» üye girişi » sitemize üye olun
   
18 Şubat 2023 Cumartesi günü yapılan 10. olağan genel kurulumuz sonucunda yeni yönetim kurulumuz seçilmiştir. Eski yönetim kurulu üyelerimize teşekkür eder, yeni yönetim kurulu üyelerimize başarılar dileriz....             
  İLK YARDIM

İlk yardım profesyonel tıbbi yardım gelene kadar rahatsızlığı olan kişiye yardım etmektir.Bu yardım basit bir kanamayı durdurmaktan durmuş bir kalbi çalıştırmaya kadar uzanan bir yelpazede olabilir.İlk yardım genel olarak yapılacak işlemlerin İngilizce baş harfleriyle ABCD diye tanımlanan sıralamada gerçekleştirilir.Yani Hava yolu ,Solunum Kanama, Kalp ve nihayetinde İlaç.
Genellikle yerleşim yerlerinden uzakta yapılan avcılık önemli ilk yardım kurallarını bilmeyi gerektirir. Acil durumlarda genellikle ne yapılacağını araştırmaya veya öğrenmeye vakit yoktur. Önemli ilk yardım metotlarını önceden öğrenip pratik yapmak gereklidir.

SUNİ SOLUNUM VE KALP MASAJI
Kaza geçirmiş bir kişide ilk önce kontrol edilmesi gereken şuurunun açık olup olmadığı ve uyaranlara (seslenmek,dokunmak gibi) nasıl cevap verdiğidir. Tüm uyaranlara rağmen hiç tepki alınamadığı durumlarda kişinin soluk alıp almadığı kontrol edilmelidir. İnsanın kalbi atarken ve dolaşımı devam ederken solunumu durabilir. Bir kişi nefes almadığı halde kalbi atmaya devam edebilir.Ancak nefes almayan yani akciğerleri dolayısıyla kanı oksijenlenmeyen kişinin diğer hayati fonksiyonları da çok kısa süre içerisinde duracaktır.Basit ve kolay uygulanabilir bir suni solunumla hayat kurtarılabilir. Kalbi çalışan bir kişiye kalp masajı yapmak çalışan kalbi durdurabilir, ancak nefes alsa bile bu fark edilmeden yapılan suni solunumun hiçbir tehlikesi yoktur.

Suni solunum uygulanışı;

Hasta sırt üstü yere yatırılır. Ağız içersinde diş protezi, yiyecek v.s çıkarılır.Ensenin altına bir destek konulmak (veya elle desteklenmek) suretiyle baş arkaya doğru kaldırılır.Bu hareketin gayesi solunum yolunu açmaktır. Bu basit hareket yapılmadan uygulanan suni solunum , hava yolu kapalı olduğu için hiçbir işe yaramayacaktır. Baş geriye itildikten sonra solunumu uygulayacak kişi derin bir nefes alır ve ağzını hastanın ağzına sıkıca yapıştırıp diğer eliyle de hastanın burnunu kapatarak tüm gücüyle nefesini hastanın ağzında üfler.Üfledikten sonra çekilerek hastanın akciğerlerinin boşalmasını bekler. Hastanın kalbi çalışıyorsa bu hareket dakikada 12 kez tekrarlanmalıdır. Hasta kendi başına nefes almaya başlayana yada profesyonel sağlık yardımı gelene kadar hareket tekrarlanmalıdır.


Nefes borusunda yabancı cisim

Genellikle yemek yerken ağızdaki lokmanın ani nefes alma, hıçkırma gibi sebeplerle nefes borusuna kaçmasıdır.Tam tıkanma söz konusu ise kişi de telaş, morarma ve bir süre sonra bayılma gelişir. Hemlich manevrası denilen bir hareketle nefes borusundaki yabancı cisim dışarıya atılabilir.Burada temel maksat kaburgaların altından diyaframa ani ve şiddetli basınç uygulamak suretiyle, akciğerlerdeki havayı nefes borusundan dışarıya basınçla atmaktır.Hava dışarıya çıkmaya çalışırken ona engel olan yabancı cismi de önüne katıp çıkartacaktır.Kalp masajı; Kalp masajı suni solunuma göre daha dikkat gerektiren bir uygulamadır.Yavaş ya da güçsüzde olsa çalışan ve dokulara kan pompalayan bir kalbe yapılacak kalp masajı kalbin durmasına yol açacaktır. Bu yüzden kalbin çalışıp çalışmadığından emin olmak gereklidir.Boyunda şah damarı denilen; boynun her iki yanında çenenin altında parmakların hafifçe bastırılmasıyla hissedilebilen bu damarlar , kalp atımlarını kontrol etmenin en iyi yoludur.Kalp masajı mutlaka kursa katılmış ve eğitimli kişilerce yapılmalıdır. Bu konuda eğitimi olmayan kişilerin yaptığı masaj faydadan çok zarar getirebilir.

 
 

2. sayfada
Kanamalar; Vücuttaki kanamalar iki türlüdür. İç kanama ve dış kanama. Maalesef içi kanamalara tıbbi donanımın bulunmadığı yerlerde yapabilecek fazla bir şey yoktur. Dış kanamalar ise herkesin müdahale edebileceği kanama türlerid. devamı...

3. sayfada
KENE ISIRMASI VE KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ HASTALIĞI KKKA hastalığının son 3-4 senedir ülkemizde görüldüğü bilinmektedir.. Hastalık etkeni RNA grubundan bir Virüstür. Dünya. devamı...


Daha önce ilan edildiği üzere, 11 Şubat 2023 tarihinde yeterli çoğunluğun sağlanamaması nedeni ile 1...
yazının devamını oku »

RASTGELE-DER'İN KURULDUĞU 2002 YILINDAN BU YANA AMATÖR BALIKÇILIK İLE İLGİLİ MEVZUATTA NELERİN DEĞİŞİMİNİ, GELİŞİMİNİ SAĞLAYABİLDİK?
Bilindiği üzere Derneğimiz RASTGELE-DER'in Tüzüğünün amaç maddesinde yer alan "amatör balık avcılığı...
yazının devamını oku »

KENE Mİ TEHLİKELİ, YOKSA ÇENE Mİ?
Her sene bir kere, nadiren iki kere fırsat bulduğumuz bir maceramız var. Bu macera 3-4 günlüğüne Kız...
yazının devamını oku »

DOSTLARLA AVLANMAK
Dostluk kavramı herkes gibi benim için de çok değerli bir kavramdır. Bu zamanda dost bulmak tabiri c...
yazının devamını oku »

EŞİM NASIL BALIKÇI OLDU?

Çoğu erkek eşi balık avına çıkmadığı için bu güzel zevkten mahrum kalıyor.Ben bu k...
yazının devamını oku »

Tüm köşe yazıları

İstanbul Ankara İzmir

 

Site içerisinde online olan kullanıcılar (2 kişi)
Kahraman Melek, Teoman Sanalan,
tarifler | hakkımızda | iletişim | basından haberler | balık ve kamp malzemesi | trofe | ilk yardım | linkler | rastgele-der ailesi