» üye girişi » sitemize üye olun
   
 
BABALAR GÜNÜ
Avın yapıldığı şehir : Anadolu da bir yer
Hava ve suyun durumu : Açık Güneşli
Avda kalınan süre : 21.06.2009
Kullanılan ekipman : 2.10 SPİN KAMIŞ RAPALA 30 MAKİNE SPRO WOBLER
Yakalanan avın tür ve boyutları: TURNA 4 ADET 65- 80 CM

YAPILAN AVIN HİKAYESİ :

Uzun bir süredir balığa çıkamadım. Bu sebepten kıvranırken msn de coşkun kardeşimle acaba bu hafta sonu beraber çıksakmı diye konuştuk. Cumartesi saçma koşturmalar nedeniyle hiç bir şeye fırsat bulamayıp ertesi gün saat 11 e kadar evde geçirdim. Ani bir karar verip kızımla birlikte yola çıktık. Yolculuk su kıyısında son buldu. Daha sonra bot kurma ve suya indirme faslı başladı. Sıcakta baya zahmetli oldu ama suya cıkıp rüzgarı yüzümüzde hissedince ferahladık.
İlk sazlığa yapılan atışta misninanın gamı alınmış oldu. ikinci ve kıyıya paralel atışta vuruşu aldım. Yanımızda kepçenin olmaması ve balık almaya niyetli olmamanın verdiği rahatlıkla balıkla 10 dakika kadar mücadele ettik.
Ve nihayet su üstünde yan yatmış vaziyette pes ettirdik.

Alıp iğneyi çıkartmaya çalışırken ani bir kafa hareketi ile kendiliğinden kurtuldu. Doğrusu sevindim çünki yara almadan sadece alt çenede kalan 2 iğne yarasıyla suya geri dönmüştü.
Kürek çekerek bir az ileride bulunan küyük girintiye yaklaştık yem suya düştüğünde hafif çekerek dalmasını sağladım ikinci turda yine vuruş geldi. Bu kez durum biraz daha sevindiriciydi. Kaloma açılıyor çekmek istediğimde ise makine kafası vızıldayarak boşa dönüyordu. Bayağı iri diye düşündüm. Yine uzunca sayılacak bir mücadele sonunda balık botun yanında yorulmuş vaziyette görünür hale geldi.

Bir süre daha gergide tuttum iyice hareketsiz kalınca kulağının arkasına elimi sokarak balığı bota cıkardım. Ardından woblerin kuyruk kısmında bulunan iğnelerden balığı kurtardım. Bota tabanına yattığında tekrar cırpınmaya başladı. Hazırlıksız bir durumda çıktığımızdan fotoğraf makinesi yanımızda yoktu alelacele cep telefonu ile resimlendi. Şansımızdan olsa gerek resimlemek için fırsat elde ettik. Derken suya iade zamanı geldi. botun yanında tekrar suya alışması için kontrollü şekilde tutuldu nefes alışı normale döndüğünde ellerimi gevşettim.
Tek bir kuyruk hareketi ile berrak suya daldı ve gözden kayboldu. Tekrar karşılaşırız umarım dedim içimden. Bu arada balıkla mücadeleyi ve bota alınışını izleyen yan komşularım. Bütün bu olanları garip sesler çıkararak takdir ettiler !
Umurumda bile olmadı. Gördüğünüz fotolar bahsettiğim bu 80 cm lik turnaya aittir. O gün toplam 20 atışta 65 cm ile 80 cm arası değişen 4 turna ile karşılaştık. ve hepsi suya geri döndü.

Bu güne kadar bu kadar kısa sürede bu kadar güzel sayılabilecek boyda balığı bu kadar az atışla almadım doğrusu...

Güneş alçalmaya başladığında kıyıya yöneldik. Klasik işkencem olacak gibi görünen bot yıkama kurutma ve toplama hadisesine giriştik.
Remork çeki demiri fiber bir tekne olmadan bu işler zor.....

Yolda gözümüze kestirdiğimiz bir lokantada ısmaladığımız saç kavurmamızı fırından yeni çıkan lavaş eşliğinde afiyetle yedikten sonra eve döndük.

Kısa eğlenceli bir gün dü ....Ama değdi doğrusu.

İlhami TOKER 21.06.2009


Tarih: 28/06/2009
 

RASTGELE-DER'İN KURULDUĞU 2002 YILINDAN BU YANA AMATÖR BALIKÇILIK İLE İLGİLİ MEVZUATTA NELERİN DEĞİŞİMİNİ, GELİŞİMİNİ SAĞLAYABİLDİK?
Bilindiği üzere Derneğimiz RASTGELE-DER'in Tüzüğünün amaç maddesinde yer alan "amatör balık avcılığı...
yazının devamını oku »

KENE Mİ TEHLİKELİ, YOKSA ÇENE Mİ?
Her sene bir kere, nadiren iki kere fırsat bulduğumuz bir maceramız var. Bu macera 3-4 günlüğüne Kız...
yazının devamını oku »

DOSTLARLA AVLANMAK
Dostluk kavramı herkes gibi benim için de çok değerli bir kavramdır. Bu zamanda dost bulmak tabiri c...
yazının devamını oku »

EŞİM NASIL BALIKÇI OLDU?

Çoğu erkek eşi balık avına çıkmadığı için bu güzel zevkten mahrum kalıyor.Ben bu k...
yazının devamını oku »

URAL NEHRİNDE AV

Bu yazımda Ural Nehri’nden bahsedeceğim. Ural Dağları’nın eteklerinden...
yazının devamını oku »

Tüm köşe yazıları

İstanbul Ankara İzmir

 

Site içerisinde online olan kullanıcılar (0 kişi)
tarifler | hakkımızda | iletişim | basından haberler | balık ve kamp malzemesi | trofe | ilk yardım | linkler | rastgele-der ailesi