» üye girişi » sitemize üye olun
   
 
AKDENİZ'DE SABAH
Avın yapıldığı şehir : Gazipaşa Limanı
Hava ve suyun durumu : Mevsim normali
Avda kalınan süre : 30.04.2009 2 saat
Kullanılan ekipman : Daiwa mavi- beyaz 11cm. 14gr. wobbler 0.18 ip misina
Yakalanan avın tür ve boyutları: 1 adet baracuda

YAPILAN AVIN HİKAYESİ:

AKDENİZ'DE SABAH - 1

Değerli dostlarım,

Bir müddettir Antalya Gazipaşa'da bulunuyorum. İşlerimin yoğunluğu sebebiyle denize bu kadar yakın olmama rağmen çok fazla avlanma fırsatı bulamıyordum. Bir kaç kez akşamları deneme yapma fırsatım olmuştu. Ama iki gün öncesine kadar av arkadaşım sonerle beraber denizde görebildiğimiz sadece bir ahtapot, bir kalamar ve bir müren dışında balık ümidimiz kalmıyor gibiydi.

Yanlız iki gün önce yine fırsat bulup sahile gittiğimizde mustad minnow FT 11cm. rapala ile at çek yaparken karşılaştığım ve yemi kıyıya kadar takip edip beni farkettikten sonra kıvrak bir manevrayla dönüp giden yaklaşık 70cm. civarındaki baracuda'dan sonra umutlarım artmış ve hedefi levrekten baracuda'ya çevirmiştim.

Bu gün sabah ezanla birlikte limanda bulmuştuk kendimizi sonerle beraber.
Hava henüz aydınlanmamıştı. Oltalarımızı hazırlayıp bu bölgenin pek rağbet etmediği at çek yöntemiyle avlanmaya başladık. Henüz yarım saat geçmemiştiki hemen iki üç metre ötemde bir ses duydum. Ürktüm. Karanlıkta farkedemiyordum ne olduğunu. Sudan biraz uzaklaşıp daha dikkatli baktım ve avlağı paylaştığımız sevimli Akdeniz Fokunu farkettim. Avlağı ona bırakmanın hepimiz için hayırlı olacağını düşünerek limanın açık deniz tarafına geçtim.

Burası küp betonlardan yapılmış bir liman olduğundan av noktası bulmak hayli zor benim için.

Ama kısmet dedim.

Denizden yaklaşık 4 metre civarı bir yükseklikten oltamı gönderdim suya. Ucunda Daiwa MAvi- beyaz 11cm 14gr. wöblerim vardı. Daha çekmeye başladığım anda oltanın ucundaki ağırlık ve suyun üstünde çırpınan balık beni heyecanlandırmıştı. Önce küçük bir levrek heralde dedim. Yaklaştıkça çırpınışları arttı. Tabi benim de düşüncelerim. Yüksek bir noktadaydım. Balığı bu noktaya almam sıkıntılı olabilirdi. Misinam 0,18 ip, fırdöndüm 22 kg'lık remixson düğümlerime güveniyorum ama balığın ağzına güvenmiyordum. Ama çare yoktu.
Durduğum küpün üstünden aşağıya inemez veya başka bir noktaya geçemezdim. Kısmet diyip balığı yukarıya doğru çektim.

İğne güzel oturmuştu ve Baracudam yanımdaydı.

Uzun bir aradan sonra bu baracuda benim için iyi oldu. Yaklaşık 50 günlük yorgunluğumu aldı götürdü. Saat 5 gibi başlayan avımızı 7 gibi sonlandırdık ve şantiyeye döndük...

Kızım uyanınca onunla konuştuk.
Balıktan çok fokla ilgilendi.:):):)

Ha bir de hepimizin oltası varmış ama kardeşinin yokmuş.. Ona da olta alacakmışım... :):):)

To be continue....

Ahmet Emre ESİRGEN 30.04.2009


AKDENİZ'DE SABAH - 2

Avın Yapıldığı Şehir: Gazipaşa/Antalya
Hava ve Suyun Durumu: Mevsim Normallerinde (Rüzgar ortalama 6-7 knot Doğu, Dalga boyu tahminen 1-2 mt.)
Avda Kalınan Süre: 2 saat
Kullanılan Ekipman: Alba Star Prima 2,40 10-30gr. Kamış, Remixson Rainbow 30 Makina, 0,18 İp, Alba Star 1440 11cm, 14gr Wöbler
Yakalanan avın Tür ve Boyutları: 1 adet Baracuda 58cm.

YAPILAN AVIN HİKAYESİ:,

Yeniden Merhaba Sevgili dostlar,

İç anadoludan sonra Akdenize inip iki gün üst üste av raporu hazırlamak gerçekten keyifli oluyormuş.

İç anadoluda avsız geçen günlerin acısını çıkartırcasına bu sabah yine av partnerim sonerle birlikte ezanla kendimizi her zaman ki avlağımızda bulduk.Bulduk ama bugün dünden farklıydı. Hava kapalıydı, rüzgar yaklaşık yedi-sekiz knot civarı, doğudan esiyor(Gazipaşa Limanına göre denize doğru) olmasına rağmen deniz çok hareketliydi. Sular yükselmiş, dalga boyu 1-2 mt. arasında değişiyordu.

Önce Limanın arkasında bulunan dere ağzını denemek istedik ama dalgaların fazlalığı bizi yine eski yerimize gitmeye mecbur etti. Ancak burdada değişen bir şey yoktu. Deniz yükselmiş, dalgaların limanı çevreleyen küplere çarpması ile su dün 3-4 metre yukarda kaldığım kısmı bile geçer olmuştu. Limanın iç kısmı sakindi. Rüzgarı arkamıza alıp atış mesafesini arttırabilmek için limanın tam karşı kısmına geçtik.Dün balığı yakaladığım Daiwa mavi-beyaz wöblerle denemelere başladım. Her hangi bir hareket yoktu. Rapala marka turuncu 9cm wöblerimi taktım gene hareket yoktu. Ardından Dün Soner'e bir kaç parça wöbler almak için gittiğimiz balıkçıda gördüğüm ve Soner'e al dememe karşılık almadığı, bunun üzerine benim aldığım Alba star 1440 model 11cm, 14 gram gri,beyaz, kırmızı wöblerimi taktım.

Bingo daha ilk atışta, balık atlamıştı. Bu dünkünden büyük ve hırçındı. Daha muhteşem taklaları ve çırpınışları vardı. Balığı dışarı aldım. 6-7 mt. ileride duran Soner'in "abi o dün bana al dediğin wöblerdi dimi*" demesi gerçekten güzeldi.Soner şansızlığını kıramamış olsa da, ben yine baracudamı almış ve artık günlük limitimi doldurmuştum.
Bu saatten sonra değişik yemler deneyerek, hem yemlerin aksiyonları, hem atış tekniğimi geliştirmek üzere çalışma yapmaya başladım. Saat 7 gibi avımızı sonlandırdık.

Avımız sırasında yanımıza gelen bir kaç bölge balıkçısı, göl kamışı ile mantarlı takım yaparak, kıbrıs sarmasına sardalya takarak avlanmaya çalışıyorlardı. Ama biz ayrılana kadar onların oltasınada vuran olmadı. Bize at çek yapabileceğimiz bir yer tarif ettiler, Zaman zaman iri levrek yapıyormuş bu bölge. Yolumuzun üstündeydi ve keşif yapmak için uğradık.Resimlere baktığınızda neden zaman zaman iri levrek yaptığını sanırım anlayacaksınız. Burada av yapmak dağcılık ve ustalık gerektirir.

Gazipaşa'dan sevgilerle.. ..

To be continue.... ..

A.Emre Esirgen.01.05.2009Tarih: 30/04/2009
 

RASTGELE-DER'İN KURULDUĞU 2002 YILINDAN BU YANA AMATÖR BALIKÇILIK İLE İLGİLİ MEVZUATTA NELERİN DEĞİŞİMİNİ, GELİŞİMİNİ SAĞLAYABİLDİK?
Bilindiği üzere Derneğimiz RASTGELE-DER'in Tüzüğünün amaç maddesinde yer alan "amatör balık avcılığı...
yazının devamını oku »

KENE Mİ TEHLİKELİ, YOKSA ÇENE Mİ?
Her sene bir kere, nadiren iki kere fırsat bulduğumuz bir maceramız var. Bu macera 3-4 günlüğüne Kız...
yazının devamını oku »

DOSTLARLA AVLANMAK
Dostluk kavramı herkes gibi benim için de çok değerli bir kavramdır. Bu zamanda dost bulmak tabiri c...
yazının devamını oku »

EŞİM NASIL BALIKÇI OLDU?

Çoğu erkek eşi balık avına çıkmadığı için bu güzel zevkten mahrum kalıyor.Ben bu k...
yazının devamını oku »

URAL NEHRİNDE AV

Bu yazımda Ural Nehri’nden bahsedeceğim. Ural Dağları’nın eteklerinden...
yazının devamını oku »

Tüm köşe yazıları

İstanbul Ankara İzmir

 

Site içerisinde online olan kullanıcılar (0 kişi)
tarifler | hakkımızda | iletişim | basından haberler | balık ve kamp malzemesi | trofe | ilk yardım | linkler | rastgele-der ailesi