» üye girişi » sitemize üye olun
   
 
TURNALARLA VEDALAŞTIK
Avın yapıldığı şehir : Anadolu da bir yer
Hava ve suyun durumu : Kapalı olmasına rağmen su çok güzel ve sakin
Avda kalınan süre : 6 saat
Kullanılan ekipman : FLY
Yakalanan avın tür ve boyutları: Sayamadık ama limit dahilinde 50 nin üzerinde. 3 kişi için 10 adet alıkonuldu.

Son günlerdeki avlarımız hep 2-3 saatle sınırlı kalmıştı. Hafta içi Cengiz ve Azizcan ile yaptığımız konuşmalar hep tam gün avlanamadığımız üzerine geçti. Sezonun son haftası için iyi bir fırsat bulup Pazar günümü boşa çıkarttım.
Ve Fly la turna avı için düştük yola.

Arabadan acilen indik heyecanla. Tulumlar, yelekler, yemler, takımlar, liderler her şey tamam da? Kameramı unuttum.........

Sabah saat 09:30 su kenarına indik.
Hava kapalı olmasına rağmen su çok güzel ve sakin.
İlk koyda başladık Fly larımızı uçurmaya.
Cengiz ve Aziz 1-2 turna aldılar 40-45 cm, suya iade ettiler.
İçimde bir huzursuzluk var suda duramıyorum, sessizce sudan çıktım ve kıyı boyunca yürümeye başladım. Biraz ilerideki koyda kenara oturdum , suyu izledim ama içimdeki huzursuzluk hala devam ediyor. Suya girdim atış yapmaya başladım. Sonra soluma döndüm Azizcan ve Cengiz sessizce gelmişler, atış yapıyorlar. Cengiz bir turna daha yakaladı ve bıraktı.

Nedendir bilmiyorum daraldım ve sudan tekrar çıktım. Sessizce kıyı boyu sudan açılarak yürümeye başladım. Gözüm suda, her şey güzel, su durgun da benim içim kaynıyor. Daha derince bir koyda suya girdim ve atış yapmaya başladım. Gözüm ipte ağır ağır fly ı çekerken durgun su birden bozuldu , arkasında takipte, hamle yaptı yemi alamadı. Peşinden bir iki atış daha yaptım ama gelmedi. Azizcan arkamda belirdi. İşaret ettim balık var diye, oda koyun karşısına sessizce girdi ve atış yapmaya başladı. 3-5 atış sonra " ovvvvv " diye kısık bir ses geldi baktım Azizcan turnayı kandırmış. Azizcan balığı kepçeyle kıyıya aldı. İrice yakışıklı bir balık. İşaretleştik atışa devam. Gözüm ipte ağır ağır çekerken iyi bir vuruş, elimde hissettiğim anda ipi saldım " fly ı aldı ip gidiyor" Sol elimle ipi çekip tasmayı attım bu sefer tamam. İri bir tuna güzel bir mücadeleden sonra Cengiz in yardım ile balığı kepçeye aldık. Sudan çıktım çok güzel bir turna. 5 dakika kadar sonra geri suya girdim. Atış yapmaya başladım 3-5 atıştan sonra durgun su tekrar bozuldu.Peşinden geldiğini hissettim ve vurdu. İpi saldım, ip gidiyor fly ı aldı acele etmeden tasmayı attım yine aynı boylarda 2. turna.

Sudan çıktım ve Azizcan ve Cengiz i izlemeye başladım dalmışım, neredeen nereye geldik. İlk başladığımız zamanları düşündüm. Fly la Tuna ? ne kadar emek ve zaman harcadık. Hep beraberdik ve şimdi de beraberiz. İkisini de izlemek ayrı bir zevk. Atışları çok estetik. Zaman ne kadar hızlı geçiyor.
Tekrar toparlandım ve suya girdim. Her 3-4 atışta bir Turna dalıyor fly lara. Çok güzel bir turna hamle yaptı. Tasmayı attım su kabardı mükemmeldi, fakat mücadelemiz kısa sürdü, tippeti kesti. Bugün balık kaçırmak bile güzel.
Neyse tekrar karşılaşırız nasılsa. :))
2 saat kadar hareket hiç kesilmedi. Durgunluğun olduğu son zamanda fly ağır ağır çekerken su bozuldu ve yeme bir hamle alamadı, Fly ın arkasındaki karartı suyun üstüne çıktı aradığımız dev, ip bitti Fly ı çekemiyorum öylece birbirimize baka kaldık. 1-2 saniye suyun üzerinde durdu ve şimdi değil der gibi döndü ve gitti.

Benim için günün belki de en güzel anı tam konsantre olmuşum uzunca bir süre etrafıma hiç bakmadım sadece ipi izliyorum, balık vurdu tasmayı attım ve kafamı kaldırdığımda üçümüz de aynı anda balık çekiyoruz. Bizim için tarifi imkansız bir zaman dilimi.

Kameram yanımda yok bu anı ölümsüzleştirmek için. Ama hep beraber yaşadık bu zaman dilimini bu bize yeter.

Bu sezonun son turna avıydı bizim için ve mükemmel bir kapanış oldu.
Turnalara 1 Nisan 1015 te görüşmek dileği ile veda ettik.

Saygılarımızla
Herkese Rastgelsin

Birol BABADAĞLI
18.12.2014

Tarih: 18/12/2014
 

RASTGELE-DER'İN KURULDUĞU 2002 YILINDAN BU YANA AMATÖR BALIKÇILIK İLE İLGİLİ MEVZUATTA NELERİN DEĞİŞİMİNİ, GELİŞİMİNİ SAĞLAYABİLDİK?
Bilindiği üzere Derneğimiz RASTGELE-DER'in Tüzüğünün amaç maddesinde yer alan "amatör balık avcılığı...
yazının devamını oku »

KENE Mİ TEHLİKELİ, YOKSA ÇENE Mİ?
Her sene bir kere, nadiren iki kere fırsat bulduğumuz bir maceramız var. Bu macera 3-4 günlüğüne Kız...
yazının devamını oku »

DOSTLARLA AVLANMAK
Dostluk kavramı herkes gibi benim için de çok değerli bir kavramdır. Bu zamanda dost bulmak tabiri c...
yazının devamını oku »

EŞİM NASIL BALIKÇI OLDU?

Çoğu erkek eşi balık avına çıkmadığı için bu güzel zevkten mahrum kalıyor.Ben bu k...
yazının devamını oku »

URAL NEHRİNDE AV

Bu yazımda Ural Nehri’nden bahsedeceğim. Ural Dağları’nın eteklerinden...
yazının devamını oku »

Tüm köşe yazıları

İstanbul Ankara İzmir

 

Site içerisinde online olan kullanıcılar (0 kişi)
tarifler | hakkımızda | iletişim | basından haberler | balık ve kamp malzemesi | trofe | ilk yardım | linkler | rastgele-der ailesi