» üye girişi » sitemize üye olun
   
18 Şubat 2023 Cumartesi günü yapılan 10. olağan genel kurulumuz sonucunda yeni yönetim kurulumuz seçilmiştir. Eski yönetim kurulu üyelerimize teşekkür eder, yeni yönetim kurulu üyelerimize başarılar dileriz....             
 
BİR GÜNDE DÖRT MEVSİM ALABALIK AVI
Avın yapıldığı şehir : Kuzey Anadolu bölgesi
Hava ve suyun durumu : Gün İçinde karışık, güneşli, zaman zaman yağmurlu
Avda kalınan süre : 22.06.2009 12 saat
Kullanılan ekipman : Spin takımlar, mepps
Yakalanan avın tür ve boyutları: Kırmızı benek göl alabalığı. Tutulan balık 8 adet

YAPILAN AVIN HİKAYESİ:
Bir haftalık planlar yapılmış, ekip saatler 22.00 yi gösterirken yola çıkılmıştı. Yaklaşık 3 saat süren yolculuktan sonra alabalık uzmanı abimizi evinden aldık.

Yolumuz uzun ve zorlu idi. Uzun süren dönemeçli bir yolculuktan sonra avlağa vardık. Güneş doğdum doğacağım derken çaylar demlenmiş, sofra kurulmuş ve hoş bir sohbet eşliğinde kahvaltıya başlanmıştı. Güzel sohbetin arkasından sıra olta takımlarını hazırlamaya geldi.

Herkes bir heyecanla oltasına sarılmış gözüne kestirdiği yerleri avlamaya başlamıştı. İlk balık hazırlıkları en son hazırlıklarını tamamlayan Emrecan'dan geldi. İlk attığı meppse yapışan yakışıklı alabalık fotoğraflardaki yerini aldı.

Avlağın her tarafı tavaf edilmiştik. Fakat bir türlü alabalıklar yemlerin yüzüne bakmıyordu. "Acaba bu balıklar daha uyanmadı mı?" diye düşünürken bir taraftanda diğer arkadaşları gözlemliyordum. Bu arada attığım yapay balığı sudan keserken alttan gelen balık tüm vucudumda bir ürpertiye yol açtı. Vücudum adrenalin yüklenmiş oltayı zaptetmeye çalışırken heyecandan ölecek gibiydim. Artık yorulan ve kendini teslim eden kırmızı benek resimlerdeki yerini aldı.

Saat 10.00 olmuş tüm ekip bir araya gelmiş sandalyeleri çekmiş sohbete başladı. Ama herkesin gözü suda ki hareketlerdeydi. Su da arada sırada hareketlilik gözlememiştik. Yorulan ekip biraz atıştırdıktan sonra uykuya teslim oldu.Bir saat uyuduktan sonra uyanan Emrecan'la birlikte "biraz da keşfe çıkalım" diyerek yukarlara doğru yola koyulduk. Elimizde oltalarla debisi düşük olan dereyi taramaya başlamıştık ki, menfezin altından çıkan mavi benekli alabalık oltaya atladı. Resimini çektikten sonra suya iade ettim. Sonra gözüme ilişen yere oltamı atar atmaz otların altından çıkan gökkuşağı alabalığın yemi kapmasıyla havalara uçması bir oldu. Biraz uğraştırdıktan sonra teslim olan gökkuşağını aldıktan sonra arada gelen ufak tefek alabalıkları incitmeden suya geri iade ettik.Dönüş yolunda tekrar aynı menfezden Emrecan'ın aldığı ikinci gökkuşağınıda yanımıza alarak öğlen yemeği için kamp alanına döndük. Izgaranın yanında Türcan abinin özel alabalık kızartması ve sosu ile afiyetle yemeğimizi yedik.

Öğleden sonra yağmurla birlikte alabalıkta kendine gelmişti. Emrecan'ın yakaladığı bir alabalık yanında iki tanede kaçırdı.

Günün en güzel anı; Emrecan balığı yakaladığı anda balık kendini kökün içine attı. Emrecan da almak için suya girdi.Ve tam yakaladım derken balık kendine havaya fırlattı.İnanılmaz güzel bir manzaraydı. Havadaki balığı yakalamak için Emrecan'ın oltayı elinden atarak dizlerinin üzerinde havadaki balığa hamle yapması sonucu değiştirmemişti. Balık bize el sallayarak ağzında mepps ile uzaklaştı.

Türcan abinin iki benimde bir balık daha balık yakaladıktan sonra yağmurun kesilmesi ile birlikte balıkta kesmişti. Artık akşam olmak üzereydi. O güzel manzara ve güzel balıkları arkamızda bırakarak evimizin yolunu tuttuk. Tüm güzellikler için arkadaşlara ve Usta Türcan abiye çok teşekkürler.
Tuncer ÜNAL 22.06.2009


Tarih: 03/07/2009
 

Daha önce ilan edildiği üzere, 11 Şubat 2023 tarihinde yeterli çoğunluğun sağlanamaması nedeni ile 1...
yazının devamını oku »

RASTGELE-DER'İN KURULDUĞU 2002 YILINDAN BU YANA AMATÖR BALIKÇILIK İLE İLGİLİ MEVZUATTA NELERİN DEĞİŞİMİNİ, GELİŞİMİNİ SAĞLAYABİLDİK?
Bilindiği üzere Derneğimiz RASTGELE-DER'in Tüzüğünün amaç maddesinde yer alan "amatör balık avcılığı...
yazının devamını oku »

KENE Mİ TEHLİKELİ, YOKSA ÇENE Mİ?
Her sene bir kere, nadiren iki kere fırsat bulduğumuz bir maceramız var. Bu macera 3-4 günlüğüne Kız...
yazının devamını oku »

DOSTLARLA AVLANMAK
Dostluk kavramı herkes gibi benim için de çok değerli bir kavramdır. Bu zamanda dost bulmak tabiri c...
yazının devamını oku »

EŞİM NASIL BALIKÇI OLDU?

Çoğu erkek eşi balık avına çıkmadığı için bu güzel zevkten mahrum kalıyor.Ben bu k...
yazının devamını oku »

Tüm köşe yazıları

İstanbul Ankara İzmir

 

Site içerisinde online olan kullanıcılar (1 kişi)
Teoman Sanalan,
tarifler | hakkımızda | iletişim | basından haberler | balık ve kamp malzemesi | trofe | ilk yardım | linkler | rastgele-der ailesi