Gönderen Konu: Mordoğan Balık avı yarışması sonuç bilgileri  (Okunma sayısı 8168 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cemliman

• Cem LİMAN
  • Rastgele-Der Üyesi
    • Kalamar Avcısı
Mordoğan Balık avı yarışması sonuç bilgileri
« : 25 Mayıs 2010 - Salı, 10:07:13 »
6. Mordoğan Denizle Buluşma Şenlikleri
23 Mayıs 2010 tarihli
Balık Avı Yarışması sonuç bilgileri

İlk 2 rakam Dereceleri
Son iki rakam hangi ekip olduklarını
aradaki rakamlar kaç puan aldıklarını belirtiyor.
01-22098-28
02-18864-24
03-18470-19
04-16866-41
05-16678-29
06-15694-06
07-15624-32
08-14576-15
09-13236-30
10-12998-35
11-10603-05
12-10330-54
13-10256-44
14-09030-37
15-08234-11
16-07576-25
17-07390-13
18-07182-14
19-06000-08
20-05652-12
21-05391-09
22-04904-26
23-04158-20
24-03560-36
25-03124-52
26-02818-39
27-02594-47
28-02384-07

TUTULAN BALIKLAR

1 Ekip 90 gr Çipura
1 Ekip 108 gr Karagöz
1 Ekip 404 gr Kırlangıç
1 Ekip 520 gr Adabeyi
3 Ekip 1220 gr Kalamar
4 Ekip 556 gr Uskumru Kolyoz
14 Ekip 5615 gr İsparoz-Erkek Mercan
15 Ekip 2273 gr İstavrit
19 Ekip 4840 gr Mercan
28 Ekip 120642 gr Kupes-Gopez
TOPLAM : 136 kg 268 gr
Balık getiren ekip başına 4867 gr balık.

Birinci gelen 28 nolu Ekibin
(Ahmet ÖZİRİ-İsmail KARABULUT-Nafiz KARABULUT-Serkan BALIKÇIOĞLU / Tekne Çavuş3)
tuttukları balıklar
958 gr Mercan
296 gr İstavrit
1458 gr Kupes

İkinci gelen 24 nolu Ekibin
(Hasan HONAZ-İbrahim GÜLMEZ-Hakan ÖZZEHİR-Akif KARALI / Tekne Nil)
tuttukları balıklar
218 gr Mercan
520 gr Kalamar
64 gr İstavrit
6000 gr Kupes
384 gr İsparoz-Erkek Mercan-diğer

Üçüncü gelen 19 nolu Ekibin
(Oktay BALTACI-Mesut BEYTUT-Hamdullah ALTINOK-Cahit OMUR / Tekne EFEM6)
tuttukları balıklar
160 gr Mercan
230 gr Uskumru-kolyoz
136 gr İstavrit
13094 gr Kupes
346 gr İsparoz-Erkek Mercan-diğer

http://site. mynet.com/ denizlebulusma/ Senlik/  sayfasindan alınmıştır.

Oral ATAK

• Ziyaretçi
Ynt: Mordoğan Balık avı yarışması sonuç bilgileri
« Yanıtla #1 : 25 Mayıs 2010 - Salı, 21:00:58 »
Sevgili Cem Ağabey,

Bu sene gene program çakışması oldu, çok istediğim halde katılamadım Şenliğe. Kızımızı biraz daha büyütelim, önümüzdeki yıllarda kaçırmayacağız inşallah. :)

Gerek Yarışma gerekse Denizle Buluşma Şenliğinin diğer tüm aktiviteleri keyifli geçmiş olmalı. Müsait bir zamanda Şenliğin bütününün öyküsünü senin kaleminden okumak ve elbette fotoğraflarını görmek isterim. Mümkün mü?

Derin Saygı ve Sevgilerimle,

Oral.

Çevrimdışı PACO

• Umut DEMİR
  • Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 26 Mayıs 2010 - Çarşamba, 00:49:06 »
Emeği geçen herkese çok teşekkürler.  flowers::

remorg

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 26 Mayıs 2010 - Çarşamba, 18:51:13 »
Emeği geçen herkese çok teşekkürler.
Mordağan da güneşin batışı bir başka olur demişlerdi inşallah seneye görmek nasip olur.
 flowers::

Çevrimdışı A.Bülent KUTLUCA

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 26 Mayıs 2010 - Çarşamba, 22:45:24 »
Cem Bey,

Uzun zamandır Takip etiğim Mordoğan Organizasyonlarınıza katılmak bir türlü nasip olmadı,hadi bu sefer beraber gidelim dedim Kamil Ağabeye, :'( yine olmadı,çok istiyorum,sizlerle birlikte olta atmayı ve Muhabbet rüzgarında savrulmayı,,,,,,,,çok ,,Sevgili Oral'ında dediği gibi  Bende bekliyorum,,, flowers::

Saygım ve Sevgimle

Çevrimdışı cemliman

• Cem LİMAN
  • Rastgele-Der Üyesi
    • Kalamar Avcısı
Deniz Şenlikleri birinci ve ikinci gün
« Yanıtla #5 : 27 Mayıs 2010 - Perşembe, 11:12:05 »
2009 yılında 5.'inci şenliğimiz başladığında, 2010 yılında yapılacak 6'ıncı şenliğimizin hazırlıklarına başladık.
Bu bir yıllık emeğin ürünü imiş gibi görünen organizasyon, balıkçılık camiasında geçen yılların birikimi ve edinilen dostlukların neticesinde oluşuyor, bugün de 2011 yılı şenliklerinin hazırlıklarına başladık.

Şenliğimizin ilk günü sergiler ile açıldı, neydi bunlar, Araştırmacı Gazeteci Neşet ÖZTEKİN'in Atatürk Fotografları sergisi
Araştırmacı Gazeteci Ahmet Aydın AKANSU'nun doğa fotografları sergisi
Tanju Ozansoy'un kendi elleri ile yaptığı minyatür gemi sergisi
Saat Kulesi Karikatür topluluğunun Eğitim konulu karikatür sergisi ki, bu serginin içinde iki adet Çin'li karikatürist'in de eseri vardı.
İzmir Dağcılık İhtisas Kulübünün (İDADİK) Anadolu'nun dağlarından fotograf sergisi
Ege Açıkdeniz Yat Kulübü Komodoru ve Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan KARAKUNDAKOĞLU'nun Yelken ve Deniz Fotograf Sergisi

devamında Müesser Aktaş tarih evi ziyareti, Tavla yarışmasının başlangıcı, valla ne çok tavla sevenimiz varmış, tavla turnuvası çok yoğun ilgi çekti, ben ilk turda elendim.
İzmir Buca'da Hakan Akmaz yönetiminde faaliyet gösteren Yelin Müzik Okulu'nun öğrencileri bize bir minik konser verdi ki, küçüklerin saz çalışı ve musiki anlayışı bizleri mest etti.
Halk oyunları gösterileri için bir şey diyemiyeceğim çünkü iki oğlum'da ekibin içinde idi ama doğuştan kalça çıkığı sorunu olan Ortaç SAKA ortaya çıktığında göz yaşlarıma hakim olamadım.

Bizim için şenliğin olmaz ise olmazlarından bir tanesi deniz ve deniz yaşamı ile ilgili belgeseller, diğeri de bilim insanlarımızın sunumları,
Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinde görevli Yrd. Doç.Murat Ünal Beyin Bir denizci nesil yetiştirmek isimli belgesel filmi, sayın Bengiz Özdereli Beyefend'nin Mordoğan'da çektiği batığın, kalamar batığının belgesel filmi, ardından
bilim insanlarımız Prof Dr. Altan LÖK hocamız yapay resifleri ve faydalarını, Yrd.DoçDr Ali Ulaş ise Dinamit ve Patlayıcı ile yapılan avlanmanın sualtına olan etkilerini anlattılar,
Buraya kadar olan kısımlara ,ilgi çok olduğunu söyliyemem, bu konulart forumlarda bile ilgi bulamıyor, yada terei ilgi bulamıyor diyeyim, sonrası ise Mordoğan'lı sanatçımız Orhan Ozansoy'un konseri, , konser görülmeye değerdi, çok kalabalıktı.
Bu arada Birde Sayın Nejdet BOZKURT'un Mordoğan orkideleri yok olmasın sunumu vardı, benim çok önemsediğim bir sunum ama yeterli ilgiyi o da görmedi, Mordoğan'da 15 çeşit orkide yaşıyor ve bunların bir kısmı artık yok olmak üzere,

İkinci gün , sabah, Rehber Mustafa Özer liderliğinde Mordoğan Merkezden Başlayan br yürüyüş , treking ile başladı,
Daha sonra Piri Reis Denizcilik Derneğinin düzenlediği , Lise öğrencilerine yönelik "işimiz Deniz Olsun" sunumu, bu konuda Dernek Başkanı ve Aynı Zamanda 9 Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri Tekneolojisi Enstitüsü Celal Üstünbaş, Prof.Dr.Bülent Cihangir ve Kaptan Fatih Türküstün öğrencilere meslek olarak denizcilik ile ilgili bir bölümü neden seçtiklerini, deniz ile ilgili diğer dalları ve Deniz Lisesi, Deniz Kuvvetleri hakkında bilgiler verdiler. Sunuma http://www.prdd.org/images/IsinizDenizOlsun.pdf sayfasından ulaşabilirsiniz.
Karikatürist Mustafa Yıldız'ın Türk Karikatürü ve Mizah dergileri söyleşisi
Şair Tuğrul Keskinin şiirleri eşliğinde, Sanatçı Murat Mengirkaan'ın gitar dinletisi
Kaptan Fatih Türküstün'ün, Ertuğrul Fırkateyninin neden Japonyaya gittiği, yollarda gördüğü ilgiyi ve dönüşündeki hüzünü o kadar canlı aktadı ki, sanki olayların içinde idim ve o anları yaşadım.
Yrd. Doç.Dr.Herdem Aslan Cihangir'in bir görsel şölene dönen "Denizel ortamda balık besinlerini oluşturan omurgasız hayvanlara genel bakış" sunumu için anlatacak kelime bulamıyorum.
Sonrası çok büyük bir katılım ile Bingül Konya konseri

Saygılarımla

Oral ATAK

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 27 Mayıs 2010 - Perşembe, 20:07:50 »
Sağ olasın Cem Ağabey, flowers::

Bir kuple de fotoğraf olsa  ;) Şam'da kayısı olacak.  friends::

Derin Sevgi ve Saygılarımla,

Oral.

Çevrimdışı cemliman

• Cem LİMAN
  • Rastgele-Der Üyesi
    • Kalamar Avcısı
6. Mordoğan Deniz Şenliği 3. ve 4. günü
« Yanıtla #7 : 28 Mayıs 2010 - Cuma, 17:29:02 »
22 Haziran 2010 Cumartesi günü ise Resmi açılış töreni yapıldı, şenlikler Perşembe başladı siz açılış törenini neden cumartesi yapıyorsunuz diyebilirsiniz, açılış töreninin Cumartesiye alınmasının en önemli sebebi, cumartesi günü çok daha fazla kişiye, denizden aldığımızı denize veriyoruz mesajını duyurmak idi.

Öğrencilerin halk oyunları ve step gösterileri ile Yakamoz izci gurubunun gösterilerinin hemen ardından , Akuvatur balıkçılık firmasının ürettiği binlerce balık denize salındı, 20 gr ile 200 gr arasında , sinarit, Sargoz, Sivriburun Karagöz, fangri , mercan ve bizim erkek mercan dediğimiz kırma mercanlardan oluşan binlerce balık, o çoşku, çocukların sevinci, çocukların denize balıkları bırakışı, onların gözlerindeki ışıltı, her türlü yorgunluğu giderdi diyebilirim.

Saat 12.00’de Ege Açıkdeniz Yelken Kulübü Mordoğan Narkisus Kupası Yelken Yarışı start aldı. Mordoğan’da bir ilk olan bu etkinlik çok sayıda izleyici çekti,

15 teknenin start aldığı yarışmada

IRC-1 birincisi: DRAKULA

DESTEK-1sınıfı  birincisi: MEZZAMORTA

DESTEK-2 sınıfı  birincisi: SAYGILI

DESTEK-3 sınıfı birincisi: CAN KAPTAN

AHŞAP sınıfı birincisi  AYLAK   tekneleri oldu., Neden Mordoğan Narkisos kupası derseniz, Narkikos efsanesinin çıkış noktası Karaburun Yarımadası, Narkisos’un suda kendi aksini gördüğü pınarında Mordoğan Köyünde bulunan Başpınar olduğuna inanılıyor, ve anavatanı Mordoğan’da yetişen nergizlerin kokusunu bambaşka.

Yelke yarışları ödül töreni ve kokteyli sırasında, yelkencilere balık ikramı oldu ayrıca Yelin Müzik Okulu mini bir klasik müzik dinletisi gerçekleştirdi.

şenliğimizin olmaz ise olmazlarından biri de kıyı ve deniz temizliği, çocukların ,  izcilerin ve dalgıçların en önde olduğu bu etkinlikten tüm katılımcıların keyif aldığını gördüm, temizlik sırasında bir çocuğun biz o kadar dikkat ediyoruz ama nasıl kirleniyor buraları demesi de benim için hoş bir anı oldu.

Şenliklerimizin olmaz ise olmazlarından biri de edebiyatçılarımız ile Morodğan halkını ve öğrencilerini bir araya getirmek,  aslında itiraf edeyim ben öğrenciliğimde hiçbir yazar ve şair ile birebir tanışmadım, karşılıklı konuşmadım, aynı durum çocuklarımız için olmasın, içlerinde bir cevher var ise harekete geçsin istediğimizden birebir görüştürebilmek için çabaladık, Edebiyatçı  Y.Bekir YURDAKUL, Şair Ahmet GÜNBAŞ, Balçova Belediyesi Kültür Müdürü ve Şair Tuğrul KESKİN, Şair Oğuz TÜMBAŞ, İzmir Büyükşehir Kültür Müdürü Şair Halim YAZICI
Bayan Yazarlarımız  Nevzat SÜER SEZGİN, Buket AKKAYA, Gönül ÇATALCALI, Azime AKBAŞ YAZICI, kanlı canlı bizler ile sohbetler ettiler, şiirlerini öykülerini sundular, öğrencilerimiz ile buluştular.

Bu sene ilk olarak da tavla turnuvası düzenledik, Mordoğan esnafının sanırım yarısından çoğu da bu turnuvaya katıldı, bu kadar büyük ilgi alınca daha önce neden yapmadık diye kendi kendimizi sorguladık, Mordoğan Belediyesi Meclis Üyesi Alaattin AŞUT’un birinci olduğu turnuvanın ilk turunda ben elendim.

Ve cumartesi akşamı KONSERi , Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzüik topluluğu Müdürü  Tahsin DURU Ege Türkülerini büyük bir çoşku ile hem söyledi hem oynadı, arada halkın arasına karıştı, Bağlama ustası Nebi Yaşar ise tam anlamıyla bağlamasını konuşturdu, hatta bir ara inanmayacaksınız, sazı ile caz müziği yaptı,  dolayısıyla siz anladınız ama ben yine yazayım, en büyük ilgiyi bu konser çekti,

Şenliğin son günü ise,  yaklaşık 50 tekne aslında 53 tekne müracaatı vardı, 5 ekip yarışmaya çeşitli sebepler ile katılmadı, önce tüm ekipler ile bir hatıra fotoğrafı çekildi, ardından ekipler teknelerine bindi, balıkçı barınağının içi pat pat pancar motorlarının sesi ile dolu, hiçbir tekne limanın ağzından dışarı çıkamıyor, hepsi atılacak topu, ses bombasını bekliyor, saat 10.00’da  ses bombası ile Balık avı yarışması Başladı, ama ne başlangıç, önceden belirlenmiş alan içine önce ben varacağım, yok olmaz önce ben varacağım, anlatmak ile olmuyor ama bu satırları yazarken yine aynı heyecanı duyuyorum, yani Yelken yarışı güzel, tavla yarışı güzel, tüm etkinlikler güzel ama o teknelerin çıkış anı yok mu, orada bir heyecan, orada bir hareket, orada farklı bir duygu, farklı bir heyecan var, cidden görmenizi isterdim.

Yarış başlangıcının ardından Rehber Mustafa ÖZER katılımcıları ile birlikte bir yürüyüş turuna çıktı, yürüyüş yaklaşık üç saat sürdü.
Belediyenin tahsis ettiği otobüs ile bir kısım misafirler Araştırmacı Gazeteci Neşet Öztekin rehberliğinde  Narkisus Pınarı, Ayşe Kadın Camii ve Müesser Aktaş Tarih evini gezdi

14.30’da atılan ses bombası ile balık avı yarışmasındaki ekipler geriye döndü, bundan sonra balıkların değerlendirilmesine geçildi, burada en büyük yük, Sayın Tarık Ersal, Sayın Bülent Sepetçioğlu, Kooperatif Başkanı Mustafa Babayiğit’e düştü, bilinçli balık avlamayı özendirmek, sürdürülebilir balıkçılığı özendirmek amacıyla Tebliğde adı geçsin geçmesin tüm balıklar için boy sınırlamasının getirildiği bu yarışmada tebliğde adı geçen balıklar için tebliğde yer alan balık boyları şöyle idi, Çipura 18 cm, Fangri , Mercan 18 cm, kalamar 20 cm, Karagöz 21 cm, uskumru ve kolyoz 20 cm, istavrit 17 cm, kupes, isparoz, erkek mercan, izmarit ve diğerleri için 17 cm

Ama gelin görün ki içimizdeki hırs daha küçük balıkların yakalanmasına aracılık etti, balıkların ölçüsünden sorumlu hakemimiz Bülent Sepetçioğlu’nun , sağa ve sola ayırdığı balıklar arasındaki fark içimizdeki hırs kadar idi, ayrılan balıkları tekrar tekrar ölçtürenler oldu, azınlıkta da olsalar ölçünün yanlış olduğunu tuttukları balıkların 17 cm ve daha büyük olduğunu ısrar edenler oldu,  zor, çok zor bu hakemlik işi, çok zor, Allah kolaylık ve ayrıcada çok çok sabır versin gelecek seneki hakemlerimize

Ve mutlu son birinciler açıklandı, mangallar yakıldı, vatandaşlara balık ziyafeti çekildi,

Bize de bir şenliği daha gerçekleştirmiş olmanın huzuru , çok uzaklardan gelen dostlardan ayrılmanın hüzünü çöktü.

TUTULAN BALIKLAR

1 Ekip 90 gr Çipura (18,5 cm tek bir çipura)
1 Ekip 108 gr Karagöz (tek balık)
1 Ekip 404 gr Kırlangıç (tek balık)
1 Ekip 520 gr Adabeyi (tek balık)
3 Ekip 1220 gr Kalamar (üç ekipte toplam 5 balık)
4 Ekip 556 gr Uskumru Kolyoz (4 ekipte birer balık)
14 Ekip 5615 gr İsparoz-Erkek Mercan
15 Ekip 2273 gr İstavrit
19 Ekip 4840 gr Mercan
28 Ekip 120642 gr Kupes-Gopez
TOPLAM : 136 kg 268 gr
Balık getiren ekip başına 4867 gr balık.

Birinci gelen 28 nolu Ekibin
(Ahmet ÖZİRİ-İsmail KARABULUT-Nafiz KARABULUT-Serkan BALIKÇIOĞLU / Tekne Çavuş3)
tuttukları balıklar
958 gr Mercan
296 gr İstavrit
1458 gr Kupes

İkinci gelen 24 nolu Ekibin
(Hasan HONAZ-İbrahim GÜLMEZ-Hakan ÖZZEHİR-Akif KARALI / Tekne Nil)
tuttukları balıklar
218 gr Mercan
520 gr Kalamar
64 gr İstavrit
6000 gr Kupes
384 gr İsparoz-Erkek Mercan-diğer

Üçüncü gelen 19 nolu Ekibin
(Oktay BALTACI-Mesut BEYTUT-Hamdullah ALTINOK-Cahit OMUR / Tekne EFEM6)
tuttukları balıklar
160 gr Mercan
230 gr Uskumru-kolyoz
136 gr İstavrit
13094 gr Kupes
346 gr İsparoz-Erkek Mercan-diğer