» üye girişi » sitemize üye olun
   
18 Şubat 2023 Cumartesi günü yapılan 10. olağan genel kurulumuz sonucunda yeni yönetim kurulumuz seçilmiştir. Eski yönetim kurulu üyelerimize teşekkür eder, yeni yönetim kurulu üyelerimize başarılar dileriz....             
 
EŞİM NASIL BALIKÇI OLDU?Çoğu erkek eşi balık avına çıkmadığı için bu güzel zevkten mahrum kalıyor.Ben bu konuda çok şanslıyım, her zaman eşimle beraber avlanabiliyorum. Bu nasıl gerçekleşti derseniz; Bayanlara öncelikle denizi sevdirmeliyiz, ikinci aşamada balık avına çıkarmalıyız.

Bu arada bence dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, denizin sert ve hırçın zamanları olmamalı. Alıştıralım derken iyice soğuturuz.Gene de bir pundunu bulup mutlaka denize çıkarmalıyız.Ben eşimi ilk olarak sadece kıyıda bağlı tekneye bindirdim ve kıyıdan liman içinde gece levrek avına götürdüm. Yanımızda termosumuz, bisküvilerimiz ile.Daha sonra Mordoğan balıkçı barınağı ortasına tekneyi bağlıyarak avlandık. Bu sıralarda sadece ben avlanıyorum o benimle muhabbet ediyordu. Bunlar ayda bir bazen üç ayda bir olan olaylardı.

İlk olarak limanın biraz açığından çok sakin bir hava da tekneden gopes yakaladı. O kadar zevk aldı ki, beş metrelik misina ikili köstek ve sinek olta ile at çek gopez avlıyor. Bana her aksam balığa çıkalım demeye başladı. Başlarda acemi olan ve oltayı toplayamayan eşime her gün biraz daha uzun misina vererek, dolasan oltalarını yenisi ile değiştirerek, dolaşık misinaları ile uğraşarak sıkılmamasına çalıştım. Bunun doğal sonucu olta toplamada ve balık tutmasında ustalaşmasını sağladım ve en sonunda beni geçti.

Şimdi de eşim Benan Liman’ın avlanma stilinden biraz bahsedeyim.

Balığı tuttu mu, misinayı yavaş yavaş yukarıya çeker. Kafasını fırdöndü eline gelinceye kadar aşağıya uzatmaz ve ondan sonra balığı büyük bir zevkle tek hamlede yukarı alır. Bu ana kadar ben ona hiç bakmam, o da balık yokmuş havası verdirir. Bakar balık büyük, iğne de ne kötü geçmiş, "ben şimdi bunu çıkaramam" der ve deyim yerinde ise balığı gözüme sokar.En büyük mercanı, en büyük kalamarı o çeker. Bu geçiştirilecek bir durum değildir, çünkü bütün takımları bire bir aynı malzemeden ben hazırlarım. Altıncı his mi diyelim, ya da elleri mi daha hassas veya kendini daha mı iyi ava veriyor bilemiyorum.Ama sonuçta hep benden fazla ve büyük balık yakalar.

Gerçi her zaman yakaladığı en büyük balık benmişim gerisi fasa fiso der, ama balığa gitmediği zamanlar biraz asabileşiyor.

Onun için konukların olmadığı zamanlar eşim ile beraber balığa çıkmaya özen gösteririm. Bu avlar sonrası terapi yada psikologa gitmiş gibi rahatladığını, stres attığını görürüm.

Saygılarımla.

Cem LİMAN (Kalamar Avcısı)...

Yazar: Cem Liman | Okuma: 13270 | Tarih: 26/09/2008 13:51:36
 

Daha önce ilan edildiği üzere, 11 Şubat 2023 tarihinde yeterli çoğunluğun sağlanamaması nedeni ile 1...
yazının devamını oku »

RASTGELE-DER'İN KURULDUĞU 2002 YILINDAN BU YANA AMATÖR BALIKÇILIK İLE İLGİLİ MEVZUATTA NELERİN DEĞİŞİMİNİ, GELİŞİMİNİ SAĞLAYABİLDİK?
Bilindiği üzere Derneğimiz RASTGELE-DER'in Tüzüğünün amaç maddesinde yer alan "amatör balık avcılığı...
yazının devamını oku »

KENE Mİ TEHLİKELİ, YOKSA ÇENE Mİ?
Her sene bir kere, nadiren iki kere fırsat bulduğumuz bir maceramız var. Bu macera 3-4 günlüğüne Kız...
yazının devamını oku »

DOSTLARLA AVLANMAK
Dostluk kavramı herkes gibi benim için de çok değerli bir kavramdır. Bu zamanda dost bulmak tabiri c...
yazının devamını oku »

EŞİM NASIL BALIKÇI OLDU?

Çoğu erkek eşi balık avına çıkmadığı için bu güzel zevkten mahrum kalıyor.Ben bu k...
yazının devamını oku »

Tüm köşe yazıları

İstanbul Ankara İzmir

 

Site içerisinde online olan kullanıcılar (2 kişi)
Kahraman Melek, Teoman Sanalan,
tarifler | hakkımızda | iletişim | basından haberler | balık ve kamp malzemesi | trofe | ilk yardım | linkler | rastgele-der ailesi