» üye girişi » sitemize üye olun
   
18 Şubat 2023 Cumartesi günü yapılan 10. olağan genel kurulumuz sonucunda yeni yönetim kurulumuz seçilmiştir. Eski yönetim kurulu üyelerimize teşekkür eder, yeni yönetim kurulu üyelerimize başarılar dileriz....             
 
DOSTLARLA AVLANMAK
Dostluk kavramı herkes gibi benim için de çok değerli bir kavramdır. Bu zamanda dost bulmak tabiri caizse samanlıkta iğne aramaya benzer.
Dost edinmek ise bildiğimiz gibi, hiç de öyle kolay değildir.

Dostluk, en başta sevgi ister, emek ister, sabır ister, fedakarlık ister ve uzun yıllar ister. Bütün bu istekler olduktan sonra dostum dediğin insanla her şartta yola çıkarsın.

Tabii bu dostluğun oluşmasında bazen uzun yıllar beklenmesi gerekmeyebilir.

Beraber avlanmaya gittiğin insanları doğada kısa sürede çok rahat tanıyabiliyorsun. Yani arkadaşına dostum diyebilmen için hep söylendiği gibi, birlikte tatile çıkmak veya içki sofrasında oturmak şart değil.

Getir ava, tanı arkadaşını.

Orada yaptığın tahlil hiç şaşmaz. Çünkü doğa da yapmacık davranamazsın, rol yapamazsın, mış gibi davranamazsın, Hemen rengin ortaya çıkar.
İnanın tecrübelerime dayanarak yazıyorum. Öyle olaylara şahit olup, öyle olaylar yaşadık ki. Her zaman söylerim, bilmekle yaşamak çok farklıdır ve benim yaşadıklarım hiçbir zaman başkasına tecrübe olmaz.
Nacizane tavsiyem yaşayın ve görün.

Ava giderken veya dönerken arabanız arızalanır, dağın başında kalırsınız, tekneniz su alır, yardım gerekir, oltanız kırılır veya çadırınız yırtılır. Yaralanırsınız, hastalanırsınız. İşte bu durumlarda ancak dostum dediğiniz insan sizin yanınızdadır. Sizi evinize kadar taşır. Kendi avını bırakır teknenizi onarır, oltasını, çadırını, çayını, çorbasını hatta çorabını paylaşır.

O yüzden avcı dostum dediğin insan senin gerçekten dostundur.

Ama bana ne, bir hafta sonu keyif yapmaya geldim, tadını çıkarırım, başlarının çaresine baksınlar, beni ilgilendirmez diyen, yakaladığı balıkları, getirdiği buzluğa atıp onun bunun sofrasına çöreklenen, mangaldaki etleri kimseyle paylaşmadan homili gırtlak yapan, ayağına hizmet bekleyen, birde oturduğu yerden orada çalışan insanlara talimat verip, üstüne bir de beğenmeyip eleştiren kişiler de karşımıza çıkabilir. İşte bu kişiler ile ikinci kez ava gitmeniz tamamen sizin kabahatiniz olur.
Sonradan keşke gitmeseydim demek olmaz. Çünkü hayatta keşke’lere yer yok.

Tabiî ki dostum dediğimiz insanlarla görüş ve yapı farklılıklarımız vardır.

Nedir bunlar.?

Siyasi düşüncelerimiz veya dine bakış açımız gibi. Bu farklılıklar şimdiye kadar (kendi adıma söylüyorum) hiçbir zaman ne bir kırgınlık nede herhangi bir sorun teşkil etti.
Herkes düşünceye saygılıdır. Kimimiz rakımızı içerken, kimimiz namazımızı kıldık. Kimimiz sarhoş olduk, namazını bitiren arkadaş kalktı acı kahve yaptı. Kimimiz ateist olmamıza rağmen abdest alan arkadaşımızın eline su döktü.
Belki bunlar bazı arkadaşlara tuhaf gelebilir. Ama orası siyasetin ya da dinin konuşulacağı bir yer değildir. Orası hiçbir menfaat gözetmeksizin, gündüz yaptığın avı gece paylaştığın, sabahlara kadar süren sohbetlerin, esprilerin kahkahaların, yeri geldiğinde belki de sıkıntılarını paylaştığın bir ortamdır.

Kolay değil 1- 2 saatini paylaşmıyorsun. Koca bir gün, gece ya da haftayı, hatta avını paylaşıyorsun.
Tabiî ki insanız, bazen istenmeden söylenen söz veya davranışlar olur. Dostum dediğin insan orada senin açığını aramaz. Oradaki özel paylaşımlar orada kalır, ertesi güne ya da başka bir zamana malzeme yapılmak için saklanmaz.
İşte bizim av dostlarımız bu felsefeyi düstur edinmiş kişilerdir. Orada hepimiz biriz. Dostlar uyanmadan erken kalkıp bir sıcak çay koyayım dersin, çadırdan kafanı bir çıkartırsın ki bunu senden önce düşünen dostun çayı hazırlamıştır bile.
Orada iş paylaşımı yoktur. Birlikte çadır kurar, birlikte yemek yapar, birlikte bulaşık yıkarsın, birlikte avlanır ve bunların hepsini canı gönülden paylaşırsın.

Dostlarla beraber güzel avlar yapmak dileğiyle.

Sevgiyle kalın.

Canan ERSAL
RASTGELE-DER Üyesi


...

Yazar: Canan ersal | Okuma: 12640 | Tarih: 21/03/2009 13:24:14
 

Daha önce ilan edildiği üzere, 11 Şubat 2023 tarihinde yeterli çoğunluğun sağlanamaması nedeni ile 1...
yazının devamını oku »

RASTGELE-DER'İN KURULDUĞU 2002 YILINDAN BU YANA AMATÖR BALIKÇILIK İLE İLGİLİ MEVZUATTA NELERİN DEĞİŞİMİNİ, GELİŞİMİNİ SAĞLAYABİLDİK?
Bilindiği üzere Derneğimiz RASTGELE-DER'in Tüzüğünün amaç maddesinde yer alan "amatör balık avcılığı...
yazının devamını oku »

KENE Mİ TEHLİKELİ, YOKSA ÇENE Mİ?
Her sene bir kere, nadiren iki kere fırsat bulduğumuz bir maceramız var. Bu macera 3-4 günlüğüne Kız...
yazının devamını oku »

DOSTLARLA AVLANMAK
Dostluk kavramı herkes gibi benim için de çok değerli bir kavramdır. Bu zamanda dost bulmak tabiri c...
yazının devamını oku »

EŞİM NASIL BALIKÇI OLDU?

Çoğu erkek eşi balık avına çıkmadığı için bu güzel zevkten mahrum kalıyor.Ben bu k...
yazının devamını oku »

Tüm köşe yazıları

İstanbul Ankara İzmir

 

Site içerisinde online olan kullanıcılar (2 kişi)
Kahraman Melek, Teoman Sanalan,
tarifler | hakkımızda | iletişim | basından haberler | balık ve kamp malzemesi | trofe | ilk yardım | linkler | rastgele-der ailesi