Gönderen Konu: MOGANDA SAZAN AVI  (Okunma sayısı 10823 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet Emre Esirgen

• Rastgele-Der Üyesi
MOGANDA SAZAN AVI
« : 11 Ağustos 2009 - Salı, 17:17:12 »
Aşağıdaki resimler Mogan gölünden, Ankaranın göbeğinde her tarafta güvenlik görevlileri olan ve koruma altındaki bir gölde böyle futursuzca av yapılması gerçekten ilginç bir durum. Resimleri İbrahim Seğmen isimli bir dostum çekmiş. Amatör balık avı forum sitesinde yayınladı. Moganda sazan katliamı adı altında tepkisini dile getirmek için. Bende sizlerle paylaşmak istedim. BElki dernek olarak birşeyler yapabiliriz diye...

A.Emre ESİRGEN
ANKARA 1975 ARH(+)

Çevrimdışı Ahmet Emre Esirgen

• Rastgele-Der Üyesi
Ynt: MOGANDA SAZAN AVI
« Yanıtla #1 : 11 Ağustos 2009 - Salı, 17:18:49 »
Tırıvırıya dikkat!!!!!!!!!!!1 sopa: sopa: sopa: sopa: sinir: sinir: sinir: sinir: doh::
A.Emre ESİRGEN
ANKARA 1975 ARH(+)

Çevrimiçi Mehmet Akyürek

• Mehmet AKYUREK
  • Rastgele-Der Üyesi
« Yanıtla #2 : 11 Ağustos 2009 - Salı, 17:25:34 »
Dernek olarak birşey yapılabilir tabii.. Benim gönlümden geçen bir çare olarak 20-30 üye toplanılır, kızılcık sopaları ile dalınır, yüzleri gözleri şişinceye kadar kırılır geçirilir. Zira Jandarma ceza vs bunlara hafif gelir, dayak olursa uzun süre unutmamaları sağlanılır.
İnsan bu, su misali, kıvrım kıvrım akar ya;
Bir yanda akan benim, öbür yanda Sakarya.

Çevrimdışı MELMER

• Melih MERCAN
  • Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 11 Ağustos 2009 - Salı, 21:04:34 »
 Bu görüntülere o kadar alıştık ki çok yanlış az doğruları siliyor.Sayımızın az olması mı yoksa çıkmayan seslerin nabzı biraz yol almadaki kaplumbağa hızını ne derecede artıracaktır.Yok olduktan sonra kitap aralarında kalan küçük resim ve yazılar gelecek nesillere aktarmadan başka işe yarayacağına inanmıyorum.
  Üzülüyorum, Sonuç elde var sıfıra yakın! Hafta sonu gördüklerimden sonra av raporunda yayınlamaya kıyamadığım doğayı yok ediş mücadelesinin sonuçları nereye kadar varacak?

Karamsarlık yok mücadeleye devam.Bir gün elbet o yarınlardan ışık alırız.

« Son Düzenleme: 11 Ağustos 2009 - Salı, 21:15:06 Gönderen: MELMER »
-------------------------------------------------
sürdürülebilir yaban hayatı için varım.

http://melihmercan.azbuz.com/index.jsp

Çevrimdışı PACO

• Umut DEMİR
  • Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 11 Ağustos 2009 - Salı, 21:48:59 »
Dernek olarak birşey yapılabilir tabii.. Benim gönlümden geçen bir çare olarak 20-30 üye toplanılır, kızılcık sopaları ile dalınır, yüzleri gözleri şişinceye kadar kırılır geçirilir. Zira Jandarma ceza vs bunlara hafif gelir, dayak olursa uzun süre unutmamaları sağlanılır.

Destekliyorum,sopalar benden  sopa:

Çevrimdışı Tuncay UYANIK

• Tuncay UYANIK
  • Dernek Yönetim
  • ben ile mutluluk olmaz, biz olmak lazım
    • Kişisel web sitem
« Yanıtla #5 : 12 Ağustos 2009 - Çarşamba, 00:02:11 »
Konu başka bir dernek sayfasında da dile getirildi. Cevabım bırakın  tutsunlar, yesinler, çocuklarına da yedirsinler oldu. Zira Mogan gölü artık bir zehir deposudur.

Süper bir yakala bırak avlağı olabilecekken düştüğü duruma bak. Nedeni mi? Sahipsizlik, yani küçük Türkiye. 7 kocalı gibi bir göl.

Orada yakınlarda bir sazan avı yarışması düzenlendi, neye yaradı ben halen çözmüş değilim. Orada bir dernek var, Gölbaşı Genç Avcılar Derneği, yarışma haricinde isimlerini pek duymuş değilim. Bi kulaklarını çınlatayım dedim ve sesli düşündüm...

Mehmet, bu sazanlar nasıl bir sazan sence?
Ben ile mutluluk olmaz, Biz olmak lazım
Bir tutku bizi bir araya getirdi. Birlikte yol almanın keyfini yaşıyoruz.
www.rastgele.org
Rastgelsin
Tuncay UYANIK

Çevrimiçi Mehmet Akyürek

• Mehmet AKYUREK
  • Rastgele-Der Üyesi
« Yanıtla #6 : 12 Ağustos 2009 - Çarşamba, 08:57:37 »
Tuncay sanki zihnimi okudun. Bu sazanların türü benim de dikkatimi çekti.. Sorsan bildiğimiz pullu sazan, adi sazan, yerli sazan vs denilen klasik sazan der herkes bunlara... Ama ne altınkayadaki, ne ömerlideki ne da kurtboğazındaki pullu sazan değil. Bu sazanı İzmit'den Akçakocaya kadar olan karadeniz sahiline dökülen Ağva, sarısu, kurtyeri deresi gibi derelerde tutardık. Bilimsel anlamda bir alt ayrımı vardır mutlaka ama ben bilmiyorum neticede Sırt yapısı, kanat renkleri vs anlamında küçük farklılıkları var. Resmi görünce çok eskiden o derelerde yaptığım avlar aklıma geldi...
Bu sazan daha çok çiğ mısır ve hamuru sever. Bildiğimiz sazandan çok daha kuvvetli sert bir balıktır. Tavaya koyarsan diğer tüm sazanlardan daha lezzetlidir. Çocukken Kefkende kurtyeri deresinde sabahtan akşamüzerine kadar bunlardan avlar, akşam bisikletle dönüş yolunda karadenize çapari atıp istavrit tutardım. Bunlar evde birlikte pişirilir ve tabaktaki sazanlar bitmeden kimse lezzetli karadeniz istavritini yemeye başlamazdı. Moganda resimlerini görünce şaşırdım hatta belki bu sebeple biraz fazla kızdım. Bu türü korumak hatta balıksız yerlere usulünce bilinçli şekilde aşılamak lazım.

Aslında kabaca ilk bakışta havuz balığına da benziyor ama değil. bahsettiğim tür olduğuna %95 eminim.
« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2009 - Çarşamba, 08:59:48 Gönderen: Mehmet Akyürek »

Çevrimdışı Murat BAL

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 12 Ağustos 2009 - Çarşamba, 09:23:28 »
mehmet bey sizinle aynı fikirde değilim,
bu balığı aşılamak çok büyük bir hata olur, dediğiniz gibi izmitten karadenize doğru bu balık çok çok fazla miktarda var,
yeme önce atlamalarından başka bir türü yakalayamaz hale getirdi,
Çocuklarımınn ısrarı üzerine temizleyip pişirdik. Balığın lezzetini de biz sevmedik. oldukçada çok kılçıklı bir balık.
Yenmeden atıldı desem yalan olmaz.
Bu balığı özellikle ömerli de ağ ile toplayıp adapazarı civarında
adi sazan bulgar sazanı veya kara sazanı olarak ta kilosunu 2 ile 4 liradan satıyorlar.
buradaki eski balıkçı büyüklerinde söylediği bu balığın çok fazla baskın olduğu ,
eskiden bu balıkların değilde, çaylama veya kefallerin olduğunu anlatıyorlar. bu balıklar bolca tüketilmeli.
« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2009 - Çarşamba, 09:25:58 Gönderen: mbaL »
Ya bir Yol bul , Ya bir yol aç, Yada yoldan çekil

Çevrimdışı Burak Kalaç

• Burak KALAÇ
  • Rastgele-Der Üyesi
« Yanıtla #8 : 12 Ağustos 2009 - Çarşamba, 09:25:08 »
Geçen hafta ailece gittiğimizde ilk önce gözlerime inanamadım. Suyun içinde bir karaltı, bir ordan bir buraya aç piranhalar gibi yüzüyordu. Sonra dikkat kesildiğimde bunların sazan olduklarını gördüm. Ve hatta o kadar arsızlardı ki karabatakların suyu ayaklarıyla kaldırmalarına bile topluca tepki verip kovalıyorlardı.

Sevinmiştim elbet, az ileride olta ile tutanları da görünce ( ve sazancı zil sesleri ) medeni bir coğrafyada ( suda balık, temiz ve korunaklı bir park içinde ) olduğumu hissettirmişti. Ama benim olduğum zamanda hiç bir tırıvırıcı veya bu şekilde avlanana ratlamamıştım. Belediye ekmiştir diye düşünüyorum ama Mehmet in de dile getirdiği gibi kültür sazanı değil de doğal bir türse bir şahıs da ekmiş olabilir. Ama bu kadar çok olması bana kurumsal bir yaklaşımmış gibi düşündürüyor.

Ne yapılabilir; benim aklıma belediye ( gölbaşı olması ve belediye tesisleri içinde gerçekleşmesi bakımından ) denince Bahadır geliyor. Tabi dilekçemizi yazabiliriz. Ama farklı bir kanal olarak ondan destek istenebilir. Bir de Yaban tv bizden destek istiyordu, buyursun bir doğa haberi. Ankaraya 15 km. Bol bol av çekimi yapsın. Ama haber niteliğinde ve yasak olan bir uygulamayı görüntülediği bilinciyle , roportaj yapsın. Yayın saatlerini güncel ve ulusal bilgilerle doldurması için bulunmaz bir nimet. Veya biz de kameramızla görüntü alıp gönderebiliriz 2 şık olarak.
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak

Çevrimiçi Mehmet Akyürek

• Mehmet AKYUREK
  • Rastgele-Der Üyesi
« Yanıtla #9 : 12 Ağustos 2009 - Çarşamba, 10:01:07 »
Aşılamak derken kötü bir balıksa yapılsın demiyorum asla... Ancak benim eskiden - henüz israil veya bulgar sazanı (gerçek ismi havuz balığı) olarak adlandırılan balık ortalıkta hiç yokken (1983-1989) karadenize dökülen DERELERDE tuttuğum sazanlara çok benzetmem sebebi ile söyledim.. Dediğiniz gibi havuz balığı da karadeniz tarafındaki göletlerde çok yaygın ve beş para etmez bir balık. Ben onu kastetmiyorum (Asla o kadar acemi ve bilgisiz değilim :D )Eğer havuz balığı ise tabii ki avlayanları dövmek yerine öpmek lazım zira ben de oltama gelenleri iade etmiyor kıyıya gömüyorum. Ama resimlerden gördüğüm kadarı ile havuz balığını andırıyorlar ama değiller. Ele alıp bakmadan da tam netleştirmem mümkün değil.  
Aşılama konusu aman yanlış anlaşılmasın zira
Bu türü korumak hatta balıksız yerlere usulünce bilinçli şekilde aşılamak lazım.
dedim. Yani bu bizim değil bilimadamlarının yapması gereken bir iş. Bu durumda da türün tam tespiti, aşılanan suyun durumu ve yerel hayatın zarar görmemesi gibi konuların araştırılıp hareket edilmesi söz konusu... Mesela sularımızdaki Aynalı sazanlar hep devletçe aşılanmış balıklardır. Turna ise hep malzeme satanlarca bilinçsizce aşılanmış ama hep de zararlı olmuş.

Bahsettiğim Sazan türünün o zamandaki imkanlar sebebi ile çekilmiş resimleri yok. Zamanında hasbelkader çekilen 1 adet resim vardi belki bulursam scan edip gönderirim ki anlayın neden bu şekilde düşündüğümü..
« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2009 - Çarşamba, 10:08:33 Gönderen: Mehmet Akyürek »

Çevrimdışı Coşkun Bozalan

• Rastgele-Der Üyesi
« Yanıtla #10 : 12 Ağustos 2009 - Çarşamba, 11:36:36 »
Arkadaşlar az önce Gölbaşında tekne,yunus vs kiralayan ve vaktinde o gölün balıklarını bolca tutmuş-satmış olan, eşim tarafından bir akrabama bu konuda bildiklerimi teyid ettirdim. Bildiğiniz gibi Mogan Gölündeki ciddi kirlilikten dolayı tabanda gaz patlamaları olmuş ve çok sayıda balık telef olmuştu. O zamandan beri gölde Turnadan eser kalmadı. Su ürünleride medyada yer alan haberlerden olsa gerek, önceki senelerde ağ atanları ciddi şekilde sıkıştırdı. Sazan rahat rahat üredi anlayacağınız ama Turna neslini devam ettiremedi. Gizlidende olsa ticari avcılık gölde devam ediyor ama şu an gölde tutulan sazanlar Mehmet beyin bahsettiği sazanlardan. Yani daha öncede bu gölde yaşıyorlardı. Tanıdığım iki balıkçıyada teyit ettirdim kesinlikle bir aşılama yapılmadı, buranan sazanı diyorlar. Turna çok uzun süredir bir tane bile görülmemiş zaten. Aşılama balıktan bahsedince 'böyle birşey vatana ihanetten başka bişey olamaz, önce buranın kendi balığı korunsun' dediler ve aşılamada kullanılan balıkların doğaya ve yerleşik türlere zararlarını bir çırpıda saydılar. Anlayacağınız konuyu az çok bilen insanlar.
Ama o kadar kalabalık oluyorki gölün kenarı kime ne anlatacaksınız. Gece gündüz demeden yine tüketiyoruz.
« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2009 - Çarşamba, 11:38:30 Gönderen: Coşkun Bozalan »

Çevrimiçi Mehmet Akyürek

• Mehmet AKYUREK
  • Rastgele-Der Üyesi
« Yanıtla #11 : 12 Ağustos 2009 - Çarşamba, 11:55:48 »
Gizlidende olsa ticari avcılık gölde devam ediyor ama şu an gölde tutulan sazanlar Mehmet beyin bahsettiği sazanlardan. Yani daha öncede bu gölde yaşıyorlardı. Tanıdığım iki balıkçıyada teyit ettirdim kesinlikle bir aşılama yapılmadı, buranan sazanı diyorlar.
Çok rahatladım ....
Araştırmanız ve verdiğiniz bilgi için çok teşekkürler  flowers::
Tam olarak emin olamayıp gelen ilk bilgilerle havuz balığı şüpheleri artınca Akşam gözlükçüden randevu almıştım iptal edeyim bari...  :D

Çevrimdışı Gürsel Avcı

• Gürsel AVCI
  • Rastgele-Der Üyesi
« Yanıtla #12 : 12 Ağustos 2009 - Çarşamba, 13:23:29 »
Benim bildiğim gölbaşıda eski zamanlarda hem aynalı sazan hem pullu sazan yaşıyordu. Tabii ki turna da vardı. Bu türden bir balığın (havuz balığı) geçmiş dönemde olduğunu ben hatırlamıyorum. Ben bu balığın burada eskiden de olduğu ve tekrar üremeye başladığı konusunda şüpheliyim. Benim düşüncem geçen sene yapılan su taşıması sırasında buraya geldiği ve ürediği yönündedir. Buradaki balıkda demir oranının çok fazla olacağı tartışma götürmez. Yakandıktan sonra yiyenlerde problem oluşturabilir. Balığın tüketimi bu hızla giderse zaten seneye fazla bişi kalmaz. Benim burada üzüldüğüm tırıvırı denen illetin hala kullanılıyor olması. Kullanıldığına göre satışının da hala sürmesidir. Bu illeti satan da, kullanan da, buna göz yumanda geleceğini yok ediyor demektir. Bunların yatacak yeri yok.

Çevrimiçi Mehmet Akyürek

• Mehmet AKYUREK
  • Rastgele-Der Üyesi
« Yanıtla #13 : 12 Ağustos 2009 - Çarşamba, 14:06:00 »
Bu türden bir balığın (havuz balığı) geçmiş dönemde olduğunu ben hatırlamıyorum. Ben bu balığın burada eskiden de olduğu ve tekrar üremeye başladığı konusunda şüpheliyim. Benim düşüncem geçen sene yapılan su taşıması sırasında buraya geldiği ve ürediği yönündedir.

Geçen seneki kuraklıkta yapılan su nakli ile gelen bir tür 1 senede bu kadar üreyip büyüyemez. Zaten görünen balıklar da eşeysel olgunluğa gelmemiş ama en azından 2-3 yaşında olan balıklar. Su taşımadan bu zamana geçen süre bu bolluğa ve boylara, hele Ankara ikliminde ulaşamaz diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Gürsel Avcı

• Gürsel AVCI
  • Rastgele-Der Üyesi
« Yanıtla #14 : 12 Ağustos 2009 - Çarşamba, 16:31:38 »
O da olabilir. Ama bu balık burada bu sene tutulmaya başlandı. Yani ben mogon'da sazan balığı yakalandığını duyalı 1 ay filan oldu. Bundan daha önce tutan olsaydı duyulurdu. Bence önemli olan balığın nereden geldiği, nasıl ürediğinden önce hâlâ yanlış avlandığımıza, hala zarar verdiğimize, hala koruyamadığımıza ve hala önlem alamadığımıza şahit olmak. Yoksa buradaki suyun durumunu hepimiz biliyoruz. Burada oluşacak balık popülasyonunun başka bir tarafa zarar veremeyeceği bilindiği için çok fazla sıkıntı yok. Sıkıntı her zaman olduğu insanlar.