» üye girişi » sitemize üye olun
   
 
BABA OĞUL
Avın yapıldığı şehir : Anadolu
Hava ve suyun durumu :
Avda kalınan süre :
Kullanılan ekipman : Hamur, küspe ve mısır
Yakalanan avın tür ve boyutları: Yeteri kadar Sazan (alabalıktan zeki olan )

YAPILAN AVIN HİKAYESİ :

Bu Cumartesi ekip arkadaşlarımın, Ali Galip ağabey ile birlikte turna avına gidecek olmaları üzerine ben de Babamla birlikte ne zamandır yapmak istediğim avı yaparım diye düşünerek, Turnaya gitmeyi düşünmüştüm. Ancak suyun aşırı bir şekilde çekilmiş olması, suya inebilecek tekne sayısının oldukça az olması üzerine sıkıntı olmaması için Ekip ve Sevgili Ali ağabeyim ile avlanma düşüncesinden vazgeçerek Babamla beraber başka bir avlağa gitmeye karar verdim.
Hedef av Sazan olacaktı. Arzu ve çocuklar gece soğuk olması sebebiyle bize katılamadılar (çocukların katılmaması yönünde Arzu tarafından baskı yapılmıştır :-) Böyle olunca da ne zamandır fırsat bulamadığımız Baba-oğul dayanışması ile avlanma isteğimi yerine getirme fırsatı buldum. Gerçi babamın böyle bir derdi olmadığını sonradan anladım; Keşke Torunlarım da olsaydı, Keşke Arzu da gelseydi, Anneni de mi getirseydik , şeklindeki sızlanmaları artık en birinci av arkadaşının ben olmadığım hissini uyandırdı bende. Ama olsun eninde sonunda gerçeği görecek.
Cuma gecesi, daha fazla dayanamayarak 02 gibi Babamı almaya gittim ve yola koyulduk. Gerekli alışveriş ve arabanın yüklenmesi akşamdan yapılmıştı zaten. Ağır ve keyifli bir yolculuktan sonra daha hava karanlıkken avlağa vardık. O bölgeden birkaç ay önce Babam ve Kardeşim iyi av yapmışlardı. Fakat bizi kötü bir sürpriz bekliyordu. Avlandıkları bölgede iğne atsan yere düşmeyecekti. Biraz canımız sıkılmıştı ama , vardır bunda da bir hayr diyerek, daha önceden bildiğimiz başka bir bölgeye doğru yola çıktık.

Belirlediğimiz noktaya geldiğimizde gene bir sürpriz vardı. Hiç kimse yoktu. Halbuki orasının boş olmaması gerekiyordu. Yoksa bizim bilmediğimiz bir şey mi vardı. Sonuçta başka yer arayacak vakit ve heves kalmamıştı, Bismillah diyerek oltaları atmaya başladık.Bu arada orası boş değilmiş, Gene Ankaralı bir arkadaş oraya olta atmış ancak oltaları gizlediği için biz görememişiz. Saat 09 a doğru geldi ve büyük bir incelik göstererek bizim taraftaki oltalarını topladı. Daha ben 3. oltayı atarken birincinin zili havaya fırladı ve balık kamışın ucunu suyla temas ettirebilmek için çaba göstermeye başladı. Tabi ben hemen tasmalayarak çekmeye başladım Babam kepçeyi hazırlayana kadar balık sığ sulara gelmişti bile. Eh iş başa düştü diyerek sürüme yöntemi ile balığı kıyıya ve livardaki locasına büyük bir keyifle aldım. Günün güzel geçeceği belli olmuştu.
Gün boyunca kah ben çektim Babam kepçeledi, kah Babam çekti ben kepçeledim. Çok zevkli ve koşturmacalı bir gün yaşadık. Hatta öğle yemeğini bile ancak balık aralarında ve buz gibi olduktan sonra yiyebildik. Günün sonu yaklaşırken yeterince keyf aldığımız ve yeteri kadar da balık tuttuğumuza karar vererek, gece kalmaktan vazgeçerek eve dönmeye karar verdik.Çok keyifli bir günü Babamla yalnız ve balık dolu olarak geçirdim huzur buldum, mutlu oldum, duygulandım.

Dr. Bahadır CAN (20 Ekim 2007)Tarih: 28/07/2008
 

RASTGELE-DER'İN KURULDUĞU 2002 YILINDAN BU YANA AMATÖR BALIKÇILIK İLE İLGİLİ MEVZUATTA NELERİN DEĞİŞİMİNİ, GELİŞİMİNİ SAĞLAYABİLDİK?
Bilindiği üzere Derneğimiz RASTGELE-DER'in Tüzüğünün amaç maddesinde yer alan "amatör balık avcılığı...
yazının devamını oku »

KENE Mİ TEHLİKELİ, YOKSA ÇENE Mİ?
Her sene bir kere, nadiren iki kere fırsat bulduğumuz bir maceramız var. Bu macera 3-4 günlüğüne Kız...
yazının devamını oku »

DOSTLARLA AVLANMAK
Dostluk kavramı herkes gibi benim için de çok değerli bir kavramdır. Bu zamanda dost bulmak tabiri c...
yazının devamını oku »

EŞİM NASIL BALIKÇI OLDU?

Çoğu erkek eşi balık avına çıkmadığı için bu güzel zevkten mahrum kalıyor.Ben bu k...
yazının devamını oku »

URAL NEHRİNDE AV

Bu yazımda Ural Nehri’nden bahsedeceğim. Ural Dağları’nın eteklerinden...
yazının devamını oku »

Tüm köşe yazıları

İstanbul Ankara İzmir

 

Site içerisinde online olan kullanıcılar (0 kişi)
tarifler | hakkımızda | iletişim | basından haberler | balık ve kamp malzemesi | trofe | ilk yardım | linkler | rastgele-der ailesi