» üye girişi » sitemize üye olun
   
 
ALTINKAYA'DA SAZAN AVI
Avın yapıldığı şehir : Altınkaya Baraj Gölü
Hava ve suyun durumu :
Avda kalınan süre : 2,5 gün
Kullanılan ekipman : Mısırlı Olta
Yakalanan avın tür ve boyutları: 2 adet 4 kg. 2 adet 3 kg. ve 1-2 kg. arası gari salınanlar.

YAPILAN AVIN HİKAYESİ:

1 Ağustos Cuma günü, ikindi vakti planlı Altınkaya seferimize çıktık. Bu sefer ekibi senelerdir ektiğim ve artık mazeretim kalmayan aileme ayırdım. Ailem dediğim küçük kardeşim Semih. Tabii ki yine ailemden kardeşim Abdullah'da ekipteydi.
Techizat yine oldukça yüklü idi. 6 hp. motor, 3.40 bot, 80 qrt buzluk , yiyecek icecek şezlonglar, çadır vs. Opel Astra'ya mucizevi bir şekilde sığdırıldı. Uzun yollarda artık dizel de pahali geldiginden sıralı sistem LPG ile, yedek lastiği almama riskine girerek yola çıkıldı.
İsmail'in yerinde kuzu ızgaraların tadına bakmak üzere Kaynaşlı'dan Bolu dağına sarmak üzere otobandan çıktık. İsmail kaliteyi biraz düşürmüş ancak yine de güzeldi. Arkadaşlara tavsiyem etleri pişirtmeden önce tarttırmaları. Zira ağırlık bilgileriniz konusunda şüpheye düşebilirsiniz.

Devamında Osmancık Ulusoy Tesislerinde çay ve tost molasının ardından Vezirköprü Şehir Merkezi girişindeki fırından nefis Trabzon ekmeği aldık ve 15 km. lik toprak yoldan baraj kıyısına yöneldik.

Arabaya zor sığan eşyalar bota kolay sıgdı. Arabayı kıyıda bırakıp suya çıktık. Tam sabah namazı vakti beğendiğimiz bir kıyıda kamp kurduk.Kıyıda balıklar son derece hareketli idi. Kahvaltı ardından oltamı atar atmaz 2,750 gram gelen ilk sazanı aldım. Peşinden bir tane daha tasmaladım, ancak balığı zaptedemedim ve ilişkenlere sardı.Sonradan anladik ki, durmadan olta kaybetmemize sebep olan ve ilişken sandığımız şey suyun tamamen altında bulunan ve sahibinin sene boyunca hiç toplamadığı 400 metrelik bir misina ağıymış. Bunun üzerine yeni bir av noktası bulduk. Oradaki performans gercekten daha iyiydi. Oltamı indirdikten kısa bir süre sonra bir adet 3 kg. bir adet de 4 kg. lık balığı aldım. Derken kardeşim Semih'de kaçırdığı birkaç tanenin ardından 1.750 gr. lık bir adet sazanı kıyıya çıkardı.Abdullah ise tam dedeler toplantısına yakalanmış olmali ki, her balığı misinayı kopartmadan önceki birkac saniye hissetmekten başka birşey yapamıyordu. Derken Samsun'un meşhur öğlen rüzgarı çıktı ve bizde kamp yerine döndük.
Pazar günü ise performans düşünce farklı bir av mekanı arayışına yöneldik. Şahinkaya kanyonu içinde bulduğumuz güzel bir avlakta birkaç balık daha aldık.


Akşam üzeri pazartesi sabah avına hazırlanmak üzere kamp yerine döndük.
Pazartesi sabahı, balık atlamalarından yıkılan suda bir tek hareket bile olmadı. Sabah 04.30 dan saat 10.00 a kadar tek balık bile görmedik. Öğlende yapacağımız toparlanma işini o vakit başlatıp akşam saat 20.00 gibi Adapazarı'na döndük.

Sazanların sadece 4 adedi bizimle birlikte geldi. 2 adet 4 kg. 2 adet 3 kg. olan balıklardan birini hemen temizleyip anneme emanet ettim.
Gece gece bahçede balık, taze soğan ve çay eşliğinde yorgunluğumuzu attık.

Çok keyifli bir av oldu. Yakın bir zamanda, ya da seneye dernekle bir organizasyon yapalım derim. Ancak izinlerimizi denk getirip, 3 günden aşağı olmamak üzere planlamalı. Botlarımız olmalı.

Eğer gercekleştirebilirsek detay hazırlıkları ve rehberliği ben yaparım.

Sevgi ile.

Mehmet AKYÜREK (01.08.2008)


Tarih: 06/08/2008
 

RASTGELE-DER'İN KURULDUĞU 2002 YILINDAN BU YANA AMATÖR BALIKÇILIK İLE İLGİLİ MEVZUATTA NELERİN DEĞİŞİMİNİ, GELİŞİMİNİ SAĞLAYABİLDİK?
Bilindiği üzere Derneğimiz RASTGELE-DER'in Tüzüğünün amaç maddesinde yer alan "amatör balık avcılığı...
yazının devamını oku »

KENE Mİ TEHLİKELİ, YOKSA ÇENE Mİ?
Her sene bir kere, nadiren iki kere fırsat bulduğumuz bir maceramız var. Bu macera 3-4 günlüğüne Kız...
yazının devamını oku »

DOSTLARLA AVLANMAK
Dostluk kavramı herkes gibi benim için de çok değerli bir kavramdır. Bu zamanda dost bulmak tabiri c...
yazının devamını oku »

EŞİM NASIL BALIKÇI OLDU?

Çoğu erkek eşi balık avına çıkmadığı için bu güzel zevkten mahrum kalıyor.Ben bu k...
yazının devamını oku »

URAL NEHRİNDE AV

Bu yazımda Ural Nehri’nden bahsedeceğim. Ural Dağları’nın eteklerinden...
yazının devamını oku »

Tüm köşe yazıları

İstanbul Ankara İzmir

 

Site içerisinde online olan kullanıcılar (0 kişi)
tarifler | hakkımızda | iletişim | basından haberler | balık ve kamp malzemesi | trofe | ilk yardım | linkler | rastgele-der ailesi