» üye girişi » sitemize üye olun
   
 
LEVREK AVI
Avın yapıldığı şehir : Çanakkale
Hava ve suyun durumu : 2-4 Poyraz, Hava sıcaklığı: 7 °C, kapalı, gökyüzü. Su sıcaklığı: 12 °C
Avda kalınan süre : 01.02.2009 2 saat
Kullanılan ekipman : Muhtelif rapala ve silikonlar
Yakalanan avın tür ve boyutları: 2 adet levrek (toplam 3,5 kg) 1 adet ispendek (750 gr) 1 adet zargana (50 cm)

YAPILAN AVIN HİKAYESİ:

Yoğun iş ortamında bile arada fırsat bulup, avımız hakkında görüşür, ne tip oltalar kullanacağımızı ve ne gibi balıklar hedeflediğimizi belirlemeye çalışırız. Bu “istişareler” yılların artık bize kazandırmış olduğu bilgiler ve yaptığımız seferler sonucunda edindiğimiz tecrübelere dayanır.

Yine bu şekilde, belirlediğimiz hareket gününün yaklaşmasına yakın, kullanacağımız oltalar, kumanyalarımız, giyeceklerimiz belirlenip ve de çantaların içine konup hazır ve de nazır bir şekilde Atilla Kaptan’ın arabasına atlayıp neşe içinde Assos yollarına düştük.

İvrindi’yi geçtikten sonra değişen iklim ve bitki örtüsü ve sanki bize “Hoş geldiniz” dercesine yanağımıza öpücük konduran Kaz Dağları’nın o tatlı esintisi… Ben bu Assos’un yollarını bile seviyorum. Ne yapayım?

Cuma akşamı biraz da yol yorgunu, hazırlıklarımızı yapıp erkenden tumba yatak. Ertesi sabah Orhan KÜÇÜKBİÇMEN baba bizi bekler.

Cumartesi sabahı Sivrice yolları taştan. :-))
Sabah Kemal abinin taze çayları eşliğinde oradaki dostlarımızdan Ramazan abinin tuttuğu 2.850 kg. levreği görünce gözlerimizin pası silindi. Ve de tabi ki bizim de aklımızda şimşekler çakmaya başladı.
Ama o günün programında ana hedefimiz derinliklerin mücevherleri olan mercanlardı.

Orhan abi ile buluşup kahvede kısa bir hasret gidermeden sonra avcı avında gerek diyerekten avara edip kendimizi Ege’nin 12 °C (henüz hala serin, soğuk değil) sularında bulduk.



Yeni yerler eski yerler, demir tutturamamalar, taratmalar, akıntılar derken ben tam 5 kez demir atıp topladım.
Bu arada bir tek Atilla güzel bir mercan yakalamayı başarabildi. Orhan abinin ve benim oltalarıma takılan ahtapotlardan hepsini de gökyüzünü gösterip denize iade ettik. Bu arada Tuncay kardeşimin bize tam bir balıkçı hediyesi oldu ki sormayın.

Eh, baktık deniz ana bugün bize pek bir kısmet vermiyor, dönüp hemen Muammer’in yerinde hediyemizin paketini hep birlikte açmaya karar verdik. Yan masadaki Erzincan'lı hemşerilerimin yanık sesleri ve türküler eşliğinde unutulmaz bir sohbet ve muhabbetle Sivrice’de yine muhteşem bir gün yaşadık.

Pazar sabahı Assos:
Erkenden kalkıp evin önünden Zodyak botu denize indirip kıyı kıyı gezmeye başladık. Aklımızda bir evvelki günün yakışıklısı, 7-8 °C poyrazdan esen rüzgarın etkisini neredeyse taze bir bahar edintisine dönüştürüyordu.

Sonradan “Levrek Caddesi” adını verdiğimiz meramıza geldiğimizde 1.65’lik Germina kamışıma bağlı Shimano Catana makinemdeki o özlenen ses bizi kendimize getirdi. Ufacık botun içine dikkatlice istiflediğimiz malzemelerimiz zaten bize çapariz yaratmıyordu ama bu şekildeki düzenek gerçekte çok rahat ve tadına doyulmaz bir zevk içinde çalıştı. Benim en hoşuna giden şey, teorik olarak yaptığım hazırlıkların pratikte de böylesine güzel bir levrekle taçlandırılmasıydı.

Fazla üzmeden ve balığımızı yormadan botun yanına kadar getirdim. Maşallah, o iri cüssesiyle botu görünce gene bir fişekleyip yeniden kendi geniş caddesine gitmek istedi ama Atilla dostum elinde kepçesiyle onu çıkmaz sokağa almıştı bile.

Naralarımızla çınlayan koyda ufak bir mola verdik.
Böyle bir tatminden sonra insan daha ne ister ki?
Yüzlerimizde deminki avın o unutulmaz haz gülücükleri, Ege türküleri eşliğinde yeniden takımlarımızı suya indirdik. Caddemizin belli yerlerine geldiğimizde pür dikkat kesiliyor, yeni bir vuruşu bekliyorduk. O iki saat içinde iki adet daha levrek botumuzu şereflendirdi.

Kendimizi o kadar kaptırmışız ki, benzin bitmiş. Motorun susma sesi bizi gerçek hayata döndürdü.
Yaklaşık 2 km kürek çekmek bana çiçek toplamak gibi geldi. Yine de dikkatli olmakta fayda var arkadaşlar.

Ters bir rüzgârla kendinizi zor bir durumda bulmanız an meselesi de olabilir.







Rastgele.

Serdar ALTINBİLEK (01.02.2009)




Tarih: 03/02/2009
 

RASTGELE-DER'İN KURULDUĞU 2002 YILINDAN BU YANA AMATÖR BALIKÇILIK İLE İLGİLİ MEVZUATTA NELERİN DEĞİŞİMİNİ, GELİŞİMİNİ SAĞLAYABİLDİK?
Bilindiği üzere Derneğimiz RASTGELE-DER'in Tüzüğünün amaç maddesinde yer alan "amatör balık avcılığı...
yazının devamını oku »

KENE Mİ TEHLİKELİ, YOKSA ÇENE Mİ?
Her sene bir kere, nadiren iki kere fırsat bulduğumuz bir maceramız var. Bu macera 3-4 günlüğüne Kız...
yazının devamını oku »

DOSTLARLA AVLANMAK
Dostluk kavramı herkes gibi benim için de çok değerli bir kavramdır. Bu zamanda dost bulmak tabiri c...
yazının devamını oku »

EŞİM NASIL BALIKÇI OLDU?

Çoğu erkek eşi balık avına çıkmadığı için bu güzel zevkten mahrum kalıyor.Ben bu k...
yazının devamını oku »

URAL NEHRİNDE AV

Bu yazımda Ural Nehri’nden bahsedeceğim. Ural Dağları’nın eteklerinden...
yazının devamını oku »

Tüm köşe yazıları

İstanbul Ankara İzmir

 

Site içerisinde online olan kullanıcılar (0 kişi)
tarifler | hakkımızda | iletişim | basından haberler | balık ve kamp malzemesi | trofe | ilk yardım | linkler | rastgele-der ailesi