağınıda yanımıza alarak öğlen yemeği için kamp alanına döndük. Izgaranın yanında Türcan abinin özel alabalık kızartması ve sosu ile afiyetle yemeğimizi yedik.

Öğleden sonra yağmurla birlikte alabalıkta kendine gelmişti. Emrecan'ın yakaladığı bir alabalık yanında iki tanede kaçırdı.

Günün en güzel anı; Emrecan balığı yakaladığı anda balık kendini kökün içine attı. Emrecan da almak için suya girdi.Ve tam yakaladım derken balık kendine havaya fırlattı.İnanılmaz güzel bir manzaraydı. Havadaki balığı yakalamak için Emrecan'ın oltayı elinden atarak dizlerinin üzerinde havadaki balığa hamle yapması sonucu değiştirmemişti. Balık bize el sallayarak ağzında mepps ile uzaklaştı.

Türcan abinin iki benimde bir balık daha balık yakaladıktan sonra yağmurun kesilmesi ile birlikte balıkta kesmişti. Artık akşam olmak üzereydi. O güzel manzara ve güzel balıkları arkamızda bırakarak evimizin yolunu tuttuk. Tüm güzellikler için arkadaşlara ve Usta Türcan abiye çok teşekkürler.
Tuncer ÜNAL 22.06.2009


Tarih: 03/07/2009
 

RASTGELE-DER'İN KURULDUĞU 2002 YILINDAN BU YANA AMATÖR BALIKÇILIK İLE İLGİLİ MEVZUATTA NELERİN DEĞİŞİMİNİ, GELİŞİMİNİ SAĞLAYABİLDİK?
Bilindiği üzere Derneğimiz RASTGELE-DER'in Tüzüğünün amaç maddesinde yer alan "amatör balık avcılığını düzenleyen kanun ve yönetmelikler çık...
Bu yazının devamını okuyun »
KENE Mİ TEHLİKELİ, YOKSA ÇENE Mİ?
Her sene bir kere, nadiren iki kere fırsat bulduğumuz bir maceramız var. Bu macera 3-4 günlüğüne Kızılırmak üzerindeki Altınkaya barajında b...
Bu yazının devamını okuyun »
DOSTLARLA AVLANMAK
Dostluk kavramı herkes gibi benim için de çok değerli bir kavramdır. Bu zamanda dost bulmak tabiri caizse samanlıkta iğne aramaya benzer.
Bu yazının devamını okuyun »
EŞİM NASIL BALIKÇI OLDU?

Çoğu erkek eşi balık avına çıkmadığı için bu güzel zevkten mahrum kalıyor.Ben bu konuda çok şanslıyım, her zaman eşimle be...
Bu yazının devamını okuyun »
URAL NEHRİNDE AV

Bu yazımda Ural Nehri’nden bahsedeceğim. Ural Dağları’nın eteklerinden uzanarak, binlerce kilometre yol alıp, ...
Bu yazının devamını okuyun »
TÜM KÖŞE YAZILARINI LİSTELE

Hava Durumu

Ay Durumu


Rastgele-Der Marşı

Site içerisinde online olan kullanıcılar (0 kişi)
Ana Sayfa | Derneğimiz Hakkında | Üyelik Formu | İletişim

Bu sayfalar, amatör olta balıkçılığını sevdirmek ve sürdürülebilir balık avcılığına
katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.
Sayfa içinde gördüğünüz aksaklıkları, sayfa@rastgele.org 'a bildiriniz.
ÜYELİK, SPONSORLUK,REKLAM VE HER TÜRLÜ SORULARINIZ İÇİN
DERNEK İLETİŞİM
rastgeleder@rastgele.org
Tüm Hakkı Saklıdır. 2008 RASTGELE-DER


Tasarım ve Programlama www.Hosthane.com