Gönderen Konu: Çevre Bakanı'ndan Doğayı Koruyanlara Dava  (Okunma sayısı 2848 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Burak Kalaç

 • Burak KALAÇ
 • Dernek Yönetim
 • *****
 • Kayıt Tarihi: Eyl 2008
 • İleti: 595
 • Cinsiyet: Bay
Çevre Bakanı'ndan Doğayı Koruyanlara Dava
« : 21 Haziran 2010 - Pazartesi, 09:04:05 »
Türkiye doğasını koruma görevini yerine getirmek yerine, doğayı yok eden icraatların sözcüsü haline gelen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türiye doğası için mücadele eden Doğa Derneği’ne dava açtı.
Doğa Derneği Başkanı Güven Eken, tüm uyarılara karşın bilerek ve israrla Türkiye doğasını yok eden projelerin savunucusu haline gelen Çevre Bakanı Eroğlu için “doğanın seri katili” ifadesini kullanmıştı. Eroğlu, dört yıllık icraatı süresince yüzlerece derenin yok edilmesine ön ayak olmuş, 20 binden çok yarasanın yuvası olan Havran mağarasını sular altında bırakmış, Dicle gibi içinde milyonlarca hayvan ve bitki yaşayan büyük nehirler üzerinde baraj kurulması için sözcülük yapmıştı. Eroğlu imzası, 2B, ormanların madenciliğe açılması, av günü sayısını artıran Merkez Av Komisyonu Kararları, Allianoi ve Hasankeyf’in yok edilmesi ve Türkiye’nin hemen hemen tüm dereleri üzerinde HES inşa edilmesi gibi kamu vicdanını rahatsız eden sayısız kararın en önemli ortak paydası.
Bakan Eroğlu, “doğanın seri katili” ifadesini reddederek Doğa Derneği Başkanı Güven Eken aleyhine 15 bin liralık tazminat davası açtı. Doğa Derneği’nin Türkiye’de son dört yılda yok edilen milyonlarca canlıyı temsilen çıkacağı mahkemenin ilk duruşması 16 Temmuz tarihinde gerçekleşecek.
Çevre Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun açtığı davanın, Türkiye doğası ve dünyanın geleceği için bir dönüm noktası niteliğinde olduğunu ifade eden Doğa Derneği Başkanı Güven Eken, “Doğanın canını almak katillik midir değil midir? 20 bin yarasanın canını almak katillik midir değil midir? İçindeki milyonlarca ağaç ve hayvan ile birlikte derelerin canını almak katillik midir değil midir? Hukukçular ve bilir kişiler, bu mahkeme ile ilk defa bu tarihi soruları tartışacak. Ben bu mahkemede şahsım adına değil, son dört yılda yok edilen milyonlarca canlı adına konuşacağım. Bu canlıların insan icadi bir lisanda konuşamaması, bize onların canını alma hakkını vermez.” dedi.
Eken, “Çevre Orman Bakanlığı’nın icraatları Anadolu’nun doğasını topyekün yok etmek üzere. Bu davanın bu felakete dur demek için önemli bir kilometre taşı olmasını umut ediyorum. Doğa Derneği, önümüzdeki hukuki sürecin doğanın haklarını koruyacak şekilde sonuçlanması için her türlü yasal girişimde ayrıca bulunacak” diye konuştu.


 


Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak

Çevrimdışı PACO

 • Umut DEMİR
 • Üye
 • *
 • Kayıt Tarihi: Eyl 2008
 • İleti: 497
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Çevre Bakanı'ndan Doğayı Koruyanlara Dava
« Yanıtla #1 : 23 Haziran 2010 - Çarşamba, 23:54:58 »
Konunun devamı dağılıp başka yerlere gitmeye başladığı için tarafımdan ilgili bölüme taşındı.
Umut DEMİR


« Son Düzenleme: 23 Haziran 2010 - Çarşamba, 23:59:11 Gönderen: PACO »