Gönderen Konu: fırtına deresi  (Okunma sayısı 13411 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ercanguven

• Üye
  • *
Ynt: fırtına deresi
« Yanıtla #15 : 27 Şubat 2009 - Cuma, 12:47:56 »

Sevgili Ercan,

Sen kendi fikrini yazarken başkaları da kendince ne düşünüyorsa onu yazdı.

Ortada baş sallamayla alakalı bir şey yok ki.

O iki doğal ala insan eli deymesede aynı dereye döllenmiş yumurtalarını bırakacaktı.
Bunu uzatmanın ne anlamı var?

Gözümüzün önünde yetkili - yetkisiz, yok eden, yok edene göz yuman neler yapılıyor, tepki vermiyoruz.
En azından bu kadar tepki vermiyoruz.
Ama iki kafadar, iki doğal alayı sağıp, çıkan yavruları aynı kaynağa saldı diye biz nerelere varıyoruz?

Gel de hayret etme.  :o

Haklısın Ercan,

Bu iş yasal değil. Bu adamlar cezalandırılmalı. hayır dövelim ;D

Konuyu uzatmak için değil sadece fikrimi beyan amaçlı yazıyorum
Konu,doğru haraket alabilir ancak yasal değil,bunu anlatmaya çalışıyorum...

yazım kendi fikrimdir,eleştiri değildir.
Yarayı deşmek yerine iyi olan yönünü değerlendirmekte fayda vardır.Bu örneklerin zaman içersinde artmasını temenni ederim.Doğal tür konusunda beş yıl önce üretim denemesini yapan bir arkadaşımın yaşadıklarını iyi biliyorum.Artık topluluk olarak pozitif olmamız gerekiyor.Yazmak kırmızı  beneklilerin çoğalmasını sağlamıyor. Arazide bu yolda yapılacak çalışmalar sanırım katkısı daha fazla olacaktır.
Eleştiri değil demişsiniz ama eleştiriyi topun ortasına yerleştirmişsiniz.
Kesinlikle yara deşmekle alakalı deği fikrim

Sizin yazınıza göre balık çiftlik sahipleri üretip üretip salsınlar, mantığımıdır.

Benim işim kırmızı beneklilerin çoğaltma işi değildir,tabiki yazacağım yazarakta katkı sağlayabilirsiniz...
Arazide kendime göre çalışmalar yapmadığımı nereden bilebilirsinizki...
Ercan güven

Çevrimdışı MELMER

• Melih MERCAN
  • Üye
  • *
Ynt: fırtına deresi
« Yanıtla #16 : 27 Şubat 2009 - Cuma, 18:22:54 »
  Yalnış anlaşıldığım ve eleştiri yapmak şeklinde olmayan yazımın amacı yazmanın yanında arazide yapılacak çalışmaların daha etkili olacağı inancım olduğudur.
  Anatolia forumu burada tüm arkadaşların takip  ettiğini tahmin ediyorum.bu forumdaki cevabım nettir. Aşağıdadır.saygılar.

Tarık beyin yazısını destekleyen cevap yazıyorum; Yalnız öneri değildir, bunu lütfen örnek olarak dikkate alınız.    Alabalık çiftlikleri konusunda ad olarak örnek vermek istemiyordum, fakat yazmadan geçemiyorum. Fırnız alabalık çiftliği konusunda yanlışları uyaran K.Maraş il Tarım müdürlüğüne dernek olarak dilekçe verdiğimi yayınlamıştım. Bu çiftlik sahibi farkında olarak, ya da bilmeyerek doğal türlere yönelik görüntü amaçlı kanallar oluşturarak doğal türü piknikçilere tema amaçlı sunmaktadır. Ayriyeten türün üremesine de katkıda bulunmaktadır. Söz konusu olan fırnız akarsuyunda her sene balık katliamı yapılmasına rağmen tür yok olmamakta her sene bahar ayında aynı populasyana ulaşmaktadır.( fikrimdir.) Tabiî ki 20 cm üstü balık yakalamakta zor. Küçük balık populasyonu devamlılığını sürdürmektedir. Bunu tasvip etmiyorum. Fakat yararı zararından çok sanırım.
    Avrupa ülkelerinde olduğu gibi denetim ve üreme yönündeki destekleyici kanunlarında ülkemizde artık değerlendirilmesinde yarar vardır. Akarsularımızdaki kırmızı benekli balıkların kısa bir süre içersinde yok olma tehlikesi yaşayacağı inancındayım. Maalesef bu konuda ellerimiz ve kollarımız bağlanmış durumda,yerel kurumlardan destek alamamanın üzüntüsü içersindeyim
..

Arkadaşlar ne yapalım ,bunudamı önleyeyim . O zaman bu konuda tarım müdürlüğüne dilekçe vereyimmi.?
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2009 - Cuma, 18:34:13 Gönderen: MELMER »
-------------------------------------------------
sürdürülebilir yaban hayatı için varım.

http://melihmercan.azbuz.com/index.jsp