Rastgele-Der Amatör Olta Balıkçıları Derneği

Forum Kuralları ve Yasal Düzenlemeler => Yasal Düzenlemeler => Konuyu başlatan: Kahraman MELEK - 10 Ocak 2012 - Salı, 13:55:02

Başlık: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Kahraman MELEK - 10 Ocak 2012 - Salı, 13:55:02
3/2 Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığını Düzenleyen Tebliğ ile ilgili değiştirilmesi gereken maddeleri,
yapılması gereken ilaveleri,
yasal zorunlulukdan doğan değişiklik ve ilaveleri
bu başlık altında paylaşılacak ve Tebliğ hazırlıkları için yasal tarih sonuna kadar derlenerek BSGM ile çalışmalar başlatılacaktır.
İlginize teşekkür ederiz.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tuncay UYANIK - 10 Ocak 2012 - Salı, 14:08:25
İlk ve çok önemli istek benden gelsin. TEBLİĞ in geçerlilik süresi .
Biliyorsunuz Tebliği 4 yılda bir çıkarıyorlar. Eski süre ( 2008 e kadar ) tarafımızdan 2 yıla düşürülmüştü ( yanlış hatırlamıyorsam ). Tebliğ çalışmalarının bence her yıl yapılmalı. Örneğin 2012 Tebliğ, 2013 tebliğ Bu çalışmalarından yıl sonunda yapılıp yeni yıla yeni tebliğ ile girilmesi bence harika olur. Eğer yasal bir engel yoksa bunu önermekte fayda var.
Toparlarsak.

Sürdürülebilir balık avcılığının devamlılığını sağlamak ve kuralları dinamik tutmak adına tebliğ her yıl yenilenmelidir.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Teoman Sanalan - 10 Ocak 2012 - Salı, 15:24:50
Eskiden her yıl idi zonra iki yıllık oldu sonra dört.
Bence farketmiyor. Hiç bir ileri adım atılmazsa, bilimsel hiçbir çalışma yapılmazsa, en önemlisi hiçbir kuralını uygulayacak sistemin yoksa, kaç yıllık olduğu birşeyi değiştirmez.
Yasak yer var mesela; su  yok; su var balık yok. balık var, ama zararlı istilacı tür. Yerli tür bitmiş. Böyle yerde tebliğ de hikaye yasa da.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tuncay UYANIK - 10 Ocak 2012 - Salı, 15:46:50
Eskiden her yıl idi zonra iki yıllık oldu sonra dört.
Bence farketmiyor. Hiç bir ileri adım atılmazsa, bilimsel hiçbir çalışma yapılmazsa, en önemlisi hiçbir kuralını uygulayacak sistemin yoksa, kaç yıllık olduğu birşeyi değiştirmez.
Yasak yer var mesela; su  yok; su var balık yok. balık var, ama zararlı istilacı tür. Yerli tür bitmiş. Böyle yerde tebliğ de hikaye yasa da.

Teoman acayip katkı sağladın, sağol. Kurallar vardı uyulmaz, kurallar vardı sıkıntılı. Sıkıntı bitti mi hayır bitmedi. Bir çoğumuza göre utopik de olsa " olması gerekeni " uygulatabilmek için elimizden geleni yapacağız. Bu bağlamda bizlerin görevi ( sivil toplum örgütü yöneticileri ) şikayet etmek yerine edilen şikayetleri derleyip toparlayıp, çözüm önerileri ve bilimsel destekleri ile bakanlığa sunmaktır.

Devlet bir an önce korumak ve kontrol etmek zorundadır. Aksi takdirde istilacı türden başka balığımız kalmayacaktır haklısın. Şikayetçi olduğun konular hepimizin şikayetidir. Koruma ve kontrol faaliyetlerinin bir an önce yeni bir yönetmeliğe bağlanmasını mütakip, yeterli sayıda personel, araç gereç ile desteklenmesi gerekmektedir.  Bu konuda tüm camianın mutabık olacağı kanısındayım.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet Akyürek - 10 Ocak 2012 - Salı, 19:55:08
Tebliğin uygulanmasını istiyorum gibi bir tebliğ maddesi teklifi olabilseydi onu yazardım..

Ben sadece bildiğim konularda yazmak durumundayım. Bu sebeple, Yayın, Sazan ve o gruba giren türlerde zaman yasakları konusunda 4 bölge ayrımını doğru bulmuyorum.. Bence Doğu Anadolu ve diğerleri şeklinde 2 uygulama olmalı...

15 Haziran Doğu Anadolu haricinde, (şu anda 1 Haziran , 15 Haziran , 1 Temmuz  şeklinde)
1 Ağustos Doğu Anadolu dahilinde.. (Şu anda 15 Ağustos)

Gerekçe:
 
A) 2 ucu farklı illerde olan sular var. bir kıyısı Tokat, bir kıyısı Amasya olan göller, 4-5 ilin içinden geçen Irmaklar var. Gölün bir kıyısında yayın avlamak serbest diğer kıyısı zaman yasağından dolayı devam eden kısıtlama.. Bölge 2 ye inerse bu durumdaki kaynaklar çok azalır. Özellikle Doğu anadolu plato olduğundan diğer illerle paylaşılan sular zaten aynı kapsamdaki illerde olacak aradaki fark ortadan kalkacak
B) Bu bölgelerde hangi suda balığın ne zaman yumurtlama döneminden çıktığı ile ilgili İL - İL yapılmış bir çalışma yok. Yani yasak tarihleri doğaçlama verilmiş. Gaziantepte 1 Haziran, Şanlıurfada 1 Temmuz yasak kalkması buna bir örnek mesela. Urfada hava gaziantepten 1 ay geride değil hatta ileride. Benzer çok örnek var. Eğer ileride İL-İL bir yumurtlama dönemi çalışması yapılırsa 10 bölge de oluşturulabilecektir.
C) Genel olarak yumurtlama dönemleri mevsim gidişatına göre Mayıs başı-Haziran başı bu tabii ki bazı senelerde 15 gün gecikme ya da erkene gelme olabiliyor. Ama bizdeki uygulama gibi 1 Haziran - 15 Ağustos gibi 2,5 aylık bir mevsim farkı hiçbir ilde yok. Zaten bir mevsimin tamamı 3 ay. Doğu anadoluda pratikte kimse 15 ağustosa kadar zaten beklemiyor.. Bu bölgemiz Ağustosun 15 inden sonrasını kış bilir, yükseklerde soba yakılmaya başlanır geceleri.
D)Diğer iller 15 Haziran için uygun olacaktır zira amatör balıkçılığı özendirici olmalıyız. Amatörün av penceresini genişletmeliyiz. Mayıs ayında yapılacak sıkı uygulamalar balığın esas dönemini kurtaracaktır. Aşırı kısıtlı zaman yasağındansa alıkoyulacak boy limiti artırılıp, kg limiti düşürülürse daha doğru olur.
E)Doğu Anadoluda suların geç ısındığı kesindir ama Ağustos 15 soğumaya başladığı zamandır. Bu sulardaki balıklar termometreye göre değil yöresel şartlara göre alışmıştır.. Eğer soğukta balık 2,5 ay geç ürüyorsa sibiryadaki Irmaklarda hiç üreyemezdi. Bu da demek oluyor ki soğuk iklim varsa buranın balığı buraya göre davranıp ürüyor.

Talebim ve Gerekçeleri bunlardır.


Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 11 Ocak 2012 - Çarşamba, 09:23:47
Sevgili Mehmet,

Çok güzel bir öneri. Açıklaman da çok net.
Ancak bölge sayısının ikiye indirilmesine katılamam.
Bence tam tersine, gerekirse bölge sayısı artırılabilir.
Hatta bölgesel bazda ve rakım gözetilmeksizin hazırlanan haritalar bir de yüksekliklere göre hazırlanmalı veya olabiliyorsa ikisi iç içe oluşturulmalıdır.

Mesela bir ilimizin bazı kesimlerinin rakımı 500-600 ken bazı kesimleri 1700-1800 ise (ki böyle illerimiz var, hatta 0 dan 1500 lere olan bile var) 500 mt. rakım ile 1800 mt. rakım arasındaki mevsim gelişim farkı bence bir uçurumdur. Mutlaka bu ilin bu farklı iki bölgesi için farklı zaman tahditleri uygulanmalıdır. (Hani alacıyız ya. Bu tarz düşünmemiz normal karşılanmalı.  whisting:: )

Bundan önceki 3 danışma kurulu toplantısına dersine çalışarak katılmış bir kişi olarak önerilerini desteklemek adına bir de ilavem olacak.

Bu gibi önerilerimizi mutlaka mümkün olduğunca çok örnekle ortaya koymalıyız.
Ne zaman ki kaçacak boşluk bırakmazsak, o zaman önerimizin kabul görme oranı tavan yapar.

Mesela, bu öneriye örnek arayacak olursak;
İster akarsu, ister göl olsun kaç adet kıyısına göre farklı uygulanan zaman yasağı var?
Zaman yasağına aykırı düşen kaç ilimiz var?
Diye önce kendimize sorup, doğru cevapları birer cephane olarak yanımıza almamız lazım.  ;)

Zaman zaman aklıma gelip, sanal bir klasörde topladığım önerilerime son şeklini verdiğim zaman tamamını buraya aktaracağım.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet Akyürek - 11 Ocak 2012 - Çarşamba, 11:10:25
Ne dersek diyelim her su için çalışma yapılmadıkça, bölge artırmak da azaltmak ta tamamen bilimselliğe aykırı olacaktır.

Rusyada da, Türkiyede de Sazan ilk yaz yumurta döker. Bu durumda o mevsimde ülkemizde su sıcaklığı 18-20 derece olurken, Rusyada 12-14 derece oluyor.  Balık bu duruma göre ürüyor, tabii ki fark şu bizde senede yarım-1 kg arası büyüme olurken orada 100-200 gram büyüyor.
Memlekette içinde sazan olup sıcaklığı hep düşük kalan yüksek göller var. Balık orada varsa baharda yumurta dökebildiği için var. Yoksa 15 Ağustosta yumurta dökülünce, yavrunun kışın büyümesi mümkün değil.

İngilterede bile yasak Nisan-Mayıs-Haziran aylarında. Adamlar bu işin uzmanı. Çok daha güneyde olan ülkemizde yükseklik faktörü de dahil olmak üzere tüm verileri üst üste koysanız bile Sonbahara kadar yasak olmaz. İngiltere kadar ısınamadığımızı iddia etmek çok mantıklı değil.

Fakat esas olarak benim dediğim bu sistem bizim hislerimize göre kurulmuş durumda. Su altı dünyası buna göre hareket etse sözde 15 ağustosa kadar yumurta döküldüğü belirlenen yerlerde yavru büyümez,Eylül, Ekim Kasım ayının soğuk sularında telef olur gider.

İyi bir bilimsel çalışma yapılmadığı sürece kendi hislerimize göre hareket etmek zorunda kalıyoruz. Bu iyi mi? tabii ki değil..

Ama bu irtifaya-enlem mantığı ile belirlediğimiz 4 ayrı sezon yüzünden ben bile bölgeleri karıştırır oldum..

Tekrar söylüyorum, yaz mevsiminin sonuna kadar üreme olmaz, yavru kış için 2-3 ay beslenip yağ biriktirmek zorunda. Ağustosa kadar üreyen balık yağ biriktiremez ve kışı ölür. Demek ki bu balık mutlaka daha erken tarihte havyar dökmek zorunda. Ayrıca mevsimsel dalgalanmalarda sazan veya yayının tekrar üreme periyoduna girdiğini hem araştırmalardan hem de yaşadıklarımdan biliyorum.. Ama sonbahara doğru olan üremenin yasak gerektirmediği, çünkü yumurtaların soğuk havada dökülemediği, dökülse de gelişmediği biliniyor.

Bu konuda internette sayılamayacak kadar çok yabancı bilimsel makale var ama ulaşabildiğimiz yerli kaynak pek fazla yok..

Aşağıda Gaziosmanpaşa üniversitesinin hazırladığı dökümanda birkaç gölün durumu verilmiş. Burada şuna dikkat çekmek isterim ki 14 derecede bile üreme olabildiği Gaziosmanpaşa üniversitesince yapılan bir araştırmada belirtilmiş.. Araştırma Tokat bölgesinde ama söz konusu bölgeye yakın olan BAFRA'da sezon boyu üreme olduğu, ama yine bafrada altınkaya barajında Nisan ve Mayısta üremenin bittiği, Hemen aşağısında Tokatta Şubat-Mayıs arasındaki yasağın yeterli olacağı bilgileri var. Ama biz burada Sadece Tokat , Amasya, Samsun, Çorum gibi il sınırlarına göre davranıyoruz. Bu doğru değil. Aynı ilde çok farklı sular var ve bir en geç ısınan suya göre hareket edip avcılığın önünü kapatıyoruz. Bu konudaki esas mevsim Nisan-Mayıs ayıdır bu hem araştırmalarda hem de diğer ülkelerin zaman yasaklarında belli.. Elbette sezon sonu gelip yumurtlamakta geç kalan bireyler olacaktır. Onların avlanması o kadar sakıncalı değil zira geç yumurtlayan balıkların yumurtalarının yaz aktifliğindeki bireylerce hemen yenileceği ve sağlam kalanın da kış gelmeden yeterince yağ stoklayacak zamanının kalmayacağı ortada.

Bu arada araştırmanın son satırında öyle birşey söylüyor ki yorum yapmıyorum. (TİLAPYA yetiştiriciliği araştırılmalıdır diyor!)

http://journals.tubitak.gov.tr/veterinary/issues/vet-00-24-3/vet-24-3-11-98144.pdf (http://journals.tubitak.gov.tr/veterinary/issues/vet-00-24-3/vet-24-3-11-98144.pdf)

http://repbiol.pan.olsztyn.pl/docs/pdfs/repbiol_vol8_num3_page285.pdf (http://repbiol.pan.olsztyn.pl/docs/pdfs/repbiol_vol8_num3_page285.pdf)
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 11 Ocak 2012 - Çarşamba, 12:13:41
Ne dersek diyelim her su için çalışma yapılmadıkça, bölge artırmak da azaltmak ta tamamen bilimselliğe aykırı olacaktır.

Mehmet çok doğrusun da bazı şeyleri önererek yapıyı, idareyi olabildiğince düzeltmek mümkün olduğu gibi senin yukarıya alıntı yaptığım cümlene yaşanmış bir örnek vereyim. Ki bunun gibi örnek çok fazla.

2002 yılından bu yana neleri önermişiz, nelerin değişimine neden olmuşuz konusunu derleyip bir araya foruma yollayacağım. Hayret edilecek, hatta fıkra konusu olacak şeyler oldu bu süreçte.

Mesela, 01 Eylül 2002 den 31 Ağustos 2004 e kadar ki süre için geçerli olan 35/2 sirkülere bakarsanız doğal ala için verilen yasak zaman aralığı 7 aydı. Yani 01 Eylül - 31 Mart arası yasaktı.

"Yapmayın etmeyin, bu balık 7 ay boyunca yumurta dökmez, doğal ala Dünyanın hiç bir ülkesinde 7 ay süreyle yasaklanmıyor" dedik diye, "tamam 6 ay yapalım bari" dendi ve yapıldı.  ::)

Şimdi de kendime sormadan edemiyorum.
Yahu bu işin bir vebali var mıdır?   :-\
Ya bu hayvan o 1 aylık sürede de bazı yörelerimizde yumurta döküyor ve bu yumurtanın yaşaması mümkün oluyorsa.  :'(

Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet Akyürek - 11 Ocak 2012 - Çarşamba, 12:48:56
Abi. Normale bakacaksın. Anomaliye göre kural koyarsak kendimizi bağlarız.. Normali 1 Nisan - 15 Haziran mıdır, peki ya 16 haziranda yumurta döken olursa vebali ne olacak..  ?
Abi hassasiyetini anlıyorum da, anormal bireyler olur, özel durumlar olur 10 temmuzda da döker..

Dünyada balıkçılık veya başka sektörlerde uygulamalar NORMAL'in ortalamasına göre yapılır. Yoksa diğer türlü bakarsan vebalden kurtulmamız mümkün değil.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 11 Ocak 2012 - Çarşamba, 12:59:40
Kardeş, NORMAL e bakalım bakmaya da bu mevsimsel kısıtlamalar, bölgesel ya da kaynak bazındaki kısmen veya tamamen yasaklar için ille de bilimsellik olmalı diyorum.

Yani kısaca bizim (yukarıdaki cümlemde geçen ve altını çizdiğim konuda) bazı yaptıklarımızı NORMAL bulmaz oldum da.  ::)

Bilim bu kuralı onaylarsa (tabii ki su başında yapılan ölçümlerle destekli olarak) vebali yok, sadece bizim önerimizle değiştirilmesinde rol alırsak vebali var gibi.

Ne dersin?
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet Akyürek - 11 Ocak 2012 - Çarşamba, 13:13:31
Abi hayırlısı olsun..

Bilimsellik 1. planda ama olmayınca "neme lazım yasaklayalım" zihniyetinde olmamalıyız..

Biz Av balığı derneği değil, amatör balıkçı derneğiyiz. Hem av balığını hem amatör balıkçıyı kollamalıyız.

Bilim kurulu bilimsel araştırmaları ortaya koyduktan sonra sorun yok.. Meselo o araştırmalar var mı ve Tilapyayı düşünen araştırmalar gibi mi ?  sopa:

Neticede var olan yasakları aynen bıraksınlar ama uygulama teşviği olsun ona da razı olacağım.. Bende bot var erken gidersem karşı kıyıya kurarım kampı. :)
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet Akyürek - 12 Ocak 2012 - Perşembe, 11:51:13
SKKY ,

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM:Su Kalitesine İlişkin Planlama Esasları ve Yasaklar

a) (Değişik bent: 13/02/2008-26786 S.R.G. Yön/8.mad.) Arıtılsa dahi içme ve kullanma suyu rezervuarına atıksuların deşarjına izin verilmez.

b) Her türlü katı atık ve artıklar bu tür su kaynaklarına atılamaz ve atılmasına izin verilemez.

c) Akaryakıt ile çalışan kayık, motor ve benzeri araçların kullanılmasına izin verilmez. Yelkenli, kürekli veya akümülatör ile çalışan vasıtalara ve sallara izin verilebilir.

Ancak, göl yüzey alanının çok büyük olması nedeniyle yöre halkının; güvenlik, toplu taşıma, su ürünleri çıkarılması gibi gerekli ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, akaryakıt ile çalışacak su araçlarının kullanılmasına su alma yapısına 300 metreden daha yakın olmamak şartıyla Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce izin verilebilir. Bu amaçla kullanılacak araçlarda oluşabilecek her türlü atıksu ve sintine suyunun arıtıldıktan sonra bile içme ve kullanma suyu rezervuarına boşaltılması yasaktır.

tebliğdeki motor yasağının alındığı  Su kirliliği kontrol yönetmeliği böyle.. Açık kapı bırakmışlar. Ama tabii çok kötü bir kapı bu. Mazot akıtan kayıklarla gezinenler var bazı sularda..

Tebliğ çalışmaları zamanı yaklaşırken, 4 zamanlı motor dışında kesinlikle izin verilmemesi gibi bir düzenleme düşünülmesi lazım. Diğer türlü su ürünü çıkaracağım diye izin alıp girenler, pancar motorları ile suyu mahvetmeye devam edecekler... Çalışmak lazım bu konuda..

tamamı için:

http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/23053.html (http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/23053.html)
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Teoman Sanalan - 12 Ocak 2012 - Perşembe, 18:17:34
Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği revizyonda. Taslak hazırlanmış, hukuki süreç devam ediyor. Henüz son halini almamış, kurum görüşleri toplanmış. Belki görüşümüz ü en azından kayda girdirebiliriz. Ben geçmişte de bu yıl da onun üzerinde çalışan arkadaşlarımla çok tartıştım. Bu akaryakıtlı motorlar üzerine. Görüşbirliğine varamadık ama o arkadaşların bir çoğu ayrıldı başka birimlere geçti. Şu an geç kalmadıysak resmi görüş bildirerek  zorlayabiliriz. Yarın daha ayrıntılı bilgi alabilirim.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet Akyürek - 12 Ocak 2012 - Perşembe, 19:29:08
Teoman...


Burada şuna da dikkat edilse ve anlatılsa keşke...
Anafikir 4 zamanlı motor serbest olsun da gezelim değil ! Anafikir yönetmelik bu haldeyken, yani nakliye, su ürünleri çıkarmak için serbesti varken, her türlü motor zaten giriyor.. Devlet mağduriyet yaşanmasın diye orayı açık bırakmış.. Ama amaç ne olursa olsun sadece elektrikli ve 4 zamanlı ve benzinli, 10 yaşını aşmamış motorlar vs gibi bir izin olursa esas kirleticilerden kurtuluruz..

Hatırlatayım dedim.. Yani derdimiz motorla gezmek değil. Bu açık kapı yüzünden her türlü rezil motor suda dolaşıyor.. Eğer 4 zamanlı izni verilirse hem nakliye vs işi hallolur, ayrıca amatör balıkçıya da bir imkan tanınır..  2 türlü kazanç var..
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Teoman Sanalan - 13 Ocak 2012 - Cuma, 13:45:15
Mehmet çeşitli argümanlarla anlattık.  Örneğin Kızılırmak üzerindeki iki baraj gölünde akaryakıtla  çalışan motor yasak ama Sivas'ın Kayseri'nin evsel ve endüstriyel atıksuları harıl harıl Kızılırmak'a boşalıyor. Bunu o havzada kirlilik izleme  çalışması yapan arkadaşlarımız da teyit ettiler.
Göl kenarındaki yollarda seyreden araçların egzoz gazlarının etkisi bile 4 zamanlı motorlardan kat kat fazla olacaktır. Ama "olur ya benzin bidonunu tutarken akar dökülür göle karışır nemelazım" türünden "akılcı" bir gerekçeyle akaryakıtlı motor yasağını bazı bürokratlar (teknokrat diyemiyorum) savunuyorlar.
Ben yarın bir iki konuyu netleştirebilirsem daha rahat konuşurum ama çok fazla yorum yapmak istemiyorum.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: oktayaydıner - 13 Ocak 2012 - Cuma, 15:54:46
Teoman...


Burada şuna da dikkat edilse ve anlatılsa keşke...
Anafikir 4 zamanlı motor serbest olsun da gezelim değil ! Anafikir yönetmelik bu haldeyken, yani nakliye, su ürünleri çıkarmak için serbesti varken, her türlü motor zaten giriyor.. Devlet mağduriyet yaşanmasın diye orayı açık bırakmış.. Ama amaç ne olursa olsun sadece elektrikli ve 4 zamanlı ve benzinli, 10 yaşını aşmamış motorlar vs gibi bir izin olursa esas kirleticilerden kurtuluruz..

Hatırlatayım dedim.. Yani derdimiz motorla gezmek değil. Bu açık kapı yüzünden her türlü rezil motor suda dolaşıyor.. Eğer 4 zamanlı izni verilirse hem nakliye vs işi hallolur, ayrıca amatör balıkçıya da bir imkan tanınır..  2 türlü kazanç var..


Mehmet, bu konuda bir aralar ilgili kurumla yazışmıştım.(DSİ)

İlgili yönetmelikte " göl yüzeyi alanı çok büyük olması hali" diye özürlü bir kavram var.İşte sadece bu göl yüzey alanı çok büyük olan göllerde  istihsal ve ulaşım yapılabiliniyor..Yine bana gönderilen bir başka yazıda, göl yüzey alanı çok büyük olan tek gölümüz varmış; o da Atatürk Baraj Gölü imiş.

Yani, içme ve kullanma suyu elde edilipte su ürünleri istihsali ve ulaşımın yapılabileceği tek göl Atatürk B.Gölü. Şayet bu göl dışında içme v kullanma suyu elde edilen bir gölde istihsal ve ulaşım yapılıyor ise bu yasal değil.

Bir şey daha, WCC nin yapıldığı Lac De Madine, Paris e içme suyu sağlayan bir göl.Üzerinde marina var kocaman hem de feribot çalışıyormuş.Marinayı gördüm, feribotu görmedim duydum.Su kayağı falan yapılıyor. Ancak, gölü çepeçevre dönen toprak bir yol bile yok.Gölün bir yerine gitmek için kasabalardan geçiyorsun falan.Etrafında ev, bina hiç bir şey yok.Göl de sadece 3 tane tesis var, bunun haricinde tek bir bina yok.Köyler var, göle bir kaç kilometre uzak.  

Oktay
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet Akyürek - 13 Ocak 2012 - Cuma, 19:57:21
Büyük barajların pekçoğunda zaten sorun yok çünkü içme suyu sağlamıyorlar.! Sakarya üzerinde Sarıyar, Gökçekaya ; Kızılırmak üzerinde Hirfanlı, Obruk, Altınkaya, derbent; Yeşilırmakta Almus, Fıratta Keban, Karakaya, Atatürk; Bunlar içme suyu barajı değil. Büyük olmadığı iddia edilse de zaten SKYK nın içme suyu ile ilgili yasak kapsamına girmiyor, girmesin de. (tabi Kızılırmak hirfanlıdan Kesikköprü gibi Ankaranın su kaynağına akıyor ayrı)

Ama;

Mesela Ömerli.. İçme suyu. Fenerbahçe Kürek takımının parkuru var hem de şamandıralarla işaretli şekilde. Kürekçilere motorlu ekip eşklik ediyor. İskinin bir yığın motorlu teknesi, balıkçıların mazotlu tekneleri, Aynısı Terkosta da var.. Nisbeten ufak göller bunlar.

Neticede yine devlet kendini kandırıyor. Yasağın istisnası olmaz. Şu kirletici motorlar yasaktır diğerleri serbest.. ABD de ve Kanada'da uygulama bu yönde.. Hatta her motorun kirleticilik anlamında "rating" değeri var motor üzerine yazılı şekilde.. Her göl için bu değere göre izin var.. 2 zamanlı ve dizel istisnasız yasak.

Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Kahraman MELEK - 23 Ocak 2012 - Pazartesi, 15:16:19
Güncel!
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 25 Ocak 2012 - Çarşamba, 09:33:09
Aklıma geldikçe not etmiştim.
Umarım bir işe yararlar.

1. TEKLİFİM:

AVLAMAK ile ALIKOYMAK kavramlarının olta ile gerçekleştirilen avcılık içindeki yerini hepimiz biliyoruz.
Suya yollanan oltanın hangi boydaki hangi türü avlayacağının çoğu zaman bilinmediği göz önüne alındığında aşağıda yer alan kelime değişikliklerinin gereği de ortaya çıkıyor.
Ayrıca EK’te bu konuda dışarıdan bir örneğin İngilizce ve Türkçesi yer almaktadır.

2/2 Amatör (Sportif) tebliğdeki ;

Avlanması yasak olan türler
MADDE 11- (1) Çizelge-4’ de yer alan türlerin, denizlerde ve içsularda avlanmaları tamamen yasaktır.  
Çizelge-4 Avlanması tamamen yasak olan türler  
Yerine

Alıkonulması yasak olan türler
MADDE 11- (1) Çizelge-4’ de yer alan türlerin, denizlerde ve içsularda avlanarak alıkonulmaları, tamamen yasaktır.  
Çizelge-4 Alıkonulması tamamen yasak olan türler  
Olmalı.

İçsularda avlanabilecek türler ve zamanlar
MADDE 12- (1). Çizelge-5’de avlanabilir asgari boy ve günlük avlanabilecek miktar bilgileri belirtilen su ürünlerinden daha küçüklerinin ve belirtilen miktardan fazlasının avlanmaları yasaktır.
Çizelge-5 İçsu balıkları
Yerine.

İçsularda avlanarak alıkonulabilecek türler ve zamanlar
MADDE 12- (1). Çizelge-5’de avlanabilir asgari boy ve günlük avlanabilecek miktar bilgileri belirtilen su ürünlerinden daha küçüklerinin ve belirtilen miktardan fazlasının avlanarak alıkonulması yasaktır.
Çizelge-5 İçsu balıkları
Olmalı.

Denizlerde avlanabilecek türler
MADDE 13- (1) Denizlerde amatör balıkçılar tarafından avlanabilecek bazı türlere ilişkin bilgiler Çizelge-7’de yer almaktadır:
Çizelge-7 Denizlerde avlanabilecek türler
Yerine

Denizlerde avlanarak alıkonulabilecek türler
MADDE 13- (1) Denizlerde amatör balıkçılar tarafından avlanarak alıkonulabilecek bazı türlere ilişkin bilgiler Çizelge-7’de yer almaktadır:
Çizelge-7 Denizlerde avlanarak alıkonulabilecek türler
Olmalı.


2. TEKLİFİM:

Bırakma olta ile amatör balık avcılığı yasaklanmalıdır.

Bilindiği gibi, oltanın öbür ucunda balıkçı olmayan her olta takımı kontrolsüz olması nedeniyle amatörlüğe aykırıdır.
Bu nedenle iğne sayısından bahsetmeksizin parakete takımı tanımlanmış ve bu takım ile amatör avcılık yasaklanmıştır. Ancak bir diğer kontrolsüz av aracı olan bırakma olta takımı kullanılmakta olup, korunması gerekmekte olan her hangi bir türün adı üzerinde olan bırakma takıma yakalanması halinde bu kontrolsüz bir şekilde avlanan avın suya iade işlemi yapılamaz ve korunması gereken tür büyük bir ihtimalle ölür.
Bırakma olta takımı tanımlanmalı ve kullanımı yasaklanmalıdır.


3. TEKLİFİM:

Bilindiği gibi, Amatör balıkçıya alabalık için günde 3 adet, yayın için 1 adet alıkoyma sınırlandırması var olup, bu türler için Ticariye limitsiz avlanma izninin olması çok tutarsız ve korumacılık ile alakasız bir durumdur.
Madem bu türlerin azalmış olduğu varsayılıyor, o halde Doğal alabalık ve Yayın balığının Ticari amaçlı avcılığına da bir kısıtlama getirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ticari amaçlı tebliğden doğal alabalık ve yayın balığı avcılığı konusunun ya kısıtlanması ya da tamamen çıkarılması, yani Ticari avcılığa yasaklanması, doğal alabalık ve yayın balıklarının her ne şekilde olursa olsun ticari amaçla bu kadar rahat ve sınırsız avlanmasına izin verilmemesi gerektiğine inanıyorum.


4. TEKLİFİM:

Tebliğde GECE Tanımı yapılmamış olduğu için;

Denizlerde amatör avcılık MADDE 17-
(4) a) Denizlerde gece zıpkın ve sualtı tüfeği ile avcılık yapılamaz.
Yerine,

Denizlerde gün batımından gün doğumuna kadar ki sürede zıpkın ve sualtı tüfeği ile avcılık yapılamaz.
Olmalı.


KOLAY GELSİN.

Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Bahadır Can - 25 Ocak 2012 - Çarşamba, 10:06:02
Tarık abi tebliğ konusunda ince ve can alıcı noktalara temas etmişsin. Eline sağlık.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Nuri Ertik - 25 Ocak 2012 - Çarşamba, 14:14:20
Alıntı
(1) % 5 küçük boylara izin verilir.

(2) Adet cinsinden limit verilen türlerde kg cinsinden limitlere bakılmaz. Kg cinsinden limit verilen türlerde, avlanılan tür tek veya karışık olsun 5 kg’ı geçemez. Adet miktarı her türün ayrı ayrı avlanabileceği miktar olmayıp, gün içinde avlanabilecek toplam balık sayısıdır. Adet sınırlamasına tabi birden fazla türün avlandığı durumda, avlanılan balıklar tek tür gibi kabul edilir. Bu durumda avlanılan toplam balık adeti 10’u geçemez. Adet ve Kg sınırlamasına tabi türlerin karışık olarak avlandığı durumunda ise, adet sınırlamasına tabi türün avlanabileceği adetten az olması halinde, avlanılan tüm balıklar için kg sınırlaması esas alınır

Öncelikle, türlerdeki KG cinsinden limitin kaldırılması, her türün Adet olarak limitlendirilmesi uygun olacaktır.
Sair sebeplerin haricinde, ilgili madde açıklamasında

Alıntı
Adet ve Kg sınırlamasına tabi türlerin karışık olarak avlandığı durumunda ise, adet sınırlamasına tabi türün avlanabileceği adetten az olması halinde, avlanılan tüm balıklar için kg sınırlaması esas alınır

derken,
1:Basit bir örnekleme ile,1 adet 5kg sazan tutan bir Amatör balık avcısı, boy limitine uyan 150 gr lık bir Tatlısu kefali tuttuğu anda, sadece sazan tutsa idi 9 adet hakkı var iken bir tatlısu kefali yüzünden limiti aşmaktadır.Amatör balıkçının aleyhine olan ve içinde tutarsız olan bir kuraldır.
2: Denizde, kg sınırlamasına sahip olan levrek örnek alınacak olursa, 5 kg lık bir adet levrek tutan amatör balıkçı avını sonlandırmakta, anca, boy limitine uyan 200 gr lık ispendeneklerden (küçük levrek) 25 adet tutabilmekte, limitlerle sağlanmak istenen sürdürülebilir avcılığa yönelik tutarsız davranışlara sebep vermekte.
3:

Alıntı
Adet sınırlamasına tabi birden fazla türün avlandığı durumda, avlanılan balıklar tek tür gibi kabul edilir. Bu durumda avlanılan toplam balık adeti 10’u geçemez.

kuralı da yine benzer şekilde, sürdürülebilirliğe engel bir durum içeriyor.

Tatlısuyu örnek verir isek, limiti 1 olan yayın balığı var iken, 10 adet olan sazan balığı da mevcut.bu durumda, 1 adet sazan ve 9 adet yayın tutulabilir demektir.

Bu kuralın da, maksimum limit 10 olmak kaydıyla, farklı türlerin yakalanması halinde, en az adet limitine bağlı tür aşılmamak kaydıyla, çok limitli türden azaltmaya gidilecek şekilde düzenlenmesi uygun olacaktır.

Şöyle ki,
Aynı suda bulunan Doğal Alabalık, sazan ve yayın tutuldu ise,
1 yayın, 3 Doğal alabalık, kalan miktar olan 6 adet de sazan=Toplam 10

Ya da farklı türler de yakalansa, her tür kendi limiti içinde değerlendirilmeli.

Şöyle ki:

1 Yayın, 3 Doğal alabalık, 10 sazan şeklinde.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 26 Ocak 2012 - Perşembe, 09:38:17
Bunları da başka bir yere not etmişim.
Temennim aynı.
Umarım bir işe yararlar.5. TEKLİFİM:

2/2 Tebliğ Tanımlar MADDE 3- (1) Genel tanımlar altında Sportif Balık Avı Yarışması tanımlanırken yarışma ana kuralları belirtilmemiş olup, Federasyonun bulunduğu ülkelerde tebliğ kurallarına ek olarak var olan federasyonun yapması gerekenler belirlenmiştir.
“ m) Sportif balık avı yarışması: Sportif balık avcılığı federasyonlarının bulunduğu ülkelerde tebliğ kurallarına ek olarak bu federasyonlarca konulan belli kurallara dayalı, yakalanan balığa zarar vermeme, sağlıklı ve canlı olarak suya iade edilmesi gibi temel prensipler  içeren  bireysel ya da takımlar arasındaki müsabaka esasına dayalı ödüllü balık avcılığı etkinliğini ifade eder.”

O halde ülkemizdeki sportif balıkçılığın ve sportif balık avı yarışmaları kurallarının oluşumu için adımlar atması ve bu boşluğu doldurması gereken, ülkemizde ilk ve şu an için tek olan Federasyonun bu görevi üstlenmesinin zamanıdır.

Mesela ve en azından; Sportif bir durum söz konusu olduğuna ve yakalanan balığın mümkünse zarar görmeden suyuna geri dönmesi gerektiğine göre, balık avı yarışmalarında yem olarak canlı balık kullanılması mutlaka yasaklanmalıdır. Suya iade edilme şartları baştan sona belirlenmelidir. Avlanma araç ve gereçlerinin asgari özellikleri belirtilmelidir. Bunlara benzer temel kurallar belirlenmeli ve tebliğ aracılığıyla duyurulmalıdır.

 
6. TEKLİFİM:

Ticari tebliğde yer alan kurbağa, salyangoz, sülük, akivides ve kidonya avcılığı, deniz salyangozu, deniz patlıcanı avcılığı ve benzerleri gibi, gıda olarak kullanılmasının yanı sıra, oltacılıkta yemlik olarak da kullanılıp, ticari gelir elde edilen su canlıları olan canlı balık, mamun, sürünez, yengeç, madya, boru kurdu ve teke (çalı karidesi) vb. gibi canlıların avlanması için avlanma kuralları ve zamanlarının yine ticari tebliğde belirlenmesi gerektiğine inanmaktayım.

Tabii ki ayrıca bunların bulundurma ve satışı içinde ilgili yönetmeliklerde düzenlemeye gidilmesi gerekmekte. Ticari gelir sağlayanlar adına avlama, bulundurma ve satışı için Ticari tebliğ ve ilgili yönetmeliklerde, Amatör olarak bunları avlayacak, bulunduracak ve kullanacaklar için de amatör tebliğde bu kuralların düzenlenmesi gerektiğine inanıyorum.
Yemlik olarak yukarıda saydıklarımın da birer canlı olduğu gerçeğiyle olaya bakılıp, üreme dönemleri için gereken zaman yasaklarının belirlenmesi, toplanırken aşırı zayiata neden olabilecek yöntemlerin belirlenerek bu yöntemlerle toplanmalarının yasaklanması gerektiğine inanıyorum.


7. TEKLİFİM:

İç sularda yemlik balık avcılığı için göz açıklığı, eni ve boyu belirlenerek kullanımına izin verilen fanyasız uzatma ağı (gümüş ağı) ile yapılan avcılığın yanı sıra, başka gereçler kullanılarak iç suların yanı sıra denizlerimizde de kullanılmakta olan doğaya ve popülasyona zarar vermeyecek diğer yemlik balık avlama yöntemlerinin de tebliğde tanımlanması ve yer alması gerektiğine inanıyorum.
En azından boy, en ve göz açıklığı belirlenerek kullanımına izin verilen bu ağ genişliği ve göz açıklığında bir ağ parçası ile imal edilebilecek düzenekler de tanımlanmalı ve bunların yemlik balık avı için kullanımına izin verilmeli.
Dikkat edilirse fark edileceği gibi, son tebliğde ince gözlü bir kepçe ile bile yemlik balık avı tanımlanmamış ve bu yöntemle yemlik avı yasak durumdadır.

EK’te Avustralya Balık Avcılığı kuralları içinden görsel örnek olması için bir zamanlar kopyaladığım yemlik balık temin araçları yer alıyor.
Zaten kullanılmakta olup, zararsız olanlar da neden bizde de olmasın?

Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet Akyürek - 26 Ocak 2012 - Perşembe, 10:24:28

(4) a) Denizlerde gece zıpkın ve sualtı tüfeği ile avcılık yapılamaz.
Yerine,

Denizlerde gün batımından gün doğumuna kadar ki sürede zıpkın ve sualtı tüfeği ile avcılık yapılamaz.
Olmalı.


KOLAY GELSİN.Abi eline, aklına sağlık gayet güzel olmuş.  (2. mesajı okumadım ama ilk 4 madde için yazıyorum)

Yalnız bu 4. maddeye takıldım.. Gün doğması tan yerinin ağarması mıdır ? yoksa güneşin doğması mı?  Güneşin doğması-batması ise bu maddeye olumsuz bakıyorum. Yazın güneş son derece parabolik bir hat izliyor. Bu sebeple yan yerinin ağarması ile güneşin doğması arasında yere ve zamana göre 2 saate yakın süre geçebiliyor ve bu 2 saat en verimli 2 saattir. Balık vuracaksan bu saatte vurursun sonra yavaş yavaş açığa çekilir sürüler.

Yani güneşin doğması değil ama tan yerinin ağarmasından sonra su altı tüfeği ile avcılık serbest olmalı. Eğer olmayacaksa ve tan yerinin ağarması esas alınacaksa çok ağır bir yasak getirilmiş olur ve amatöre zarar veren bir düzenleme olur..  Zaten su altı sporları federasyonu da bu konuda sorun çıkarır ileride..  Bu konu zıpkıncıların bir olup sazlık alanda sazan avlanmasını yasaklatması gibi birşey.. Bu sebeple tanım net konmalıdır. Bu tanım için bilimsel zamanlama için astronomi terimlerine başvurabiliriz..


3 temel tanım var ve bu tanımlar rasathanelerden resmi olarak istenebilir. Yani ihtilaf durumunda saate göre rasathaneye sorulur ve mahkemede delil olarak kabul edilebilir değerlerdir.  

1.Astronomical Twilight :Güneş ufkun 12-18 derece arasında altındayken. Sadece çok hassas göz veya cihazlarla tespit edilebilecek aydınlık olur ufukta.
2.Nautical twilight : Güneş ufkun 6 - 12 derece altındayken oluşur. Gözle görünen hafif mavilik, gece mavisi renktir. Bu aşamaya gelindiğinde suda ufku görerek navigasyon yapılamaz. Yani gün batar (ya da doğmadan önce) güneş ufuktan 6 derece ve üzerinde açıda uzaksa, suda ufku net görme şansınız kalmaz.
3.Civil twilight : güneşin doğmasına 6 derece kalmasından doğana kadarki süreçtir. Ortalık günlük işleri yapacak kadar aydınlıktır ama güneş henüz doğmamıştır..


Bence avcılık nautical twilight zonuna göre ayarlanmalı.. Ya da zor gelirse "tan yerinin ağarması" terimi kullanılmalı... Gün doğumu, güneş doğumu gibi algılanıp emniyet güçlerince amatöre karşı suistimale zemin hazırlamasın..  

Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 26 Ocak 2012 - Perşembe, 10:27:39
Yukarıda yer alan mesajındaki 5. maddenin son paragrafının aşağıdaki şekilde değiştirilmesini rica ediyorum.

Mesela ve en azından; Sportif bir durum avcılık söz konusu olduğuna ve yakalanan balığın mümkünse zarar görmeden suyuna geri dönmesi gerektiğine göre, balık avı yarışmalarında yem olarak canlı balık canlı yem kullanılması mutlaka yasaklanmalıdır. Suya iade edilme şartları baştan sona belirlenmelidir. Avlanma araç ve gereçlerinin asgari özellikleri belirtilmelidir. Bunlara benzer temel kurallar belirlenmeli ve tebliğ aracılığıyla duyurulmalıdır.


Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 26 Ocak 2012 - Perşembe, 10:31:38
Abi eline, aklına sağlık gayet güzel olmuş.  (2. mesajı okumadım ama ilk 4 madde için yazıyorum)

Yalnız bu 4. maddeye takıldım.. Gün doğması tan yerinin ağarması mıdır ? yoksa güneşin doğması mı?  Güneşin doğması-batması ise bu maddeye olumsuz bakıyorum. Yazın güneş son derece parabolik bir hat izliyor. Bu sebeple yan yerinin ağarması ile güneşin doğması arasında yere ve zamana göre 2 saate yakın süre geçebiliyor ve bu 2 saat en verimli 2 saattir. Balık vuracaksan bu saatte vurursun sonra yavaş yavaş açığa çekilir sürüler.

Yani güneşin doğması değil ama tan yerinin ağarmasından sonra su altı tüfeği ile avcılık serbest olmalı. Eğer olmayacaksa ve tan yerinin ağarması esas alınacaksa çok ağır bir yasak getirilmiş olur ve amatöre zarar veren bir düzenleme olur..  Zaten su altı sporları federasyonu da bu konuda sorun çıkarır ileride..  Bu konu zıpkıncıların bir olup sazlık alanda sazan avlanmasını yasaklatması gibi birşey.. Bu sebeple tanım net konmalıdır. Bu tanım için bilimsel zamanlama için astronomi terimlerine başvurabiliriz..


3 temel tanım var ve bu tanımlar rasathanelerden resmi olarak istenebilir. Yani ihtilaf durumunda saate göre rasathaneye sorulur ve mahkemede delil olarak kabul edilebilir değerlerdir.  

1.Astronomical Twilight :Güneş ufkun 12-18 derece arasında altındayken. Sadece çok hassas göz veya cihazlarla tespit edilebilecek aydınlık olur ufukta.
2.Nautical twilight : Güneş ufkun 6 - 12 derece altındayken oluşur. Gözle görünen hafif mavilik, gece mavisi renktir. Bu aşamaya gelindiğinde suda ufku görerek navigasyon yapılamaz. Yani gün batar (ya da doğmadan önce) güneş ufuktan 6 derece ve üzerinde açıda uzaksa, suda ufku net görme şansınız kalmaz.
3.Civil twilight : güneşin doğmasına 6 derece kalmasından doğana kadarki süreçtir. Ortalık günlük işleri yapacak kadar aydınlıktır ama güneş henüz doğmamıştır..


Bence avcılık nautical twilight zonuna göre ayarlanmalı.. Ya da zor gelirse "tan yerinin ağarması" terimi kullanılmalı... Gün doğumu, güneş doğumu gibi algılanıp emniyet güçlerince amatöre karşı suistimale zemin hazırlamasın..  
Mehmet, bakış açısına göre haklısın.
Ben gece tanımlanmalı ya da cümle içinde neyi ifade ettiği net olarak geçmeli anlamında örnekledim.

Senin ifadenle de düzenlenebilir. Yeter ki net olsun.
Hatırlatman için sağol.

Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet Akyürek - 26 Ocak 2012 - Perşembe, 13:28:48
Bunları da başka bir yere not etmişim.
Temennim aynı.
Umarım bir işe yararlar.5. TEKLİFİM:

2/2 Tebliğ Tanımlar MADDE 3- (1) Genel tanımlar altında Sportif Balık Avı Yarışması tanımlanırken yarışma ana kuralları belirtilmemiş olup, Federasyonun bulunduğu ülkelerde tebliğ kurallarına ek olarak var olan federasyonun yapması gerekenler belirlenmiştir.
“ m) Sportif balık avı yarışması: Sportif balık avcılığı federasyonlarının bulunduğu ülkelerde tebliğ kurallarına ek olarak bu federasyonlarca konulan belli kurallara dayalı, yakalanan balığa zarar vermeme, sağlıklı ve canlı olarak suya iade edilmesi gibi temel prensipler  içeren  bireysel ya da takımlar arasındaki müsabaka esasına dayalı ödüllü balık avcılığı etkinliğini ifade eder.”

O halde ülkemizdeki sportif balıkçılığın ve sportif balık avı yarışmaları kurallarının oluşumu için adımlar atması ve bu boşluğu doldurması gereken, ülkemizde ilk ve şu an için tek olan Federasyonun bu görevi üstlenmesinin zamanıdır.

Mesela ve en azından; Sportif bir durum söz konusu olduğuna ve yakalanan balığın mümkünse zarar görmeden suyuna geri dönmesi gerektiğine göre, balık avı yarışmalarında yem olarak canlı balık kullanılması mutlaka yasaklanmalıdır. Suya iade edilme şartları baştan sona belirlenmelidir. Avlanma araç ve gereçlerinin asgari özellikleri belirtilmelidir. Bunlara benzer temel kurallar belirlenmeli ve tebliğ aracılığıyla duyurulmalıdır.

 
6. TEKLİFİM:

Ticari tebliğde yer alan kurbağa, salyangoz, sülük, akivides ve kidonya avcılığı, deniz salyangozu, deniz patlıcanı avcılığı ve benzerleri gibi, gıda olarak kullanılmasının yanı sıra, oltacılıkta yemlik olarak da kullanılıp, ticari gelir elde edilen su canlıları olan canlı balık, mamun, sürünez, yengeç, madya, boru kurdu ve teke (çalı karidesi) vb. gibi canlıların avlanması için avlanma kuralları ve zamanlarının yine ticari tebliğde belirlenmesi gerektiğine inanmaktayım.

Tabii ki ayrıca bunların bulundurma ve satışı içinde ilgili yönetmeliklerde düzenlemeye gidilmesi gerekmekte. Ticari gelir sağlayanlar adına avlama, bulundurma ve satışı için Ticari tebliğ ve ilgili yönetmeliklerde, Amatör olarak bunları avlayacak, bulunduracak ve kullanacaklar için de amatör tebliğde bu kuralların düzenlenmesi gerektiğine inanıyorum.
Yemlik olarak yukarıda saydıklarımın da birer canlı olduğu gerçeğiyle olaya bakılıp, üreme dönemleri için gereken zaman yasaklarının belirlenmesi, toplanırken aşırı zayiata neden olabilecek yöntemlerin belirlenerek bu yöntemlerle toplanmalarının yasaklanması gerektiğine inanıyorum.


7. TEKLİFİM:

İç sularda yemlik balık avcılığı için göz açıklığı, eni ve boyu belirlenerek kullanımına izin verilen fanyasız uzatma ağı (gümüş ağı) ile yapılan avcılığın yanı sıra, başka gereçler kullanılarak iç suların yanı sıra denizlerimizde de kullanılmakta olan doğaya ve popülasyona zarar vermeyecek diğer yemlik balık avlama yöntemlerinin de tebliğde tanımlanması ve yer alması gerektiğine inanıyorum.
En azından boy, en ve göz açıklığı belirlenerek kullanımına izin verilen bu ağ genişliği ve göz açıklığında bir ağ parçası ile imal edilebilecek düzenekler de tanımlanmalı ve bunların yemlik balık avı için kullanımına izin verilmeli.
Dikkat edilirse fark edileceği gibi, son tebliğde ince gözlü bir kepçe ile bile yemlik balık avı tanımlanmamış ve bu yöntemle yemlik avı yasak durumdadır.

EK’te Avustralya Balık Avcılığı kuralları içinden görsel örnek olması için bir zamanlar kopyaladığım yemlik balık temin araçları yer alıyor.
Zaten kullanılmakta olup, zararsız olanlar da neden bizde de olmasın?
Benim yorumlarım..

5.Madde:  Gayet uygundur. Tabi bu konuda federasyonların "ileride bu işin bana ne faydası olacak" diye düşünmeleri durumunda, çağrıya kayıtsız kalmaları kaçınılmazdır.

6.Madde :Yemlik kabukluların (balık cinsi dışında olan, kurt midye salyangoz yumuşakça vs) avlanma zamanlarının kısıtlanması kanımca uygun değil. Bunun ne kolluk kuvvetlerince ne de amatörce doğru olarak sınıflandırılıp hangisi yasak hangisi serbest ayrımı yapılması imkansız. Çok fazla canlı var bu sınıfa giren dolayısı ile bunun sonu genel mağduriyete yolaçacak tam kapsamlı bir yasaklamaya gider. Hatta bir bölgede deniz hıyarı denen bir canlı başka yerde deniz sosisi diye bilinebiliyor. Detaylı bir çalışma yapılıp, birkaç tebliğ sonraya bırakılmalı..

7.Madde: %100 katılıyorum. Sadece suistimale fırsat vermeyecek ölçüsel standartlar belirlenmeli.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet Akyürek - 27 Ocak 2012 - Cuma, 17:28:54
Sevgili yönetim;

Burada bir süredir bir şeyler konuşuyoruz. Ortaya çıkanların bir dosya haline getirilmesi, sunuma hazır bir şekle sokulması adına yapılan bir çalışma var mıdır?
2012 - 2016 tebliğinden rastgele-der adına sorumlu olacak yönetim kurulu sizlersiniz. Bugüne kadar yapılmış en önemli tebliğ çalışması bu dönemdekidir. 2016 Yılında Cumhurbaşkanı, hükumet, meclis ve buna bağlı olarak her yönetim değişmiş olacak. Amatör balıkçılık adına Federasyonlar, belki bir konfederasyonla karşılaşacağız. Elektronik imkanlar 2016 da en üst seviyeye çıkacak ve şimdiden hayal edemeyeceğimiz gelişmeler olacak.. 2016 - 2020 tebliği muhtemelen bu sefer yapılacak tebliğin uygulama anlamında gelişmesine gebe bir özellik taşıyacak.. Ben 21 yüzyılın en önemli tebliğinin bu seneki olacağını düşünüyorum, zira her tebliğ bir öncekinin devamı niteliğinde oluyor ve tabii ki bazı gelişmelerle beraber daha iyi bir hale geliyor. Yani, bu durumda 2016-2020 tebliğ çalışması bu senekinin devamı olacaktır ama o dönemde bireysel katkılar bu derece önem taşımayacak çünkü ister istemez işin içine büyük ağabeyler girmeye başlayacak. Bu sebeple hem dernek üyelerinin teklif getirmesi anlamında hem de yönetimin bu teklifleri derlemesi anlamında çok kritik günlerdeyiz.
Lütfen, herkes bu konuda oluşturulabilecek en iyi tebliği, hatta son tebliği oluşturacakmış gibi aktif olsun ve bundan sonra bireysel katkılarımızın yukarıya daha zor yansıyacağı 2016 - 2020 tebliği ve sonrasını da oluşturduğumuzun farkına varsın.

Yönetimimiz de gerek bu konuyu canlı tutma gerekse derlemeleri iyi yapma adına bu önemli görevi layıkı ile yerine getirmeye gayret etsin...
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Kahraman MELEK - 27 Ocak 2012 - Cuma, 20:03:59
Calisma buradakiler ozumsendikden.. Evet bu ibareyi su sekilde yazalim, yada bu bu sekilde degisecek. Anlastik dedigimiz anda buradaki baska bir konu altina tasinacak. O zamana kadar ben izlemeye devam ediyoru.. Yorumum olursa da ekleyecegim elbette
Simdi kaldigimiz yerden.. Devam..
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Bahadır Can - 27 Ocak 2012 - Cuma, 23:01:40
Çamlıdere hakkında yazdıklarımın akıbetini birinizin sorması mümkün mü? Özellikle tebliğe 2 seneliğine yasak diye girmesini istiyorum ki, resmi yazıda da 2 seneyi yazdım. Farklı bir şekilde girer veya hiç girmezse Ankaralı bir avlağını kaybetme tehlikesi ile yüzyüze gelecek. Tarık abi senin ilişkilerin iyi, tebliğ çalışmalarından önce sorar mısın. Ben geçen sefer arayıp hatırlatmıştım.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Bahadır Can - 30 Ocak 2012 - Pazartesi, 22:26:45
Çamlıdere hakkında yazdıklarımın akıbetini birinizin sorması mümkün mü? Özellikle tebliğe 2 seneliğine yasak diye girmesini istiyorum ki, resmi yazıda da 2 seneyi yazdım. Farklı bir şekilde girer veya hiç girmezse Ankaralı bir avlağını kaybetme tehlikesi ile yüzyüze gelecek. Tarık abi senin ilişkilerin iyi, tebliğ çalışmalarından önce sorar mısın. Ben geçen sefer arayıp hatırlatmıştım.

Tarık abi Hamdi Bey i arayıp sormuş. O da ilk tebliğ değişikliğinde 2 seneliğine yasak getireceklerini , not aldığını ifade etmiş. Ancak bizden isteği , toplantıya Derneği temsilen katılacak kişinin , resmi olmasada toplantı öncesine konuyu , kibarca ( fısıldayarak)  hatırlatması.
Sağolasın Tarık abi.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: M.Hakan Başar - 30 Ocak 2012 - Pazartesi, 23:15:02
Bahadır abi sıradan bir amatör olarak Çamlıdere barajının 2 seneliğine balık avcılığına yasaklanması konusundaki gerekçeni öğrenebilirmiyim ?
Aklımdan geçenler :
1 Balık stoklarındaki ciddi azalma -Stok tespiti yapıldımı ? Yapıldıysa aşağıdaki paragrafları direkt geçebilirsiniz bencede yasaklanabilir.
2 Aşırı avcı Baskısı -Yerleşim yerlerinden uzak bölgelerde sınırları belirlenmiş, ilgili kolluk kuvvetlerinin daha kolay kontrol edebileceği mücavir alanlarda balık avcılığına müsade edilse daha yerinde bir yaklaşım olmazmı ?
3 Çevre Kirliliği : Denetim Kontroller ve uyarı levhaları yetersiz olabilirmi ?
Denetim yetersizse veya hiç yoksa avlak kaçak avcılıktan 2 sene boyunca korunabilecekmi ?Zira iyi kötü avlağa giden bilinçli avcılarımızın oranı hatırı sayılır nitelikte ve özellikle kaçak avcılığa karşı ihbarlar bu kişiler tarafından yapılmakta.
Sırf bu nedenlerden koskoca bir avlak ava yasaklanabilirmi ? Yasaklandığında bu bölgede avlananların yakınlardaki diğer küçük avlaklara doluşmasının  balık stoklarına ve çevreye daha fazla ciddi zararlar verebileceği düşünülmüşmüdür ? (Kurtboğazı-Akyar-Eğrekkaya)
Bu güne kadar abilerimizden "avına ve avlağına sahip çık" düşüncesi aşılanan biz amatörlere çözüm üretmeden veya daha iyisi düşünülmeden yapılan yasaklamalar Türk amatör olta balıkçılığına bir çözüm getireceğini hala düşünüyormusunuz.

Kıssadan Hisse :Zamanın birinde Yaz aylarında suları azalan derelerde dar alanlara sıkışan alabalıkların doğal yemlerle kolay yakalanabildiği gerekçesiyle doğal yemle alabalık avcılığı yasaklanmıştı.Forumlarda suyu hiç bir zaman azalmayan Fırat-Dijle-Akdeniz nehirlerinde alabalık avında doğal yem kullanan avcılara yapılan hayasız saldırıları gördükçe gülesim geliyor.
Köyündeki derede hayatında yapay yem görmemiş insanların  Mayıs ayında suların en azgın zamanında solucandan veya böcekten başka hiç bir yemle alabalık yakalanmayacığını bilenlerin bizim o azgın sularda meps çevirmeye çalıştığımızdaki halimize gülmelerinide her hatırladığımda ağlayasım geliyor..
Susmamda yasaksa söyleyin susarım....
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Bahadır Can - 31 Ocak 2012 - Salı, 16:06:29
Hakan merhaba, sıradan amatör demekle neyi kastettiğini çok anlamadım. Benimle yazışırken böyle kelimeler kullanmana gerek yok. Aklından ne geçiyorsa direk onu sorabilirsin. Bana soru sormak maksadı ile başladığın bir konuda yasaksa susarım, yemli avcılık v.s v.s gibi konular cümleler kullanman şık olmamış.
Hakan beni bilirsin, ne zaman neye ihtiyacınız olursa da elimden geldiği kadar yardımınıza koştuğumu , koşacağımı da bilirsin. Böyle dolambaçlı işler yapma, gerek yok.
Çamlıdere Barajı ile alakalı konu ise; diğer forumlarda da çıktı ve gerekli açıklamalar bu forumda olduğu gibi onlarda da yapıldı. Sen forumları zaten takip edersin, biryerlerde görmüşsündür mutlaka.
Canlı yem meselesini ise Dernek zamanlarından iyi biliyor olman lazım , o konuyu burada tartışmanın anlamı yok. Genede bir fikir versin diye özetini aşağıya kopyalayayım.
Akarsularda her türlü doğal yem kullanılarak alabalık avcılığı yapılması neden yasaktır?
Doğal alabalıklarımızın çoğunluğu bilindiği gibi oldukça dar akarsularımızda bulunmaktadır. Tüm dünya ülkelerinde de olduğu gibi bu türün sadece yapay yem ile avlanılması suları azalmış kaynaklardan alabalıkların kolayca avlanmasının önüne geçecek bir uygulamadır. Ayrıca, doğal yem ile avlanan alabalıkların boy limitlerinin altında olması durumunda geri salınması halinde, çoğu kez yemi ve yemin içindeki olta iğnesini yutmuş olduklarından hayati yaralar almakta ve tekrar yaşama dönme şansları olmamaktadır. Bu nedenlerle akarsularımızdaki alabalık avcılığında sadece yapay yeme izin verilmiş olup, doğal yem ile avlanmak yasaklanmıştır.

Hakan bir kez daha söylüyorum, gerçekten merak ettiğin bir husus varsa, gel bana direk sor. Yanıma gelmedik insan değilsin. Böyle forumlarda dolambaçlı sorularla uğraşmaya hakikaten vaktim yok. Heleki sen istediğin zaman doğrudan sorabilir sin.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: M.Hakan Başar - 31 Ocak 2012 - Salı, 20:11:04
Bahadır abi Sıradan Amatör derken herhangi bir derneğe kayıtlı olmayan amatörü kastettim.Dışarıdan baktığımda tebliğ çalışmalarında dernekler veya söz sahibi olmayan kurum ve kuruluşların haricindeki kişilerin bu konudaki beyanatlarının değersiz olabileceği veya dikkate alınmayacağı şeklinde bir algı mevcut durumda sen sistemin içinde olduğun için bunu görmen zor ben bunu dışarıdan çok net görüyorum.Dolayısı ile sıradan bir amatörüm :)
Yoksa seni uğraştırmak gibi bir düşüncem olamaz bendeki abiliğin ve sana olan saygım her zaman bakidir.
Çamlıdere barajının yasaklanması konusundaki ilk bilgiyi emin ol burada gördüm ve yasaklanmadan bir şey yapılabilirmi diye Hakan'ca bir şeyler koydum ortaya.
Alabalık konusuna gelince 4 seneye girilirken kağıt üzerinden kalan yasağın uygulamada gerçekleşmemiş olması üzücü bir durumdur.Yasaklamayla bir yere varılamayacağının basit bir örneğiydi sadece.Bunun yerine yaz aylarında suları azalan dereler belirlense belli tarihlerde sadece o dereler yasaklansa veya alabalık avında kullanılan kancaya ve oltaya sınır ve teknik şart getirilirse insanlarımız daha iyi bilinçlenirler.Dışarıdan baktığında emin ol yasaklar çok cazip geliyor.Hatta samimi söyleyim Çamlıdereye'ye  geçen sene Şubat ayında gittim o zamandan beri hiç aklıma düşmedi şimdi yasaklanırsa acaba çok büyük sazanlarmı var turnalarmı varda yasak diye canım hep gitmek isteyecek. :))) (Bir çok amatör dışarıda böyle düşünüyor.)

Diğer merak ettiğim konularda seni ararım veya müsait olursan mutlaka uğramak isterim yanına.Selamlar sevgiler...
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Bahadır Can - 31 Ocak 2012 - Salı, 20:34:47
Hakan telefonda konuştuk Sanırım yeterince açıklayıcı oldu
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: M.Hakan Başar - 31 Ocak 2012 - Salı, 22:44:25
Kesinlikle oldu abi hatta fazlasıyla oldu !!! Sabrın vede anlayışın için teşekkürler..  friends::
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet Akyürek - 13 Şubat 2012 - Pazartesi, 15:36:29
Bilmeyenler için GFCM 2007 Rapor 81 in Amatör balık avı, Sportif balık avı ve Balıkçılık Turizmi için yaptığı tanımların Tercümesini buraya koyma zamanıdır.

Unutmayalım bu çalışma ülkemizden akademisyenlerin da katıldığı kapsamlı bir metin. Oldukça detaylı. Ben tanım kısmından ilgili yerleri balık avcılığı camiası için tercüme ettim ve buraya koyuyorum. (kalın yazılı yerler Tercüme ve notlarım, normal yazılı olan ingilizce orjinal metin)


GENERAL FISHERIES COMMISSION FOR THE MEDITERRANEAN (GFCM) 2007

Rapor 81. Tanımlar bölümü (sayfa 6 son paragraf, sayfa 7 ilk 5 paragraf)


2.2.1 Definitions of recreational fisheries
In general, RF can be defined as a non-commercial (i.e. not for sale, barter, or trade) subset of
capture/harvest fisheries; motivated by catching fish for fun, pleasure, or sport.10 More formally,
Cacaud (2005) defined RF as “all types of fishing activities including sport fishing activities
undertaken by any individual, with or without a boat, for leisure purposes, and does not involve the
selling of fish or other aquatic organisms”. This definition further assumes that RF activities are not
motivated by a dependence on fish for food. Within this broad definition, one may further categorize RF into amateur, tourism, and sport/competition recreational fishing; eachhaving their own associated
goals and defined as follows:

2.2.1Rekreasyonel Balıkçılığın (RB) tanımı
Genel manada RB, tüm balıkçılık, balık yakalama, balık tutma faaliyetlerinin ticari olmayan (satış, barter ve ticaret amacı olmayan) altkümesini tanımlar. RB tamamen eğlence, zevk ve spor amaçlı balık tutma faaliyetidir. Cacaud’un 2005 tarihli tanımında ise RB, bireyin, tekneli ya da teknesiz spor amaçlı da dahil olmak üzere eğlence amaçlı yaptığı ama balık veya diğer su canlılarını satmaya yönelik olmayan aktiviteleridir. Bu tanım RB aktivitelerinde balığa yemek amaçlı bağımlılığın olmadığını varsayar. Bu geniş tanım içerisinde RB, her biri ayrı amaçlar taşıyan AMATÖR, TURİZM, SPOR/YARIŞMA Rekreasyonel balık avcılığı dallarında kategorize edilebilir.
(ÖNEMLİ NOT: BURADA TÜRKÇE KARŞILIĞI TAM OLARAK VERİLEMEYEN RECREATIONAL FISHERIES ve RECREATIONAL FISHING TAMLAMALARI VAR. RECREATIONAL FISHERIES TUM AKTIVITELERI KAPSAYAN GENEL TANIM. BU AMATOR, SPOR ve TURIZM BALIKÇILIĞI DALLARINA AYRILINCA RECREATIONAL FISHING OLUYOR. AMA BU ANLATILMASI ZOR. EN İYİSİ ŞU ŞEKİLDE ANLAŞILACAKTIR. )
RECREATIONAL FISHERIES = REKREASYONEL BALIKÇILIK (BİLİMSEL TANIM)
RECREATIONAL FISHING=REKREASYONEL BALIK AVCILIĞI (BİREY FALİYETİ)

Amateur fishing, for the purposes of this review, is defined as unorganized hobby fishing.
Unorganized in the sense that it is not associated with specific events or competitions. Catches from
amateur fishing are either released (catch & release) or are retained for private consumption.

Amatör balık avcılığı : Organize olmayan, yani belirli olayları ya da yarışmaları kapsamayan balık avcılığıdır. Amatör balık avcılığı ile yakalanan avlar suya bırakılabileceği gibi (yakala – bırak) kişisel tüketim için alıkonulabilir de.


Sport fishing is described as “an organised activity involving free competition between fishermen to
catch the largest fish of certain species, the largest number of specimens or the largest total weight
depending on the rules of each particular competition” (SFITUM, 2004).

Sportif balık avcılığı : Balıkçılar arasında yarışma amaçlı organize bir faaliyeti tanımlar. Yarışmanın kurallarına göre , en büyük, en çok miktar veya en çok çeşitli türlerdeki avı yapmak amaçlanır.


Tourism fishing can be understood as a fishing activity carried out by a third party who organizes a
fishing expedition for tourists. Tourism fishing can be conducted by commercial fishermen (pescaturismo)
or by recreational fishing professionals (“charter”);

Balık avcılığı Turizmi (ya da turistik avcılık) ise üçüncü şahıslarca düzenlenen balık avcılığı turlarını kapsayan tanımdır. Balık avcılığı turizmi TİCARİ BALIKÇILAR tarafından organize edilebileceği gibi, Rekreasyonel Balık avcılığı profesyonellerince de düzenlenebilir.
(m.akyurek notu: Burada sadece bilgili bir balık avcısı olarak para ile turistleri gezdirip balık avcılığı yaptırıyorsanız rekreasyonel balık avcılığı profesyoneli diye bir terim ortaya çıkıyor)


There is a tendency to use indifferently or loosely the terms sport fishing and recreational fisheries in
the literature as well as in legislation. For example, the Article 19 of the Croatian Law on Marine
Fishery of 2003 provide that “Sport-recreational fishing is catching fish and other marine organisms
for the purpose of sport and recreation”, which also included free diving. Italy used the term sport
fisheries but appears to regulate both amateur and sport fisheries. As target species, methods, as well
as fisher demographics vary across the three RF sub-categories, it is necessary that legislations clearly
define the terminology as well as the rules and procedures to be followed for each category

Mevzuatlarda ve literatürde sportif balıkçılık ve rekreasyonel balıkçılığı kayıtsızca ve gayriciddi (gevşek) yaklaşımlarla kullanma eğilimi göze çarpar. Bu kullanım örneklerinden birine Hırvatistan Deniz Kanunu 19.maddede (2003) SPORTIF-REKREASYONEL BALIK YADA SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞI, şeklinde rastlarız ki serbest dalış da burada ele alınır. İtalya sportif balıkçılık terimini kullanmıştır ama hem amatör hem sportif avcılığı regüle eder. ANCAK YUKARIDA TANIMLANAN 3 REKREASYONEL BALIKÇILIK ALT KÜMESİNDE (amatör,sportif,turstik) HEDEF TÜRLER, METODLAR, VE BALIKÇI DEMOGRAFISI TAMAMEN DEĞİŞTİĞİ İÇİN, MEVZUATLARIN BU 3 KATEGORİNİN HER BİRİNİN TERMİNOLOJİSİNİ , AYRICA HER BİRİ İÇİN KURALLARI VE PROSEDURLERİ AÇIKÇA TANIMLAMASI GEREKLİDİR.
(m.akyurek notu: Bu paragraf ve özellikle sonunda büyük harfle yazdığım yer olayı tamamen bitiren yer. Artık bunun üzerine sportif, amatör ve turistik balıkçılığın ayrı ele alınması, kurallarının ayrı konması gerektiği net olarak yazıyor.)


Rapor bundan sonra , su altı, bottan , kıyıdan balıkçılık vs mevzularına giriyor….
Sırf tanımları bu kadar detaylı yapmış olan bir raporun avlanma tekniklerinin sınıflandırılmasında neler içerdiğini bir düşünelim hele.

Zor bir metindir. Ama okudum, inceledim.
Bu sadece ülkemizde bir sisteme oturtmaya çalıştığımız düzenlemelerin sağlıklı olması açısından bazı referanslardan faydalanmamız gerektiğini gösteren bir mesajdır. Altında faydalı olma çabamızdan başka birşey aramayın. Tebliğ çalışması eski tebliği alıp microsoft word yazılımında bul ve değiştir aracı ile bazı kelimeleri değiştirmek değildir. Bizlerden ciddi çalışmalar bekleniyor. Tarık bey'in anlatmaya çalıştığı konu referanslardan faydalanmadır. Bunu Federasyon yapmalıdır.
Ben bu çalışmaları yapıp buraya koyarken asla işte biz yapıyoruz diğerleri bakıyorlar demiyorum. Bu anonim bir çalışma. Hepimizin faydasına olacak yöntem de budur. Federasyondan beklentimiz de bizlerin çok üzerinde akademik gücü olan bir yapı olarak bu çalışmayı bizim yapmaya çalıştığımız bilimsel araştırma metodları ile yapmalarıdır. Ben kim yapmış diye bakmam. İçerik bilimsel çalışma metodlarına uygun olduktan sonra yanlış bir netice çıkmayacaktır.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 13 Şubat 2012 - Pazartesi, 16:42:07
Sevgili Mehmet AKYÜREK'in ellerine sağlık.

Ülkemizin artık Olta Balıkçılığı alanında bir Federasyonu olduğuna göre senelerdir söylediğimiz değişikliğin tebliğin adından başlayarak yapılması zamanı gelmiş durumda.  ;)
Hiç bir mevzuat adında parantez yokken (mevzuat numaraları hariç) 2/2 tebliğde de olmaması gerekmekte olup, bundan sonrakinin adının 3/2 Numaralı Amatör ve Sportif Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ olması gerektiğine inanıyorum.


Tabii ki yeni tebliğin içinde de bu alanda olması gereken değişiklikler mevcut.

Yukarıda orijinali İngilizce olup, ilgili yerleri Türkçe'ye çevrilmiş olan metin her şeyin yerli yerine oturması için harika bir referans.  good::

Tek yapılması gereken Sportif Balıkçılık için olabildiğince geniş katılımın sağlanmasıyla Sportif Balıkçılıkta uyulacak YARIŞMA KURALLARININ belirlenmesi çalışmalarının yapılarak tebliğe ayrı bir konu başlığı altında monte edilmesidir.

Tabii ki varsa diğer değişliklikler de önemlidir. Ama bence bu kavram karmaşasının artık sonu gelmeli, Amatör Balıkçılık ile Sportif Balıkçılık yukarıdaki mesajda tanımlandığı gibi tanımlanarak tebliğe girmesi gerekmektedir. Eğer bir bakacak olursanız 2/2 de Amatör Balııkçılık tanımının içinde Spor kelimesi geçmekte, Sportif balıkçılık tanımı ile de sanki Amatör Balıkçılık tarif edilmektedir.  :)

Yani sevgili Mehmet'in çevirisinden kopyalayıp, yapıştırırsam.  :)

Amatör balık avcılığı : Organize olmayan, yani belirli olayları ya da yarışmaları kapsamayan balık avcılığıdır. Amatör balık avcılığı ile yakalanan avlar suya bırakılabileceği gibi (yakala – bırak) kişisel tüketim için alıkonulabilir de.

Sportif balık avcılığı : Balıkçılar arasında yarışma amaçlı organize bir faaliyeti tanımlar. Yarışmanın kurallarına göre , en büyük, en çok miktar veya en çok çeşitli türlerdeki avı yapmak amaçlanır.

Balık avcılığı Turizmi : (ya da turistik avcılık) ise üçüncü şahıslarca düzenlenen balık avcılığı turlarını kapsayan tanımdır. Balık avcılığı turizmi TİCARİ BALIKÇILAR tarafından organize edilebileceği gibi, Rekreasyonel Balık avcılığı profesyonellerince de düzenlenebilir.

YUKARIDA TANIMLANAN 3 REKREASYONEL BALIKÇILIK ALT KÜMESİNDE (amatör, sportif, turstik) HEDEF TÜRLER, METODLAR, VE BALIKÇI DEMOGRAFISI TAMAMEN DEĞİŞTİĞİ İÇİN, MEVZUATLARIN BU 3 KATEGORİNİN HER BİRİNİN TERMİNOLOJİSİNİ, AYRICA HER BİRİ İÇİN KURALLARI VE PROSEDURLERİ AÇIKÇA TANIMLAMASI GEREKLİDİR.


Bize bu referanstan yapılacak alıntılarla önerilerimizi derlemek kalıyor.  friends::

 
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tuncay UYANIK - 13 Şubat 2012 - Pazartesi, 17:08:53
Ben çalışmamı henüz tamamlamadım tamamlayınca burada duyuracağım. Ancak güzel bir yere geldik diye düşünüyorum. Söz konusu, referans alınan kaynağı henüz incelemedim ancak bu akşam inceleme şansım olabilir. En çok merak ettiğim Yakala ve bırak konusundan bahsediyor mu. Zira "ben - biz", T.C. literatüründe olmayan balıkçılarız bu bağlamda.  :)
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: korkmaz54 - 13 Şubat 2012 - Pazartesi, 18:32:43
Yeni tebliğ de şu an için geçerli olan içme sularına benzinli bot ile girilmemesi konusu da ele alınarak, 4 zamanlı ( suya kalıntı bırakmayan ) benzinli motorun serbest olması konusu da eklenmelidir diye düşünüyorum.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet Akyürek - 13 Şubat 2012 - Pazartesi, 19:16:23
Yeni tebliğ de şu an için geçerli olan içme sularına benzinli bot ile girilmemesi konusu da ele alınarak, 4 zamanlı ( suya kalıntı bırakmayan ) benzinli motorun serbest olması konusu da eklenmelidir diye düşünüyorum.


Muzaffer bu konu Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği (SKKY) ile alakalı. O yönetmelikte yasak olduğu sürece tebliğde serbest denilse dahi maalesef bir yere varma şansımız yok. Ama bu konudan bahsedilip iş SKKY ile ilgili bir değişikliğe uzanırsa olabilir.. Ben de senin gibi düşünüyorum.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Teoman Sanalan - 14 Şubat 2012 - Salı, 01:54:55
Ben genel olarak, sportif balıkçılık dendiğinde çoğunluğun "yarışma organizasyonları ile varolan balık avı etkinliği" olarak gördüğünü gözlemliyorum. Bu yaklaşıma katılmadığımı söylemek istiyorum. Kanımca sportif balıkçılık bir doğa sporu dalıdır ve diğer spor dalları gibi "kişilerin kendilerini ruhen ve bedenen geliştirmek, yetkinliklerini artırmak için biraz da zorun üstüne giderek yaptıkları uğraş" olarak görüyorum. Yarışma dışında var olamayacak bir kavram olarak görülmesi bana ters geliyor.

Olta atarsın, olta sporcusu olursun
bununla balık yakalarsın, olta balıkçısı olursun
balığı alıkoyarsın, balık avcısı ya da balıkçı olursun
balığı geri salarsın, sportif balıkçı (ya da tekrar olta sporcusu) olursun.
ya da çoğumuzda olduğu gibi oltayı boşa sallamaya devam edersin.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 14 Şubat 2012 - Salı, 09:00:42
Ben genel olarak, sportif balıkçılık dendiğinde çoğunluğun "yarışma organizasyonları ile varolan balık avı etkinliği" olarak gördüğünü gözlemliyorum. Bu yaklaşıma katılmadığımı söylemek istiyorum. Kanımca sportif balıkçılık bir doğa sporu dalıdır ve diğer spor dalları gibi "kişilerin kendilerini ruhen ve bedenen geliştirmek, yetkinliklerini artırmak için biraz da zorun üstüne giderek yaptıkları uğraş" olarak görüyorum. Yarışma dışında var olamayacak bir kavram olarak görülmesi bana ters geliyor.

Olta atarsın, olta sporcusu olursun
bununla balık yakalarsın, olta balıkçısı olursun
balığı alıkoyarsın, balık avcısı ya da balıkçı olursun
balığı geri salarsın, sportif balıkçı (ya da tekrar olta sporcusu) olursun.
ya da çoğumuzda olduğu gibi oltayı boşa sallamaya devam edersin.


Sevgili Teoman,

Bütün tanımlamalarına katılıyorum da ele geçirdiğin balığı salarsın sportif balıkçı olursun fikrine kesinlikle katılmıyorum.

Başka bir yerde de aynı örneği vermiştim.
Burada (bir ihtimal) hak vermeseniz de anlayacağınıza eminim ama derdimi orada hiç anlatamamıştım.  ::)

Ben biçilmiş bir tarlaya girip, elimle çekirge yakalayıp, her yakaladığımı hiç bir zarar vermeden geri bıraksam, sporcu mu olurum?  
Mesela bunu yapınca bana Sportif Çekirgeci mi dersiniz?
Veya ince gözlü bir kepçe ile yavru balıkları yakalayıp, yakalayıp, salsam, bu sportif balıkçılık mıdır?


Gülmek serbest.  ;D

Bence Rapor 81 de harika bir tanım yapılmış.

Sportif balık avcılığı : Balıkçılar arasında yarışma amaçlı organize bir faaliyeti tanımlar. Yarışmanın kurallarına göre, en büyük, en çok miktar veya en çok çeşitli türlerdeki avı yapmak amaçlanır.

Hatta bildiğiniz gibi bence Sportif Balık Avcılığı yerine Sportif Balıkçılık olsa çok daha net olacak.
Bu konuyu sabahlara kadar tartışmaya hazırım.  ;)

O balığı ele geçirmek için yapılan bedensel faaliyetlerin tamamı sportif bir faaliyet olarak görünse de bence olta ucunda balık olunca işi değişiyor.

Mesela aşağıya bu konuda araştırma yapılabilir kaynakları vereyim. İngilizce'si sağlam arkadaşlar araştırsınlar.

Uluslararası Sportif Balıkçılık Konfederasyonu (CIPS) (CONFEDERATION INTERNATIONALE DE LA PECHE SPORTIVE)  
http://www.cips-fips.com/cips/index_en.html (http://www.cips-fips.com/cips/index_en.html)  ve CIPS tarafından tanınan kurucu Federasyonlar:

- Uluslar arası Tatlı Su Balıkçılığı Federasyonu (FIP Sed) http://www.fips-ed.com/index_eng.php (http://www.fips-ed.com/index_eng.php)

- Uluslar arası Fly Fishing Federasyonu (FIPS Mouche) http://www.fips-mouche.com/ (http://www.fips-mouche.com/)  

- Uluslar arası Deniz Avcılığı Federasyonu (FIPS Mer) http://www.fipsmer.org/ (http://www.fipsmer.org/)  

- Uluslar arası Casting Sporu Federasyonu( FIPS Casting) http://castingsport-icsf.com/ (http://castingsport-icsf.com/)  Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 14 Şubat 2012 - Salı, 09:13:58
Uluslararası Sportif Balıkçılık Konfederasyonu (CIPS) Web ana sayfası http://www.cips-fips.com/cips/index_en.html (http://www.cips-fips.com/cips/index_en.html) tıklanınca ekrana gelen açıklama aşağıda.
Lisanı sağlam arkadaşlar buyrun efendim.  :)

CIPS

The International Angling Confederation (CIPS) was born on 22nd February, 1952 in Rome with the signature of the official papers and the drawing up of the statutes in the Honour Room of the C.O.N.I.
The International Angling Confederation is an Organization of universal nature which has the goal to promote, coordinate and improve all the activities in touch with the fishing on a sporting point of view.
Its sporting, technical, scientific or cultural activities are opened to all regardless of race, social level, politics or religion, according to the principles of the Olympic ideal.

The CIPS work stretches all around the world. It is the only organization which represents the great community of sport fishermen. Currently, 115 National Federations represent 50 million members from the different FIPS belonging to CIPS.
The head office of the CIPS is located in Rome, Palazzo Delle Federazioni, viale Tiziano 70.

CIPS STRUCTURE

The International Angling Confederation is made of a congress with a representative of each nation being member of the international federations following: the International Fresh Water Sport Fishing Federation (FISP-ed), the International Fly Sport Fishing Federation (FIPS-Mouche), the International Sea Sport Fishing Federation (FIPS-M) and the International Casting Sport Fishing Federation (FIPS-Casting).
The International Federations create every year the organization of the World championships, European Championships or cups and others international events. An average of 30 / 40 countries of all continents take part in it with teams were made up 4 to 6 athletes by nation.


Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet Akyürek - 14 Şubat 2012 - Salı, 09:46:03
Bu arada SKKY ile ilgili düzenlemede 4 zamanlı demek yetmiyor. Adam 4 zamanlı bir hacı murat motorunu ahşap tekneye monte etse, eski teknoloji yüksek emisyonlu bir motorla girme hakkı elde eder. Burada 4 zamanlı ve emisyon rating düzeyi şu şu ölçülerde demek lazım. Yoksa daha berbat olur ortalık.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: oktayaydıner - 14 Şubat 2012 - Salı, 10:34:57
Ben genel olarak, sportif balıkçılık dendiğinde çoğunluğun "yarışma organizasyonları ile varolan balık avı etkinliği" olarak gördüğünü gözlemliyorum. Bu yaklaşıma katılmadığımı söylemek istiyorum. Kanımca sportif balıkçılık bir doğa sporu dalıdır ve diğer spor dalları gibi "kişilerin kendilerini ruhen ve bedenen geliştirmek, yetkinliklerini artırmak için biraz da zorun üstüne giderek yaptıkları uğraş" olarak görüyorum. Yarışma dışında var olamayacak bir kavram olarak görülmesi bana ters geliyor.

Olta atarsın, olta sporcusu olursun
bununla balık yakalarsın, olta balıkçısı olursun
balığı alıkoyarsın, balık avcısı ya da balıkçı olursun
balığı geri salarsın, sportif balıkçı (ya da tekrar olta sporcusu) olursun.
ya da çoğumuzda olduğu gibi oltayı boşa sallamaya devam edersin.


Amatör, sportif... aklımda tam yerlerini bulamamış terimlerdi.

Amatör balık avcılığı : Organize olmayan, yani belirli olayları ya da yarışmaları kapsamayan balık avcılığıdır. Amatör balık avcılığı ile yakalanan avlar suya bırakılabileceği gibi (yakala – bırak) kişisel tüketim için alıkonulabilir de.

Sportif balık avcılığı : Balıkçılar arasında yarışma amaçlı organize bir faaliyeti tanımlar. Yarışmanın kurallarına göre , en büyük, en çok miktar veya en çok çeşitli türlerdeki avı yapmak amaçlanır.


Ben işi çözdüm artık diye düşünüyorum.


Peki Teoman,

Aynı av günü içerisinde, sazana olta attım yakaladım saldım sportif oldum, ikinci oltama kefal geldi şöyle porsiyonluk... alıkoydum amatör oldum.

Kafam karıştı ben neyim şimdi?

Amatör?

Sportif?

Amatör ve sportif?

Amatör ve/veya sportif?
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet Akyürek - 14 Şubat 2012 - Salı, 11:12:02
Turistik takılan, amatör/sportif yani RASTGELE BALIKÇI Olursun.  :D

4. tanım ortaya çıktı.. Aslında şu işi düzenlemeye yönelik çalışmalarımıza kulak tıkayanlar için yeni tanım:

1. Amatör Balıkçılık
2.Sportif Balıkçılık
3. Turistik Balıkçılık
4. RASTGELE BALIKÇILIK (Ayırmayalım diyenler için)
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 14 Şubat 2012 - Salı, 11:24:48
Ben bu tartışmanın her yönüne bayıldım.  :D
Oh be.
Olay bu.
Tartışma bu.  flowers::
Umarım bundan önceki bir çok örnek gibi RASTGELE-DER olarak faydası da bu diyeceğimiz, o fayda ile öğüneceğimiz bir çalışma olur.  good::

Yalnız İngilizce'si sağlam olan arkadaşlara biraz fazlaca iş düşüyor.

GFCM 2007 Rapor 81 in Sportif Balık Avcılığı ya da Sportif Balıkçılık  ;) açıklamasında bildiğiniz gibi aşağıdaki ifadeler yer almakta.

Sport fishing is described as “an organised activity involving free competition between fishermen to catch the largest fish of certain species, the largest number of specimens or the largest total weight depending on the rules of each particular competition” (SFITUM, 2004) .

Peki, SFITUM 2004 nedir acaba?  whisting::

Haydi beyler az daha gayret.  :)

NOT:
Ayrıca GFCM 2007 Rapor 81 sadece sevgili Mehmet'in çevirisini yaptığı kadar bir metin değil.
Diğer bölümlerinin de önemli olduğunu düşünüyorum. Ama lisanımın boyu yetmiyor.  ::)

Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Teoman Sanalan - 14 Şubat 2012 - Salı, 11:36:36

Amatör, sportif... aklımda tam yerlerini bulamamış terimlerdi.

Amatör balık avcılığı : Organize olmayan, yani belirli olayları ya da yarışmaları kapsamayan balık avcılığıdır. Amatör balık avcılığı ile yakalanan avlar suya bırakılabileceği gibi (yakala – bırak) kişisel tüketim için alıkonulabilir de.

Sportif balık avcılığı : Balıkçılar arasında yarışma amaçlı organize bir faaliyeti tanımlar. Yarışmanın kurallarına göre , en büyük, en çok miktar veya en çok çeşitli türlerdeki avı yapmak amaçlanır.


Ben işi çözdüm artık diye düşünüyorum.


Peki Teoman,

Aynı av günü içerisinde, sazana olta attım yakaladım saldım sportif oldum, ikinci oltama kefal geldi şöyle porsiyonluk... alıkoydum amatör oldum.

Kafam karıştı ben neyim şimdi?

Amatör?

Sportif?

Amatör ve sportif?

Amatör ve/veya sportif?


Oktay'ım yapımcım, sen sazanı sal, kefali (tatlısu olduğunu varsayıyorum) alıkoy. Sonra da sana ne ad vereceğimizi sor. Bence arkadaşlar içlerinden geçirmişlerdir bile.  :P

Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Teoman Sanalan - 14 Şubat 2012 - Salı, 11:45:29
Zaten dikkat ederseniz ben amatör ifadesini kullanmadım. Çünkü zaten amatörüz. Haaa, sportif balıkçılığın ileri aşamalarında, gerek sponsorlu yarışmacılıkta gerek reklamlar ve "signature series" dedikleri imzalı ürünlerle ya da ürün geliştirme alanlarında profesyonelleşme olabiliyor, o şimdilik bizim ufuktan uzak.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 14 Şubat 2012 - Salı, 11:48:29

Bence bu işi aramızda olsun çözmenin en ideal yolu sevgili Kerem'in 3-4 Mart 2012 önerisi ile gelişen sevgili Mehmet'in davetine isim yazdırmak.

Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 14 Şubat 2012 - Salı, 12:05:50
SFITUM 2004 yazıp, google de aradığımda ve açılan sayfalardan http://www.eaa-europe.org/fileadmin/templates/eaa/docs/SFITUM%20I.pdf (http://www.eaa-europe.org/fileadmin/templates/eaa/docs/SFITUM%20I.pdf)  linkini tıkladığımda Bölüm 2 nin altında ve 11. sayfada Rekreasyon Deniz Balıkçılığı Lisansı, Federatif RF (Rekreasyonel Balıkçılık) Lisansı, Spor RF (Rekreasyonel Balıkçılık) Lisansı başlıklarına ulaşıyorum.

Bunların açılımı, detayı nedir?

7. sayfadaki GİRİŞ bölümünü becerebildiğim kadar çevirdiğimde Rekreasyonel Balıkçılık, yani Eğlence Amaçlı Balıkçılık için düzenleyici politikanın İspanya, Fransa ve İtalya için önemli ölçüde farklı olduğu nun yazıldığını görüyorum.

Acaba o farklar nelerdir?  id::

Huuuuu !!!
İngilizce'sine güvenenler.
Sesim geliyor mu? 
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet Akyürek - 14 Şubat 2012 - Salı, 13:56:27
Derim ki,

biz bilgimiz ve ulaşabildiğimiz bilgiler dahilinde dökümanları belirleyelim, sonra yeri geldiğinde etkin olabilmek adına bu dökümanlardan bir kısmını yeminli tercümeye verelim.
Muhatabımız devlet. Devlet ciddiyet ister. Kaynak analizlerimizin dosyalarını, geçerli kaynak olarak da  Damgalı, dekontlu orjinalden tercümemizi masaya koyunca kabul görecektir.

Derneğimizin buna ayıracak kaynağı olduğuna inanıyorum. Yoksa 3-5 toplarız. Ayrıca ben dahil takip eksikliğinden kaynaklı borcu olanlar vardır. Hemen tamamlayalım ve bu işi ciddiye alalım.

1. Döküman GFCM 2007 rapor 81.
2.
3.
.......
ilgili yere bir konu açsın yönetim ve listemizi tamamlayalım..
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Bahadır Can - 14 Şubat 2012 - Salı, 17:42:22
Derim ki,

biz bilgimiz ve ulaşabildiğimiz bilgiler dahilinde dökümanları belirleyelim, sonra yeri geldiğinde etkin olabilmek adına bu dökümanlardan bir kısmını yeminli tercümeye verelim.
Muhatabımız devlet. Devlet ciddiyet ister. Kaynak analizlerimizin dosyalarını, geçerli kaynak olarak da  Damgalı, dekontlu orjinalden tercümemizi masaya koyunca kabul görecektir.

Derneğimizin buna ayıracak kaynağı olduğuna inanıyorum. Yoksa 3-5 toplarız. Ayrıca ben dahil takip eksikliğinden kaynaklı borcu olanlar vardır. Hemen tamamlayalım ve bu işi ciddiye alalım.

1. Döküman GFCM 2007 rapor 81.
2.
3.
.......
ilgili yere bir konu açsın yönetim ve listemizi tamamlayalım..
Hangi dökümanları ve onların kaç sayfasını tercüme ettireceğimize karar verdikten sonra, meblağı aramızda mı toplarız yoksa dernek mi verir kararlaştırırız. Her ikisi de benim için olabilir sınıfındadır.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tuncay UYANIK - 14 Şubat 2012 - Salı, 23:58:27
Öncelikle şunu belirterek başlamak istiyorum. Bizler, sivil toplum örgütlü amatör balıkçılar kurallı ve sürdürülebilirlik çerçevesinde avlanmaya gönüllü doğaseverleriz. Devletimiz tarafından konulan kurallar yeterli olmadığı halde keyfi avlanma yapmayıp sürdürülebilirlik çerçevesinde tespit ettiğimiz eksiklikleri gönüllü olarak dile getirip kendi kendini kısıtlamış amatörleriz. Bu konunun ısrarla altını çizmek istiyorum. Bizler dedelerimizin, babalarımızın avladığı trofe balıkları avlayamıyoruz, çünkü kalmadılar yok oldular. Var olanlarda hızla tüketilmeye ve yok edilmeye devam ediliyor. Devlet kurallı ve sürdürülebilir amatör balık avcılığını desteklemek, korumak ve kontrol etmekle yükümlüdür. Bizler istiyoruz ki çocuklarımız bizim avlayamadığımız trofe balıkları avlayabilsinler.

Amatör Balık Avcılığını düzenleyen kurallar bilim adamlarımız tarafından yapılmış ve yapılacak çalışmalar referans alınmak suretiyle kesinlikle bilimin ışığında düzenlenmeli, uzun yıllar verilerine göre ve gerektiği durumlarda ivedilikle revize edilmelidir. Amatör ve Ticari avı düzenleyen Tebliğlerde kurumsal ve bireysel girişimlerin balık popülâsyonu üzerindeki baskısı net ve açık olarak hissedilmektedir. Üreme boyları tamamen bilimsel olup, bilimsel veriler ışığında boy, kg ve zaman yasaklamaları uygulanmalıdır.

Kural koymakta karşılaştığımız sıkıntılar var evet ancak mevcut kuralların uygulamasında ve kontrolünde maalesef çok büyük bir boşluk var. Yeni kurulan Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün kadroları koruma ve kontrol açısından oldukça yetersiz. Bu kadrolar kesinlikle desteklenmeli ve bir yeniden yapılandırma sürecine girilmelidir. Koruyamayıp kontrol edemiyorsanız kural koymanın sadece ve sadece kurallı avlanan gerçek amatörleri cezalandırmaktan öte gitmeyeceği aşikârdır ve bugüne kadar da bu genellikle hep böyle olmuştur.
Ülkemizde gerekli alt yapı ve düzenlemeler yapılmadan amatör balık avcılığı herhangi bir belge ya da ruhsata bağlanmamalıdır. Türkiye genelinde herhangi bir stok tespiti yapmadan, koruma ve kontrol faaliyetlerini ve amatör tebliği ideal seviyesine çıkarmadan amatör balık avcılarının belgelendirme işlemi kesinlikle yapılmamalıdır. Yukarıda öngördüğümüz ve benzeri çalışmalar yapılmadan uygulamaya konulacak her hangi bir belgelendirme ya da ruhsatlandırma çalışması gelişmekte olan Türk amatör balık avı kültürüne kesinlikle zarar verecektir. Biz amatör balıkçılara bir kazanç kapısı gözüyle bakılmasını hoş görmüyoruz. Ancak ve ancak yeterlilik derecesine sahip resmi eğitim kurumları tarafından verilecek eğitimler ve ciddi bir ölçme değerlendirme sistemi sonucunda sembolik ücretler ile belgelendirme çalışması yapılması bir tercih sebebi olabilir. Eğitim her aşamada gereklidir. Ancak kara avında olduğu gibi bir eğitim ve ruhsatlandırma çalışmasının tamamen karşısında olduğumun altını çizmek istiyorum.
 
Ayrıca ilgili Genel Müdürlüğümüzün amatör balık avı ve rekreasyonel balık avcılığı ile ilgili çalışmaları malesef çok kısıtlıdır. Oysaki aynı kurum ticari avcılık ve su ürünleri yetiştirilmesi ile ilgili birçok çalışmaya imza atmaktadır.  Amatör Balık Avcılığı hobisi yıllardır üvey evlat muamelesi görmektedir. Bu ülkede yaşayan her insan potansiyel amatör balık avcısıdır ve filen bu hobiyi yapanların sayısı azımsanmayacak ölçüdedir. Bu hobi devletin çizdiği kurallar çerçevesinde ve yine devletin kontrolünde sürdürebilirlik ilkesine doğru orantılı olarak yönetilmelidir. Biz sivil toplum örgütlerinin de çabası bu yöndedir. Devletimize destek olabilmek ve taşın altına elimizi sokmak için hazır vaziyette beklemekteyiz. İstiyoruz ki devletimizde bizimle öz evladı gibi ilgilensin.
Balıkların yumurta döktüğü periyoda denk gelen zaman yasaklamaları mutlaka bilimsel veriler ışığında ve avlak bazında yapılmalıdır. Örnek verecek olursak Sazangillerin zaman yasaklarını Türkiye genelinde tek bir tarihte sınırlarken daha sonra bölgeler halinde yasaklama kararı alınmıştır. Bu karar olumlu bir adım olarak kabul edilse de malesef arkası gelmemiştir. Aynı bölgede aynı zaman yasaklarına tabi iller arasında farklılıklar olduğu gibi bazı illerimizdeki zaman yasakları balık yumurtasını attıktan çok sonra kalkmaktadır.  Konu hakkında TÜBİTAK ve üniversitelerimizdeki hocalarımızın yaptığı kısıtlı da olsa araştırmalar vardır. Öncelikle bu araştırmaların referans olarak alınması ve bununla yetinmeyip üniversitelerimizin bu konuda devletin ilgili kurumlar tarafından desteklenmesi gerekmektedir. Her nasıl olursa olsun bir avlağın yasak zamanı ve limitleri bilimsel veriler ışığında ele alınmalıdır.
Doğal alabalık avcılığı zaman kısıtlamaları genel geçer bilgilere göre yerleştirilmiş olup tüm Türkiye için geçerli olan avlanmaya yasak olan zaman dilimi ( 1 Ekim – 31 Mart ) gözden geçirilmeli ve avlak bazında zaman yasağı koymak için çalışmalar bir an önce başlatılmalıdır. Ülkemizin coğrafi konumundan daha kuzey paralellerde olan ülkelerde  ( örneğin İngiltere ve İskoçya ) uygulanan zaman yasakları alabalığın türü ve avlağa göre farklılıklar göstermekte ve buralardaki en uzun zaman yasağı dilimi şu an ülkemizdeki uygulama ile birebirdir. Daha kısa olan ( örneğin 18 Ekim 14 Mart vb ) zaman yasakları da mevcuttur ( Britanya ).  Doğal alabalık avcılığını tüm Türkiye’de tek bir yasaklama diliminde ilan etmek belki pratik bir uygulamadır ancak amatörlerin avlanma hakkı göz önüne alındığında bu yasak bilimsel temellere oturmamakta ve avlanma süremizi mevsimsel olarak daraltmaktadır. Bu konuda ivedi olarak bilimsel çalışmalar yapılmalı ve yanlışlarımız düzeltilmelidir. Yapılacak olan ciddi araştırmalar neticesinde ülkemizde birçok doğal alabalığın şubat sonu itibariyle yumurtasını dökmüş olacağı bulgularına ulaşılacağı neredeyse kesindir. İdeal olan yasaklama aynen gelişmiş ülkelerde olduğu gibi avlak( göl, baraj, dere ) bazında bilimsel çalışmalar neticesinde yapılmalıdır.

Ülkemizde bir başka sıkıntı yerel yönetimlerin başvurusu üzerine balık avcılığı/ balık stokları vb unsurların dışında tamamen yerel halkın özel talebiyle yasaklanan avlaklar hususudur. Benzer uygulamalar maalesef devlet kurumlarının talepleri ile de yapılmaktadır. Balık avı sadece ve sadece bilimsel veriler ışığında serbest olmalı ya da yasaklanmalıdır. Bir örnekle somutlaştıracak olursak Antalya ili Köprü çay suyunun ava çok müsait olan belirli bir kısmında balık avı yasağı vardır. Bu uygulama sadece ve sadece yöredeki turizm şirketlerinin talebi ile konulmuş ve rafting yapanların lehine bir yasaklamadır. Bu yasak rafting yapanların konforu için konulmuş bir yasaktır. Ancak işe turizm yönünden bile bakacak olursak balık avlamaya gelenlerin sağlayacağı ekonomik katkı burada göz ardı edilmiştir. Kaldı ki yasak sadece bilinçli amatör balık avcıları için geçerli olup yerel halk ve ziyaretçiler ağ ve benzeri malzemeler ile özellikle geceleri alabalık avı yapmaktadır. Yasak olan bölgede ciddi şekilde katliam derecesinde kaçak / illegal avcılık yapılmaktadır. Tarafımızdan yapılan ziyaretler sırasında bu bilgiler birebir görerek ve yaşayarak elde edilmiştir. İşte bu örnekte vermeye çalıştığımız gibi ülkemizin çeşitli yörelerinden gelen, doğal hayatın korunması, stok tespiti neticesinde balık popülâsyonunun çoğalması ve benzeri bir sebepten değil de sadece özel istekler üzerine yapılan yasaklamaları yanlış ve yanlı bulduğumuzu ifade ediyoruz. Bu örnekte olduğu gibi yasaklanan her yerin tekrar değerlendirilerek kontrollü bir şekilde ava açılmasını talep ediyoruz.  Köprü çay örneğine dönecek olursak. Bir faaliyet gerçekleştirilirken diğer faaliyetin geçici olarak yasaklanması uygulaması pek ala yapılabilir. Buradaki önerimiz ise gündoğumundan sabah saat 10.00 a kadar balık avının serbest raftingin yasak olması, 10.00 – 17.00 arasında rafting nedeniyle balık avı yasağı uygulaması yapılması 17.00 dan dan gün batımına kadar raftingin yasaklanması amatör olta balıkçılığının serbest bırakılması olacaktır. Bizler, amatör balıkçılar olarak, koruma ve kontrollerin, sıkı denetimlerin sağlandığı bir ortamda boy/kg/adet ve zaman yasaklarına harfiyen uyulan bir ülkede daha fazla yasağa ihtiyaç duymadan refah içinde hobimizi ifşa edebileceğimize inanıyoruz.  Yeter ki devletin ilgili kurumlarına yeterli desteği ve sivil toplum örgütlerinin katkısı ile ciddi bir koruma ve kontrol mekanizması geliştirilsin.
Diğer bir husus özellikle alabalık avcılığına yasaklanan dereler başta olmak üzere, ava kapatılan sulara gerçek amatörler gitmemektedir. Bilindiği üzere sivil toplum örgütlü olsun olmasın, gerçek bir amatör gördüğü illegal avcılığı derhal güvenlik güçlerine bildirmektedir. Ava kapatılan sular bu bağlamda çok ciddi güvenlik zafiyeti vardır. Çünkü devlet bir suyu amatör balık avına kapatır ve o suda yeterli koruma kontrol faaliyete yapmazsa yasaklanan bu avlak katliamcıların sıklıkla uğradığı bir yer halini almaktadır. Basit bir örnek verecek olursak Yedigöller deresi yılardır ava kapalıdır. Ancak Yedigöller deresinde katliam ve illegal avcılık yıllardır devam etmektedir. Sularımızı kontrollü olarak ava açmak ve amatörleri kontrollü olarak bu avlaklara yöneltmek bu bağlamda ciddi bir koruma faaliyetinin başlangıcı olacaktır.

BEŞİNCİ BÖLÜM
Yasal İşlemler ve Yasak Kararları
Koruma ve kontrolle görevli olanlar
MADDE 18 – (1) Tarım ve Köy işleri Bakanlığı  teşkilatında ve Bakanlığa bağlı su ürünleri ile ilgili teşekküllerde su ürünlerinin, deniz ve iç suların koruma ve kontrolü ile görevlendirilen personel ile emniyet, jandarma, sahil güvenlik, gümrük ve orman muhafaza teşkilatları mensupları, belediye zabıtası amir ve mensupları, kamu tüzel kişilerine bağlı muhafız, bekçi ve korucular ile emniyet ve*” jandarma teşkilatının bulunmadığı yerlerde” köy muhtar ve ihtiyar heyeti üyeleri koruma ve kontrolle görevlidir.

* Ülkemizde emniyet teşkilatının bulunmadığı her yerde Jandarma teşkilatı mevcuttur.
(2) Koruma ve kontrolle görevli olanlar, Su Ürünleri Kanunu kapsamına giren kabahatler hakkında tutanak tutmak, kabahatte kullanılan istihsal vasıtalarına ve elde edilen su ürünlerine el koymak,  Su Ürünleri Kanununun Ek 3 üncü maddesinde yer alan hükümler çerçevesinde idari para cezalarını kesmekle vazifeli ve yetkilidirler.

Koruma ve kontrol ile sorumlu olan kurumlarımız ve personeli Tebliğ ve uygulamak zorunda oldukları yükümlülükler hakkında yeterli bilgi sahibi değillerdir. Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün bakanlık vasıtasıyla bu kurumlar nezdinde bilgilendirme ve eğitim çalışması yapması oldukça faydalı bir başlangıç olacaktır.
Ayrıca amatör tebliğler sivil toplum örgütlerimiz tarafından bastırılıp kitapçık haline dönüştürülmek suretiyle ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Son olarak 2/2 numaralı amatör tebliğ çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından kitapçık haline getirilmiş ve 100,000 ‘in üzerinde kitapçığın dağıtımı başarıyla gerçekleştirilmiştir. Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nden benzer ve değişik eğitim ve bilgilendirme faaliyetler yapması beklenmektedir.


DÖRDÜNCÜ BÖLÜM /  İç sularda amatör avcılık madde 10
İçme suyu rezervuarlarında, akaryakıt ile çalışan kayık, motor ve benzeri araçların kullanılması ve su alma noktasına 300 metreden daha yakın yerlerde su ürünleri avcılığı yasaktır.


İç sularda akaryakıtlı akaryakıtla çalışan tekne bot motor kullanımı Tebliğ ile serbest bırakılacak uygulama değildir. Bu yasak ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın düzenlemekte olduğu Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği ile düzenlenebilir. Akaryakıtla çalışan ve genel olarak 4 zamanlı olarak tabir edilen çevreci su motorlarının iç sularda kullanımı birçok Avrupa ülkesi ve Amerika’da serbesttir. İlgili bakanlık bünyesinde çalışma yapılarak,  minimum kirletici özelliği olan motorların belirlenerek içme suyu rezervleri dâhil olmak üzere kullanımlarının iç sularda serbest bırakılması gerekmektedir. Zira kirletici unsurlar göz önüne alındığında söz konusu çevreci motorların vereceği olası zarar şu anda istisna ile serbest bırakılmış birçok unsurdan çok daha azdır ( bakınız Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği ). Avlak çevresindeki tarımsal faaliyetler bile çevreci olan bu motorlar ile kıyaslanmayacak derecede sularımızı kirletmektedir. Hal böyleyken akaryakıt ile çalışan çevreci motorları akaryakıt ile çalışan ve çevreyi kirleten motorlar ile eş tutmak çok büyük bir eşitsizlik olarak ön plana çıkmaktadır. Bakanlığımız bu sorunun çözülmesi için biz amatörlere ön ayak olmalıdır.

Ticari Tebliğ ile Amatör Tebliğ arasındaki tutarsızlıklardan bir örnek: Doğal alabalık avlanması hususunda ticariye limit yok, ancak amatöre 3 adet/gün ile sınırlı. Yayın balığı ticariye sınırsız, amatöre 1adet/gün şeklinde sınırlı. Söz konusu türlerin azaldığı varsayılıyorsa ticari ava yasaklanmalıdır. Amatör avcılık aynen kalabilir, amatör avcının doğa için tehdit oluşturmadığı artık yalın bir gerçek. Doğa için tehdit oluşturanlar denetimsizlikten güç alan amatör kılığına bürünmüş bohçacılardır.

Balık avcılığını özendirmek ve amatörler arasında kaynaşma sağlamak vb. gibi birçok amacı bünyesinde barındıran ve sportif balık avı yarışması olarak adlandırılan yarışmalar bakanlık tarafından mutlaka bir kurallar manzumesine bağlanmalıdır. Sportif balık avı yarışmalarında canlı yem kullanımı kesinlikle yasaklanmalıdır.

Aslında daha uzun yazacaktım ancak son gelişmeler neticesinde görüşlerim bu kadarını yazıya dökebildim.

Saygılarımla dikkate alınmasını rica ederim.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Bahadır Can - 15 Şubat 2012 - Çarşamba, 09:46:55
Tuncay; eline , koluna, klavyene, aklına zamanına sağlık. Ellerin dert görmesin. Ne kadar uğraş verdiğini az çok biliyorum. Bu yazdıklarını , toplantıda masanın diğer tarafında oturan remi görevlilerin yüzlerine karşı okuman lazım.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Muzaffer YILDIRIM - 15 Şubat 2012 - Çarşamba, 10:28:11
 :D Tuncay ağabey ellerine,emeğine,yüreğine sağlık. flowers::   love: Dillendirilecek konuların bir kaçını ortaya dökmüşsün gerçek amatörlerin söylemek istediklerini söyleyerek elimiz dilimiz oluyorsun,sağ ol var ol.  love: love:
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 15 Şubat 2012 - Çarşamba, 11:03:09
Sevgili Tuncay,

Eline, emeğine sağlık.
Görüşlerini çok güzel derlemişsin.

Ancak aşağıya alıntıladığım tek görüşüne katılamıyorum.  ::)
Tabii ki katılmıyorum deyip, geri duracakta değilim.  ;)

"Türkiye genelinde herhangi bir stok tespiti yapmadan, koruma ve kontrol faaliyetlerini ve amatör tebliği ideal seviyesine çıkarmadan amatör balık avcılarının belgelendirme işlemi kesinlikle yapılmamalıdır. Yukarıda öngördüğümüz ve benzeri çalışmalar yapılmadan uygulamaya konulacak her hangi bir belgelendirme ya da ruhsatlandırma çalışması gelişmekte olan Türk amatör balık avı kültürüne kesinlikle zarar verecektir." Demişsin.

Tüm kaynaklarımızda stok tespitlerinin hem de periyodik olarak yapılması gereğine bildiğin gibi inanmayanımız yok.
Ancak sularımızın içerdiği değerlerin neler olduğu, ne kadar olduğu, üretim durumları, birbirlerine uyumları ve onların korunması ve denetlenmesine ilişkin yetersizlikler ile eğitim karşılığı belgelendirmenin bizler ve bu güne kadar oluşan kültüre ne zarar vereceğini anlamadım.  ::)

Bence olması gereken, ACELE EDİLMEKSİZİN HAZIRLANMIŞ BİR PROGRAM ARACILIĞIYLA düzenli ve düzeyli olarak, (mümkünse ciddiyeti sağlamak adına olsun) sınav karşılığı verilecek eğitimler karşılığı bu belgelendirme yapılabilse tam tersine fayda sağlayacaktır inancını taşıyorum.

Bu sayede bir yandan amatör balıkçılar aldıkları eğitim ile bilgi sahibi olarak fikir geliştirmeyi öğrenecekler, yaptıkları eylemi sorgulayacaklar, aldıkları eğitimin etkisiyle denetim birimlerine de yardımcı olacaklar, yer geldiğinde onları uygun ve etkili bir şekilde zorlayacaklardır.
Diğer yandan eğer yapılabilirse, o eğitimlere bizleri denetlemekle görevli ve sorumlu olanların da katılımının sağlanması ile çok olumlu bir adım atılabilir.    id:: good::
Bizlerin Amatör Balıkçılar olarak alacağımız derslere ilaveten denetim birimlerine verilecek eğitimlerde bu işlemleri nasıl gerçekleştireceğine dair ek derslerin de verilmesi ile onların da bilgi sahibi olması için harika bir faaliyet gerçekleştirilmiş olacaktır.  

Tabii ki bence.
Bu sıralar çok hayal kurmaya başladım ya hayırlısı.  :DBaşlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Bahadır Can - 15 Şubat 2012 - Çarşamba, 11:26:13
Sevgili Tuncay,

Eline, emeğine sağlık.
Görüşlerini çok güzel derlemişsin.

Ancak aşağıya alıntıladığım tek görüşüne katılamıyorum.  ::)
Tabii ki katılmıyorum deyip, geri duracakta değilim.  ;)

"Türkiye genelinde herhangi bir stok tespiti yapmadan, koruma ve kontrol faaliyetlerini ve amatör tebliği ideal seviyesine çıkarmadan amatör balık avcılarının belgelendirme işlemi kesinlikle yapılmamalıdır. Yukarıda öngördüğümüz ve benzeri çalışmalar yapılmadan uygulamaya konulacak her hangi bir belgelendirme ya da ruhsatlandırma çalışması gelişmekte olan Türk amatör balık avı kültürüne kesinlikle zarar verecektir." Demişsin.

Tüm kaynaklarımızda stok tespitlerinin hem de periyodik olarak yapılması gereğine bildiğin gibi inanmayanımız yok.
Ancak sularımızın içerdiği değerlerin neler olduğu, ne kadar olduğu, üretim durumları, birbirlerine uyumları ve onların korunması ve denetlenmesine ilişkin yetersizlikler ile eğitim karşılığı belgelendirmenin bizler ve bu güne kadar oluşan kültüre ne zarar vereceğini anlamadım.  ::)

Bence olması gereken, ACELE EDİLMEKSİZİN HAZIRLANMIŞ BİR PROGRAM ARACILIĞIYLA düzenli ve düzeyli olarak, (mümkünse ciddiyeti sağlamak adına olsun) sınav karşılığı verilecek eğitimler karşılığı bu belgelendirme yapılabilse tam tersine fayda sağlayacaktır inancını taşıyorum.

Bu sayede bir yandan amatör balıkçılar aldıkları eğitim ile bilgi sahibi olarak fikir geliştirmeyi öğrenecekler, yaptıkları eylemi sorgulayacaklar, aldıkları eğitimin etkisiyle denetim birimlerine de yardımcı olacaklar, yer geldiğinde onları uygun ve etkili bir şekilde zorlayacaklardır.
Diğer yandan eğer yapılabilirse, o eğitimlere bizleri denetlemekle görevli ve sorumlu olanların da katılımının sağlanması ile çok olumlu bir adım atılabilir.    id:: good::
Bizlerin Amatör Balıkçılar olarak alacağımız derslere ilaveten denetim birimlerine verilecek eğitimlerde bu işlemleri nasıl gerçekleştireceğine dair ek derslerin de verilmesi ile onların da bilgi sahibi olması için harika bir faaliyet gerçekleştirilmiş olacaktır.  

Tabii ki bence.
Bu sıralar çok hayal kurmaya başladım ya hayırlısı.  :D
Tarık abi;
Tuncay ın yukarıda öngördüğümüz cümlesinden kastının ,gerekli planlamayı yapmadan ,alt yapıyı oluşturmadan sırf adet yerini bulsun , ya da bazıları para kazansın, ya da avrupaya şirin gözükelim diye verilecek göstermelik bir eğitim ve belgelendirmenin amatör lere zarar vereceği, şeklinde algılamıştım. Yoksa stok tespiti ayrı bir başlık elbette.
Ama sen konuyu detaylandırınca ( bu huyunu bazen seviyorum, bazen ama :) ) Acele edilmeksizin hazırlanmış bir program , düşüncende çok haklısın abi. Yalnız bu programa 1 milyar dolar para getirir bu amatörler zihniyetiyle değil de; gelecek nesiller bari trofe balık tutsun zihniyetiyle dahil olup yol göstermekte fayda var.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet Akyürek - 15 Şubat 2012 - Çarşamba, 11:46:58
Sevgili Tuncay,

Eline, emeğine sağlık.
Görüşlerini çok güzel derlemişsin.

Ancak aşağıya alıntıladığım tek görüşüne katılamıyorum.  ::)
Tabii ki katılmıyorum deyip, geri duracakta değilim.  ;)

"Türkiye genelinde herhangi bir stok tespiti yapmadan, koruma ve kontrol faaliyetlerini ve amatör tebliği ideal seviyesine çıkarmadan amatör balık avcılarının belgelendirme işlemi kesinlikle yapılmamalıdır. Yukarıda öngördüğümüz ve benzeri çalışmalar yapılmadan uygulamaya konulacak her hangi bir belgelendirme ya da ruhsatlandırma çalışması gelişmekte olan Türk amatör balık avı kültürüne kesinlikle zarar verecektir." Demişsin.

Tüm kaynaklarımızda stok tespitlerinin hem de periyodik olarak yapılması gereğine bildiğin gibi inanmayanımız yok.
Ancak sularımızın içerdiği değerlerin neler olduğu, ne kadar olduğu, üretim durumları, birbirlerine uyumları ve onların korunması ve denetlenmesine ilişkin yetersizlikler ile eğitim karşılığı belgelendirmenin bizler ve bu güne kadar oluşan kültüre ne zarar vereceğini anlamadım.  ::)

Bence olması gereken, ACELE EDİLMEKSİZİN HAZIRLANMIŞ BİR PROGRAM ARACILIĞIYLA düzenli ve düzeyli olarak, (mümkünse ciddiyeti sağlamak adına olsun) sınav karşılığı verilecek eğitimler karşılığı bu belgelendirme yapılabilse tam tersine fayda sağlayacaktır inancını taşıyorum.

Bu sayede bir yandan amatör balıkçılar aldıkları eğitim ile bilgi sahibi olarak fikir geliştirmeyi öğrenecekler, yaptıkları eylemi sorgulayacaklar, aldıkları eğitimin etkisiyle denetim birimlerine de yardımcı olacaklar, yer geldiğinde onları uygun ve etkili bir şekilde zorlayacaklardır.
Diğer yandan eğer yapılabilirse, o eğitimlere bizleri denetlemekle görevli ve sorumlu olanların da katılımının sağlanması ile çok olumlu bir adım atılabilir.    id:: good::
Bizlerin Amatör Balıkçılar olarak alacağımız derslere ilaveten denetim birimlerine verilecek eğitimlerde bu işlemleri nasıl gerçekleştireceğine dair ek derslerin de verilmesi ile onların da bilgi sahibi olması için harika bir faaliyet gerçekleştirilmiş olacaktır.  

Tabii ki bence.
Bu sıralar çok hayal kurmaya başladım ya hayırlısı.  :DTuncay ellerine sağlık, güzel çalışıp ortaya madde madde teklif ile çıktın.

Ben sadece şu konuda hepinizden farklı düşünürüm:

Eğitimcilikten gelmeme rağmen, ben bu konuda eğitim maddesinin Cumhuriyetimizin 100. yılından evvel Tebliğ ya da başka bir mevzuatta konulabileceğine inanmıyorum. Ülkemizde olta atan kişi sayısı henüz belli değil. 0 ile 1 Milyon arası rakamlar telaffuz ediliyor. hadi ortayı bulalım 500 bin diyelim. 500 bin kişiyi nasıl eğiteceksiniz beyler? Bugün tebliğde bu şart konulsa 4 seneden önce bu insanların tamamının eğitim alıp yasal avlanmaya geçmeleri mümkün değil. Bu iş en kötü ihtimal yukarıdan döner. %50 ise en azından iktidar partisi 250.000 oy kaybetmemek için bunu iptal etme yolunu bulur.
TV'den eğitim deseniz de bunun bir sınavı olacak. KPSS gibi birşey. İnternetten sınav deseniz zaten o iş anlamsız zira herkes bilen birini yanına alıp laf olsun diye girecek sınava.
Bu iş kademeli olur. Denir ki 10 yıl içinde gerekli eğitimi alıp 2023 ten itibaren bu eğitim zorunlu olacak. Ancak böyle olur. 20 kişiye eğitim verdik hep beraber, ne kadar sürdü? 3 ay. Ben bu kalitenin altındaki eğitime karşıyım. Laf olsun diye eğitim olmaz.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tuncay UYANIK - 15 Şubat 2012 - Çarşamba, 11:57:42
Tuncay ellerine sağlık, güzel çalışıp ortaya madde madde teklif ile çıktın.

Ben sadece şu konuda hepinizden farklı düşünürüm:

Eğitimcilikten gelmeme rağmen, ben bu konuda eğitim maddesinin Cumhuriyetimizin 100. yılından evvel Tebliğ ya da başka bir mevzuatta konulabileceğine inanmıyorum. Ülkemizde olta atan kişi sayısı henüz belli değil. 0 ile 1 Milyon arası rakamlar telaffuz ediliyor. hadi ortayı bulalım 500 bin diyelim. 500 bin kişiyi nasıl eğiteceksiniz beyler? Bugün tebliğde bu şart konulsa 4 seneden önce bu insanların tamamının eğitim alıp yasal avlanmaya geçmeleri mümkün değil. Bu iş en kötü ihtimal yukarıdan döner. %50 ise en azından iktidar partisi 250.000 oy kaybetmemek için bunu iptal etme yolunu bulur.
TV'den eğitim deseniz de bunun bir sınavı olacak. KPSS gibi birşey. İnternetten sınav deseniz zaten o iş anlamsız zira herkes bilen birini yanına alıp laf olsun diye girecek sınava.
Bu iş kademeli olur. Denir ki 10 yıl içinde gerekli eğitimi alıp 2023 ten itibaren bu eğitim zorunlu olacak. Ancak böyle olur. 20 kişiye eğitim verdik hep beraber, ne kadar sürdü? 3 ay. Ben bu kalitenin altındaki eğitime karşıyım. Laf olsun diye eğitim olmaz.


Tarık ağabey, Ben tahmin ettiğim bir keşmekeşin yaşanmasından korkuyorum. Bundan korkarken ortada kara avcılığındaki somut aksaklıkları gözlemliyorum. Ruhsatlı, ruhsatsız avlananlar, tüfekler, avlaklar, günler, harçlar, pullar vesaire. Bu yüzden eğitime değil, belgelendirme amaçlı eğitime şu aşamada ( gerekli şartlar oluşmadan ) karşıyım ve bu konuda ne kadar radikal olduğum en iyi bilen sensin. En başından bu yana.

Mehmet aslında farklı gibi yazsakta ulaşmak istediğimiz nokta aynı. Hem fikiriz.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tuncay UYANIK - 15 Şubat 2012 - Çarşamba, 12:24:25
Tarık abi;
Tuncay ın yukarıda öngördüğümüz cümlesinden kastının ,gerekli planlamayı yapmadan ,alt yapıyı oluşturmadan sırf adet yerini bulsun , ya da bazıları para kazansın, ya da avrupaya şirin gözükelim diye verilecek göstermelik bir eğitim ve belgelendirmenin amatör lere zarar vereceği, şeklinde algılamıştım. Yoksa stok tespiti ayrı bir başlık elbette.
Ama sen konuyu detaylandırınca ( bu huyunu bazen seviyorum, bazen ama  ) Acele edilmeksizin hazırlanmış bir program , düşüncende çok haklısın abi. Yalnız bu programa 1 milyar dolar para getirir bu amatörler zihniyetiyle değil de; gelecek nesiller bari trofe balık tutsun zihniyetiyle dahil olup yol göstermekte fayda var.


Bahadır, stok tespiti sadece bir örnekti. Konuyla alakalı devletin henüz çok yol alması gerektiğini işaret eden bir örnekti. Örnekler çoğaltılabilir.

Şurası kesin, şu aşamada EĞİTİM / BELGE / HARÇ PUL GELİR vesair terimlerin aynı cümle içerisinde kullanmasına şiddetle karşıyım ( kullanmış olsam da  ;D )
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 15 Şubat 2012 - Çarşamba, 12:28:06
Sevgili arkadaşlar,

O belgelendirilmeye ilişkin bu başlangıç er geç olacak.
Olmak zorunda. AB Uyum Yasaları gereği olmak zorunda.


Revizyonu tekrar gündeme gelmiş olup, her an TBMM de ele alınabilecek konumda olan 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunundaki değişiklikler içinde Bakanlıkça belirlenmiş alanlar ve türlerin avcılığında Amatör Balıkçı Belgesi almak zorunluluğu da olacak.
Daha sonra da yumuşak bir geçiş ile  whisting:: bu uygulama tüm ülke için (belki denizler hariç) uygulanmaya başlarsa hiç şaşırmayacağım.  ;)

Dikkat ederseniz yukarıda yer alan iki cümlem içinde EĞİTİM yok.
Çünkü Kanunun değişiklik teklifinde de EĞİTİM yok.  :(

Bizler bir yolunu bulup, hep birlikte eğitimin ama Avrupa örneklerinde olan bir eğitimin önemini irdelemez, bastırmazsak bu belgeler aynen Orman İçi Sularda Dönem Boyu Avlanma Belgesinde olduğu gibi ver parayı, al belgeyi tarzında dağıtılacaktır.

En azından Mehmet'in de dediği gibi, kademeli olarakta olsa bu belgelerin mutlaka etkin bir eğitim karşılığında verilmesi prensibinin benimsenmesi gerektiğine inanıyorum.  

Sizlere sohbet anında aldığım bir duyumumu anlatmıştım.
Bazı Bakanlıklarla, bazı yayın kuruluşları protokol yaparak eğitim vermeye hazırlanmakta.
Bu işlem kara avcılığı için düşünülmekte olup, her an (her ne kadar kanun ile desteklenmesi düşünülmemişse de) Amatör - Sportif Balıkçılık için de planlanabilir.

Kara avcılığı için eğitim karşılığı sertifika alımının nasıl başladığını, nasıl devam ettiğini ve günümüzdeki durumunu bir araştırırsanız ne dediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Her zamanki anlayış ile Kervan Yolda Düzelir denmesi, bu mantıkla harekete geçilmesi bence kuvvetle muhtemeldir.
NE YALAN SÖYLEYEYİM BEN KORKUYORUM.   :o

Bakalım önümüzdeki günler neler getirecek?  ::)

 

Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet Akyürek - 15 Şubat 2012 - Çarşamba, 12:53:25
Sevgili arkadaşlar,

O belgelendirilmeye ilişkin bu başlangıç er geç olacak.
Olmak zorunda. AB Uyum Yasaları gereği olmak zorunda.

Son ekonomik gelişmelerden sonra AB'ye girmek isteyip istemediğimiz konusunda suskun takılıyoruz. Bu iş uzunca bir süre gündemde olmayacak. AB herşeyin iyisini yapmıyor. Biz daha iyisi için mücadele ediyoruz zaten.. 
Örneğin Birileri forumlardan birinde bir italyan vatandaşın fikirlerinden bahsetmiş ya, GFCM içine italyan uygulamaları eleştirilmiş mesela.. Yani yanlışı doğruyu seçebilecek bir dönemden geçiyoruz çok şükür.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 15 Şubat 2012 - Çarşamba, 13:44:58
Son ekonomik gelişmelerden sonra AB'ye girmek isteyip istemediğimiz konusunda suskun takılıyoruz. Bu iş uzunca bir süre gündemde olmayacak. AB herşeyin iyisini yapmıyor. Biz daha iyisi için mücadele ediyoruz zaten..  
Örneğin Birileri forumlardan birinde bir italyan vatandaşın fikirlerinden bahsetmiş ya, GFCM içine italyan uygulamaları eleştirilmiş mesela.. Yani yanlışı doğruyu seçebilecek bir dönemden geçiyoruz çok şükür.


Sevgili Mehmet,

Bundan 4-5 sene önce AB ye girme olayına karşı olduğumuzu söylediğimizde denmedik laf kalmıyordu.  whisting::
Şimdi fikirler çok değişti. Hele bakalım, keser sapı daha ne kadar dönecek?  ;)
Ama biz sebebine ister AB Uyum Yasası diyelim, ister bu alandaki boşluğun en kısa yoldan halli hevesi. Her ne dersek diyelim bu belgelendirme işini kafaya takanlar var ve yakındır. Olacak.

Ayrıca IGFA mı CIPS mi konusuna gelince.

Bu iki kuruluş Sportif Balıkçılık konusunda ne zaman anlaşmışlar ki?
Bilirsiniz, İtalyan'lar da en az bizim kadar kavgacıdır.  :)

O bahsettiğin forumunda yazdığımı buraya taşırsam sorun olmaz sanırım.

--------------------------------------------------------------------------------

Sevgili arkadaşlar,

IGFA Türkiye temsilcisi sayın Elvio PENETTİ ile tanışma şansım olmadı.
Ancak kendisinin saygıdeğer, yardım sever ve mütevazı bir insan olduğunu kendisi ile tanışan arkadaşları aracılığıyla biliyor ve şahsını aşağıya IGFA ile ilgili olarak yazacaklarımdan ayrı tutuyor, ismi geçtiği için yanlış anlaşılmayı hiç istemiyorum.

Lütfen BKZ: http://www.cips-fips.com/cips/index_en.html (http://www.cips-fips.com/cips/index_en.html)

Uluslararası Sportif Balıkçılık Konfederasyonu (CIPS) (CONFEDERATION INTERNATIONALE DE LA PECHE SPORTIVE)
Geniş bir kitleye sahip olan sportif balıkçıları temsil eden tek kuruluştur.
Daha şimdiden 115 Ulusal Federasyon farklı federasyonlardan CIPS’e bağlı 50 milyon üyeyi temsil etmektedir.
C.I.P.S’in merkez binası Roma’da bulunmaktadır. (Palazzo Delle Federazioni, viale Tiziano 70)

Uluslar arası Spor Federasyonları Birliği (AGFIS) Uluslar arası Sportif Balıkçılık Federasyonunu (CIPS) tanır, kabul eder.

Uluslararası Sportif Balıkçılık Konfederasyonu (CIPS) tarafından da tanınan kurucu Federasyonlar:
- Uluslar arası Tatlı Su Balıkçılığı Federasyonu (FIP Sed) http://www.fips-ed.com/index_eng.php (http://www.fips-ed.com/index_eng.php)
- Uluslar arası Fly Fishing Federasyonu (FIPS Mouche) http://www.fips-mouche.com/ (http://www.fips-mouche.com/)
- Uluslar arası Deniz Avcılığı Federasyonu (FIPS Mer) http://www.fipsmer.org/ (http://www.fipsmer.org/)  
- Uluslar arası Casting Sporu Federasyonu( FIPS Casting) http://castingsport-icsf.com/ (http://castingsport-icsf.com/)

Uluslar arası Federasyonlar her yıl Dünya ve Avrupa Şampiyonaları ya da Kupaları ve benzeri uluslar arası turnuvaları düzenlemektedir.
Her kıtadan ortalama 30-40 ülkeden 4-6 yarışmacıdan oluşan takımlar bu turnuvalara katılmaktadırlar.

Çeviri: İng. Öğr. Gör. Tuncer Efendioğlu

Peki CIPS buysa IGFA nedir?

IGFA milli takımların katılacağı yarışmalar düzenlemez.
Yani IGFA Sportif balıkçıları temsil etmez.

Evet, CIPS denizlerdeki yarışma kurallarını belirlerken IGFA’yı bilir kişi olarak sayıp, danışmıştır.
IGFA özel yarışmalarda bilir kişi olarak yarışma kuralları koyar. IGFA kuralları ile yarışma düzenleyerek yarışmaya perestij katar.
IGFA Rekorların kaydını yapmaya çalışır.
Ancak IGFA ‘nın Olta balıkçılığı spor mudur değil midir konusuna cevap verecek yeterliliği yoktur.

CIPS olta balıkçılığını Spor dalı haline getirmiştir.
Sayesinde bizde spor yaptığımızı söyleyebiliyoruz.

Bu notları derleyip benimle paylaşan AVRASYA DER Yönetim Kurulu Üyesi sevgili İlhan HACIOĞLU'na teşekkür ve saygılarımla.


Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 20 Şubat 2012 - Pazartesi, 19:25:39
Sevgili arkadaşlar,

Aşağıya aktaracağım hususu bu başlık altında epeyce örnekleyerek yazdık, kıyasladık ama net olarak teklif edenimiz olmadı.
Ben teklif ediyorum.  :)
Amatör Balıkçılık, Sportif Balıkçılık ayırımının tebliğde mutlaka yer alması gerektiği öteden beri (2004 den bu yana) kabul görmüş, ancak bir türlü netleşememiştir.
2004 öncesi KKGM yetkililerinin de katılımı ile sirküler önerilerimiz için yapılan çalışmalarda da, daha sonra gerçekleşen 2006 ve 2008 Danışma Kurulu Toplantılarında da ve anlayabildiğim kadar günümüzde de SPORTİF BALIKÇILIĞIN kurallarının belirlenmesi ve benimsenmesi (her nedense  ??? ) sorun olarak görülmüş ve bu iki kavram bile bile içiçe durumda bırakılmıştır.

İncelendiği zaman net olarak görüleceği gibi Sportif Balıkçılığa ilişkin kurallar Uluslararası Sportif Balıkçılık Konfederasyonu (CIPS) tarafından belirlenmiş ve bir çok ülke tarafından olduğu gibi alınarak kullanılmış, benimsenmiştir.

Yani kural belirlemede bir sıkıntı yoktur.
Sportif Balıkçılığın yapıldığı yarışmalarda da bu ana kurallar yarışmayı düzenleyenlerce benimsenir ve yarışma şartnamelerinde yer alırsa, bu bile atılmış büyük bir adım olacaktır.
Bu da bahsettiğim bu kuralların tebliğde yayınlanması ile mümkün olacaktır.
  
Benim tebliğe ilişkin son teklifim, tebliğin adından başlayarak Amatör ve Sportif Balıkçılığı birbirinden ayrı ayrı ele alınmasını ve özellikle SPORTİF BALIKÇILIĞIN ana kurallarının belirlenerek tebliğde yer alması gerektiğini BSGM'ye önermemiz olacak.
Tebliğin adından hiç bir mevzuatta yer almayan o parantezlerin çıkarılmasını talep etmeli, en başta yeni tebiliğin adının 3/2 Numaralı Amatör ve Sportif Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ olmasını teklif etmeliyiz.

Sizler ne düşünürsünüz bilemiyorum ama, ben derneklerimizce, bazı dergiler ve kuruluşlarca düzenlenen balık avcılığı yarışmalarından birinde canlı yem kullanılarak sportif balıkçılık yapıldığını ve üstelik tutulan balıkların ölçülerek itina ile salınması ile doğayı korumak adına övünüldüğünü, bir diğerinde avını kendi imkanları ile sudan çıkaramayan kişiye dışarıdan yardım edildiğini ve bu kişinin derece aldığını, hatta benim kafama göre gittiğim bir avda tuttuğum balığı öpüp, salmamın spor olduğunu söyleyenleri görüp, duyunca bir tuhaf oluyorum.  >:(   :D

En azından bu gibi yanlışların önüne geçebilecek nitelikteki, CIPS tarafından belirlenmiş ve bir çok ülke tarafından benimsenmiş olan, olmazsa olmaz kuralların 3/2 Tebliğe mutlaka girmesi gerektiğine inanıyorum.

Kurulduğu günden bu yana her yeni sirkülerler ve tebliğlerde olumlu adımlar atılmasına ön ayak olan, hatta bu adımların sebebi olan RASTGELE-DER'in bu misyonunu mutlaka devam ettirmesi gerektiğine tüm kalbimle inanıyorum.

Aksi halde verilen bunca mücadele ve ortaya konan emeklerin heba olması ihtimali bulunduğunu da (ne yazık ki) görüyor, ne yalan söyleyeyim arkadaş, ben endişeleniyorum.   :-\Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Teoman Sanalan - 22 Şubat 2012 - Çarşamba, 00:05:44
yarışma balıkçılığı ya da olta sporu yarışmaları konusunu ayrıca çalışmak lazım demek ki. yoksa sportif balıkçılık (angling) ile yarışma balıkçılığı (tournament/competetional fishing) da karışacak.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Teoman Sanalan - 22 Şubat 2012 - Çarşamba, 00:33:09
Değerli Arkadaşlar,

Tebliğ çalışmaları ile ilgili bir bilgilendirme yapmak istiyorum.

Çalışmalar istim üzerinde giderken, zamanın da gittikçe daralması nedeniyle yaptıklarımızı biraz daha derli toplu ve sistemli hale getirmek gerekiyor. Bu amaçla Dernek Yönetim Kurulu olarak, tebliğ çalışmalarını sistematik bir duruma getirmek ihtiyacından hareketle; çalışmaların koordine edilmesi, ayrıca oluşan görüşlerimizin gerek yetkili makamlara iletilmesi ve savunulması, gerekse yapılacak toplantılarda Derneğimizi temsil etmesi amacıyla, bu iş için en uygun kişilerin başında geldiğine inandığımız Sayın Tarık Ersal'a görev ve yetki verilmesini uygun bulmuştuk. Ayrıca Derneğimiz üyelerinin engin deneyimleri ve bilgilerinin de  değerini bulması açısından bir tebliğ çalışma grubu oluşturulmasını da karara bağladık. Çalışma grubunda yer almak isteyenler adlarını burada listeye ekleyebilirler. Görüşlerimizin yetkili makama iletilmesi için Bakanlığın belirlediği ve Derneğimize gönderdiği görüş bildirme formunu da ekliyorum. Görüşlerinizi bu forma işleyerek getirirseniz, üzerinde çalışmak değerlendirmek ve bakanlığa iletmek daha sağlıklı ve kolay olur.

Çalışma Grubu:

1. Tarık Ersal
2.
3.


 
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 22 Şubat 2012 - Çarşamba, 13:05:18
Sevgili Teoman,

Rica etsem bir de BSGM'den derneğimize gelen davet yazısını da tarayıp bu başlık altına ekleyebilir misin?
Bazı duyumlar aldım.
Sanırım bu tebliğ için istenen (mesajının ekinde yer alan) ek form eskiden olduğu gibi direk BSGM'ye iletilmiyecekmiş.

Kısaca neyin, nasıl istendiğini görmek istedim de.  :)
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 22 Şubat 2012 - Çarşamba, 13:27:43
Aşağıda göreceğiniz 2008 ve günümüze ait iki ayrı davet yazısı arasındaki fark yukarıdaki sorumu daha netleştiriyor.

Belki de bu sene bize gelen davet aşağıdaki farmatta değildir.
Bilemiyorum.  ::)
Ama mümkünse öğrenmek istiyorum.


Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Kahraman MELEK - 22 Şubat 2012 - Çarşamba, 14:47:14
23 MART 2012!!!
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Ke®eM - 22 Şubat 2012 - Çarşamba, 15:35:53
Sportif (amatör ) ||||   ticari  ve sportif
2 yıllık  |||| 4 Yıllık
illere göre yasaklar
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 22 Şubat 2012 - Çarşamba, 16:10:52
Başka?   id:: :D

Mesela yazıların Sayı ve Konu bölümlerine bir bakın hele.
Sayı bölümünde ilkinin Bakanlığın ilgili Genel Müdürlüğünden sayı aldığını, diğerinin İl Müdürlüğünden sayı aldığını görüyorum.
Konu bölümünde ise ilkinin ../2 Amatöre ilişkin olduğunu, diğerinin ise ../1 Ticari ve ../2 Amatöre ilişkin olduğunu görüyorum.

Sonra da 2012 tarihli yazı içeriğinde kimlerden görüş istendiğine ve görüşlerin nereye gönderilmesini istediklerine bakın.

Fazlaca kafaları karıştırmadan, dernek yönetimine ricamı tekrar etsem de 2012 tarihli ve 3/2 için bize gelen yazıyı bir görsek diyorum.

Bize gelen 2012 tarihli 3/2 Tebliğe ilişkin yazı da farklı çıkarsa hiç şaşırmayacağım.  cool:
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Gürsel Avcı - 22 Şubat 2012 - Çarşamba, 16:48:46
Tarık abi bize gelen yazı aşağıdadır.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 22 Şubat 2012 - Çarşamba, 17:00:14
Şaşırmadım.   good::

BSGM tarafından bilinen dernek adreslerine direk yazılan davet, adres konusunda şüpheli olan dernekler için İl Müdürlüğü aracılığıyla yollanmış ve İl Müdürlükleri de iki ayrı yazı yazacağına iki işi bir arada çıkarmak için tüm muhataplarına, yani Ticari için de, Amatör için de aynı yazı ile katılım istemişler.
Bu görüşleri alıp, aracılık edecekleri için de geri bildirim tarihlerinde fark oluşmuş.

34 senedir memurum. Artık şaşırmıyorum.  whisting::  
Ama yine de garantiye almak için yazıyı görmek istemiştim.  

Teşekkür ediyorum Gürsel.    
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Teoman Sanalan - 22 Şubat 2012 - Çarşamba, 17:06:26
Gelen yazıyı iletiyorum.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 22 Şubat 2012 - Çarşamba, 17:10:53
 :D

Körün istediği bir göz.
Yönetim sağolsun, verdiler iki göz.


 ;D

Duble iyi geldi.
Sağolun arkadaşlar.  friends::

NOT:
Hatta bir de Cem özelden yolladı. Sağolsun.
Etti üç.  love:
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet ERGÜL - 23 Şubat 2012 - Perşembe, 12:19:47
Sanırım her dernekten farklı tarihlerde istediler. Bize gelen yazıda son gün 16 Mart  ;)
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet Akyürek - 23 Şubat 2012 - Perşembe, 12:31:58
Tarihler geldi çattı. Çeşitli platformlarda yazdık durduk, yorulduk ama tükenme noktasına gelene kadar anlatmaya çalıştık. Şimdi o tebliğde sportif (amatör) yazarsa, her bohçacı cezaya itiraz edip uluslararası tanımlardan dem vuran bir mahkeme başvurusu yapıp, cezasını iptal ettirebilir. Çünkü ben yarışma yapmıyordum, amatör olarak balık avlıyordum. Türkiyede rekreasyonel balıkçılık dahilinde, amatör avcılığı düzenleyen tebliğ yok kardeşim, sportif (amatör) bir düzenleme var bu da ulusararası tanımlarda da görülebileceği gibi yarışmalarda uyulması gereken kuralları düzenler.

Hadi bakalım çık işin içinden.

Ama sağ olsun hemen tüm STK larımız bunu polemik olarak algılayıp, anayasası bozuk , geçersiz olarak nitelenebilecek bir düzenlemenin altına yok sazan 2 no iğne ile tutulsun,  4 değil 2 olta atılsın, istavrit yakala bırak yapılsın vs işlere takıldı.. 
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 25 Şubat 2012 - Cumartesi, 11:45:10
Değerli Arkadaşlar,

Tebliğ çalışmaları ile ilgili bir bilgilendirme yapmak istiyorum.

Çalışmalar istim üzerinde giderken, zamanın da gittikçe daralması nedeniyle yaptıklarımızı biraz daha derli toplu ve sistemli hale getirmek gerekiyor. Bu amaçla Dernek Yönetim Kurulu olarak, tebliğ çalışmalarını sistematik bir duruma getirmek ihtiyacından hareketle; çalışmaların koordine edilmesi, ayrıca oluşan görüşlerimizin gerek yetkili makamlara iletilmesi ve savunulması, gerekse yapılacak toplantılarda Derneğimizi temsil etmesi amacıyla, bu iş için en uygun kişilerin başında geldiğine inandığımız Sayın Tarık Ersal'a görev ve yetki verilmesini uygun bulmuştuk. Ayrıca Derneğimiz üyelerinin engin deneyimleri ve bilgilerinin de  değerini bulması açısından bir tebliğ çalışma grubu oluşturulmasını da karara bağladık. Çalışma grubunda yer almak isteyenler adlarını burada listeye ekleyebilirler. Görüşlerimizin yetkili makama iletilmesi için Bakanlığın belirlediği ve Derneğimize gönderdiği görüş bildirme formunu da ekliyorum. Görüşlerinizi bu forma işleyerek getirirseniz, üzerinde çalışmak değerlendirmek ve bakanlığa iletmek daha sağlıklı ve kolay olur.

Çalışma Grubu:

1. Tarık Ersal
2.
3.


 


Hazırlayıp görüş bildirme formuna uyguladığım önerilerim ve Ek dokümanları aşağıdadır.


Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Teoman Sanalan - 26 Şubat 2012 - Pazar, 02:27:02
Çalışma Grubu:

1. Tarık Ersal
2.
3.Teoman Sanalan
4.
5.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet Akyürek - 26 Şubat 2012 - Pazar, 10:25:39
Çalışma grubu listesine isim yazdırmıyorum zira 10 Marttan itibaren 15 gün yokum. Size faydam olmayacak. Ancak aylardır yazıp çiziyoruz. Tarık abi de konuştuğumuz konular çeversinde gayet güzel hazırlanmış durumda. Bana düşen birşey olursa isteyin yapayım. Kendi kendime düşünüp birşey yapma şansım pek olmayacak.. 
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Teoman Sanalan - 26 Şubat 2012 - Pazar, 13:55:09
Değerli Arkadaşlar;

Tebliğ ile ilgili görüşlerinizi 2 Mart akşamına kadar tamamlayarak bu başlık altına gönderdiğiniz takdirde, 3-4 Mart 2012 tarihlerinde Sakarya'da yapacağımız organizasyon içinde bu görüşleri değerlendirerek Dernek görüşlerini oluşturacağız.  Görüş ve önerilerinizi Bakanlığın belirlediği ve Derneğimize gönderdiği görüş bildirme formuna işleyerek göndermenizi rica ediyoruz. Şimdiden teşekkürler.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Kahraman MELEK - 26 Şubat 2012 - Pazar, 15:52:59
Bu basligin GENEL'e acik oldugunu tekrar hatirlatmak isterim.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 26 Şubat 2012 - Pazar, 16:38:44
Bu basligin GENEL'e acik oldugunu tekrar hatirlatmak isterim.


Bu başlık altında genele açık bir ortamda yazılmayacak ne yazılmış ki, bu hatırlatmaya gerek görüldü?

Ben anlayamadım.
Anlatılırsa sevinirim.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet Akyürek - 26 Şubat 2012 - Pazar, 18:48:35
Valla ben geçenlerde unutup biraz uçmuşum. Aslında hatırlatılması kötü olmadı abi.Ama gerçekten biraz geç oldu. Konu misyonunu tamamlamak üzere.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Kahraman MELEK - 26 Şubat 2012 - Pazar, 19:05:27
Yapabildigim heryerde bu konuyu duyurdum.. Ama dedigin gibi misyonunu doldurmak uzere
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet Akyürek - 26 Şubat 2012 - Pazar, 23:27:38
Başka bir forumda görüşülürken yazdım:

Dakota Üniversitesince yapılan bir araştırma var. Burada Yaşlı ve büyük sazanların arttığı sularda sazan populasyonunun yenilenmediği ve "yaşlı sazan sendromu" (old carp syndrome) anlamında bir sorunun oluştuğundan bahsedilmekte. Bu başka kaynaklarda da bahsedilen bir sorun.

Bizim mantığımız normal olarak çok yumurtalayabilen başarılı olmuş büyük sazanların korunmasının doğru olduğunu gösterse de, bu araştırmada büyük sazanların çok arttığı sularda, büyüklerin küçük sazanlar üzerinde baskı oluşturduğunu ve yemlenmeyi olumsuz etkilediğinden bahsedilmekte.

Bunu bu saatten sonre tebliğde belirtmek nasıl olur bilemem ama en azından büyükler için aşırı korumacılığın sorun oluşturması mümkün. Özel avlakları farklı ele almak gerekebilir ama böyle bir durum var. Yani küçüklerin alıkonmaması konusu gayet mantıklı. Alıkoyma limitinin yukarı çıkması, hem genç popülasyonun korunumu hem de baskı oluşturan büyüklerin ortamdan uzaklaştırılması anlamında doğru bir çıkarım olacaktır.

Araştırma linki:
http://www.und.nodak.edu/org/ndwild/carp.html (http://www.und.nodak.edu/org/ndwild/carp.html)
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Ke®eM - 27 Şubat 2012 - Pazartesi, 08:02:43
Mehmet abi,

bu konu bence  sonraki sürkülerde görüşmek bile şu an Türkiye  için çok lüks. Biz hele büyüklerin arttığını görelimde. Ozaman onun çalışmasınıda yaparız. Birde bizim sularımızda bu iş suda nasıl gidiyor ona bakmak lazım.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 27 Şubat 2012 - Pazartesi, 11:29:50
Çalışma Grubu:

1. Tarık Ersal
2.
3. Teoman Sanalan
4.
5.


Sevgili Teoman sağolsun birer atlayarakta olsa Tebliğ Çalışma Gurubu listesine başlangıç yapmıştı.
Devamını sevgili Tuncay başka bir başlık altında yazdı.  :)


1. Tuncay
2. Tarık
3. Bahadır
4. Levent
5. Kerem
6. Kahraman
7. Teoman
8. Burak
9. Oktay
10.Ömer Fatin
11.MuzafferYani çalışma gurubu genişledi ve olabildiğince netleşti.  :D
Ben Sevgili Mehmet AKYÜREK'ten Cumartesi sabah anahtarı alıp, BSGM ye ileteceğimiz görüşlerimiz netleşinceye kadar kapıyı açmamayı ve anahtarı geri vermemeyi düşünüyorum.  ;)  cool:Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet Akyürek - 27 Şubat 2012 - Pazartesi, 14:40:36
O gün bitirmeye bakalım. Tabi bitmezse sana evi bırakır giderim.  flowers::  Nasıl istersen çalış. Ama benim pazartesi işim var.  :D
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 05 Mart 2012 - Pazartesi, 13:34:17
Az önce güzel bir tesadüf gerçekleşti.
Yarıldım gülmekten.  :D  ;D

Güldüğüm bir yana bildik bir konuya dikkat kesilince bakın ne diyeceğim sizlere.

Bizler 3/2 Tebliğ için yazışır dururuz ya.
Asıl değişmesi gereken 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve onun değişimi sonrası yayınlanacak olan Su Ürünleri Yönetmeliği.   whisting::
Eh o da TBMM'de sıra bekliyor.

Çıkacak er ya da geç.  whisting::


Kanunda Amatör ve Spor kelimelerini aratınca ortaya çıkanlar aşağıda;

A) Su ürünleri istihsal ruhsatı :
Ruhsat tezkeresi: Madde 3 - Su ürünleri istihsalini bir nizama bağlamak maksadıyla (Su ürünleri ruhsat tezkeresi) ihdas olunmuştur.
Su ürünleri müstahsili gerçek kişiler kendileri için ve tüzel kişiler, tüzel kişilikleri adına ruhsat tezkeresi almak zorundadırlar.
Su ürünleri istihsalinde kullanılan gemiler için bunların sahip veya donatanları da, ayrıca ruhsat tezkeresi almakla mükelleftirler.
Ruhsat tezkereleri ilgili dairelerin mütalaası alınmak suretiyle valiliklerce verilir.
Ruhsat tezkerelerinin talep vukuunda ilgililere gösterilmesi mecburidir.
Orman bölgelerinde veya sulama tesislerinin bulunduğu sularda su ürünleri istihsal edecek müstahsiller, ruhsat tezkerelerini mahalli orman ve Devlet Su İşleri Teşkilatına önceden vize ettirmeye mecburdurlar.
(Değişik: 15/5/1986 - 3288/2 md.) Ticari amaç dışı veya spor maksadıyla yasak olmayan bölgelerde ufak vasıtalarla su ürünleri istihsal edecek Türkler ve yabancılar ruhsat tezkeresi almak zorunda değildir. Bunların avlanma usul ve esasları ile ilgili hususlar yönetmelikle düzenlenir.
Ruhsat tezkerelerinin verilme tarzı, şekil ve muhteviyatı ile müddeti ve yenilenmesine ait esaslar bir yönetmelikle tespit olunur. Bu maddedeki tezkereler (hiçbir harç ve resim alınmaksızın) verilir.
Denizde can ve mal koruma hakkındaki 4922 sayılı Kanun ile buna müteferri tüzük ve yönetmelik hükümleri saklıdır.


Yönetmelikte de Amatör ve Spor kelimeleri aratılınca aşağıdakiler dökülüyor;  :)

Amaç ve Kapsam
Madde 1- Bu Yönetmelik, su ürünleri stoklarını korumak ve su ürünleri kaynaklarından ekonomik olarak yararlanmak üzere, su ürünleri ruhsat tezkereleri, sportif  amaçla yapılacak avcılık, istihsal yerlerinin değiştirilmesi,avcılıkta patlayıcı ve zararlı maddelerin kullanılması, su ürünleri istihsal yerlerine dökülmesi yasak olan zararlı ve kirletici maddeleri, istihsal vasıtalarının vasıf, şartları ve bunların kullanılması,su ürünleri avcılığının düzenlenmesi, trol avcılığı, arızi olarak istihsal edilen su ürünleri, su ürünleri sağlığı, su ürünlerinden yapılacak mamül ve yarı mamül maddelerin üretimi, su ürünlerinin pazarlaması ile ilgili usul, esas, yasak, sınırlama, yükümlülük, tedbir, kontrol ve denetimine ait denetimine ait hususları kapsar.

Tanımlar.
Madde 3
Sportif Avcılık: Ticari amaç dışı ve spor amacıyla amatör olarak yapılan su ürünleri avcılığını ifade eder.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Sportif Avcılık
(Maddenin 18.10.2001 tarih ve 24557 sayılı Resmi Gazete’de ilan edilen değişik şekli)
Sportif Avcılığın Esasları
Madde 6: Denizlerde ve içsularda yapılacak sportif  avcılığın esasları Bakanlıkça belirlenerek, sirküler şeklinde Resmi Gazetede ilan edilir.
Kiralanan istihsal sahalarında yapılacak sportif avcılığın esasları Bakanlıkça belirlenir.
Deniz ve içsularda avcılıkla ilgili her türlü sportif faaliyetler Bakanlığın iznine tabidir.


BSGM'ye bu sene çok iş düşüyor çoooook.  ;)

Hani biz Amatör Balıkçı tanımlandı da Sportif yok deriz ya.
Kanun Sportif Balıkçıyı tanıyor.

Amatör Balıkçılığın adı bile yok.  ;D ;D ;D
İyi ki tebliğ var yaw.   doh::

Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 05 Mart 2012 - Pazartesi, 14:25:55
Son cümlemi yanlış yorumlayanlar (derneğimiz dışından) olacağına adım gibi eminim.
Onun için hemen açıklayayım.

"İyi ki tebliğ var." dedim ya !

Kanunda da onun Yönetmeliğinde Amatör Balıkçı yoksa, ne yapsın garibim Tebliğ?   :)
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Bahadır Can - 05 Mart 2012 - Pazartesi, 16:01:51
Son cümlemi yanlış yorumlayanlar (derneğimiz dışından) olacağına adım gibi eminim.
Onun için hemen açıklayayım.

"İyi ki tebliğ var." dedim ya !

Kanunda da onun Yönetmeliğinde Amatör Balıkçı yoksa, ne yapsın garibim Tebliğ?   :)
İyi ki sen de varsın Tarık abi  friends::
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 05 Mart 2012 - Pazartesi, 16:50:30
Bilmeyenler için GFCM 2007 Rapor 81 in Amatör balık avı, Sportif balık avı ve Balıkçılık Turizmi için yaptığı tanımların Tercümesini buraya koyma zamanıdır.

Unutmayalım bu çalışma ülkemizden akademisyenlerin da katıldığı kapsamlı bir metin. Oldukça detaylı. Ben tanım kısmından ilgili yerleri balık avcılığı camiası için tercüme ettim ve buraya koyuyorum. (kalın yazılı yerler Tercüme ve notlarım, normal yazılı olan ingilizce orjinal metin)


GENERAL FISHERIES COMMISSION FOR THE MEDITERRANEAN (GFCM) 2007

Rapor 81. Tanımlar bölümü (sayfa 6 son paragraf, sayfa 7 ilk 5 paragraf)


2.2.1 Definitions of recreational fisheries
In general, RF can be defined as a non-commercial (i.e. not for sale, barter, or trade) subset of
capture/harvest fisheries; motivated by catching fish for fun, pleasure, or sport.10 More formally,
Cacaud (2005) defined RF as “all types of fishing activities including sport fishing activities
undertaken by any individual, with or without a boat, for leisure purposes, and does not involve the
selling of fish or other aquatic organisms”. This definition further assumes that RF activities are not
motivated by a dependence on fish for food. Within this broad definition, one may further categorize RF into amateur, tourism, and sport/competition recreational fishing; eachhaving their own associated
goals and defined as follows:

2.2.1Rekreasyonel Balıkçılığın (RB) tanımı
Genel manada RB, tüm balıkçılık, balık yakalama, balık tutma faaliyetlerinin ticari olmayan (satış, barter ve ticaret amacı olmayan) altkümesini tanımlar. RB tamamen eğlence, zevk ve spor amaçlı balık tutma faaliyetidir. Cacaud’un 2005 tarihli tanımında ise RB, bireyin, tekneli ya da teknesiz spor amaçlı da dahil olmak üzere eğlence amaçlı yaptığı ama balık veya diğer su canlılarını satmaya yönelik olmayan aktiviteleridir. Bu tanım RB aktivitelerinde balığa yemek amaçlı bağımlılığın olmadığını varsayar. Bu geniş tanım içerisinde RB, her biri ayrı amaçlar taşıyan AMATÖR, TURİZM, SPOR/YARIŞMA Rekreasyonel balık avcılığı dallarında kategorize edilebilir.
(ÖNEMLİ NOT: BURADA TÜRKÇE KARŞILIĞI TAM OLARAK VERİLEMEYEN RECREATIONAL FISHERIES ve RECREATIONAL FISHING TAMLAMALARI VAR. RECREATIONAL FISHERIES TUM AKTIVITELERI KAPSAYAN GENEL TANIM. BU AMATOR, SPOR ve TURIZM BALIKÇILIĞI DALLARINA AYRILINCA RECREATIONAL FISHING OLUYOR. AMA BU ANLATILMASI ZOR. EN İYİSİ ŞU ŞEKİLDE ANLAŞILACAKTIR. )
RECREATIONAL FISHERIES = REKREASYONEL BALIKÇILIK (BİLİMSEL TANIM)
RECREATIONAL FISHING=REKREASYONEL BALIK AVCILIĞI (BİREY FALİYETİ)

Amateur fishing, for the purposes of this review, is defined as unorganized hobby fishing.
Unorganized in the sense that it is not associated with specific events or competitions. Catches from
amateur fishing are either released (catch & release) or are retained for private consumption.

Amatör balık avcılığı : Organize olmayan, yani belirli olayları ya da yarışmaları kapsamayan balık avcılığıdır. Amatör balık avcılığı ile yakalanan avlar suya bırakılabileceği gibi (yakala – bırak) kişisel tüketim için alıkonulabilir de.


Sport fishing is described as “an organised activity involving free competition between fishermen to
catch the largest fish of certain species, the largest number of specimens or the largest total weight
depending on the rules of each particular competition” (SFITUM, 2004).

Sportif balık avcılığı : Balıkçılar arasında yarışma amaçlı organize bir faaliyeti tanımlar. Yarışmanın kurallarına göre , en büyük, en çok miktar veya en çok çeşitli türlerdeki avı yapmak amaçlanır.


Tourism fishing can be understood as a fishing activity carried out by a third party who organizes a
fishing expedition for tourists. Tourism fishing can be conducted by commercial fishermen (pescaturismo)
or by recreational fishing professionals (“charter”);

Balık avcılığı Turizmi (ya da turistik avcılık) ise üçüncü şahıslarca düzenlenen balık avcılığı turlarını kapsayan tanımdır. Balık avcılığı turizmi TİCARİ BALIKÇILAR tarafından organize edilebileceği gibi, Rekreasyonel Balık avcılığı profesyonellerince de düzenlenebilir.
(m.akyurek notu: Burada sadece bilgili bir balık avcısı olarak para ile turistleri gezdirip balık avcılığı yaptırıyorsanız rekreasyonel balık avcılığı profesyoneli diye bir terim ortaya çıkıyor)


There is a tendency to use indifferently or loosely the terms sport fishing and recreational fisheries in
the literature as well as in legislation. For example, the Article 19 of the Croatian Law on Marine
Fishery of 2003 provide that “Sport-recreational fishing is catching fish and other marine organisms
for the purpose of sport and recreation”, which also included free diving. Italy used the term sport
fisheries but appears to regulate both amateur and sport fisheries. As target species, methods, as well
as fisher demographics vary across the three RF sub-categories, it is necessary that legislations clearly
define the terminology as well as the rules and procedures to be followed for each category

Mevzuatlarda ve literatürde sportif balıkçılık ve rekreasyonel balıkçılığı kayıtsızca ve gayriciddi (gevşek) yaklaşımlarla kullanma eğilimi göze çarpar. Bu kullanım örneklerinden birine Hırvatistan Deniz Kanunu 19.maddede (2003) SPORTIF-REKREASYONEL BALIK YADA SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞI, şeklinde rastlarız ki serbest dalış da burada ele alınır. İtalya sportif balıkçılık terimini kullanmıştır ama hem amatör hem sportif avcılığı regüle eder. ANCAK YUKARIDA TANIMLANAN 3 REKREASYONEL BALIKÇILIK ALT KÜMESİNDE (amatör,sportif,turstik) HEDEF TÜRLER, METODLAR, VE BALIKÇI DEMOGRAFISI TAMAMEN DEĞİŞTİĞİ İÇİN, MEVZUATLARIN BU 3 KATEGORİNİN HER BİRİNİN TERMİNOLOJİSİNİ , AYRICA HER BİRİ İÇİN KURALLARI VE PROSEDURLERİ AÇIKÇA TANIMLAMASI GEREKLİDİR.
(m.akyurek notu: Bu paragraf ve özellikle sonunda büyük harfle yazdığım yer olayı tamamen bitiren yer. Artık bunun üzerine sportif, amatör ve turistik balıkçılığın ayrı ele alınması, kurallarının ayrı konması gerektiği net olarak yazıyor.)


Rapor bundan sonra , su altı, bottan , kıyıdan balıkçılık vs mevzularına giriyor….
Sırf tanımları bu kadar detaylı yapmış olan bir raporun avlanma tekniklerinin sınıflandırılmasında neler içerdiğini bir düşünelim hele.

Zor bir metindir. Ama okudum, inceledim.
Bu sadece ülkemizde bir sisteme oturtmaya çalıştığımız düzenlemelerin sağlıklı olması açısından bazı referanslardan faydalanmamız gerektiğini gösteren bir mesajdır. Altında faydalı olma çabamızdan başka birşey aramayın. Tebliğ çalışması eski tebliği alıp microsoft word yazılımında bul ve değiştir aracı ile bazı kelimeleri değiştirmek değildir. Bizlerden ciddi çalışmalar bekleniyor. Tarık bey'in anlatmaya çalıştığı konu referanslardan faydalanmadır. Bunu Federasyon yapmalıdır.
Ben bu çalışmaları yapıp buraya koyarken asla işte biz yapıyoruz diğerleri bakıyorlar demiyorum. Bu anonim bir çalışma. Hepimizin faydasına olacak yöntem de budur. Federasyondan beklentimiz de bizlerin çok üzerinde akademik gücü olan bir yapı olarak bu çalışmayı bizim yapmaya çalıştığımız bilimsel araştırma metodları ile yapmalarıdır. Ben kim yapmış diye bakmam. İçerik bilimsel çalışma metodlarına uygun olduktan sonra yanlış bir netice çıkmayacaktır.
Sevgili Mehmet,

Emek verip, çevisini yaptığın bu metin için sana bir sorum olacak.
Sormam ve cevap bulmam gerektiğine bu gün daha da inandım.  :)

Benim lisanım bu detayı anlamlandırmaya yetmiyor.  :-\
Ben takıldım ve en doğru cevabı senden alacağıma inandığım için sana soruyorum.  ::)

Kardeş, bu metinde Amateur fishing, Sport fishing ve Tourism fishing tanımları yapılırken FISHING kelimesi sence BALIK AVCILIĞI anlamında mı, yoksa BALIKÇILIK anlamında mı kullanılmaktadır?

Kafamdaki lambayı aşağıya aktardığım satırın yaktı.  :o
"İtalya sportif balıkçılık terimini kullanmıştır ama hem amatör hem sportif avcılığı regüle eder."

Bu (bence çok önemli) ayrıntı durumun benim kafamda olsun tam netleşmesi için çok önemli.

Sen bunları ... AVCILIĞI olarak çevirdiğin için sana sormam gerekti.  ::)  friends::
Emeklerin için tekrar teşekkür ediyorum.  flowers::

Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet Akyürek - 05 Mart 2012 - Pazartesi, 17:30:12
Bu metinde fisheries ve fishing şeklinde 2 terim geçiyor

Fisheries balıkçılık,
fishing balık avcılığı anlamında kullanılmış.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet Akyürek - 05 Mart 2012 - Pazartesi, 21:39:01
Yakala bırak konusunda yapılan araştırmalar var. Birini geçenlerde okuma fırsatım olmuştu. Aslında tebliğ çalışmalarında bahsedecektim bizim tebliğ için çok lüks göründü gözüme ve vazgeçtim. Size de pek bahsetmedim ama az önce bir forumda tam bu konu vardı ve aşağıdakileri aktardım.

Buyrun:

Araştırma; Norwegian University of Science and Technology (Norveç Bilim ve teknoloji Üniversitesi) tarafından 2003 yılında yapılmış. Burada deniyor ki;

"Yakala bırak türü avcılığın balık populasyonu üzerinde yaptığı etki konusunda ciddi fikir ayrılıkları olmasına rağmen, Muniz tarafından 1997 yılında yapılan bir çalışmada, yakala bırak neticesinde oluşan balık ölümlerinin %0 ile %40 arasında değiştiği tespit edilmiştir.
Örneğin Atlantik Somonu ve Kahverengi Alabalık için bu oranın %0-5 arasında değiştiği görülmüş.
Ancak balık ölümlerinin ciddi olarak avlanma şekline bağlı olduğu da belirlenmiş

En büyük ölüm oranı canlı yem kullanılarak yapılan avcılıkta oluşurken en zararsız metodun FLY olduğu da anlatılıyor.

Canlı yemde balığın takımı tamamen yutma durumu daha çok oluştuğundan daha zararlı. Ayrıca spinner (mepps) ile avcılığın da balık ölümlerini ciddi olarak artırdığı tespit edilmiş.

Bir faktör de, su sıcaklığı. Sebebi net olarak belirlenmese de sular nisbeten sıcakken yapılan yakala-bırak aktivitelerinin balık ölümlerini artırdığı, bu sebeple Kanada'da su sıcaklıkları yükselince yakala-bırak avcılığının yasaklandığı anlatılıyor.
Ayrıca yakalanan balığı suda gezdirme (balıkla oynama) süresinin uzatılmasının da ölümleri artırdığı bildirilmiş

Dökümanın referansındaki diğer kaynaklarda ise yakalananı bırakmak için genel kurallara rastlamak mümkün. Burada genelş bir çerçeve çiziliyor. Balığın su dışında geçirdiği süreyi ve el temasımızı mümkün olduğunca kısa tutmak (mümkünse sıfırlamak) ve asla balığı suya atarak bırakmamak. Kuyruğu civarından tutup solungaçlarına su girecek şekilde hafifçe ileri geri hareket ettirmek ve balığın kendi gücünü kazanıp kaçarak uzaklaşmasını beklemek. Kaynağı Üniversite olunca hem kendisinden hem de referanslarından güvenip buraya aktarmaya çalıştım.

http://www.nt.ntnu.no/users/clabec/pdf/fishInPain.pdf (http://www.nt.ntnu.no/users/clabec/pdf/fishInPain.pdf)
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 06 Mart 2012 - Salı, 09:21:07
Sevgili Mehmet,

Eline sağlık.
Doğal yem ile doğal alabalık avına en azından (gücümüz buna yettiydi) akarsularda av yasağı konmasının nedenini bildikleri halde sorup, verilen cevabı dalgaya alanlara kapak olmuş.  ;)

Doğal ala avında spinner de bitmeli. Tek av aracı FLY olmalı desek her halde bir köşede kıstırıp dövmeye de kalkışırlar.  :)

Zaman içinde bu da olacaktır.
Ama benim ömrüm bunu görmeye yetmez sanırım.  ::)

Ayrıca BIRAKMAK konusunda genel kuralları da buradan alıp, tebliğ önerilerimize katabilirsek harika olur.

Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Teoman Sanalan - 06 Mart 2012 - Salı, 16:49:04
Geri salınan balıklarda hayatta kalma oranı  benim yıllardır okuduğum ve arada abone de olduğum yabancı balıkçılık dergilerinde pek çok makaleye konu olmuştu. Orada da teknikler tarif ediliyor, çoğunu Mehmet burada saymış zaten. Bunları kural gibi koyamasak bile kılavuz gibi de olsa tebliğe koymakta yarar var.

Avlanma yöntemlerini düzenlemek, meppsti fly dı bunlar açıkçası yasayla değil kültürle olacak şeyler. Bizde nasıl geliştiyse topluma yayılma olasılığı da var. ama yavaş ama hızlı. Hiç yayılmayabilir de. Ben ilk balığa merak saldığımda literatürüne sarılmıştım. Nasıl daha iyi ve üst nitelikte tekniklerle nasıl daha bilinçli nasıl daha bilimsel yapabilirim diye. O arada millet derelerde balığı bitiriyordu. Rahmetli Esen abinin de öğütlediği gibi keşke o kadar okuyacağıma ben de sahaya dalsaymışım.

Neyse, sonuç olarak tebliğe yazmak gerekli  ama insanlar daha serpmeden balıkotundan solucana terfi etme aşamasındayken spinner da yasak olsun diye yazmak da bizim çevre yasalarına benzer. Resmi gazetede çıkar ve bir anda dışarıda bir sürü suçlu insan yaratmış oluruz. Hiçbirinin de haberi olmadan. Burada düşündüğümüz her değişim, diğer her türlü değişim gibi kültürel değişim olmadan gerçekleşemeyeceğinden, mutlaka "değişim" faaliyetleriyle desteklemeliyiz. Rastgele-Der'in çıkışı ve yaptıkları büyük bir aşamaydı; benzerlerine ihtiyaç var.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Teoman Sanalan - 06 Mart 2012 - Salı, 16:51:21
Yalnız Tarık Abi senin yazdığın kanun ve yönetmelik mesajını görünce kendimden utandım. Biz burada yıllardır mevzuat politika işleriyle uğraşıyoruz, hiç aklıma gelmedi önce kanundaki yönetmelikteki durumlara bakmak. Evet büyük taşlar diğerlerini de etkiliyor ve Tebliğ'deki detaylarla boğuşmaktan bunu göremedik. Araya o kadar da parça koyduğumuz halde kafamız niye çalışmadı hayret.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 06 Mart 2012 - Salı, 17:14:07
Elimizi tutan, yapacaklarımıza engel olan yok çok şükür.
Yapmak isteyelim yeter.  friends::

Bu uğurda ilk adımı attığımızda Her ne konuda olursa olsun toplumun değerlerine, vicdanına, örf ve adetlerine uygun olmayan kurallar kanun koyucu tarafından konulsalar dahi uygulanma ortamı bulamazlar diyerek, bunu bilerek yola çıkmıştık. (Bu cümleyi yazanın kulakları çınlasın.)

Bir çok önerimiz olmuş, her biri de bu düstur içinde harmanlanıp, kanun koyucıya sunulmuştu.
Uyum sağlanabilir ve hatta saygı görür kuralların oluşumu için uğraştık, didindik.
Bir çoğunda da başarılı olduk. Kabul gördük.

Hadi o zaman devam edelim.  good::

Kanun ve Yönetmelik için ne gibi değişiklikler gündemdedir. Bunu da öğrenelim.
Bir bakışta görünen yanlışların olsun değişimi için müracaat edelim.

BIRAKMA konusunda ana hatlarıyla yapılması gerekenler için de (mümkün olduğunca dış örnekli) öneri hazırlayalım.

Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet Akyürek - 06 Mart 2012 - Salı, 17:37:06
Bırakma konusunu buraya taşırken, ilk cümlede belirttiğim gibi şu aşamada lüx olduğuna inanmaktayım.

Ayrıca bu tebliğe konulabilecek birşey değil. Teoman haklı. Bu bir kültür - eğitim meselesi.. Bunu en kolay aşılamanın yolu TV. Yaban doğru dürüst yönetilse sabahtan akşama kadar yayınlanan yakala bırak avcılık görüntüleri arasında bu eğitimi aşılayacak 1-2 dakikalık PARÇA lar koyar ve belli bir sürede olay avcının zihnine yerleşmiş olurdu. 

Bakalım birkaç milyar dolar kazandıktan sonra belki biraz da hizmet etmeyi düşünürler.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Teoman Sanalan - 06 Mart 2012 - Salı, 18:27:47

Doğal ala avında spinner de bitmeli. Tek av aracı FLY olmalı desek her halde bir köşede kıstırıp dövmeye de kalkışırlar.  :)


Ben alıntı yapmaya pek alışmadığım için söylediklerim biraz genel kaçtı ama yukarıdaki sözlere yanıt olarak yazmıştım bunu. Oysa,

Bırakma konusunu buraya taşırken, ilk cümlede belirttiğim gibi şu aşamada lüx olduğuna inanmaktayım.

Ayrıca bu tebliğe konulabilecek birşey değil. Teoman haklı. Bu bir kültür - eğitim meselesi.. Bunu en kolay aşılamanın yolu TV. Yaban doğru dürüst yönetilse sabahtan akşama kadar yayınlanan yakala bırak avcılık görüntüleri arasında bu eğitimi aşılayacak 1-2 dakikalık PARÇA lar koyar ve belli bir sürede olay avcının zihnine yerleşmiş olurdu. 

Bakalım birkaç milyar dolar kazandıktan sonra belki biraz da hizmet etmeyi düşünürler.

Mehmetin yazdıklarınım yanında şuna dikkat çekmek istiyorum:

Tebliğe her şeyi illa koşul ve yaptırım olarak koymak zorunda değiliz (sanki herşeyi biz koyuyoruz ya). Oraya konan ifadeler aynı zamanda insanları bir konunun varlığından haberdar edecek, dikkatlerini çekecek. Bilmiyorum belki öneri mahiyetinde yazabiliriz:

"avı yasak türlerin ya da izin verilenden daha küçük boy balıkların yakalandığı ya da "yakala-bırak" düşüncesiyle/kültürüyle av yapıldığı durumlarda, balıkların alıkonmayıp suya geri salınmalarında bu tebliğin xx bölümünde belirtilen (ya da aşağıda yer alan) hususlara azami dikkat edilmelidir."

xx bölümünde de uygulanan av yöntenmlerinin yakal-bırak açısından uygunluğu, salma koşulları v.b. yer alır.

* Balığın gücünün aşırı tükenmesine neden olacak uzun mücadeleden kaçınılması
* oltanın ucundaki balığın kontrolünün sağlanmasında kepçe kullanılması
* balığın kıyıya, yere, özelikle de toprak ve beton zeminlere yatırılmasından kaçınılması
* Balığın kavranılmasından önce ellerin ıslatılması ya da bune uygun eldivenlerin kullanılması
* balığın yukarıdan suya şappadanak atılması yerine dikkatlice bırakılması, çırpınmadan olacak yaralanma ve pul kopmalarına neden olunmaması
* Balığın mümkün olduğunca sudan çıkarılmaması
* fotoğraf çekme, boy/ağırlık ölçme, süleyman abiyi çağırıp balığı görmesini isteme gibi durumlarda balığın uzun süre bekletilmemesi, bunların önceden hazır edilmesi
* Özellikle sıcak (veya suyun sıcak olduğu) mevsimlerde, balıkta enfesksiyona daha fazla neden olabileceği ve suda oksijen oranı daha düşük olduğundan yaşama şansının daha düşük olacağı dikkate alınarak elle temas, mukoza zedelenmesi gibi durumlardan kaçınılması ve daha hassas olunması
* Doğal ve mamul doğal yemlerden mümkün olduğunca kaçınılması
* Yakala-bırak düşüncesinde olunması durumunda Yapay yemler kullanılması, ancak bunlarda öncelikle flyfishing (tanım konmalı ya da tüylü yapay yem ifadesi zaten vardı) tercih edilmeli, diğer yapay yemlerde ise çoklu kancalardan kaçınılması, örneğin kaşık ve döner kaşıklarda bulunan çoklu kancalardan biri dışındakilerin ucunu  pense, vb. yardımıyla kapatarak etkisiz hale getirilmesi, hatta kalan tek kancanın damağının da ezerek düzeltilmesi,
* Balığın öpülmesi, öpülmesi, bir daha öpülmesinden kaçınılması, illa gerekiyorsa Norveçlilerin öpülmesi (Oktay'dan izin alarak),
* Damaksız kanca kullanılması (Doktorun buna şerhi vardı, değerlendirmek lazım),
* Balığın hemen canlanarak hareket etmediği durumlarda, kuyruk kısmından çok sıkmadan kavrayarak ve solungaçlarını kapatmayacak şekilde alttan destekleyerek ileri geri hareketlerle solungaçlardan suyun geçişini sağlamak suretiyle balığın canlanmasına ve kendi gayretiyle gitmesine/kaçmasına yardımcı olunması,
* Saldıktan sonra "Lan salak mıyım niye saldım, tavaya atardık ne güzel" gibi aç gözlü ve sportmenliğe sığmayan nefsî  düşüncelerden vazgeçilmesi,
*

Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Metin Karagöz - 06 Mart 2012 - Salı, 21:13:10
...
* fotoğraf çekme, boy/ağırlık ölçme, süleyman abiyi çağırıp balığı görmesini isteme gibi durumlarda balığın uzun süre bekletilmemesi, bunların önceden hazır edilmesi
...
* Balığın öpülmesi, öpülmesi, bir daha öpülmesi (!) nden kaçınılması, illa gerekiyorsa Norveçlilerin öpülmesi (Oktay'dan izin alarak),
...

Böylesine ciddi konuda biraz sulandırma olacak :) ama ne yapıyım hoşuma gitti.  :P
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Mehmet Akyürek - 06 Mart 2012 - Salı, 21:16:42
Böylesine ciddi konuda biraz sulandırma olacak :) ama ne yapıyım hoşuma gitti.  :P


Aynı korkuyla kahkahaları kendime saklamıştım ama içim içimi de yiyordu.. Sulandırman beni bundan kurtarmış oldu... Saolasın abi  flowers::
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 07 Mart 2012 - Çarşamba, 09:21:26

Mehmetin yazdıklarınım yanında şuna dikkat çekmek istiyorum:

Tebliğe her şeyi illa koşul ve yaptırım olarak koymak zorunda değiliz (sanki herşeyi biz koyuyoruz ya). Oraya konan ifadeler aynı zamanda insanları bir konunun varlığından haberdar edecek, dikkatlerini çekecek. Bilmiyorum belki öneri mahiyetinde yazabiliriz:

"avı yasak türlerin ya da izin verilenden daha küçük boy balıkların yakalandığı ya da "yakala-bırak" düşüncesiyle/kültürüyle av yapıldığı durumlarda, balıkların alıkonmayıp suya geri salınmalarında bu tebliğin xx bölümünde belirtilen (ya da aşağıda yer alan) hususlara azami dikkat edilmelidir."

* fotoğraf çekme, boy/ağırlık ölçme, süleyman abiyi çağırıp balığı görmesini isteme gibi durumlarda balığın uzun süre bekletilmemesi, bunların önceden hazır edilmesi

* Balığın öpülmesi, öpülmesi, bir daha öpülmesinden kaçınılması, illa gerekiyorsa Norveçlilerin öpülmesi (Oktay'dan izin alarak),

Teoman eline sağlık kardeş.  good::

Metin, vallahi Süleyman ağabeyi tanımıyorum da, öpme, balığın öpülmesi konusunu okuyunca İşte, bu benim dedim.  ;D

Öperim arkadaş.
Hatta öptüm, bir daha ve bir daha öptüm.  whisting::
İtiraf ediyorum.
Öperiiiim.   flowers::   love:  flowers::

Ne zaman ki tebliğde balık öpmek yasaklanır (belki) öpmeyi bırakırım.
Ama yasak değilse ÖPERİM ARKADAŞ.

Alıkoyacağımı da öperim, salacağımı da öperim.

Ne yapayım? İçimden geliyor. ::)

Aşağıdakiler öptükten sonra törenle ebediyyete uğurladıklarımdan bir demet.
Bir de konuda adı geçen, yani öptükten sonra suyuna iade edilen SÖZ KONUSU çıtırlar var.  ;)

Onları biliyorsunuz zaten.  ???

Sizleri de öpüyorum.  friends::  love:
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 07 Mart 2012 - Çarşamba, 09:40:32
Unutmadan !!!

Oktay izin verir mi bilmem ama Teoman'ın izni yeter der, Norveç'liyi de ÖPERİM.  ;D ;D ;D
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Gürsel Avcı - 07 Mart 2012 - Çarşamba, 10:09:24

Sayın Ersal yazdı

...


Aşağıdakiler öptükten sonra törenle ebediyyete uğurladıklarımdan bir demet.
Bir de konuda adı geçen, yani öptükten sonra suyuna iade edilen SÖZ KONUSU çıtırlar var.  ;)

Onları biliyorsunuz zaten.  ???

Sizleri de öpüyorum.  friends::  love:


Abi ben "çıtır" grubunda olsam daha iyi sanırsam  ;D
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 07 Mart 2012 - Çarşamba, 11:11:39
Efendim, bunlar da öpüp, büyüsün de gelsin diye suyuna saldığım çıtırlar.  love:

Gürsel, sen istedin kardeş.
Benim aklımda bile yoktun.  :D  ;D ;D ;D

Her sabahım böyle olsun.
Amiiin.  friends::


Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Tarık Ersal - 07 Mart 2012 - Çarşamba, 11:32:45
Bu gün internet bağlantısında büyük sorun var.
Son mesajımın Ekini yollayamamışım.  whisting::

Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Gürsel Avcı - 07 Mart 2012 - Çarşamba, 12:19:26
Abi,

Neyse ben buna razıyım. Öpüpte ebediyete uğurladıklarından olmayalım da :)


Hadi rastgelsin.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Bahadır Can - 07 Mart 2012 - Çarşamba, 14:44:03


Teoman eline sağlık kardeş.  good::

Metin, vallahi Süleyman ağabeyi tanımıyorum da, öpme, balığın öpülmesi konusunu okuyunca İşte, bu benim dedim.  ;D

Öperim arkadaş.
Hatta öptüm, bir daha ve bir daha öptüm.  whisting::
İtiraf ediyorum.
Öperiiiim.   flowers::   love:  flowers::

Ne zaman ki tebliğde balık öpmek yasaklanır (belki) öpmeyi bırakırım.
Ama yasak değilse ÖPERİM ARKADAŞ.

Alıkoyacağımı da öperim, salacağımı da öperim.

Ne yapayım? İçimden geliyor. ::)

Aşağıdakiler öptükten sonra törenle ebediyyete uğurladıklarımdan bir demet.
Bir de konuda adı geçen, yani öptükten sonra suyuna iade edilen SÖZ KONUSU çıtırlar var.  ;)

Onları biliyorsunuz zaten.  ???

Sizleri de öpüyorum.  friends::  love:

Konu genele açık olunca belki diğer arkadaşların kaçırdığı hususular olabilir. Ben bir iki tarif yapayım

Ebediyete intikal eden balıklar; avcı tarafından yenilerek , insaniyet makamına ulaştırılanlardır ( bu gerçekten böyle tarif ediliyor )
Öpülen çıtırlar; büyük ya da küçük suya geri salınanlar
Norveç ; yaşama şansı olan uskumrular,

ayrıca Teomanın son yazdıklarına katılıyorum. Tebliğe tavsiye şeklinde girebilir.Damaksız iğne konusu ise; at çek avlarında değil de, sazan avında yakalanan balığa daha fazla zarar verebileceği için istenmiyor. Detayını anlatmıştık, istenirse gene anlatırız.
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: Metin Karagöz - 08 Mart 2012 - Perşembe, 00:26:21
27 saattir tembellik hakkımızı kullanıyoruz; fikir üretenler için biraz da dinlenme oldu diyelim. "Ziyaretin makbulü kısa olandır" ilkesi ile mekanı ehil'lerine bırakmak amacı ile ben köşede bekliyor olacağım.

Kolaylıklar dilerim.

 flowers::
Başlık: Ynt: 3/2 Amatör Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Çalışmaları
Gönderen: oktayaydıner - 05 Nisan 2012 - Perşembe, 20:04:22
Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından adıma gönderilen 19/03/2012 tarih ve B.12.0BSÜ.0.01.00.00-620/03-621 sayılı yazısında; benden, 3/2 Numaralı Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ e katkı olacak görüş ve önerilerimi ekte gönderilen forma işleyerek Bakanlığa iletmem rica edilmiştir.

BSGM. nin  3/2 Numaralı Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ için görüş ve öneri istediği tek T.C vatandaşı gerçek kişiyim.(Her ne kadar forum yöneticisi sıfatıyla görüş ve öneri istenen bir başka arkadaşımız varsa da, netice itibari ile kendisine gönderilen istek  forum adına yapılmıştır.)

Yani, STK lar, üniversiteler, Devlet Kurumlarının yanında bendeniz..

Ne kadar gururlu ve mutluyum anlatamam. :D

Ben de tebliğimiz hakkında ki görüşlerimi derleyerek bugün posta kanalı ile BSGM ye gönderdim.

Hayırlı ve uğurlu olur inşaallah.


Sevgiler,


Oktay Aydıner

Tebliğ önerim ekte sunulmuştur.