» üye girişi » sitemize üye olun
   
 
KEFAL, KEFAL
Avın yapıldığı şehir : İsmetpaşa
Hava ve suyun durumu : Hava parçalı bulutlu, su bulanık
Avda kalınan süre : 6 saat
Kullanılan ekipman : Shakespeare royality spinning medium 2.40 kamış, cormoran rodeo gti 11 pif 1500 makina, spider ultra cast 0.14 örgü misina-lineaffe curve spinning 2.10 kamış, albastar victory 20 makina, angel kiss 0.20 misina ve çeşitli wobler, spinner,yapay karınca ve ç
Yakalanan avın tür ve boyutları: 15 adet Tatlısu kefali; 43cm, 40,5cm, 2 adet 30cm, 29cm, 2 adet 27cm, diğer 20 ile 25cm arası kefaller suya iade edilmiştir.

Sabırsızlıkla beklediğim bacanağım ve baldızımın İzmir’den Karabük’e yola çıktığı gün bana, 6 günlük Gemlik,İstanbul ve Çanakkale turunun çatması bayağı bir moralimi bozmuştu.Çünkü kendisi Karabük’te sadece 5 gün kalacaktı ve izninin geriye kalan 5 gününü de Bartın’da geçirmesi gerekecekti. Aylar öncesinden planlar yapmıştık avlak avlak gezecektik fakat iş her şeyin önüne geçtiği için yapacak bir şey yoktu.
Gemlik ve İstanbul turunu tamamlayıp Çanakkale’ye geldiğimde turun bir gün önce bitirilmesi kararını aldıklarını ve benim eve misafirimin gideceği gün döneceğimi öğrendiğimde havalara uçtum. Hemen Engin’i aradım sakın çarşamba günü yola çıkmıyorsun çünkü ben çarşamba günü geliyorum bir günde benim için kalın dedim tabi ki onlarda çok sevindiler ve kabul ettiler.
Engin ile Karabük’te trafik polisi olarak görev yaptığı dönemde tanıştım çok iyi dost olduk ailemden biri olmuştu sanki. Karabük ve çevresindeki bütün göl ve derelere hep beraber gitmiştik. Müthiş esprileri ile ve renkli kişiliği ile gurubun neşe kaynağı idi. Karabük’ten Muş'a tayini çıktığında artık akraba idik bacanak olmuştuk. Şu an İzmir’in Bornova ilçesinde trafik şube müdürlüğünde görev yapıyor.
Sözü fazla uzatmayım çarşamba akşama eve geldim
Biraz hasret giderdikten sonra hemen yarın için planlara başladık nereye gidelim neler yapalım derken İsmetpaşa’da atçek yapmaya karar aldık. Hemen kıyafetler, yiyecekler, oltalar ve ekipmanlar derken her şeyimiz hazırdı sabah 6 gibi yola çıkma kararı aldık. Yağan yağmurlardan sonra derenin bulanık olma olasılığı olduğu için içimizde bir korku vardı ama bizi durdurmak mümkün müydü çamurda aksa sellerde gelse en azından eski günleri tekrar yaşayacaktık tekrar beraber olta atacaktık.
Son bir günü balıkta niçin geçiriyorsunuz hep beraber olalım serzenişleri ile karşılaştığımız için ve hanımları çok rahat satışa getirdiğimizden sabah kahvaltı istemeye yüzümüz tutmadı.


Sabah 6,30'da evden kaçar gibi çıktık ve meşhur çorbacıda o mükemmel mercimek çorbalarımızı içtikten sonra avlağın yolunu tuttuk. Söğütlüçeşme tesislerinde de oburluk yapıp birer tane karışık tostlarımızı da yedik.Tesisten çıktıktan 15 dakika sonra avlaktaydık fakat korktuğumuz başımıza geldi su bulanıktı, ne yalan söyleyim hiç bulanık suda atçek avı yapmamıştım tamamen acemi olduğum bir durumdu.


Hiç mi şansımı denememeliydim veya nasıl bir yem kullanmalıydım aklıma komutanımız Özcan yarbayı aramak geldi ama daha mesaide başlamamıştı. Acaba ona ulaşamazsam Tarık Ersalı’mı, Atilla Beşiroğlu’nu mu arasam derken en iyisi bir kaç atış yapalım bakalım dedim ve Enginin oltasına, rebelin turuncu beyaz karıncasını takıp ilk atışımı karşı kıyıya yaptım ve makinenin kolunu iki tur bile çevirmeden 30cm boyunda bir kefal oltama takılmıştı.
Balığı kenara aldığımda ümitlenmiştik tamam dedik su biraz bulanık ama demek ki bulanık suda da at çek avı iş yapıyormuş diye düşündük. Oltayı Engine verdikten sonra bende spronun minik tombul wobler'ini takıp atışlara başladım. Her atışımda aşağı yukarı küçük küçük vuruşlar alıyordum ve nihayet ikinci balığımı taktırdım diğerinden çok az küçüktü bu ve oda livardaki yerini aldı.15 dakika sonra enginde ilk balığını aldı. Uzaktan Engin’i izlerken bir taraftan da atışlara devam ediyordum ama artık vuruş alamaz olmuştum derken hemen önümden 40cm boyunda çok güzel bir kefal taktırdım baya bir mücadele sonrası kenara aldım. Bu arada limit altı gelen kefaller bayağı vardı. Sonra bir Engin bir ben derken 6 tane limit üstü balığımız olmuştu ama balıkta vurmaz olmuştu hiç vuruş alamıyorduk. Su daha da bulanmıştı; o sıra yanımıza bir balıkçı daha geldi selamlaştık balığın vurup vurmadığını sordu ve yukarıda kum ocaklarında çalışma olduğunu o yüzden suyun bulandığını ve kum ocaklarının üst taraflarının o kadar çok bulanık olmadığını anlatınca karar aldık yer değiştirmeye.
Sevgili dostum Tolga Ekenin devamlı avlandığı bölgeye gitmeye karar aldık saatte daha sabahın 11,30'u idi buradan ayrıldığımızda 6 tane balığımız vardı. Yeni avlağımıza geldiğimizde suyun diğer avlağa nazaran daha duru olduğunu gördük ve hemen atışlara başladık ama maalesef tek bir vuruş bile alamıyorduk.moraller bozulmaya başladı.
Hazır balıkta vurmazken, karnımızda acıkmıştı hemen ateşimizi yaktık mangalda sucuk ve meyve suyu güzel bir öğle yemeği olmuştu.
Yemekten sonra bir saat falan hiç bir vuruş alamadık sonra köprüye yakın yere indik.


Engin, bir kaç atış sonra çok güzel bir balık taktırdı belli ki kamışın eğilmesinden ve misinanın derenin bir altına bir üstüne hareket etmesinden günün en büyük balığı idi suyun yüzeyine çıktığında heyecan ikiye katlandı çünkü çok az bir yerinden yani ağzının en uç kısmından yakalanmıştı ve her an kaçabilirdi. Allahtan Engin tecrübeli balıkçıda balığı yavaş yavaş kenara aldı. 43 cm.lik günün rekoru idi çok mutlu olmuştuk ümidimizi yitirmişken bu aslan parçası bize umut olmuştu, hemen fotoğrafını çektik çünkü makinemizin pillerinin şarjı bitmek üzereydi ve dediğim gibi son foto oldu.


Saat öğle 3'e kadar bir o bir ben toplam 15 adet kefal aldık ikinci avlaktan ve birinci avlaktan aldığımız balıkların7 tanesini kendimize aldık diğerlerini suya iade ettikten sonra malzemelerimizi toplayıp avımızı sonlandırdık.
Celal CEBECİ - 02 Temmuz 2010

Tarih: 24/10/2010
 

RASTGELE-DER'İN KURULDUĞU 2002 YILINDAN BU YANA AMATÖR BALIKÇILIK İLE İLGİLİ MEVZUATTA NELERİN DEĞİŞİMİNİ, GELİŞİMİNİ SAĞLAYABİLDİK?
Bilindiği üzere Derneğimiz RASTGELE-DER'in Tüzüğünün amaç maddesinde yer alan "amatör balık avcılığı...
yazının devamını oku »

KENE Mİ TEHLİKELİ, YOKSA ÇENE Mİ?
Her sene bir kere, nadiren iki kere fırsat bulduğumuz bir maceramız var. Bu macera 3-4 günlüğüne Kız...
yazının devamını oku »

DOSTLARLA AVLANMAK
Dostluk kavramı herkes gibi benim için de çok değerli bir kavramdır. Bu zamanda dost bulmak tabiri c...
yazının devamını oku »

EŞİM NASIL BALIKÇI OLDU?

Çoğu erkek eşi balık avına çıkmadığı için bu güzel zevkten mahrum kalıyor.Ben bu k...
yazının devamını oku »

URAL NEHRİNDE AV

Bu yazımda Ural Nehri’nden bahsedeceğim. Ural Dağları’nın eteklerinden...
yazının devamını oku »

Tüm köşe yazıları

İstanbul Ankara İzmir

 

Site içerisinde online olan kullanıcılar (0 kişi)
tarifler | hakkımızda | iletişim | basından haberler | balık ve kamp malzemesi | trofe | ilk yardım | linkler | rastgele-der ailesi