» üye girişi » FORUM
» Dernek Haberleşme Grubu Üyeliği
   

 
VASAT BİR AV GÜNÜNÜN HİKAYESİ...
Avın yapıldığı şehir : Bilinen turna avlaklarımız
Hava ve suyun durumu : Güneşli, zaman zaman parçalı bulutlu, su aşırı berrak
Avda kalınan süre : 28.06.2009 12 saat
Kullanılan ekipman : Turna için at-çek takımlar
Yakalanan avın tür ve boyutları: 6 Adet Turna, ufaklıklar hariç

YAPILAN AVIN HİKAYESİ:

Üç haftadır balığa gidememiş olmanın açlığıyla çıktık yola. Yıllardır gitmediğim bir avlaktan güzel haberler geliyordu ve gerçekten güzel anıları vardı bende.
Kafamda bin türlü hayallerle vurduk kendimizi tozlu yollara. Tozlu derken gerçekten tozlu, yol çalışmalarından dolayı hepimizin bildiği gibi o bölgeye gitmek eziyet, hele de bizim arabanın kapı fitilleri gibi fitillerinizde bozuksa hayatınız boyunca yutmadığınız tozu yutarsınız.

Sabah gün doğumuna yetişip 6 gibi botu suya indirdik. Hava ve suyun durumu çok güzeldi, hemen hedeflediğim bölgeye geçip rastgele dedik. Dedik demesine amaaaaa, vardı bu işte bi anormallik. Ne yeme tepki, ne de bir takip hiçbir hareket yoku. Zemin yapısı Turna için çok ideal yapıda ve beni çok ümitlendirmesine rağmen istediğimi bir türlü alamıyordum.
1 alıkonulan ve 1 de salınan olmak üzere 2 balık ile öğleni ettik.

Müthiş bir hayal kırıklığına uğradım, en acemi zamanlarımda hayatımın en büyük balıklarını elimdeki dandik ekipmanlarımla kıyıdan tuttuğum bu güzel bölge ne yazık ki hala verimsizdi. Balıksız ama bol tilkili bölgeden ayrılmaya ve her zaman gittiğim avlağa yönelmeye karar verdim. Hiç üşenmeyip tekrar botu topladık ve diğer avlağa doğru hareket ettik.

Öğleden sonra 3:30 gibi yeni av bölgemizde, sudaydık.

Pek verimli olmasa da bu seferde yanıltmadı beni yeni yerimiz. Kene olaylarından korktuğum için çoğu bölgeye ava gitmiyordum ki burada da buldu bizi, arkadaşlardan birinin pantolon içerisinden çıkan kene hepimizi tedirgin etmeye yetti. Uyuz olmuş gibi kaşınıp, vücudumuzda kene aramaya başladık.

Uçanlar-kaçanlar-salınanlar hariç 5 balıkta burada tuttuktan sonra yorgunluğa ve gelmekte olan yağmurun korkusuna dayanamayıp kıyıya yanaştık.

Biz sudan çıktıktan sonrada hava müthiş bozdu, hızlı şekilde yarım yamalak toparlandıktan sonra kıl payı yağmura çalım atarak dönüş yoluna geçtik.

Hiç düşünememiştim büyük botun büyük sıkıntısı olacağını. Her seferinde toplaması, temizlemesi, eve geri taşınması eziyet oluyor. Birde doğa harikası güzelim avlakların bu denli verimsizleştirilmesi, hırpalanması ve kirletilmesini yaşayarak görünce en ufak yük bile insana ağır geliyor. Ama bu konuda çalışıp çabalayan sizler ve üyesi bulunduğum Rastgeder olduğu sürece hep yeniden ümitleneceğim, güzel günlerin hayallerini kurmaya devam edeceğim.

Hepinize RASTGELE.

Coşkun BOZALAN 29.06.2009


Tarih: 29/06/2009
 

RASTGELE-DER'İN KURULDUĞU 2002 YILINDAN BU YANA AMATÖR BALIKÇILIK İLE İLGİLİ MEVZUATTA NELERİN DEĞİŞİMİNİ, GELİŞİMİNİ SAĞLAYABİLDİK?
Bilindiği üzere Derneğimiz RASTGELE-DER'in Tüzüğünün amaç maddesinde yer alan "amatör balık avcılığını düzenleyen kanun ve yönetmelikler çık...
Bu yazının devamını okuyun »
KENE Mİ TEHLİKELİ, YOKSA ÇENE Mİ?
Her sene bir kere, nadiren iki kere fırsat bulduğumuz bir maceramız var. Bu macera 3-4 günlüğüne Kızılırmak üzerindeki Altınkaya barajında b...
Bu yazının devamını okuyun »
DOSTLARLA AVLANMAK
Dostluk kavramı herkes gibi benim için de çok değerli bir kavramdır. Bu zamanda dost bulmak tabiri caizse samanlıkta iğne aramaya benzer.
Bu yazının devamını okuyun »
EŞİM NASIL BALIKÇI OLDU?

Çoğu erkek eşi balık avına çıkmadığı için bu güzel zevkten mahrum kalıyor.Ben bu konuda çok şanslıyım, her zaman eşimle be...
Bu yazının devamını okuyun »
URAL NEHRİNDE AV

Bu yazımda Ural Nehri’nden bahsedeceğim. Ural Dağları’nın eteklerinden uzanarak, binlerce kilometre yol alıp, ...
Bu yazının devamını okuyun »
TÜM KÖŞE YAZILARINI LİSTELE

Hava Durumu

Ay Durumu


Rastgele-Der Marşı

Site içerisinde online olan kullanıcılar (0 kişi)
Ana Sayfa | Derneğimiz Hakkında | Üyelik Formu | İletişim

Bu sayfalar, amatör olta balıkçılığını sevdirmek ve sürdürülebilir balık avcılığına
katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.
Sayfa içinde gördüğünüz aksaklıkları, sayfa@rastgele.org 'a bildiriniz.
ÜYELİK, SPONSORLUK,REKLAM VE HER TÜRLÜ SORULARINIZ İÇİN
DERNEK İLETİŞİM
rastgeleder@rastgele.org
Tüm Hakkı Saklıdır. 2008 RASTGELE-DER


Tasarım ve Programlama www.Hosthane.com