Gönderen Konu: Tilapya Azmanı (Tilapia sp.)  (Okunma sayısı 5870 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Dernek Yönetim Kurulu

  • RASTGELE-DER Yönetim Kurulu
  • Administrator
  • *****
  • Kayıt Tarihi: Eyl 2008
  • İleti: 219
    • www.rastgele.org
Tilapya Azmanı (Tilapia sp.)
« : 24 Ocak 2010 - Pazar, 16:59:23 »


TİLAPYA AZMANI
(Tilapia sp.)Ülkemiz iç sularının doğal türü değildir. Ekonomik değeri olmayıp, yerli türlerimize ve ekonomik balık türlerine büyük zararlar verebilir.

Ülkemiz sularında az bulunmakla birlikte kontrolsüz ve bilinçsizce insan eliyle yayılmaya başlamıştır. Boyu 25-30 cm olabilir, 19-20 cm boya geldiğinde eşeysel olgunluğa erişir. Taş, kaya vb. ortamlara Eylül-Mart ayları arasında yumurtlar. Yuva yapmaz, ancak yumurta ve yavrularına bekçilik yapar. Su sıcaklığına ve tuzluluğa dayanıklıdır.Yavruyken küçük omurgasız hayvanlar, kabuklu ve larvalarla beslenirken büyüdükçe daha büyük canlılarla beslenir. Sucul ortam fakirleştiğinde ve denge bozulduğunda değişikliklerden etkilenmez, balıklarla ve başka hayvanlarla beslenmesini sürdürür.

Bulundukları ortamda sayıca artarak doğal türler üzerinde baskı kurar, hatta onların yavrularını bile yer. Bulaştığı suların fiziksel koşullarını değiştirebilir ve buradaki bitki toplulukları arasındaki dengeyi az da olsa bozabilir. Biyolojik dengesi bozulmuş ortamlarda yaşayabilme kabiliyeti ve çeşitli kötü çevresel ortamlara dayanma gücü yüksektir. Çok sayıda türü vardır. Diğer cinsleri ve kendi türü ile hibrit (melez) oluşturma ihtimali yüksektir.


Kaynak:Kadir ÜSTÜNDAĞ (Biyolog) Rastgeleder WEB'den alıntıdır.

Link: www.rastgele.org

« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2014 - Çarşamba, 16:00:12 Gönderen: Admin »


RASTGELE-DER Yönetim Kurulu