Genel > Önerileri ve Eleştirileriniz

amator balıkçı belgesi

(1/9) > >>

Ahmet Emre Esirgen:
Sevgili dernek ve forum üyelerimiz;

Hepimizin bildiği gibi Tebliğde ikinci bölüm madde 4 'de Amator balıkçılıkla uğraşanların bir belge alabileceklerini ama bunun zorunlu olmadığı ifade ediliyor.

Acaba biz dernek olarak bir sonraki tebliğde bu belgeyi zorunlu hale gelmesini teklif etsek ve bu belgenin küçük bir eğitim ve sınav sonucunda verilmesini talep etsek nasıl olur. Sonuç itibari ile tebliğe uyan insanların sayısı sınırlı olmakla birlikte gelecek yıllar için atılabilecek bir adım olarak düşünüyorum. Böylece tebliğdeki alınmalımı alınmasada olur mu karmaşası son bulacak ve az da olsa eğitim almış bilinçli avcıların sayısı çoğalacak diye düşünüyorum. Moderatörlüğünü yaptığım forum sitesinde bununla ilgili bir anket başlattım. Sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Ama bu arada sizlerin değerli düşüncelerinizide almak isterim. sevgi ve saygılarımla. rastgele..

Bahadır Can:
Sevgili Ahmet, bu düşünce gayet güzel. Ancak temel problşem eğitimi kimlerin ve ne şartlarda verebileceği. Yurt dışındaki örneklerde bu tür eğitimleri hep STK dernekler vasıtasıyla verilmekte ve de denetkenmekte. Ülkemizde henüz denetim mekanizması çok zayıf ( ve de hatta yok olduğundan ) olduğundan bu tür bir zorunluluk ancak küçük bir kesimi kurallara ve de sisteme uymasını sağlayacaktır. Diğer fütursuz ve kuralsız avlanan kesim bildiğini okumaya devam edecektir.
Eğitim sonucunda belge verilmesi kesinlikle yapılması gereken bir uygulama ancak bu şekilde konuşarak  biraz daha olgunlaştırmak lazım sanırım.

Tarık Ersal:
Sevgili Ahmet,

Belgenin zorunlu olması bence 3. hatta 4. aşamada önem taşıyor.
Alt yapının hazırlanması çok daha önemli.

Öncelikle bu konunun devlet eliyle ve ciddiyetle ele alınması 1. şart olmalı. Çünkü benzer bir örnek verecek olursam, kara avcılığında kurs uygulaması derneklere bırakıldı ve verilen kurslara bir gün bile devam edilmeden bitirme belgeleri alındı.

2. si Amatör olsun Profesyonel olsun Balıkçı Belgelerinin mutlaka eğitim sonrası verilmesi, bu eğitimde de ciddi olunması, yetkin kişilerce verilmesi gerekiyor.
Kara avcılığı için verilen kursların bir kısmı her ne kadar gereken ciddiyetle verilemediyse de, olması gereken ciddiyet için emek verenlerin hakkını yemeyeyim.
Ciddi bir program ile verilen kara avcılığı kurslarının bir kısmı da bir çok kişiye büyük fayda sağladı, bilinmeyen, ancak avcı tarafından mutlaka bilinmesi gerekenler bilgiler bu eğitimler aracılığı ile verildi. İnanırmısın, yaşı 70 in üzerinde olan av arkadaşlarım " biz bu yaşa kadar bunları bilmeden ne hatalar yapmışız" diyorlardı.
Eğitimi tamamlayanlara ise Avcı Belgesi verilerek, belge olmaksızın kara avı yapılması Kanunda değişiklik yapılarak yasaklandı.
Günümüzde belgesiz av yapanın hem tüfeği elinden alınıyor, hem külliyetli bir ceza alıyor.  good::

Tabii ki bir diğer aşama da denetim konusu.
Yani gördüğü eğitim karşılığında bu belgeyi alan amatör veya ticari avcının belge almamış avcılardan ayırt edilmesi, belgesiz avcılığın önüne geçilmesi gerekiyor. Yani ne eğitim verilmesi, ne de belge verilmesi laf olsun, AB ye uyum sağlansın diye yapılmamalı.

Sevgili Ahmet,
Bu konu ile ilgili olarak 2008 başlarında 1380 sayılı Su Ürünleri Kanununda değişiklik yapılması gündeme gelmiş olup, TBMM AB Uyum Komisyonuna kadar giden tasarının konumuz olan maddesi iptal edilmiştir.  :-\

Daha detaylı bilgi edinmek istersen http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=35&page=7 linkini tıkla. Bu topiğin altında Kanal 24 Haberlerde verdiğimiz beyanat ve Hürriyet Gazetesinde yayınlanan ilgili küpürü de bulacaksın.

Umudumuz, bir gün ama kaynaklarımız ve içerdiği varlıklarımız tükenmeden, devletin ciddiyetle bu konuya da eğilerek gereğini yapmasıdır.
Tabii ki bizler de baskı yapmaya devam etmeli, el birliği ile  friends:: farkında olunmasını mutlaka sağlamalıyız.

RASTGELSİN.

Tuncay UYANIK:
Koruma ( yok denecek kadar yok )
Kontrol ( hiç yok - jandarmanın turlamasını korumadan saymıyorum - bu işi sorumlu olan Tarım Bakanlığı yapmalı )
Eğitim ( minus 1 )
Belge = zorunluluk. İlk üçü layıkıyle sağlanmadan asla zorunlu olmamalı.

Ehliyetimi 1987 yılında Ankara Emniyetinden aldım. O zamanlar kurs falan yoktu. Kendin derslere çalışır, önce yazılı sınavı verir sonra da uygulama sınavına girerdin. Sınavda kendi imkanlarınla sınav yerine götürdüğün arabanı kullanırdın. Tabi uygulama sınavında uzun kuyruklar oluşurdu. O kadar saat bekledim, görevli polis memuru arabaya bindi '' off bu ne sıcak açsana camları"( heyecandan arabayı havalandırmayı düşünememişim ) ... "bak pulu da yapıştırmamışsın, git sıraya yeniden gir" - çare yok fırçayı adam akıllı yedikten sonra sıranın sonuna geçtik. O zamanlar Ankara ehliyeti efsane, ilk seferde öyle herkese vermiyorlar. ( mahvolduk dedim ) ... sıra bana geldiğinde yine aynı polis memuru denk gelmesin mi ... işte şimdi ayvayı yedik... bindi... " hah araba serinlemiş, pulu da yapıştırmışsın, aferin... gazla..." anayola çıktım ... " bas" nasıl yani " bas koçum Allah ne verdiyse" bastım 1, 2, 3, 4
... yavaş arabada beş yok  :D ... " şurdan U dönüşü yap" yaptım... "bas" bastım... " hayırlı olsun kazasız belasız kullan emi"  :) ...

Ama sınava girdiğimde gerçekten otomobil kullanabiliyordum, park edebiliyor, arabanın tüm aksamlarını tanıyor, kısaca otomobil hakkında her şeyi biliyordum. Ya bilmeseydim ??

Ya şimdi,  :D etrafınızda yeni ehliyet almışlara bir bakın... kaç tanesi tehlikesiz araba kullanıyor  ;)... bir çoğu Allah'a emanet...

Şimdi, bence ikisi de yanlış...

Trafikte bir canavar ürettik... nasıl oldu dersiniz? neden oldu dersiniz?

Memleketin alacak çok yolu varken... amatör balık avının ehliyete ruhsata bağlanması hususunda başımıza nelerin gelebileceğini umarım kestirebiliyorsunuzdur.

Esenkalın...

Burak Kalaç:
Ahmet bey,

İnanın bu konunun etrafında ( mecazi anlamda  :)) döndüm dolaştım nasıl yazayım diye çünkü mevzuu aslında çok derin. Çözümü eğitime bağlayıp ülke şartları bu ve insanlarından da birşey olmaz kötümserliğiyle noktalama kolaycılığında da değilim aslında.  Sizin teklifiniz gayet çözümcül.  Kanımca kuralların olması, hiç olamamasından iyidir düşüncesindeyim, temeli olamasa da. Temelinden kasıt toplumun genel katmanında benimsenmiş olmasıdır. Neticede belge zorunlu olmayınca da kurallar çiğneniyor, oluncada. Kimbilir belge zorunlu olunca kurallara uyan bilinçli avcı sayısı şimdikinde daha fazla artar. Neticede herkes kaçak avlanırken bizim gibi kanunlardan çekinen birkaç "idealist" kişiyi bu (eğitim ve sınav zorunluluğu vb nedenlerle) vesilyle saflarımıza katmış, aydınlatmış oluruz  ;)     

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git