» üye girişi » FORUM
» Dernek Haberleşme Grubu Üyeliği
   

 
1 MAYISI BEN DE KUTLADIM :-))
Avın yapıldığı şehir : Malum Turna Avlağımız
Hava ve suyun durumu : Açık ve güneşli
Avda kalınan süre : 01.05.2009 9 Saat
Kullanılan ekipman : Muhtelif yapay yemler
Yakalanan avın tür ve boyutları: 9 adet Turna 3 ü suyuna iade

YAPILAN AVIN HİKAYESİ:

İşyerinde çeşitli zamanlarda "abi bende seninle balığa gelmek istiyorum" diyen Mesut kardeşimin ısrarı üzerine birde sürpriz 1 Mayıs tatili eklenince bu avı yapmaya karar verdim.
Önce biraz tedirgin oldum, hava şartlarından dolayı, ama sezonu henüz açmamış olduğumdan dolayı düştüm yola.
Hem 3 günlük tatil nasıl harcanacaktı değil mi?

Cuma sabaha karşı Mesut'un beni almaya gelmesiyle gerekli malzemeleri arabaya tıka-basa doldurarak yola çıktık.

Yağmur beklediğim için yedek kıyafet, yağmurluklar, naylon muşamba derken abartmışım yük olayını. Sabah 6 gibi istediğim avlak olmasa da yakın bir yerden baraja girdik.

Arabamızın yüksekliği müsait olmadığından istediğim yerden giremedim maalesef. Sağolsun bizim çaylağın beklemediğim becerisi ve yardımı ile 30 dakikada botu hazır hale getirip kendimizi attık suya.Niyetim boğaza girip orada avlanmaktı. Çünkü hiç boş çevirmedi beni. Karşı kıyıda gözüme kestirdiğim sazlığın önüne yaklaşır yaklaşmaz 2 turna birden alınca "bu gün hava bozmazsa müthiş balık tutacağız" dedim.

Bizim çaylağında ilk defa olta atacağını unutmuştum ki hatırlattı. Ona da gerekli ön eğitimi verdikten sonra antrenman yapması için gerekli yemleri tavsiye ederek (tabiî ki banko yemleri biraz alıştırdıktan sonra verecektim) avlanmaya devam ettik.

Şansıma hava durumu yağış göstermesine rağmen çok güzel hava vardı ve avlakta bizden başkada kimsecikler yoktu. Keşke ses kayıt cihazım olsaydı da o kuşların seslerini kaydetme şansım olsaydı.

Çok özlemişim çook.

Çeşitli koyları yoklayarak öğleden sonraya kadar avlandık. Çok verimli olmasa da, takipler, kaçanlar derken güzel vakit geçiriyorduk.

Bir koyda ihtiyaç gidermek ve yemek için mola verdiğimizde bir ağ bulduk, muhtemelen daha sonra kullanılmak üzere zulalanmıştı. Onu bir güzel imha ettikten sonra avımıza kaldığımız yerden devam ettik.Bizim çaylağın atışları güzelleştikten ve işin mantığını çözdüğünü gördükten sonra banko yemi tutuşturdum eline.
İlk ziyaret ettiğimiz koyda hayatının ilk turnalarıyla tanıştı ve hiç tereddütsüz "abi bunları salıyoruz değil mi?" dedi, sağolsun.

Balık yakalamanın ve geri salmanın doyumsuz keyfini yaşayan Mesut sağolsun beklemediğim bir biçimde beni de mutlu etti.

Tek canımı sıkan şey alıkoyduğumuz 6 balığın 3 ünde havyar olması oldu. Normalde Turna avına bu kadar erken başlamıyorum, ama bu sefer dayanamamıştım.Öğleden sonra 3 ten sonra kıyıya yönelerek toparlandık ve yavaş yavaş evin yolunu tuttuk.
Çok fazla anlatacak şey var ama sanırım bu kadar yeter. Bir başka avımda siz değerli dostlarımla birlikte olmak dileğiyle.

Coşkun BOZALAN 01 05.2009Tarih: 02/05/2009
 

RASTGELE-DER'İN KURULDUĞU 2002 YILINDAN BU YANA AMATÖR BALIKÇILIK İLE İLGİLİ MEVZUATTA NELERİN DEĞİŞİMİNİ, GELİŞİMİNİ SAĞLAYABİLDİK?
Bilindiği üzere Derneğimiz RASTGELE-DER'in Tüzüğünün amaç maddesinde yer alan "amatör balık avcılığını düzenleyen kanun ve yönetmelikler çık...
Bu yazının devamını okuyun »
KENE Mİ TEHLİKELİ, YOKSA ÇENE Mİ?
Her sene bir kere, nadiren iki kere fırsat bulduğumuz bir maceramız var. Bu macera 3-4 günlüğüne Kızılırmak üzerindeki Altınkaya barajında b...
Bu yazının devamını okuyun »
DOSTLARLA AVLANMAK
Dostluk kavramı herkes gibi benim için de çok değerli bir kavramdır. Bu zamanda dost bulmak tabiri caizse samanlıkta iğne aramaya benzer.
Bu yazının devamını okuyun »
EŞİM NASIL BALIKÇI OLDU?

Çoğu erkek eşi balık avına çıkmadığı için bu güzel zevkten mahrum kalıyor.Ben bu konuda çok şanslıyım, her zaman eşimle be...
Bu yazının devamını okuyun »
URAL NEHRİNDE AV

Bu yazımda Ural Nehri’nden bahsedeceğim. Ural Dağları’nın eteklerinden uzanarak, binlerce kilometre yol alıp, ...
Bu yazının devamını okuyun »
TÜM KÖŞE YAZILARINI LİSTELE

Hava Durumu

Ay Durumu


Rastgele-Der Marşı

Site içerisinde online olan kullanıcılar (0 kişi)
Ana Sayfa | Derneğimiz Hakkında | Üyelik Formu | İletişim

Bu sayfalar, amatör olta balıkçılığını sevdirmek ve sürdürülebilir balık avcılığına
katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.
Sayfa içinde gördüğünüz aksaklıkları, sayfa@rastgele.org 'a bildiriniz.
ÜYELİK, SPONSORLUK,REKLAM VE HER TÜRLÜ SORULARINIZ İÇİN
DERNEK İLETİŞİM
rastgeleder@rastgele.org
Tüm Hakkı Saklıdır. 2008 RASTGELE-DER


Tasarım ve Programlama www.Hosthane.com