Gönderen Konu: Güneş Levreği (Lepomis gibbosus)  (Okunma sayısı 23244 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Dernek Yönetim Kurulu

 • RASTGELE-DER Yönetim Kurulu
 • Administrator
 • *****
 • Kayıt Tarihi: Eyl 2008
 • İleti: 219
  • www.rastgele.org
Güneş Levreği (Lepomis gibbosus)
« : 16 Ocak 2010 - Cumartesi, 21:28:16 »

Ülkemiz iç sularının doğal türü olmayan etçil bir balıktır. Ekonomik değeri olmayıp yerli türlerimize ve ekonomik balık türlerine büyük zararlar verebilmektedir.

Güneş levreği yada diger adıyla güneş balığı Birleşik Amerikadan Avrupa'ya getirilerek bura tatlı sularında üretilmiş bir türüdür. Vücudu oval, sırt yüzgeci eşit yükseklikte, rengi ebruludur. 20 santim uzunluğunda olur.
Ülkemizde ise istilacı bir tür olarak Edirne bölgesinde bulunurlar. Avrupa sularına aşılanmışlar ve Meriç ve Tunca nehirleriyle ülkemize girmişlerdir.

Boyları ortalama 10-15 cm olup, en fazla 22 cm’ye kadar büyüyebilirler. Ağırlıkları ise en fazla 300 g olabilir. Sırt yüzgeçleri ikiye ayrılmıştır. Solungaç kapaklarının arkasında kırmızı bir benek vardır. Mayıs- Temmuz aylarında sığ suların kumlu çukurlarına 500-5000 kadar yumurta bırakırlar ve 3-5 gün içinde açılan yumurtaları erkekler bir süre bekçilik edip korurlar. Eşeysel olgunluğa 2-3 yılda erişirler ve ortalama 9 yıl kadar ömürleri vardır. Küçük omurgasızlar, küçük kabuklular, yumurta ve larvalarla beslenirler. Erginleri küçük balıkları da yer.

Çok geniş bir ısı yelpazesinde yaşayabilirler. Su değeri olarak 6,0-7,5 pH aralığında çok rahat yaşayabilirler.

Akvaryumlarımıza kazandırılması gereken bir tür olmasına rağmen nehir ve göletlerimize kazandırılmış bir türdür. Bulaştığı bölgelerdeki balık popülasyonu için çok tehlikeli bir türdür.« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2014 - Çarşamba, 15:58:13 Gönderen: Admin »


RASTGELE-DER Yönetim Kurulu

Oral ATAK

 • Ziyaretçi
Ynt: Güneş Levreği (Lepomis Gibbosus)
« Yanıtla #1 : 07 Şubat 2010 - Pazar, 18:04:32 »
Teşekkürler. flowers::

Vücut yapısı (form), Iskatar'a (Sarıgöz, Maviş, Şkadros, Iskatari) (Black sea bream - Spondyliosoma cantharus) benziyor.

Derneğimiz üyeleri arasında denk gelen var mıdır acaba? Ben hiç denk gelmedim.


remorg

 • Ziyaretçi
Ynt: Güneş Levreği (Lepomis Gibbosus)
« Yanıtla #2 : 07 Şubat 2010 - Pazar, 22:01:13 »
Oral abi benim müdürümün evinde ki akvaryumda var.
Renkleri müthiş tutma imkanı olsa doldursak akvaryuma. :) :)

Oral ATAK

 • Ziyaretçi
Ynt: Güneş Levreği (Lepomis Gibbosus)
« Yanıtla #3 : 08 Şubat 2010 - Pazartesi, 13:00:35 »
Aratıralım bakalım, nerelerde çıkıyormuş. :) Ardından yaparız bir mini organizasyon. :)


remorg

 • Ziyaretçi
Ynt: Güneş Levreği (Lepomis Gibbosus)
« Yanıtla #4 : 08 Şubat 2010 - Pazartesi, 17:13:09 »
Oral abi alıştık zaten havuz balıkları tutmaya. :D :D

Oral ATAK

 • Ziyaretçi
Ynt: Güneş Levreği (Lepomis Gibbosus)
« Yanıtla #5 : 09 Şubat 2010 - Salı, 11:14:23 »
Havuz balığı deyip geçmemek lazım, 1.5 kg'a kadar büyüyenleri varmış. :)

Bu arada Güneş Levreği için wikipedia "pumpkinseed" ismini veriyor. Bildiğimiz "kabak çekirdeği" yani.

Kaynak: Wikipedia.

The pumpkinseed (Lepomis gibbosus) is a freshwater fish of the sunfish family (Centrarchidae) of order Perciformes. It is native to northeastern North America, from New Brunswick to South Carolina but it has been introduced elsewhere in North America as well as throughout much of Europe where it is considered an invasive species.

Pumpkinseeds reach a maximum length of about 16 inches (40 cm), although sizes of 6–8 inches (15–20 cm) are more typical. Weights are normally less than 1 pound (450 g), although larger specimens can be encountered. The fish present an oval silhouette and are very compressed laterally; it is this body shape, resembling the seed of a pumpkin, which provides them with their common name. The coloration includes orange, green, yellow, or blue speckles on an olive back, yellow sides and a yellow to orange belly and breast. As with all centrarchids, they have sharp spines in the dorsal and anal fins.

Pumpkinseeds prefer shallow water with some weed cover. They are often typical of ponds and small lakes, preferring water temperatures of 39–72 °F (4–22 °C). They are active during the day and rest near the bottom at night.

These fish reproduce rapidly and are low on the food chain. They eat a variety of insects, including mosquito larvae, along with small molluscs and crustaceans. They also feed on smaller fish, including smaller pumpkinseeds. In the shallow areas of which they are typical, the fish exploit the entire water column from the bottom to surface. In turn, they provide food for birds and mammals (including humans).

Sexual maturity occurs at age two. Males prepare nests in colonies on gravel bottoms in late spring. The males are territorial and chase even early-arriving females away. When a female reaches a nest, she is joined by the male, and eggs are deposited in a cloud of milt. The eggs settle and stick to the pebbles. The female departs as soon as the eggs have been deposited. Males may welcome several females over several days. The male guards the nest as the eggs hatch in a few days. The males continue to guard the offspring, herding them into a ball-like cloud. After a week or two, the young gain sufficient energy and maintaining the order of the cloud becomes impossible at which point the offspring disperse and the male departs the nest. Pumpkinseeds are known to interbreed with the closely-related bluegill, which they resemble in form and coloration.

The pumpkinseed, like other sunfishes, is very popular with anglers. The fish is often the first one caught by young anglers. The fish is considered to be a fine food fish although it is less prized than the bluegill. Pumpkinseeds feed all day and can be caught with live bait or with small lures. They actively fight the line as they are reeled in. This species is regarded as a panfish due to its size and edibility.

L. gibbosus is known by many other common names, including punky, pond perch, sun bass, crapet-soleil (in Québec), kivver or kivvie(New England), yellow sunfish, and simply sunfish (or "sunny"). The specific epithet, gibbosus, derives from the Latin gibb(er)ōsus (hunch backed).


Kuzey Amerika Kıtasının Kuzey Doğusu kökenli bu türün, genç balıkçıların ilk tuttukları türlerden olduğunu yazıyor. Bizim izmarit veya gümüş gibi sanırım.Oral abi alıştık zaten havuz balıkları tutmaya. :D :D

Çevrimdışı korkmaz54

 • Muzaffer KORKMAZ
 • Rastgele-Der Üyesi
 • *****
 • Kayıt Tarihi: Tem 2009
 • İleti: 61
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Güneş Levreği (Lepomis Gibbosus)
« Yanıtla #6 : 22 Ağustos 2010 - Pazar, 18:14:34 »
dostlar bu balıklar izmit te derbent deresine kadar gelmişler isteyene yakalayıp kargo yapabiliriz :):):):)
Muzaffer KORKMAZ

Çevrimdışı Mehmet Akyürek

 • Mehmet AKYUREK
 • Rastgele-Der Üyesi
 • *****
 • Kayıt Tarihi: Eyl 2008
 • İleti: 1.308
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Güneş Levreği (Lepomis Gibbosus)
« Yanıtla #7 : 22 Ağustos 2010 - Pazar, 18:21:29 »
Sen yakalayabildiğin kadar yakala ve kargoları cehenneme yap.
İnsan bu, su misali, kıvrım kıvrım akar ya;
Bir yanda akan benim, öbür yanda Sakarya.

remorg

 • Ziyaretçi
Ynt: Güneş Levreği (Lepomis Gibbosus)
« Yanıtla #8 : 22 Ağustos 2010 - Pazar, 21:53:22 »
dostlar bu balıklar izmit te derbent deresine kadar gelmişler isteyene yakalayıp kargo yapabiliriz :):):):)

Ben akvaryuma koymak için alabilirim. :) :)

Çevrimdışı çağlayan

 • Caglayan KART
 • Üye
 • *
 • Kayıt Tarihi: Ağu 2010
 • İleti: 17
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Güneş Levreği (Lepomis Gibbosus)
« Yanıtla #9 : 23 Ağustos 2010 - Pazartesi, 00:53:31 »
Bu balığın kocaelide birkaç gölette yakalandığını biliyorum o dönemde araştırmıştım görsel olarak güzel bir balık  ama güzel olduğu  kadarda zararlı olduğunu ve taşınmaması gerektiğini öğrenmiştim en kötü tarafı ise diğer popülasyonları tehdit etmesi.Dilerim çok fazla yayılma imkanı bulmaz.
Çağlayan Kart- Sakarya/Adapazarı
1971.

Çevrimdışı Tarık Ersal

 • Tarık ERSAL
 • Rastgele-Der Üyesi
 • *****
 • Kayıt Tarihi: Eyl 2008
 • İleti: 2.350
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Güneş Levreği (Lepomis Gibbosus)
« Yanıtla #10 : 24 Ağustos 2010 - Salı, 08:57:53 »
Bu bilgilerin devamı da mevcut.
Hem de pek yakınımızda ve bence devamı bu bilgilerden de önemli.  :)
Lütfen dikkatli okuyup, uygulayalım.
Bilgiyi derleyen Derneğimiz Kurucu Üyelerinden sevgili Kadir ÜSTÜNDAĞ'a teşekkürler.

Kaynak: http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=91

...
.....
Sayıları arttığında yerli balıklar üzerinde büyük tehdit oluştururlar.
Aslen Amerikan kökenli olmasına karşın Avrupa sularına aşılanmış, Meriç ve Tunca Nehri ile Ülkemiz sularına girmiştir. Ekonomik önemleri olmamakla birlikte, sırf renkli görünümleri için sulara bulaştırılan en tehlikeli balıklardandır.

YAYILMA YOLLARI:

Ülkemiz iç suları için yabancı ve tehlikeli olan bu balıkların en önemli yayılma şekilleri ve nedenleri şöyle özetlenebilir:

1- Nehir taşkınları (özellikle Meriç ve Tuna Nehri), gölet ve barajlardan su tahliyeleri,
2- Akvaryum balığı satıcılarının, bu balıkların zararları hakkında bilgi sahibi olmamaları,
3- Amatör balık avcıları ve akvaryum balığı ile ilgilenen hobi sahiplerinin bu balıkları iç sularımıza yaymaları,
4- “Benim memleketimdeki, köyümdeki baraj veya gölette bu renkli balıklardan neden olmasın?” düşüncesine sahip vatandaşlarımız,
5- Satıcılarının, elde kalan balıkları başka sulara bırakmaları.


YAYILMALARI NASIL ÖNLENEBİLİR ?

1- Bu balıkların yayılmasında bilinçsiz amatör balıkçılar en önemli paya sahiptir. Gerek ilgili devlet kurumları, gerekse sivil toplum kuruluşları çeşitli yayınlarıyla, insanların bilinçlendirilmesinde etkili olabilirler. Nitekim Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın iki yılda bir yayımladığı (günümüzde 4 yıla çıkarıldı), DSİ, KORGEM, AMOBED (na yazık ki kapandı) Rastgele- Der gibi devlet kuruluşları ve derneklerin katılımlarıyla hazırlanan “Denizlerde ve İç Sularda Amatör (Sportif) Avcılığı Düzenleyen Sirküler” kitapçığı (12 Ağustos 2004 tarih ve 25551 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 36/2 numaralı sirküler) kapsamında bu balıkların zararları açıklanmıştır.

2-En önemli ikinci önlem ticarî akvaryum balıkçılarının bilinçlendirilmesi ve denetlenmesidir. Bu balıkları satın alan herkese bunların zararları kısaca açıklanmalı ve kesinlikle akvaryum dışında doğaya bırakılmamasının önemi hatırlatılmalıdır. Uygar toplumlarda amatör balıkçılık malzemesi satan marketler hem bilgi hem de avcılık sertifikası vermektedirler. Ülkemizde de bunların yapılması gerekmektedir.

3-Ticarî balıkçılık yapan kooperatif ve diğer kiracılar, kiralama aşamasında bu balıklar hakkında bilinçlendirilmelidir.

4-Koruma ve kontrol görevi yapan memur ve kuruluşlar (Jandarma, emniyet güçleri, korucu, bekçi, muhtar) bu balıklar konusunda da eğitilmelidir.

5-Bu balıkların yayılmasına mâni olmak amacıyla caydırıcı para ve hapis cezaları için acil kanunî düzenlemeler yapılmalıdır.
(Amatör balıkçılık konusunda söz sahibi olan ve FAO tarafından “en iyi balık avı yönetiminin” gerçekleştirildiği ülkelerden biri olarak gösterilen Avustralya’da; bu balıkların etlerinin lezzetli bulunup sevilme ihtimaline karşı yenmeleri yasaklanmış, yakalandığında derhal su dışına çıkarılıp öldürülmesi ve gömülmesi tavsiye edilmiştir. Bu balıkların canlı yada ölüsünün yem olarak kullanılması bile yasaklanmıştır. Bunları taşıyan, besleyen, üreten, alıp satanlara Avustralya’da 150.000 Avustralya Doları para cezası uygulanmaktadır.)

6-Kaçak avcılık konusundaki ihbarlar için 24 saat açık Alo Bilgi Hattı kurulmalıdır.
(Dünyada amatör balıkçılık konusunda söz sahibi birçok ülkede bu hatlar mevcut olup, 24 saat açık ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Öreğin Avustralya’da 116 )

Bu balıkların yayılmasının önlenmesi için alınacak en iyi ve kalıcı yöntem eğitimdir. Herkes bu yazılanları birkaç kişiye anlatsa, çok şey değişir.

Kaynak:Kadir ÜSTÜNDAĞ (Biyolog)
« Son Düzenleme: 24 Ağustos 2010 - Salı, 09:02:29 Gönderen: Tarık Ersal »
Tarık ERSAL 
1961 - ANKARA - B Rh+


"MEVZUBAHİS VATAN İSE, GERİSİ TEFERRUATTIR."

Çevrimdışı korkmaz54

 • Muzaffer KORKMAZ
 • Rastgele-Der Üyesi
 • *****
 • Kayıt Tarihi: Tem 2009
 • İleti: 61
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Güneş Levreği (Lepomis Gibbosus)
« Yanıtla #11 : 25 Ağustos 2010 - Çarşamba, 00:30:01 »
Tarık abi verdigin detaylı bilgiler için teşekkür ederim  flowers::
Muzaffer KORKMAZ