» üye girişi » sitemize üye olun
   
 
Fly sprint
Avın yapıldığı şehir :
Hava ve suyun durumu :
Avda kalınan süre :
Kullanılan ekipman :
Yakalanan avın tür ve boyutları:

Merhaba,

Avlaktaki kalabalıktan hep şikayet ediyorum. Hafta sonu yüzlerce oltanın arasında bir yer bulabilirsem fly savurabiliyorum gürültü çok vs.
Hafta içi malum iş yoğunluğu ve okulların açılması ile dolu geçen akşamlardan fırsat bulmak ne mümkün. 10.10.2016 pazartesi akşamı ufak bir kaçamak fırsatı doğdu. Sabah 2-3 saat fly savurabileceğim bir fırsat.
Hemen planı yaptım ve akşam eve girdiğimde gözlerim parlıyordu, eşimin söylediği. Yemek ve çocukların ders durumlarını ayarladıktan sonra takımları gözden geçirip fly ipime bakım yapmam lazım, ayrıca eksik fly larım var özellikle siyah (sonbaharda vazgeçilmez rengim) eksikleri bağlamalıyım diye plan yaptım kafamdan.

Yorgunluk bir yandan sıkıştırıyor ve kanepede 15 dakika dinlenme olmuş 3 saat. Eşim hadi sen hazırlanmayacak mısın ? dediğin de fırsat bu fırsat deyip hızlıca ipin ve takımın bakımını tamamladım. Lider ve tippeti yenileyip masaya oturdum. 3/0 iğneye İki tane siyah ve ağırlığı normalden biraz fazla streamer bağlayarak kutuya koydum ve alarmı 4:30 kurup yattım. Telefonun hesabına göre 3 saat uyku hakkım vardı.

Sabah alarmı ertelemeden inatla uyandım ve düştüm yola. 5:30 da avlaktaydım ve gün yeni ağrıyordu. Hemen takımımı hazırladım tulum, yelek, gözlük, şapka, kepçe, fotoğraf makinesi ? hayır fotoğraf makinesi arabada kalsın. Zira ne zaman yanıma alsam balık gelmiyor ya da kaçıyor. Hemen suya indim. Hafta içi olduğundan fazla kimse yoktu fakat yine de emekli sazancılar yerlerini almış oltalar dizilmiş beklemedeler. Su gayet sakin berrak her şey güzel görünüyordu. Her zaman gittiğim koyda biraz gözlem yaptım.

Henüz güneş tam doğmamış ama ortalık aydınlanıyordu. Turnanın varlığına dair hiçbir hareket yoktu fakat içimde bir umut … sessizce suya girdim ve flyımı savurmaya başladım. İpe bakım yapmanın faydası ile atışlarım gayet düzgün ve normalden uzun mesafeye gidiyordu.

10 dakika sonra savurduğum fly tam suya düştü ki 3 -5 metre arkamdan kıyıya doğru iyi bir foşurtu sessizliği bozdu. İlk anda biri bir şey mi attı diye hışımla döndüm fakat kimse yoktu ve suda büyüyen halkalar dalga dalga dağılıyordu. Evet gelmiş dedim içimden , hızla ipi topladım ve flyı balığın olduğu yöne kıyıya paralel 10 metre kadar savurdum. Fly ın batmasını bekledim ve kısa ve sert şekilde hareketlendirip flyı çekmeye başladım ki 3 üncü çekişte fly a daldı. Parmağıma hızla sürtünen ip parmak boğumumu yaktı. Tasma atmama bile fırsat vermeden yakalanmışltı.
Yan yan derine doğru ip alarak gitmeye başladı. İlk anda ortalama bir turna gaslamasından yakalandı sandım ve rahat rahat çekmeye başladım balığı. Daha göremiyordum fakat yaklaştıkça direniyor topladığım ipi geri alarak uzaklaşıyordu.
Üç sefer aynı şekilde topladığım ipi alarak gitti. Tekrar topladım ipi , kafasını bana çevirmeyi başardım ve sırtımdaki kepçeyi suya bırakıp kamışı kaldırarak kendime yaklaştırdım bu arada suyun içinde 360 derece döndürmüştü beni. Su bulandı net olarak göremesem de kepçeye alıp kaldırdığımda kocaman olduğunu ve kepçeye sığmadığını fark ettim. Ayrıca yemi tippette dahil mideye indirmişti. Bu şaşkınlığımdan faydalanarak kepçeden fırlayarak sol yanağıma iyi bir kafa patlatıp suya geri düştü ve topladığım ipin tamamını alarak gitti.

Yeniden başlamıştık ve bu sefer daha da fazla asılıyordu. İkinci yaklaşmada kepçeye alır almaz kepçeyi burarak toru kafasına dolamayı başardım ve sudan çıktık. Hemen telefonla fotoğrafını aldım ve iğneyi çıkartmak için forsepst le ağzını açtım işaret ve baş parmağım dahil sokmama rağmen iğneyi bir türlü çıkaramadım ve beklenen oldu baş parmağıma dişini geçirdi. Biraz daha uğraştım fakat artık gaslaması kanamaya başlayınca salamayacağımı anlayıp bekledim. Normalde 5 adet limitimi turnada 2 adet le sınırlı tutuyorum ve ortalama boydaki turnaları alıkoymayı tercih ediyorum.

Son 5 avımda hiç balık alıkoymamıştım bu tosunu da salsaydım iyi olacaktı. Bu sefer iğneyi boğazından alamadığım için benimle gelmek zorunda kaldı.
Bu avda öğrendiğim Turna için uzun bir forsepst ve bir boy büyük bir kepçe edinmem gerekiyor.

İyi bir mücadele oldu geriye kalan 1.5 saate hareket olmadı. Hızlıca toparlanıp arabaya döndüm ve hayat karmaşasının içine ortasından daldım.

Avlakta kurallara uyan, limitlere ve diğer avcıların haklarına dikkat eden ve sessizliğe önem veren tüm oltacılara rastgele.

10.10.2016 Birol BABADAĞLI

Tarih: 21/11/2016
 

RASTGELE-DER'İN KURULDUĞU 2002 YILINDAN BU YANA AMATÖR BALIKÇILIK İLE İLGİLİ MEVZUATTA NELERİN DEĞİŞİMİNİ, GELİŞİMİNİ SAĞLAYABİLDİK?
Bilindiği üzere Derneğimiz RASTGELE-DER'in Tüzüğünün amaç maddesinde yer alan "amatör balık avcılığı...
yazının devamını oku »

KENE Mİ TEHLİKELİ, YOKSA ÇENE Mİ?
Her sene bir kere, nadiren iki kere fırsat bulduğumuz bir maceramız var. Bu macera 3-4 günlüğüne Kız...
yazının devamını oku »

DOSTLARLA AVLANMAK
Dostluk kavramı herkes gibi benim için de çok değerli bir kavramdır. Bu zamanda dost bulmak tabiri c...
yazının devamını oku »

EŞİM NASIL BALIKÇI OLDU?

Çoğu erkek eşi balık avına çıkmadığı için bu güzel zevkten mahrum kalıyor.Ben bu k...
yazının devamını oku »

URAL NEHRİNDE AV

Bu yazımda Ural Nehri’nden bahsedeceğim. Ural Dağları’nın eteklerinden...
yazının devamını oku »

Tüm köşe yazıları

İstanbul Ankara İzmir

 

Site içerisinde online olan kullanıcılar (0 kişi)
tarifler | hakkımızda | iletişim | basından haberler | balık ve kamp malzemesi | trofe | ilk yardım | linkler | rastgele-der ailesi