Rastgele-Der Amatör Olta Balıkçıları Derneği

Türkiye'deki Balıklar => İçsularımızdaki Ekolojik Açıdan Zararlı Balıklar => Tatlı Su Balıkları => Tilapya Azmanı => Konuyu başlatan: Dernek Yönetim Kurulu - 24 Ocak 2010 - Pazar, 16:59:23

Başlık: Tilapya Azmanı (Tilapia sp.)
Gönderen: Dernek Yönetim Kurulu - 24 Ocak 2010 - Pazar, 16:59:23


TİLAPYA AZMANI
(Tilapia sp.)

(http://www.rastgele.org/thumbs/992bc49f52ed1b129f403a73ce5a9d67.jpeg)


Ülkemiz iç sularının doğal türü değildir. Ekonomik değeri olmayıp, yerli türlerimize ve ekonomik balık türlerine büyük zararlar verebilir.  

Ülkemiz sularında az bulunmakla birlikte kontrolsüz ve bilinçsizce insan eliyle yayılmaya başlamıştır. Boyu 25-30 cm olabilir, 19-20 cm boya geldiğinde eşeysel olgunluğa erişir. Taş, kaya vb. ortamlara Eylül-Mart ayları arasında yumurtlar. Yuva yapmaz, ancak yumurta ve yavrularına bekçilik yapar. Su sıcaklığına ve tuzluluğa dayanıklıdır.Yavruyken küçük omurgasız hayvanlar, kabuklu ve larvalarla beslenirken büyüdükçe daha büyük canlılarla beslenir. Sucul ortam fakirleştiğinde ve denge bozulduğunda değişikliklerden etkilenmez, balıklarla ve başka hayvanlarla beslenmesini sürdürür.

Bulundukları ortamda sayıca artarak doğal türler üzerinde baskı kurar, hatta onların yavrularını bile yer. Bulaştığı suların fiziksel koşullarını değiştirebilir ve buradaki bitki toplulukları arasındaki dengeyi az da olsa bozabilir. Biyolojik dengesi bozulmuş ortamlarda yaşayabilme kabiliyeti ve çeşitli kötü çevresel ortamlara dayanma gücü yüksektir. Çok sayıda türü vardır. Diğer cinsleri ve kendi türü ile hibrit (melez) oluşturma ihtimali yüksektir.


Kaynak:Kadir ÜSTÜNDAĞ (Biyolog) Rastgeleder WEB'den alıntıdır.

Link: www.rastgele.org (http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=91)