» üye girişi » sitemize üye olun
   
 
MERCAN AVIMIZ
Avın yapıldığı şehir : Sivrice-Çanakkale
Hava ve suyun durumu : 2-4 şiddetinde lodos, su sıcaklığı 15 °C
Avda kalınan süre : 11.00-15.30 saatleri arası
Kullanılan ekipman : Klasik ikili dip oltası (beden 0,35-köstek:0,30 Asso FC misina, VMC 2 no çapraz igne, 200 gr kurşun)
Yakalanan avın tür ve boyutları: 150-300 gr arasi 12 parca mercan, 2 karagoz, 3 istakoroz

YAPILAN AVIN HİKAYESİ:

Merhaba,
Uzunca bir aradan sonra, bayram tatili fırsatını da kullanıp geçtiğimiz haftasonu Assos yollarına düştük.
Insan sevdiği yerin yolunu bile sever ya, göz açıp kapayıncaya kadar sohbet muhabbet eşliğinde Kadırga'daki evimize ulaştık.

Ama denizin manzarasını görünce yüzümüzdeki bulutlar havadakinden az değildi.

Gerçi seferden önce hava tahmin sitelerinden Cuma gününün 4-6 şiddetinde keşişleme olacağını biliyorduk ama gözünle görüp yağmur ve rüzgarı suratında hissedince daha farklı oluyor..

Kadırga sahilinde kıyıdan atma çabalarımız pek sonuç vermeyince eski bir dostumun motelinde soba başı çay eşliğinde balık sohbetine döndü olay..

Cumartesi sabahı erken kalkıp soluğu verandada aldım, deniz hala yatışmamış ama hava kalma belirtileri göstermekteydi. Güneşin yüzünü göstermesiyle 2-4 tatlı bir lodosa dönen hava ve sıkı bir kahvaltı neşemizi yerine getirmeye yetti.

Gerçi bu sefer dalış yapmaya gelmiştik, güya oltaya elimizi sürmeyecektik ama Atilla dostumun mercan aşkı galip geldi ve dalışı erteleyip dip oltası yapmak için Sivrice'ye gitmeye karar verdik. Havanın orada daha da sakin olacağı malum, bizi daha rahat ettirecekti. Planlarımızda yanılmamıştık..

Fakat bizi her zamanki gibi sımsıcak gülümsemesiyle karşılayan Orhan abimin acil bir işi olduğundan Balıkesir'e gitmesi gerekiyordu. İşte bu planda yoktu.. Bu kriz gerçekten her sektörü etkiliyor.. Onun da ilgilenmesi gereken işleri olduğu için bize bol şans dileyip ayrıldı. Ama sağolsun bize teknesini verdi (ki bu bence amatörlüğün doruk noktasıdır) Daha fazla bir şey söylememe gerek yok sanırım, anlayan anlar…Oraların tecrübeli balıkçılarından Tuncay kardeşimi de yanımıza alarak denize açıldık. İlk önce onun meralarından birkaç tanesini denedik ve birkaç parça güzel balık aldık. İlk başta gelen hanoslar bizi epey uğraştırdı ama tutmakla bitmeyeceği için ve de sardalyalar yumuşamaya başladığından ötürü uskumru suyuna çıkıp şansımıza biraz çapari yaptık..Orhan abinin yokluğunda uskumrular bize itibar etmemiş olacak, epey gezmemize rağmen uskumru alamadan geri döndük ama bu arada tuzladığımız sardalyalar da kendine gelmiş ve iğneye takılmaya hazır hale gelmişlerdi..

Burada arkadaşlara ufak bir tavsiyem, balık ne kadar taze olursa olsun mutlaka sardalyalarınızı tuzlayın (salamura tuzuyla) yoksa bir zaman sonra yumuşuyor ve aşağıya inerken oluşan sürtünme ve ufak balıkların didiklemesiyle hemen iğneden kurtuluyor.Bu sefer benim kerterizlerden bir ikisini yoklamak istedim, nedense içime bir şey doğmuştu. Magellan GPS'imde saklı mercan bankolarından çoktandır uğramadığım bir noktaya rotamızı çevirdim ve daha tekne oturur oturmaz küüt, balığı aldık. Teknede coşkun bir hava, bir önceki günün tüm acısını çıkarırcasına balık avlıyoruz.. Hani öyle süper bir balık yok atar atmaz çektiğimiz ama 10 dakikada bir, sohbet arasında aşağıdan gelen o tatlı çekiş ve ardından teknemizi şereflendiren dibin o tatlı mücevherleri…

Böyle bir güzellik gerçekten yok. Fangriler, mercanlar, karagözler, istakorozlar (ve de hanoslar tabi ki..) birbirinin peşi sıra buyur ediyor teknemize..Akşam güneş batmaya yakın avımıza son verdik (zira yemler bitmişti:)) ve biraz da gelenek olduğu üzere torik caddelerinde sırtılarımızı gezdirdikten sonra limana neşe içinde geri döndük.

Balıklarımızı ve günümüzü ölümsüzleştirdikten sonra bir sonraki sefere tekrar birlikte sağ salim kavuşabilmek dilekleriyle Sivricemizden ayrıldık.Buradan Orhan abime tekrar kalpten teşekkür eder, tüm günlerinizin saygı ve sevgi çerçevesinde, bir balık avındaymış gibi neşeli geçmesini dilerim.

Selamlar,

Serdar ALTINBİLEK (Aralık 2008)


Tarih: 15/12/2008
 

RASTGELE-DER'İN KURULDUĞU 2002 YILINDAN BU YANA AMATÖR BALIKÇILIK İLE İLGİLİ MEVZUATTA NELERİN DEĞİŞİMİNİ, GELİŞİMİNİ SAĞLAYABİLDİK?
Bilindiği üzere Derneğimiz RASTGELE-DER'in Tüzüğünün amaç maddesinde yer alan "amatör balık avcılığı...
yazının devamını oku »

KENE Mİ TEHLİKELİ, YOKSA ÇENE Mİ?
Her sene bir kere, nadiren iki kere fırsat bulduğumuz bir maceramız var. Bu macera 3-4 günlüğüne Kız...
yazının devamını oku »

DOSTLARLA AVLANMAK
Dostluk kavramı herkes gibi benim için de çok değerli bir kavramdır. Bu zamanda dost bulmak tabiri c...
yazının devamını oku »

EŞİM NASIL BALIKÇI OLDU?

Çoğu erkek eşi balık avına çıkmadığı için bu güzel zevkten mahrum kalıyor.Ben bu k...
yazının devamını oku »

URAL NEHRİNDE AV

Bu yazımda Ural Nehri’nden bahsedeceğim. Ural Dağları’nın eteklerinden...
yazının devamını oku »

Tüm köşe yazıları

İstanbul Ankara İzmir

 

Site içerisinde online olan kullanıcılar (0 kişi)
tarifler | hakkımızda | iletişim | basından haberler | balık ve kamp malzemesi | trofe | ilk yardım | linkler | rastgele-der ailesi