» üye girişi » sitemize üye olun
   
18 Şubat 2023 Cumartesi günü yapılan 10. olağan genel kurulumuz sonucunda yeni yönetim kurulumuz seçilmiştir. Eski yönetim kurulu üyelerimize teşekkür eder, yeni yönetim kurulu üyelerimize başarılar dileriz....             
 
KAPADOKYA'NIN YAKIŞIKLILARI
Avın yapıldığı şehir : Nevşehir Kapodakya
Hava ve suyun durumu : Sert Rüzgarlı bir hava
Avda kalınan süre : 24.01.2009 4 saat
Kullanılan ekipman : Spro Flash Back Spin Kamış Spro İnspiration Makina Spro Pike fighter bilimum tek ve çift parçalı voblerler Slikon Kurt Yemler ve Panter Martin Kaşıklar
Yakalanan avın tür ve boyutları: 4 adet Sudak 35-45 cm arası

YAPILAN AVIN HİKAYESİ:

Anadolu medeniyetlerinin eşsiz örneklerini içinde barındıran muhteşem Kapodakya ve bu medeniyete belkide yüzbinlerce yıldır yaşam veren Anadolu'nun en heybetli ırmağı Kızılırmak.

Bu yaşam pınarında varlığını sürdüren tatlı suların kimine göre en masumu kimine görede canavar balığı Sudağı bu kez farklı bir coğrafyada avlayabilmek umuduyla sevgili Tuncer'le sabah saatlerinde Nevşehir bölgesine doğru yola koyulduk.

Hafta içinde Nevşehir'de öğretmen olan kardeşim sevgili Serkan'ın ve yörenin sayılı balık avcıları içinde yer olan Mahmut beyin yardımı ile kerteriz belirlemede fazla zorlanmadık istediğimiz avlak noktasına vardığımızda saat 12.00 yi gösteriyordu.

Vaktimiz kısıtlı idi, hızlı hareket ederek takımlarımızı hazırladık, at çek çalışmalarımıza başladık. İlk bir saatimizde vuruş alamamak biraz moralimizi bozsada ısrarlı davranarak farklı yemleri avlağın farklı noktalarında deneyerek geçte olsa sonuca ulaştık.

İlk gelen yakışıklı Sudağımız sevgili Tuncer'in yapay yemine atladı.
Bingo !!! Bu arada aramıza sonradan katılan kardeşim Serkan'la biz yiyecek bir şeyler almak üzere Gülşehir'e gidip geldik döndüğümüzde Tuncer'in bir tane daha taktırdığını görmek bizleri bayağı neşelendirmişti.

Akşamın geç saatlerine kadar süren avımızda Tuncer 3 adet sudak ben ise bir adet alarak dört yakışıklı Sudakla avımızı noktaladık.

Kapodakya Kızırmağı nerdeyse altı yıldır ziyaret etmemiştim. O zaman döneminde Sudağın varlığı Kapodakya havzasında çok azdı.
Son altı yıl içerinde onca usulsuz avlanmaya onca tırıvırıcıya ağcıya rağmen sudağın Kızılırmak'ta çoğalması güzel bir gelişme başta demiştim yüzbinlerce yıldır Kopodakya medeniyitine yaşam veren Kızılırmak Sudağa da yaşam vermiş.

Nevşehir'de gece kalmayı düşünüyor idik, belki yarında av yaparız diye fakat iş durumumu ayarlayamadığım için bu gece dönmek zorunda kaldık yeni sezonda tekrarı için sözleştiğim Sevgili Tuncer'e ve kardeşim Serkan'a teşekkür ederim.
Hakan BAŞAR (24.01.2009)


Tarih: 03/02/2009
 

Daha önce ilan edildiği üzere, 11 Şubat 2023 tarihinde yeterli çoğunluğun sağlanamaması nedeni ile 1...
yazının devamını oku »

RASTGELE-DER'İN KURULDUĞU 2002 YILINDAN BU YANA AMATÖR BALIKÇILIK İLE İLGİLİ MEVZUATTA NELERİN DEĞİŞİMİNİ, GELİŞİMİNİ SAĞLAYABİLDİK?
Bilindiği üzere Derneğimiz RASTGELE-DER'in Tüzüğünün amaç maddesinde yer alan "amatör balık avcılığı...
yazının devamını oku »

KENE Mİ TEHLİKELİ, YOKSA ÇENE Mİ?
Her sene bir kere, nadiren iki kere fırsat bulduğumuz bir maceramız var. Bu macera 3-4 günlüğüne Kız...
yazının devamını oku »

DOSTLARLA AVLANMAK
Dostluk kavramı herkes gibi benim için de çok değerli bir kavramdır. Bu zamanda dost bulmak tabiri c...
yazının devamını oku »

EŞİM NASIL BALIKÇI OLDU?

Çoğu erkek eşi balık avına çıkmadığı için bu güzel zevkten mahrum kalıyor.Ben bu k...
yazının devamını oku »

Tüm köşe yazıları

İstanbul Ankara İzmir

 

Site içerisinde online olan kullanıcılar (1 kişi)
Teoman Sanalan,
tarifler | hakkımızda | iletişim | basından haberler | balık ve kamp malzemesi | trofe | ilk yardım | linkler | rastgele-der ailesi