Gönderen Konu: YİNE MİLYONLARCA BALIK ÖLDÜ ( haber yaban tv web in den alıntı )  (Okunma sayısı 10556 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuncay UYANIK

• Tuncay UYANIK
  • Rastgele-Der Üyesi
  • ben ile mutluluk olmaz, biz olmak lazım
    • Kişisel web sitem
YİNE MİLYONLARCA BALIK ÖLDÜ 

Baraj Kapağı Açık Unutulunca Balıklar Telef Oldu

Kocaeli'nde tarım arazilerinin sulanması için kullanılan barajın kapakları açık unutulunca milyonlarca balık telef oldu.

.....
Dereye doluşan balıklar burada oksijensiz kaldı. Milyonlarca kefal, sazan ve yayın balığı telef olurken, Kocaeli Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Engin Uztürk ve vatandaşlar, su üstünde biriken balıkları bölgeye getirdikleri 3 tonluk su tankına doldurarak yaşatmaya çalıştı.....

Tam metin için tıklayınız ... http://www.yabantv.com/haber/1683-yine-milyonlarca-balik-oldu.aspx

Ben ile mutluluk olmaz, Biz olmak lazım
Bir tutku bizi bir araya getirdi. Birlikte yol almanın keyfini yaşıyoruz.
www.rastgele.org
Rastgelsin
Tuncay UYANIK

Çevrimdışı Bahadır Can

• Bahadır Can
  • Rastgele-Der Üyesi
    • Rastgele-Der
Ynt: YİNE MİLYONLARCA BALIK ÖLDÜ ( haber yaban tv web in den alıntı )
« Yanıtla #1 : 06 Aralık 2009 - Pazar, 19:53:50 »
Bilinçsiz idarecelik halen devam etmekte malesef :(
Güzel gören güzel düşünür
Güzel düşünen hayatından lezzet alır.

Çevrimdışı Mehmet Akyürek

• Mehmet AKYUREK
  • Rastgele-Der Üyesi
« Yanıtla #2 : 08 Aralık 2009 - Salı, 09:38:47 »
Büyük sazanları çoktan toplamışlardır. O gölette bu 4. defa oluyor (en azından ben 4 tanesinin 3 ünü gözlerimle gördüm, Bunu da sizden duyuyorum 4 oluyor) Büyük aynalıları toplayıp satmak için kasti yapılan bir iş. Açık unutma vs değil. Eğer açık unutma ise, suyun ton fiyatı 4 TL, gölette 4-5 milyon m3 (ton) su var. 20 milyon (trilyon) TL lik  su denize gitmiş demektir. Giden balığın ekonomik bedeli bunun yanında hikaye kalır. Bu heriflerin maaşından kessen olmaz, yiyeceğinden kessen olmaz, kafalarını kessen belki olur.
İnsan bu, su misali, kıvrım kıvrım akar ya;
Bir yanda akan benim, öbür yanda Sakarya.

• Mehmet AKYUREK
  • Rastgele-Der Üyesi
« Yanıtla #3 : 08 Aralık 2009 - Salı, 09:47:22 »
Nasıl kasti olur şöyle pekiştireyim. Şu an o araziler Eylülden beri öyle bir yağış aldı ki zaten balçık kıvamında neyi suluyorsun!!? Ayrıca mevsim zaten ekin sulama mevsimi değil. Daha da ötesi göletteki suyu sıfırlamak sulama ile olmaz. Dip savak açılması lazım. Bir barajın dip savakları kullanım ömürleri (40-50 yıl) boyunca 3-5 defa açılır zira açmayı gerektirecek durum çok nadiren olur. Açılsa da birkaç haftada su sıfırlanır. Bu öyle aaa akşam açık unutmuşum vs ile açıklanacak birşey değil. Muhtemelen 1 aydır açık bırakıp sistemli şekilde boşalttılar. Hoş sazanlar bir işe de yaramamıştır zira şu an en kalite deniz balıkları 3-5 TL ye satılıyor bolluk var.

Çevrimdışı Tuncay UYANIK

• Tuncay UYANIK
  • Rastgele-Der Üyesi
    • Kişisel web sitem
« Yanıtla #4 : 08 Aralık 2009 - Salı, 13:30:48 »
Sevgili Mehmet bizleri aydınlattığın için teşekkür ederim.
Bu ülkede diye başlayasım var ama şimdilik aynı şeyleri tekrar etmeyeceğim...
www.rastgele.org
Rastgelsin
Tuncay UYANIK

Çevrimdışı Murat BAL

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 08 Aralık 2009 - Salı, 14:13:01 »
bu baraj 5 km uzakta uğrak yerlerimden  biri ,
ailece soluk aldığımız bir gölet . Geçen sene su boşaltılmadan önceki akşam , mekan av yeri tesbiti yapıp yem atım.
sabahında olta atmaya vardığımda su çekilmiş bir halde görüm şaşırmıştım. Ayrıca su akşmaya da devam ediyordu.
İnsanlar baraj çıkışı , dere alanında sağa sola serpilmiş, Sardalya denilen balıkları topluyordu.
şimdi yerinde tesbit eden olarak yanlışları düzelteyim.
1. su çıkışı çok ufak oradan iri sazanların geçmesi pek mümkün değil, eğer resimlerde de görürseniz limit altı balıklarla dolu.
2. su akış hızı yüksek yani sardalyaların bu akıntı hızına direnmeleri zor, yani hepsi dereye ve baraj dışındaki otlara takılıp kaldı
3. Balıların barajdan tutulması , işte bu da mehmet bey, yerinde tesbit yanlışız. Zira bırakın toplamayı olta atmak için dahi suya yanaşamazsınız.
10 metre kadar ilerleyip, millet çizmeleri çıkartamadan anca çıkabildi , sudan bende kasık giymenin avantajından düşe kalka ,anca çıkmıştım.
yani suya yanaşıp balıkları alma ihtimailiiz sıfır.

peki amaç ve hedefte ne var. burası önemli , oradkai köylüler ve balıkçılar ile sohbet ettiğimde ,
sapanca gölünde bulunan kürek takımları ve kayak organizatörleri , su havzası koruması kapsamında oradan çıkartılacaklar
bunlar nereye gidecek , hükümetide arkalarına alarak burayı kiralamak istiyorlar. beklenen oluşum bu olmasın.

Ya bir Yol bul , Ya bir yol aç, Yada yoldan çekil

Çevrimdışı Bahadır Can

• Bahadır Can
  • Rastgele-Der Üyesi
    • Rastgele-Der
« Yanıtla #6 : 08 Aralık 2009 - Salı, 20:50:48 »
Sonuçta açık unutma olmadığı yönünde hemfikiriz anlaşılan. Murat suyun boşaldığı bölümde hiç iri sazan görebildin mi?
Güzel gören güzel düşünür
Güzel düşünen hayatından lezzet alır.

Çevrimdışı MELMER

• Melih MERCAN
  • Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 08 Aralık 2009 - Salı, 21:40:20 »
Söylenecek bir söz bulamıyorum. >:(  :-X Gereken yere havale ediyorum.
-------------------------------------------------
sürdürülebilir yaban hayatı için varım.

http://melihmercan.azbuz.com/index.jsp

• Mehmet AKYUREK
  • Rastgele-Der Üyesi
« Yanıtla #8 : 08 Aralık 2009 - Salı, 22:36:38 »
bu baraj 5 km uzakta uğrak yerlerimden  biri ,
ailece soluk aldığımız bir gölet . Geçen sene su boşaltılmadan önceki akşam , mekan av yeri tesbiti yapıp yem atım.
sabahında olta atmaya vardığımda su çekilmiş bir halde görüm şaşırmıştım. Ayrıca su akşmaya da devam ediyordu.
İnsanlar baraj çıkışı , dere alanında sağa sola serpilmiş, Sardalya denilen balıkları topluyordu.
şimdi yerinde tesbit eden olarak yanlışları düzelteyim.
1. su çıkışı çok ufak oradan iri sazanların geçmesi pek mümkün değil, eğer resimlerde de görürseniz limit altı balıklarla dolu.
2. su akış hızı yüksek yani sardalyaların bu akıntı hızına direnmeleri zor, yani hepsi dereye ve baraj dışındaki otlara takılıp kaldı
3. Balıların barajdan tutulması , işte bu da mehmet bey, yerinde tesbit yanlışız. Zira bırakın toplamayı olta atmak için dahi suya yanaşamazsınız.
10 metre kadar ilerleyip, millet çizmeleri çıkartamadan anca çıkabildi , sudan bende kasık giymenin avantajından düşe kalka ,anca çıkmıştım.
yani suya yanaşıp balıkları alma ihtimailiiz sıfır.

peki amaç ve hedefte ne var. burası önemli , oradkai köylüler ve balıkçılar ile sohbet ettiğimde ,
sapanca gölünde bulunan kürek takımları ve kayak organizatörleri , su havzası koruması kapsamında oradan çıkartılacaklar
bunlar nereye gidecek , hükümetide arkalarına alarak burayı kiralamak istiyorlar. beklenen oluşum bu olmasın.

1.Barajdan 20 km Adapazarı yönüne devam edin selahiye köyünde servet abiyi sorun. Eski baraj çalışanlarından. Size barajın niçin ikidebir boşaltıldığını anlatacak. Ayrıca evinin arkasındaki kaynak suyu ile dolan havuz hala duruyorsa orada iri aynalı sazan besliyor. (aman balıkların nereden geldiğini sormayın).

2.Geceyi orada geçirmişsiniz ama muhtemelen siz olayı göremeden gece vakti o balıklar (varsa) gitti. Belki zırt pırt suyu boşalttıklarından birşey bulamamış da olabilirler.

3."Su çıkışı iri balıkların çıkamayacağı kadar dar" diyorsunuz işte anahtar kelime burada. O kadar küçük bir çıkış 1-2 gün açık UNUTULARAK  :D baraj BOŞALTILAMAZ . Ben de bunu dedim ya öyle gece açık unutmuşum bir de baktım su bitmiş gibi bir mazeret olmaz o su 1 ayda zor boşalır diye.

4.Olta atarken suyun bitmek üzere olduğunu görmüş olmalıydınız zira ben bayramda bile gördüm set hizasında 1 metre derinlik ya var ya yoktu.

5.Baraj işletmesi ile görüşün 25 yılın rekor yağışını almış topraklarda, kış vakti neyi suluyorlardı diye.

6.Her hafta çarşamba günleri o barajın yanından geçip bağ evime gidiyorum. Haftalardır yağışlı mevsime rağmen o su sürekli azalıyor. Her geçişimde Arabamı oraya çekip bir sigara içimi göleti izlerim ve suyun son haftalarda sistemli şekilde boşaltıldığına her şekilde şahidim.
7.Ben Sakaryalıyım. O gölet yapıldığından ilk boşaltıldığı yıla kadar avlandım. Başına gelenleri ve gelecekleri biliyorum. DSİ tekrar aynalı attıktan 3-4 sene sonra tekrar boşaltacaklar emin olabilirsiniz.
8.Yanlışım falan yok. Yanlışım olsa da gölet boşaltan insanlık ve doğa düşmanı it-kopuğun savunulacak bir yanı hiç yok.

.

Çevrimdışı Murat BAL

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 08 Aralık 2009 - Salı, 23:21:53 »
bu gölete nefes almak içinde olsa giderim.
ailece de hadi çay içelim deyincede buraya giderim.
Jandarma bu bölgeye bolca da ziyaret eder, hele hafta sonları da sık gelir.
bölge aileler için de güvenli bir yer , bu seçimlere kadarda belediye çöp konteyniri mevcuttu
gölette balık olarak çaylama ,sardalya ve kızıl kanat var. çocuklarımın yakala bırak yaptığı ufak balıklar. mevcut. Burada iri balık denecek balık yok.
su serbes bırakılan , kapak betonu bir metre boyunda 60cmx70cm genişliğinde , su çıkış haznesi, 25x25 cm ya var ya yok 
barajın su çıkış haznesi, alt çıkışı bir insan yürüme genişliğinde, sonra yayılan aşağı meyilli bir kanal şeklinde
geçen sene orada olta atanlar saat 12 de gelip suyu birilerinin açtığını
gidip geldiklerini söylemişti. , açıkçası sabah 7 gibi geldiğimde su akmaya devam ediyordu öüleye kadar aktı. yani sulama göleti çok büyük değil, daha yayvan geniş bir gölet. öyleki kalan su insanı çok üzüyor . kıyıdan oraya olta atmak bile çok komik. kalıyordu.
o bataklığa girmek ise bir başka delilik . en azından denedim. 

bu göletti kuruttum diyen müdavimi ve balık sever köylü birisini tanırım.
iri balık olarak,  sazan alan bir iki kişi var. iri dedikleride 7kg -8kg civarı 10kg. ve üstü balık burada mevcut değil.

sonuç burada başka hesaplar var. buradaki balıklar veya su için yapılmış bir hareket değil.
çünkü bölgede mısır ekilmekte ve mısırlar zaten hasatı tamamlanmış durumdadır.
bölge köyleri ekonomik olarak zengindir.
 Gece konaklamalı avların olduğu bir yer. yani köylüler olta balıkçısını istemiyor.  bilinçli olarak balık telef ediliyor olabilir.
ikinci , bu gölette başkalarının hedefleri var. ben bu fikirdeyim.

• Mehmet AKYUREK
  • Rastgele-Der Üyesi
« Yanıtla #10 : 09 Aralık 2009 - Çarşamba, 09:35:52 »
Murat bey neticede kasıtlı olarak bosaltildgi konusunda hemfikiriz. Amac konusunda farklı dusunuyoruz sadece. Bu sefer sizin dediğiniz amacı gürmüş olabilirler. Tabii orada niçin büyük sazan olmadıgını da iyi duşunun. Adamlar bugün olmasa da gecmiste sağlam sekilde yetiştirme havuzu gibi kullandılar orayı.

Çevrimdışı Tuncay UYANIK

• Tuncay UYANIK
  • Rastgele-Der Üyesi
    • Kişisel web sitem
« Yanıtla #11 : 09 Aralık 2009 - Çarşamba, 16:48:55 »
Bizlerin de daha önce yaşadığı tecrübeleri de üst üste koyduğumuzda Türkiye'mizde Baraj ve Su Yönetimi ile ilgili ciddi sıkıntıların olduğu aşikar. Buna bir de aldığımız kültür ve görevi suistimal gibi bir takım unsurlar eklendiğinde sorunlar içinden çıkılmaz bir şekilde karmaşık hale geliyor. Bu konuda sivil toplum örgütleri olarak neler yapılabiliri oturup konuşmak ve bir eylem kararı almanın önemini vurgulamak istiyorum.

Umarım bu konu dernekler dayanışmada masaya yatırılır ve dernekler ortak bir metin üzerinde anlaşmak suretiyle ilgili mercileri uyarır. Uyarır da ne olur demeyelim. Bizler üzerimize düşen görevi yetirine getirelim ve zamanla tozlansa da aksayan her konuda tarihe notumuzu düşelim.
www.rastgele.org
Rastgelsin
Tuncay UYANIK

Çevrimdışı Gürsel Avcı

• Gürsel AVCI
  • Rastgele-Der Üyesi
« Yanıtla #12 : 09 Aralık 2009 - Çarşamba, 17:16:17 »
Bizlerin de daha önce yaşadığı tecrübeleri de üst üste koyduğumuzda Türkiye'mizde Baraj ve Su Yönetimi ile ilgili ciddi sıkıntıların olduğu aşikar. Buna bir de aldığımız kültür ve görevi suistimal gibi bir takım unsurlar eklendiğinde sorunlar içinden çıkılmaz bir şekilde karmaşık hale geliyor. Bu konuda sivil toplum örgütleri olarak neler yapılabiliri oturup konuşmak ve bir eylem kararı almanın önemini vurgulamak istiyorum.

Umarım bu konu dernekler dayanışmada masaya yatırılır ve dernekler ortak bir metin üzerinde anlaşmak suretiyle ilgili mercileri uyarır. Uyarır da ne olur demeyelim. Bizler üzerimize düşen görevi yetirine getirelim ve zamanla tozlansa da aksayan her konuda tarihe notumuzu düşelim.

Tuycay abi bu sorun yani senin yukarıda belirtiklerin her zaman varoldu, şimdi görüldüğü gibi devam ediyor. Etmemesi için bir şeyler yapılmasının zamanın geldiği kısmında seninle hemfikirim.

Not: Dernekler dayınışmada masaya yatırılması konusunda bu platformda olan bir dernek yönetici ile konuşabilirsen böyle bir çalışma başlatabilirler diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Murat BAL

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 09 Aralık 2009 - Çarşamba, 20:32:19 »
Murat bey neticede kasıtlı olarak bosaltildgi konusunda hemfikiriz. Amac konusunda farklı dusunuyoruz sadece. Bu sefer sizin dediğiniz amacı gürmüş olabilirler. Tabii orada niçin büyük sazan olmadıgını da iyi duşunun. Adamlar bugün olmasa da gecmiste sağlam sekilde yetiştirme havuzu gibi kullandılar orayı.

Mehmet bey, kasıt kelimesi yeterli kalmayabilir, doğrudan balık kıyımı var.
İri balığın olmadığı bir yer haline düşürüp Balıkçıyı buradan uzaklaştırmak var.
Kartepe maşukiye taraflarının dolduğu , doyuma ulaştığı bir belde ,
karşı tepelerde Uzunçiftlik gibi yeni mekanlar oluşturma planlarından tutunda Sapancadan uzaklaştırılacak faaliyetlerin yapılacağı yine istanbul anadolu arasında mekan oluşumlarına kadar bir çok hedef olduğunu düşünüyorum.
Ömrümüz yetecek ve yakın zamanda bunları göreceğimizi düşünüyorum.