» üye girişi » sitemize üye olun
   
18 Şubat 2023 Cumartesi günü yapılan 10. olağan genel kurulumuz sonucunda yeni yönetim kurulumuz seçilmiştir. Eski yönetim kurulu üyelerimize teşekkür eder, yeni yönetim kurulu üyelerimize başarılar dileriz....             
 
GÖLETİNE SAHİP ÇIK İMZA KAMPANYASI
Şehirlerimizin çevresindeki göl ve göletler ile barajlar özellikle son yıllarda giderek artan oranlarda su ürünleri istihsali ya da proje maksadı ile kiralanarak kişi ya da kuruluşlara tahsis edilmektedir. Tahsis yapıldıktan sonra o göl, baraj veya gölete amatör olta balıkçısının girmesi ve avlanması yasaklanmakta; tebliğ ile amatör olta balıkçılığına yasaklanmış yüzlerce su havzasına ilave olarak su ürünleri istihsali ya da proje maksadı ile kiralanan bu alanlarda da amatör olta balıkçılığı engellenmektedir.


Nesli tehlike altında olması sebebiyle avlanılması yasaklanmış olan türleri avlamayan, tebliğlerle belirlenen boy, adet ve kilo limitlerine uyan, üreme döneminde avlanmayıp ayrıca kullanımı yasak olan araç ve gereçleri kullanarak avcılık yapmayan amatör olta balıkçısı sürdürülebilir su yaşamı prensibi ile kurallara uygun olarak avlandığı için herhangi bir su havzasındaki yaşama zarar verme ihtimali yoktur.

Çoğunlukla şehir hayatının, gündelik yaşam stresi ve yorgunluğunun atılması amacı ile yapılan amatör olta balıkçılığı etkinliği doğa ile bütünleşik rekreasyonel bir aktivitedir.
Amatör olta balıkçısının o ya da şu nedenle özellikle de göl, gölet ve barajların kiralanması sebebiyle su kenarına yaklaştırılmaması kabul edilemez bir uygulamadır.
Ayrıca otokontrolün de sağlanması açısından doğa aşığı amatör olta balıkçılarının bu sahalardan uzaklaştırılmaması gerekmektedir.

Göl, gölet ve barajlarımızın istihsal ve proje amaçlı kiraya verilerek amatör olta balıkçısının girişine yasaklanmasını, olta atmasının engellenmesini protesto ediyor, bu uygulamaya bir an önce son verilmesini diliyoruz.

Su ürünleri istihsali için kiralanacak havzalarda amatör balıkçılık sahaları belirlenmeli ve kiralama buna göre yapılmalıdır.
Bırakalım insanımız doğaya, kıra çıksın ve özgürce oltasını suyla buluştursun.
Bakanlıktan talebimiz proje amaçlı olsun ya da olmasın kiraya verilen tüm sularımızın amatör olta balıkçılığına da açılmasıdır.

Bu doğrultuda başlatmış olduğumuz GÖLETİNE SAHİP ÇIK İmza Kampanyasına amatör olta balıkçılarının, sivil toplum örgütlerinin ve tüm halkımızın desteğini bekliyoruz.

Kampanyaya katılarak imzalamak için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız.

http://www.asofed.org.tr/index.php/aktiv...panya.html

...

Yazar: RASTGELE-DER Yönetim Kurulu | Okuma: 6856 | Tarih: 22/03/2016 13:02:33
 

Daha önce ilan edildiği üzere, 11 Şubat 2023 tarihinde yeterli çoğunluğun sağlanamaması nedeni ile 1...
yazının devamını oku »

RASTGELE-DER'İN KURULDUĞU 2002 YILINDAN BU YANA AMATÖR BALIKÇILIK İLE İLGİLİ MEVZUATTA NELERİN DEĞİŞİMİNİ, GELİŞİMİNİ SAĞLAYABİLDİK?
Bilindiği üzere Derneğimiz RASTGELE-DER'in Tüzüğünün amaç maddesinde yer alan "amatör balık avcılığı...
yazının devamını oku »

KENE Mİ TEHLİKELİ, YOKSA ÇENE Mİ?
Her sene bir kere, nadiren iki kere fırsat bulduğumuz bir maceramız var. Bu macera 3-4 günlüğüne Kız...
yazının devamını oku »

DOSTLARLA AVLANMAK
Dostluk kavramı herkes gibi benim için de çok değerli bir kavramdır. Bu zamanda dost bulmak tabiri c...
yazının devamını oku »

EŞİM NASIL BALIKÇI OLDU?

Çoğu erkek eşi balık avına çıkmadığı için bu güzel zevkten mahrum kalıyor.Ben bu k...
yazının devamını oku »

Tüm köşe yazıları

İstanbul Ankara İzmir

 

Site içerisinde online olan kullanıcılar (2 kişi)
Kahraman Melek, Teoman Sanalan,
tarifler | hakkımızda | iletişim | basından haberler | balık ve kamp malzemesi | trofe | ilk yardım | linkler | rastgele-der ailesi