» üye girişi » sitemize üye olun
   
 
MERSİN'DE AKYA AVI
Avın yapıldığı şehir : Mersin
Hava ve suyun durumu : Hava güneşli& rüzgarlı- ısı 19-20 derece.Deniz dalgalı 22 derece
Avda kalınan süre : Aralık 2008 4 gün içinde muhtelif saatler
Kullanılan ekipman : Her türlü yapay yem/donmuş sübye kafası
Yakalanan avın tür ve boyutları: Fazla sayıda 2-5 kg. arası balon tamamı darp edildi/ 2 adet akya 4-6 kg.

YAPILAN AVIN HİKAYESİ:

Kurban bayramında 1. gün akşamı, kurban işini bitirir bitirmez, halamların yazlığına yola koyulduk.

Ben halamların Mersin Ayaş’taki bu yazlığına oldum olası hastayımdır. Denize sıfır olan bu evde sabah uyandığımda, balkona çıkıp insana sonsuz gelen mavinin ucunda doğan güneşi görmek, bana yaşama sevinci aşılar.

Daha ilk gün ben yeğenim Fatih ve yeni damat Ali doğruca Erdemli balık haline gittik. Oradan kendime taze sübye ve dip balığı sevmesem de çim çim aldım. Eve döner dönmez botu hazırlayıp denizle kavuşmaktı amacım. Öyle de oldu. Fakat hesapta olmayan büyük bir sorun var ! Deniz çıldırmış durumda. Dalgalar kabarmış, peşi sıra dövüyor kıyıları. Bu durum tayfalarımı tırsıtıp, damatı kaybetsek te, yeğenim beni yalnız bırakmadı. Ben dururmuyum? Biraz bölge analizi yapıp, dip takılalım dedim. Fakat mideler allak bullak oldu. Hemen tam yol verip gözüme kestirdiğim bir burna doğru yöneldim.

Hedefim Akya, namı diğer kuzu idi, botun içinde 2 dakikada sübyeli takımımı yaptım. Fatih’e de orta su vobleri verdim. Başladık sırtıya. Şura bura derken ilk kuzum muhteşem vuruşunu yaptı.

İşte o an aldığım hazzı anlatamam..... Vuruşu hiçbir balığa benzemeyen harika bir cins.... Çıkrığım vızzzzzzzz moduna geçti. Belli bir uğraş sonunda ilk akya geldi.
Mutluluktan ne yapacağımızı şaşırdık.

Aldığımız bu balıkla daha fazla kasmadan evin yolunu tuttuk. Zira saat 12:00 dan sonra dalgalar 3-5 ten 5-7 ye dönüyordu. Bu balığı 10 kişi tıka basa yedik.
2. gün amacım sabah güneş doğmadan baraküda peşine düşmekti. Fakat hava ve deniz müsaade etmedi. Yine 10:00 civarı çıktık saat 13:00 e kadar taktırdığımız dev balonların penseyle çenesini kırıp suya attığımın haddi hesabı yok.Tatilin 3 ve 4 günüde hava 3-5 in altına düşmedi. Baraküda hayal oldu bu yüzden... Bizde yine kuzu peşine düştük.
Bir yığın balonun içinde ikinci kuzum birincisinden de büyük olarak bizi onurlandırdı. Deniz ve hava koşullarının adam gibi av yapmama müsaade etmemesine rağmen vasat denilen bölgeden alacağımı aldım.Anlatacak çok şey var ama yorgunluktan sürünüyorum, bu seferlik idare edin.

Darısı sizlere...


Umut DEMİR (Aralık 2008)Tarih: 04/02/2009
 

RASTGELE-DER'İN KURULDUĞU 2002 YILINDAN BU YANA AMATÖR BALIKÇILIK İLE İLGİLİ MEVZUATTA NELERİN DEĞİŞİMİNİ, GELİŞİMİNİ SAĞLAYABİLDİK?
Bilindiği üzere Derneğimiz RASTGELE-DER'in Tüzüğünün amaç maddesinde yer alan "amatör balık avcılığı...
yazının devamını oku »

KENE Mİ TEHLİKELİ, YOKSA ÇENE Mİ?
Her sene bir kere, nadiren iki kere fırsat bulduğumuz bir maceramız var. Bu macera 3-4 günlüğüne Kız...
yazının devamını oku »

DOSTLARLA AVLANMAK
Dostluk kavramı herkes gibi benim için de çok değerli bir kavramdır. Bu zamanda dost bulmak tabiri c...
yazının devamını oku »

EŞİM NASIL BALIKÇI OLDU?

Çoğu erkek eşi balık avına çıkmadığı için bu güzel zevkten mahrum kalıyor.Ben bu k...
yazının devamını oku »

URAL NEHRİNDE AV

Bu yazımda Ural Nehri’nden bahsedeceğim. Ural Dağları’nın eteklerinden...
yazının devamını oku »

Tüm köşe yazıları

İstanbul Ankara İzmir

 

Site içerisinde online olan kullanıcılar (0 kişi)
tarifler | hakkımızda | iletişim | basından haberler | balık ve kamp malzemesi | trofe | ilk yardım | linkler | rastgele-der ailesi