» üye girişi » FORUM
» Dernek Haberleşme Grubu Üyeliği
   

 


TIRIVIRI ZARARLARI ve MÜCADELEMİZ


İlk bakışta sadece Türkçe'mizi yozlaştıran bir kelimedir TIRIVIRI. Tüm değerlerimiz gibi gelişmesi, zaman içinde değişimler geçirmesi kaçınılmaz olan, ancak temel yapısı bozulmaması gereken Türkçemiz değil tabii ki konumuz. Ancak balık avı araçları içine bir virüs gibi giren ve kolay av sağlaması nedeniyle oldukça rağbet görmesi, çok ucuza satılması nedeniyle tüm yurtta yaygınlaşan bu araç özellikle iç sularımızdaki balıklarımızın baş belası olmuştur. Türkçede kelime anlamı olarak Olsa da olur, olmasa da anlamı taşıyan bu alet bence olmaz olsun anlamını taşıyor.

Genellikle 70 cm.x100 cm. ebadında ve çeşitli göz aralıklarında örülmüş ince misina ağdan yapılmış dikdörtgen bir perdenin ucuna takılmış kurşundan oluşuyor bu alet. İthalatı yasal bir ağdan, imalatı yasal bir yok edici yaratılıyor. Satışına da yasalar gereğince engel olunamıyor. Ancak bilesiniz ki balık avı amaçlı olarak kullanımı yasaklanmış durumda.

Denizler ve İç sularda Amatör amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen 2002/2004 av dönemine ait 35/2 numaralı sirkülerdeki Yasak ve Sınırlamalar Avlanma Vasıtaları bölümü Madde 9 un üçüncü paragrafında Olta ucuna ağ v.b. araçlar takılarak avcılık yapılması yasaktır denilerek kullanımı yasaklanmış.


Tahribatına gelince;

1- Kolay edinilmesi, kolay kullanımı ve uzun süreli yok edici yapısı nedeniyle Amatör avcılık ruhunun dibine konmuş bir dinamittir.
2- Atıldığı suların dibindeki ilişkenlere takılması sonucu çoğu zaman yırtılarak orada kalır yıllarca yok olmayıp, yok etmeye devam eder.
3- Balık avı için malzeme satanlar tarafından zararları bilinerek satılan bu alet gerekli sert önlemler alınmazsa yakın zamanda en azından akarsularımızdaki tahribat sonucu yine bu malı satanları yok edecektir. (balığın olmadığı yerde avı için malzeme satışı da yapılamaz)
4- Takılan ve orada bırakılan parçalarına giren balıklara yemek için yaklaşan dalıcı ördek, balıkçıl, leylek, su samuru gibi canlıların su altında boğularak veya açlıktan ölümüne neden olur.
5- Atılırken takıldığı ağaçlarda kalması sonucu ağa dolaşan kuşların ölümüne neden olur.
6- Naylondan yapılmış olması nedeniyle çevre kirliliğine neden olur.


AMATÖR BALIK AVCISI ARKADAŞLAR LÜTFEN BU ARACI KULLANMAYIN, KULLANANLARA ZARARLARINI ANLATARAK İKNA ETMEYE ÇALIŞIN.UYARIN.
GEREKİRSE ÇEKİNMEDEN YETKİLİLERE İHBAR EDİN.

TIRIVIRICILARA SESLENİYORUZ !!!
BİZİM GİBİ ÇOCUKLARI İLE BALIK AVLAYABİLEN ŞANSLI BABALARIN TORUNLARIYLA BALIK AVLAMA ŞANSINI ELİNDEN ALMAYIN.

UNUTMAYIN, " BİZ BU DÜNYAYI ÇOCUKLARIMIZDAN EMANET ALDIK"
kızılderili atasözü


Yazı: Tarık ERSAL ( 2003 )


Demiştik.....


RASTGELE-DER in yaptığı ilk girişim sonucu 15 Haziran 2004 tarihinde Ankara İl sınırlarında TIRIVIRInın üretimi, ithali, taşınması, saklanması, depolanması, kullanılması ve satışı yasaklandı.


Bununla yetinilmedi tabii ki. Devam ettirilen girişimler sonucu İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü İçişleri Bakanı adına 17.03.2005 tarih ve B.050.İLİ.00.60001-106.1617/ 1545 sayılı 2005/28 sayılı genelge ile ve İl İdaresi Kanununun 9. maddesi gereğince “Tırıvırı. Paraşüt” adı verilen av malzemesi ve benzerlerinin üretimi, ithali, taşınması, saklanması, depolanması, kullanılması ve satışı konusunda 81 il valiliği tırıvırıya açıkça savaş açtı.


ÜLKE GENELİNDE YASAKLAMA KARARI


2005 yılının Ocak ayının 13. günü. Saat 15 de İçişleri Bakanından randevu almayı başardık.
Bakanlıkta Müsteşar ve yardımcısı ile görüştük. Bu görüşmenin sonunda Tırıvırının Tüm ülkede yasaklanması ile çalışmalara başladık. Bunun sonucu olarak mart ayında İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine yolladığı genelge ile TIRIVIRI satışının 5442 SAYILI İL İDARESİ KANUNUNUN 9. MADDESİ GEREĞİ YASAKLANMASI konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini istendi.


TEBLİĞDE YASAKLAMA


Son olarak Ticari Amaclı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 1/1 Numaralı Tebliğ ve Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 1/2 Numaralı Tebliğde yasaklama aşağıdaki şekilde yayımlanmıştır.

" Tırıvırı-paraşüt olarak adlandırılan av aracının üretimi, satışı, istihsal yerleri civarında bulundurulması ve su ürünleri avcılığında kullanılması yasaktır."

Bu konuda üzerimize düşen aynı hatırlatmayı tekrar yapmamız gerekiyor.

AMATÖR BALIK AVCISI ARKADAŞLAR LÜTFEN BU ARACI KULLANMAYIN, KULLANANLARA ZARARLARINI ANLATARAK İKNA ETMEYE ÇALIŞIN. UYARIN.
GEREKİRSE ÇEKİNMEDEN YETKİLİLERE İHBAR EDİN.


İhbarlarınızı değerlendirmekle yükümlü ve yetkili birimler Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Sirküler ve Tebliğlerde geçtiği şekilde aşağıya aktarılmıştır.


Koruma ve Kontrolle Görevli Olanlar

Madde 16.-

(Su Ürünleri Kanunu- Madde 33)


Tarım ve Köyişleri Bakanlığı teşkilatında ve Bakanlığa bağlı su ürünleri ile ilgili teşekküllerde su ürünlerinin, deniz ve iç suların koruma ve kontrolü ile görevlendirilen personel ile emniyet, jandarma, sahil güvenlik, gümrük ve orman muhafaza teşkilatları mensupları, belediye zabıtası amir ve mensupları, kamu tüzel kişilerine bağlı muhafız, bekçi ve korucular ile emniyet ve jandarma teşkilatının bulunmadığı yerlerde köy muhtar ve ihtiyar heyeti üyeleri bu Kanunla ve bu Kanuna istinaden konulan yasaklardan dolayı, bu Kanun kapsamına giren suçlar hakkında zabıt varakası tutmak, suçta kullanılan istihsal vasıtalarını ve elde edilen su ürünlerini zapt etmek ve bunları 34 üncü madde hükmü saklı kalmak şartı ile adlî mercilere teslim etmek; ek madde 3'te yer alan hükümler çerçevesinde idarî para cezalarını kesmekle vazifeli ve yetkilidirler.

SAYFAMIZIN SAĞ ÜST KÖŞESİNDE BULUNAN
"TIRIVIRI SATMA, KULLANMA GELECEĞİNİ YOK ETME"
SLOGANINI İÇEREN LOGOYU VEYA Burayı TIKLADIĞINIZDA,
DERNEKLER DAYANIŞMA VE FORUM-GRUP DAYANIŞMA PLATFORMLARININ GÜÇ BİRLİĞİ SAYESİNDE DEVAM EDEN TIRIVIRI İLE MÜCADELEMİZİN DEVAMINI OKUYABİLİRSİNİZ.
 

RASTGELE-DER'İN KURULDUĞU 2002 YILINDAN BU YANA AMATÖR BALIKÇILIK İLE İLGİLİ MEVZUATTA NELERİN DEĞİŞİMİNİ, GELİŞİMİNİ SAĞLAYABİLDİK?
Bilindiği üzere Derneğimiz RASTGELE-DER'in Tüzüğünün amaç maddesinde yer alan "amatör balık avcılığını düzenleyen kanun ve yönetmelikler çık...
Bu yazının devamını okuyun »
KENE Mİ TEHLİKELİ, YOKSA ÇENE Mİ?
Her sene bir kere, nadiren iki kere fırsat bulduğumuz bir maceramız var. Bu macera 3-4 günlüğüne Kızılırmak üzerindeki Altınkaya barajında b...
Bu yazının devamını okuyun »
DOSTLARLA AVLANMAK
Dostluk kavramı herkes gibi benim için de çok değerli bir kavramdır. Bu zamanda dost bulmak tabiri caizse samanlıkta iğne aramaya benzer.
Bu yazının devamını okuyun »
EŞİM NASIL BALIKÇI OLDU?

Çoğu erkek eşi balık avına çıkmadığı için bu güzel zevkten mahrum kalıyor.Ben bu konuda çok şanslıyım, her zaman eşimle be...
Bu yazının devamını okuyun »
URAL NEHRİNDE AV

Bu yazımda Ural Nehri’nden bahsedeceğim. Ural Dağları’nın eteklerinden uzanarak, binlerce kilometre yol alıp, ...
Bu yazının devamını okuyun »
TÜM KÖŞE YAZILARINI LİSTELE

Hava Durumu

Ay Durumu


Rastgele-Der Marşı

Site içerisinde online olan kullanıcılar (0 kişi)
Ana Sayfa | Derneğimiz Hakkında | Üyelik Formu | İletişim

Bu sayfalar, amatör olta balıkçılığını sevdirmek ve sürdürülebilir balık avcılığına
katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.
Sayfa içinde gördüğünüz aksaklıkları, sayfa@rastgele.org 'a bildiriniz.
ÜYELİK, SPONSORLUK,REKLAM VE HER TÜRLÜ SORULARINIZ İÇİN
DERNEK İLETİŞİM
rastgeleder@rastgele.org
Tüm Hakkı Saklıdır. 2008 RASTGELE-DER


Tasarım ve Programlama www.Hosthane.com