» üye girişi » sitemize üye olun
   
 
FİLİPİNLERDE 2 AKŞAM 2 SAAT
Avın yapıldığı şehir : Cebu- Filipinler
Hava ve suyun durumu : 26°C Dolunay
Avda kalınan süre : 90 dakika
Kullanılan ekipman : 2.40 Teleskobik supro kamis, 1000 lik makara+ip misina,little cleo
Yakalanan avın tür ve boyutları: 2 adet ton-1 adet barakuda

Filipinler ve Güney Kore istikametine yaklasık 60 kişilik bir grupla birlikte gittiğimiz için ne yazik ki grup harici pek fazla serbest kalamadığımdan gittiğimiz Shangri La's Cebu otelinin sahilinde yorgunluğun da etkisiyle ancak 2. ve 3 gün 90 dakika ila 2 saat arasinda vakit geçirebildim.
Giderken yanima 1 tane kalem olta 1 tane de 2.40 lık teleskobik supro kamiş almıştım. Kalem oltaya göre bir kaç tane mepps, ip misina sarılı 1000 lık makinama da şanı şöhreti belli 3 5 tane cleo yakışır diyerekden uçağa verecegim bavula yerleştirdim. Zira bunlardan bazılarının el bagajlarında olmasi sakıncalıydı.
Avlandığım ilk günün sabahında 24m derine inecek kadar tüplü dalış yaptım akabinde de biraz skuba. Otelin sahilinde bir bakışta en az 8 10 çeşit balık görülebiliyordu.. Bunlara 70 80 cm lik kefaller, sürü halinde dinlenen barakudalar. Çocukların nemo diye sevdikleri palyaço balıkları bazı örnekler. 11. enlemde olduğu için su sıcaklığı genellikle 25 derece civarinda sabit tropik bölge balıklarını izlemek, rengarenk bir dünyanın içinde olmak güzeldi doğrusu..
Palyaço balığının içinde yaşadıgı mercana yaklaştıgımda palyaço balığının ellerime saldırması ve yuvadan beni uzaklaştırmaya çalışması hafızamda kalacak güzel anılardan bir tanesi.
Barakuda etrafta gördüğüm için cleolarımın iş yapabileceğini düşünerek akşamleyin eşim yattıkdan sonra sahile inmeye karar verdim. Parçalı bulutlu ve dolunay ışığı altında sahilde olta sallamaya başladım. Ama kısa bir süre sonra yanıma gelen güvenlik görevlisi beni engelleyeceğini düşünerek onunla sohbete başladım. Filipinde İngilizce resmi dil. Bu sebepden herkes İngilizce biliyor. Bunun sonucunda köylülerle bile anlaşabiliyorsunuz. Güvenlikle çat pat konuşarak biraz yem biraz sohbet derken rahatça avlanabileceğim bir ortam yarattım. Denizden 4-5m yükseklikdeki bir kaya iskele görevi görecek şekilde peyzajlandırılmıştı. Onun üzerinden avlanmanın rahat olacağını düşündüm. Zira kıyıdan at çek yaparken ufak bir balık yakalamıştım. Bu balık daha büyüğünün habercisiydi sanki..
20-30 dakikalık bir çabalamanın ardından barakuda olduğunu düşündüğüm bir balık atladı oltama. Etrafta yağmurlamalar görüyor, su üzerinde 5-6 kere seken küçük balıklar izliyordum. Ancak bir kaç dakikalık mücadelenin ardından ip misinamın iğneye yakın bir yerlerindeki ek yeri koparak balığın cleo ile derinliklerde kaybolmasına sebep oldu..
Daha da heycanlanmaya başlamıştım. O ek yeri nice kayalara, turnalara takilmasına rağmen hiç ayrılmamıştı...
Düzenek yeniledim, ellerim titriyordu..
Aradan bir 10-15 dakika geçti, sıkılmaya başlamış su uzerinde aheste aheste dolasan aslan balşklarşnş izliyorken işte beklenen an geldi. Oltam ya, cleo ya bi kayaya takiıdı yada baska bişeye, denizde 1000 lik makina kullanmamak lazim.. Makina caaar diye boşalmaya başladı, kamış elimden çıkacak gibi. Kendimi topladim, kalama ayarı yaptım, kamışı serbest bırakıp ara ara tasmalıyor balığı yormak icin çabalıyordum.
Ara ara makinayı tutan yüzükleri kontrol ediyor ve sıkıyordum. 10 dakika geçtikden sonra balığın yorulmaya basladığını farkettim.
İskelenin altina kadar getirdim. Güvenliğe oltayi teslim ederek fotoğraf makinasını almak için odaya gidip geri geldim. Balik iyice yorulmuştu.
Sudan çıkartmaya çalışırken de olan oldu ve yarı yolda kamısı kırdım. Videoya çektirdiğim güvenlik o anı da görüntülü olmasa da sesli olarak yakalamış.
Kırık kamışla balığı tekrar kaldırıp iskeleye aldım. Ellerim titriyor, nefes nefese kalmış bir şekilde rahatlamanın huzuruna varıyordum.
Çok güzel bir balıktı bu... Caranx senegallus (Senegal Jack) veya benzer bir Caranx familyası (Kerime teşekkür ederim yardımı için).
Fazla uzatmak istemiyorum dogrusu. Ertesi gün de bunun kadar keyif aldim. Ama kırık bir kamışla. Ha odun parçası ile avlanmışım yada 3 parçası eksik bir teleskobik kamışla. Ama Kuzey Pasifik Okyanusu (Bohol Denizi) bana cömert davranarak 1 tane daha Jack ve yaninda 55cm lik bir barakuda hediye etti..


Kahraman MELEK - 03 Mayıs 2010


Tarih: 21/07/2010
 

RASTGELE-DER'İN KURULDUĞU 2002 YILINDAN BU YANA AMATÖR BALIKÇILIK İLE İLGİLİ MEVZUATTA NELERİN DEĞİŞİMİNİ, GELİŞİMİNİ SAĞLAYABİLDİK?
Bilindiği üzere Derneğimiz RASTGELE-DER'in Tüzüğünün amaç maddesinde yer alan "amatör balık avcılığı...
yazının devamını oku »

KENE Mİ TEHLİKELİ, YOKSA ÇENE Mİ?
Her sene bir kere, nadiren iki kere fırsat bulduğumuz bir maceramız var. Bu macera 3-4 günlüğüne Kız...
yazının devamını oku »

DOSTLARLA AVLANMAK
Dostluk kavramı herkes gibi benim için de çok değerli bir kavramdır. Bu zamanda dost bulmak tabiri c...
yazının devamını oku »

EŞİM NASIL BALIKÇI OLDU?

Çoğu erkek eşi balık avına çıkmadığı için bu güzel zevkten mahrum kalıyor.Ben bu k...
yazının devamını oku »

URAL NEHRİNDE AV

Bu yazımda Ural Nehri’nden bahsedeceğim. Ural Dağları’nın eteklerinden...
yazının devamını oku »

Tüm köşe yazıları

İstanbul Ankara İzmir

 

Site içerisinde online olan kullanıcılar (0 kişi)
tarifler | hakkımızda | iletişim | basından haberler | balık ve kamp malzemesi | trofe | ilk yardım | linkler | rastgele-der ailesi