» üye girişi » sitemize üye olun
   
 
UZUN SÜRE SONRA TEKRAR KEFAL
Avın yapıldığı şehir : Bilinen kefal avlağımız
Hava ve suyun durumu : Parçalı bulutlu,yer yer yağmurlu, Su hafif bulanık
Avda kalınan süre : 05.07.2009 11 saat
Kullanılan ekipman : At-çek takımlar, ciğerli kullanım için şamandıralı takımlar.
Yakalanan avın tür ve boyutları: Kefal ve gümüş

YAPILAN AVIN HİKAYESİ:
Ne zaman bu hafta balığa gitmeyeceğim desem birileri kanıma girer. Bu sefer Efkan abi aradı.
Hedeflenen tür de kefal olunca akan sular durdu. Geçen sene söz konusu avlağa kene bolluğundan dolayı adım atmamıştım. Yaklaşık 2 senedir burnumda tütüyordu aslında. Hazırlıklarımı yapıp Atilla ağabeyin beni alacağı saate alarmımı kurarak yattım.

Mevsim itibariyle de müsait olması nedeniyle fly takımlarımı da yanıma aldım. Sabaha karşı 3 gibi yola düşmüştük bile. Sohbet muhabbet derken çorbacıda molamızı verip yolumuza devam ederken, içilen çorbaların ağırlığındanmıdır nedir bizim ekip tek tek düşmeye başladı. Önce Atilla abi sonrada Hakan abi yenik düştü uykuya. Muhteşem ekip hep birlikte uyumaya başladı. Benim için şoför uyumadığı sürece sorun yoktu.

Uyuyanları teşhir etmek için fotoğraflarını da çektim. :-))
Gün aydınlanırken ana yoldan ayrılmış ve avlağın bozuk yoluna girmiştik. Müthiş derecede yağmur yağdığı belliydi. Sel seli götürmüş, yolumuzda kum ve taş tümsekleri oluşturmuştu. Suyun bulanık olacağı dolayısıyla ciğerli takımlara çok iş düşeceği düşüncesiyle suyun kenarına vardık.
Su bulanıktı ama at-çek yapamayacak kadar değildi. Hemen Efkan abi ve Atilla abi kamp düzeni aldılar, zaten niyetleri oturdukları yerden ciğerli takımla takılmak olduğu belliydi. Ben hemen boy çizmemi giyerek az aşağılarından girdim suya.

Öğlene kadar at-çek yapıp, duruma göre öğleden sonra fly veya şamandıralı takımla avlanmaya niyetlenmiştim. Suyu biraz seyrettim ve hafif bulanık suda beyaz bir yemin iş yapacağı düşüncesiyle bir yem taktım, iyide yapmışım. Yemi karşı kıyıya kondurur kondurmaz balığın yeme saldırması ve havada takla atarak yemi kusması, aynı yem düştüğü yerden başka bir kefalin alması günümün müthiş geçeceğini müjdeliyordu. Ben bıraktım onlar yemime saldırdı. Sanki inadına yapıyormuşcasına çok iri balıklar geliyordu oltama.Az aşağılarda daha önceden kümesim olarak sakladığım yerler vardı o tarafa yöneldim ama balıkçıda çoğalmıştı. Allahtan benim mekanın girişi çok sık ağaçlardan olduğu için rahatsız edilmemiş ve boştu. Hemen daha önce selin oluşturduğu bir kum tümseğine oturarak karşı kıyıyı yoklamaya başladım.

Efkan abiye hak vermemek elde değildi, oturduğun yerden balık avlaması güzel oluyordu. Çok iri kefallerin olduğunu tahmin ettiğim yer yanıltmamıştı beni. Karşı ağaçların altından yemimi takip eden bir canavar yolun yarısında yemimi kaptı ve makinemın kalaması ses vermeye başladı. Yer çok derin olduğu için balıkla iyice oynayım derken bizim canavar misinamı kopartıp yemimle beraber döndü gitti geldiği yere. Aynı yemin yedeği vardı fakat kutularımda hiç suya bile değdirmediğim yemler vardı ve bunları denemek istiyordum. Sırayla oltama takmaya başladım ve ikişer-üçer atışta balıklar yemlerin çoğuna tepki vermeye başladılar. Doğru yemler kutumdaydı ve iş yapıyorlardı. Çoğunu denemeden iş yapar düşüncesiyle almış ve yıllardır kutumda gezdirip duruyordum.

Öğle yemeği için saatin yaklaştığını fark edip araç yoluna çıkarak dönüş yoluna geçtim. Avlanarak geri dönsem akşama ancak kampa varacaktım. Yine kaptırmışım ve çok aşağılara inmişim. Kampa vardığımda bizim şamandıracılar arabada uyuyor ve Hakan abi tek başına gümüşlerle boğuşuyordu. Ortalama 20 cm lık balıkları oturduğun yerden çekmek çok eğlenceli göründü ve hemen bende eşlik etmeye başladım. Uykucu takımı uyanana kadar onlarca balık tuttuk ve diğerleride uyanınca öğle yemeği için hazır hale getirdik.El birliği ile sofrayı hazırlamaya başladık kiiiii…. Organizatör Efkan abi sağolsun tavuk almış ızgarayı almamış, ateş suyu almış bardak almamış, bana çay şeker aldırdı çay bardağı almamış, buzluk almış içine buz almamış derken kırdık sardık sofrayı hazırladık.
Şef Hakan ağabeyin ocak başı mahareti olmasa bu adam bizi aç bırakacaktı.

Hava da kah hafiften yağıyor, kah güneş açıyor sonra tekrar bulutlar geliyor tozu dumana katıyor derken baya değişkendi. Öğleden sonra rüzgarında çoğalmasıyla fly çalışmaktan vaz geçip kampta kaldım. Yukarı kısım ne alemdeydi gidip bakmak lazımdı. Yanıma fazla malzeme almadan kamptan biraz uzaklaşmıştımki hafif hafif yağmur tekrar yağmaya başladı. Ortalık panayır yeri gibiydi, serpmeyi, germeyi kapan gelmişti. :-(((

Deli gibi suyla uğraşıyorlardı ama çoğunda balık felan yoktu. İki ağcının arasında bir yer buldum ve bu adamlar buraya gelene kadar oyalanayım dedim. Beş-altı atışta üç balık almıştım ki az yukarıda ağaç köklerinin içinden iki tane insan kafası çıktı. Elleriyle balık avlıyorlardı. Tam adamlara çıkışacaktım ki telsizden anons geldi, "hadi gidiyoruz" diye, yağmurda zaten hızlanmıştı.

Gayet mutlu olmuştuk hepimiz balık boldu hava ne ıslattı ne yaktı, e ekipte uyumlu olunca ağzımız kulaklarımızda düştük evin yoluna tekrar…

Coşkun BOZALAN 06.07.2009Tarih: 06/07/2009
 

RASTGELE-DER'İN KURULDUĞU 2002 YILINDAN BU YANA AMATÖR BALIKÇILIK İLE İLGİLİ MEVZUATTA NELERİN DEĞİŞİMİNİ, GELİŞİMİNİ SAĞLAYABİLDİK?
Bilindiği üzere Derneğimiz RASTGELE-DER'in Tüzüğünün amaç maddesinde yer alan "amatör balık avcılığı...
yazının devamını oku »

KENE Mİ TEHLİKELİ, YOKSA ÇENE Mİ?
Her sene bir kere, nadiren iki kere fırsat bulduğumuz bir maceramız var. Bu macera 3-4 günlüğüne Kız...
yazının devamını oku »

DOSTLARLA AVLANMAK
Dostluk kavramı herkes gibi benim için de çok değerli bir kavramdır. Bu zamanda dost bulmak tabiri c...
yazının devamını oku »

EŞİM NASIL BALIKÇI OLDU?

Çoğu erkek eşi balık avına çıkmadığı için bu güzel zevkten mahrum kalıyor.Ben bu k...
yazının devamını oku »

URAL NEHRİNDE AV

Bu yazımda Ural Nehri’nden bahsedeceğim. Ural Dağları’nın eteklerinden...
yazının devamını oku »

Tüm köşe yazıları

İstanbul Ankara İzmir

 

Site içerisinde online olan kullanıcılar (0 kişi)
tarifler | hakkımızda | iletişim | basından haberler | balık ve kamp malzemesi | trofe | ilk yardım | linkler | rastgele-der ailesi