» üye girişi » sitemize üye olun
   
 
URAL NEHRİNDE YAYIN AVI
Avın yapıldığı şehir : Ural Nehri/Kazakistan
Hava ve suyun durumu : 36 Derece, Su az bulanık, az rüzgarlı.
Avda kalınan süre :
Kullanılan ekipman : Sheaksper Ugly Stick Surf kamış, Fujitsu Makina, Berkley İp ana misina, 0.60 mm. Misina beden ve çelik döğme iğnelerden oluşan olta takımı.
Yakalanan avın tür ve boyutları: 1 Adet Yayın 35 kg, 1 Adet Yayın 4 kg. 1 Adet Yayın 10 gram.

YAPILAN AVIN HİKAYESİ:AVIN VİDEOSU


İzin dönüşü hemen her ilk fırsatta soluğu Ural kıyısında alıyorum. Yasak bittiği için artık sıkıntımız yok.
Sazan avı hızını kesmiş olsa da irili ufaklı yine oltalarımızı test ediyor. Yayın bu sene daha randımanlı av vermeye başladı. Deltaya keşif amaçlı gittiğimiz seferde, Turna ile henüz selamlaşamadık, ancak ilk kez tatlısu levreği oltamı şereflendirdi.

Cumartesi Hasan Usta ve diğer arkadaşlar öğlen yola çıktık. 2006 sezonunda bir kez avlandığım ama her zaman iri balık potansiyeli olan bir nokta aklımda yer etmişti. Nehir boyu toprak yollar, ağaçlar, çalılar derken zar zor bulduk düşündüğüm yeri, ama yerellerin attığı ağlar istediğim koyu kaplamıştı. Akşam üstüne kadar vakit çok olduğu için nehir boyu ilerleyerek, uygun bulduğumuz bir kaç yeri yokladık. Randıman alamadık. En son çok güzel avlar yaptığım, biraz daha uzakta olan avlağa gitmeye karar verdik.En Az yüz misli büyü de gel.


Ben tek takım atıyorum, Hasan Usta da yakışıklı Sheaksper' lerden oluşan takımlarını hazırladı. Hüseyin abi ile boş kaldıkça takımları suya biz sallıyoruz.
Nehrin karşı kıyısında yereller birkaç sazan aldılar, ama biz ilerleyen dakikalarda tek vuruş bile alamadık.
Bu arada Hasan abinin takımlardan birine balık asıldı, Hasan Usta normal şartlarda çok fazla balık çekmez, olta yakınında olduğu için kendi tasmaladı, ama saramıyor.

Genelde aynı durumda bana devreder oltayı. “Hasan abi
alayım mı” dedim, “hayır ben çekerim” dedi vermedi oltayı. Alırım ben dedi. İyi deyip kenara çekildim. Balık iri olduğunu belli etmeye başladı, akıntı ile birlikte ağırlığıyla çok zorluyor. Arada debriyaj alıyor, ama Hasan abi hiç durmadan sarmaya çalıştı. Balık iri arkadaşları kepçe ile su kenarına yolladım. Hüseyin abi kepçe ile dizlerine kadar suya girdi.
Balık kendini suyun üstünde gösterdiğinde, Hüseyin abi ile yanındaki arkadaşın “ohaaaa”, diyerek sudan kaçışlarını görmeliydiniz.
Ben arada kenarda olanları izliyorum, avın tamamını videoya çektik. Önce inkar ettiler ama izleyince, itiraz edemediler. Neyse, balık oldukça iri, balık kepçelendi ve başarı ile kıyıya alındı. Ben hemen Pelikan marka tartımı aldım, 22 kg limit tartıda. Kırmızı çubuk 22 yi geçti 2. turun ortasına kadar ilerledi ibre. 35 kg civarında 1,5 metre boyundaki Yayın 2005 yılında beri tuttuğumuz en büyük balık olarak rekora geçti.
Hasan Usta da bir kez daha ustalığını gösterdi. Bu sene bunun gibi trofelere imza atacağız gibi görünüyor. Ardından ben 4 kg. civarında yayın alınca kıymeti kalmadı bu arada.

Öyle görünüyor ki, Ural bize daha çok kurban verecek.

Onur Akçay (Haziran 2008)Atyrau - KazakistanTarih: 23/09/2008
 

RASTGELE-DER'İN KURULDUĞU 2002 YILINDAN BU YANA AMATÖR BALIKÇILIK İLE İLGİLİ MEVZUATTA NELERİN DEĞİŞİMİNİ, GELİŞİMİNİ SAĞLAYABİLDİK?
Bilindiği üzere Derneğimiz RASTGELE-DER'in Tüzüğünün amaç maddesinde yer alan "amatör balık avcılığı...
yazının devamını oku »

KENE Mİ TEHLİKELİ, YOKSA ÇENE Mİ?
Her sene bir kere, nadiren iki kere fırsat bulduğumuz bir maceramız var. Bu macera 3-4 günlüğüne Kız...
yazının devamını oku »

DOSTLARLA AVLANMAK
Dostluk kavramı herkes gibi benim için de çok değerli bir kavramdır. Bu zamanda dost bulmak tabiri c...
yazının devamını oku »

EŞİM NASIL BALIKÇI OLDU?

Çoğu erkek eşi balık avına çıkmadığı için bu güzel zevkten mahrum kalıyor.Ben bu k...
yazının devamını oku »

URAL NEHRİNDE AV

Bu yazımda Ural Nehri’nden bahsedeceğim. Ural Dağları’nın eteklerinden...
yazının devamını oku »

Tüm köşe yazıları

İstanbul Ankara İzmir

 

Site içerisinde online olan kullanıcılar (0 kişi)
tarifler | hakkımızda | iletişim | basından haberler | balık ve kamp malzemesi | trofe | ilk yardım | linkler | rastgele-der ailesi