Gönderen Konu: MİSİNA AĞ KULLANIMI  (Okunma sayısı 3280 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tarık Ersal

 • Tarık ERSAL
 • Rastgele-Der Üyesi
 • *****
 • Kayıt Tarihi: Eyl 2008
 • İleti: 2.350
 • Cinsiyet: Bay
MİSİNA AĞ KULLANIMI
« : 11 Haziran 2016 - Cumartesi, 22:26:38 »
Değerli arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere Bakanlığımız " misina ağları" serbest bırakmak için harekete geçti. Konunun önemi neredeyse artık herkes tarafından biliniyor.

Sizlerden ricamız aşağıda metnini verdiğimiz dilekçeyi kendi imzanız ile bireysel olarak sayın Bakanımıza göndermeniz.

http://www.tarim.gov.tr/Sayfalar/BilgiEdinme.aspx linkinden başvuru ile ya da 312 2877266 ve 312 2583060 nolu fakslara göndermek yoluyla başvurunuzu yapmanız.

Haydi doğa aşığı amatör oltacılar söz sırası sizde.
Dilekçe metnini aynen alabileceğiniz gibi kendi ifadelerinizle de başvurularınızı yapabilirsiniz.
Vakit birlik vakti tek yürek tek ses olma zamanı.Sayın Faruk Çelik
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı

Sayın Bakanım,
3/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ
MADDE 45 –
(22) Su ürünleri avcılığında monofilament (tek kat) misina ağları, multimonofilament (çoklu tek kat) misina ağları ve dolanan (drift-net) ağların kullanılması yasaktır. Bu ağların, gemilerde, balıkçı barınaklarında, barınma ve çekek yerlerinde bulunması yasaktır.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 1 Eylül 2012 tarihinden itibaren seçicilikleri düşük olup Su Ürünleri avcılığının sürdürülebilirliği ve ekolojik ortama olumsuz etkileri olması nedeniyle kullanımı tamamen yasaklanan ve ayrıca; gemiler, balıkçı barınakları ile barınma ve çekek yerlerinde de bulundurulması yasak olan misina ağların Bakanlık tarafından yapılacak yeni bir düzenleme ile 1 Eylül 2016 tarihinden itibaren tekrardan serbest bırakılacağı yönündeki çalışmalar biz doğa aşığı amatör olta balıkçıları başta olmak üzere bir çok kesim tarafından üzüntüyle karşılanmıştır.

Misina ağların, balıklar ve suya bağımlı yaşayan diğer tüm canlılar, hatta soyu tükenmekte olup, koruma altına alınan diğer canlılar tarafından fark edilmesi çok zordur. Misina ağların av verimleri yüksek olmakla birlikte, seçici olmamaları, ip ağlar kadar dayanıklı olamadıkları için de Deniz ve İç Sularda çeşitli nedenlerle koparak bulunamadıklarında parçalar halinde su içinde asılı kalarak hayalet avcılık yapmaya devam edip su canlılarının neslinin devamını tehdit etmesi en büyük tehlikedir.

Ayrıca kolayca çürümemesi, yok oluşunun uzun yıllar devam etmesi gibi bir çok nedenle ekolojik ortamın korunması ve avcılığın sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla 2008 yılında başlayan bir süreç sonrasında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca en son 1 Eylül 2012 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 3/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ ile beraber Deniz ve İç Sularımızda kullanımı tamamen yasaklanmıştır.

Ticari balıkçılık faaliyetleri çok olan bazı illerin çeşitli partilere mensup Milletvekilleri tarafından konu sürekli olarak TBMM gündemine taşınmış, fakat geride kalan dört senede Bakanlık gerekli tedbirleri alarak sorunu neticeye kavuşturmak yerine İl ve İlçe personeli marifetiyle misina ağları toplamakla yetinmiştir.

Her gün ayrı bir İlde misina ağ toplanıldığı haberleri basında yer almakla birlikte soruna bir türlü kesin çözüm bulunamamıştır. Balık stoklarımızın sürdürülebilirliğinin sağlanılması, koruma altındaki türlerin devamlılığının sağlanması ve kontrolsüz yok oluşun önlenmesi amaçlanıp ilan edilerek 1 Eylül 2012 tarihinden itibaren Ülkemiz sularında kullanımı tamamen yasaklanan misina ağlar hakkında TBMM sine sunulan görüş önerilerine, Bakanlık tarafından hep aynı gerekçelerle cevap verilmiş olup, hatta Ekonomi Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunularak Ülkeye girişinin de yasaklanacağına değinilmiştir.

Federasyonlar ve Dernekler Bakanlığımıza konunun çözümü için defalarca dilekçeler vererek, kendilerinden istenilen görüşlerini sunmuş bulunmaktadırlar.

Elimizdeki oltalarla, sadece rekreasyon, spor veya dinlence amacıyla, hiçbir maddi ve ticari kazanç gayesi gütmeden faaliyetlerimizi gerçekleştirmekteyiz. Hatta çoğu zamanda yakaladığımız balıkları en az zararla suyuna iade ettiğimiz Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı faaliyetimiz esnasında bizlerin gözlemlediği en önemli husus misina ağların geleceğimizi yok ettiği ve biran önce Ülkemize girişinin de engellenmesi gerektiğidir.

Gelecek yeni nesillerinde aynı bizler gibi, yok olmak üzere olan bazı balık türlerini, su kuşlarını, kaplumbağaları, kurbağaları, yılanları, yengeçleri ve suya bağımlı yaşam süren bir kısım memelileri misina ağlara dolanmış şekilde, boğularak, çürüyerek ölmelerini görmemesi en büyük arzumdur.

Birçok ticari balıkçımızın da misina ağ kullanma taraftarı olmadığı çok net olarak Federasyonlar ve Dernekler tarafından tespit edilmiştir.
Öncelikle konusunda uzman ve ilgili bilim adamlarımızın, sivil toplum örgütlerimizin bu konu hakkında Bakanlığımıza yardımcı olmasını talep ediyorum. AB Ülkelerinin birçoğunda böyle bir yasaklama olmadığının, bizim ticari balıkçılarımızın ip ağlarla çok balık yakalayamadığının gerekçe olarak gösterilmesi de tarafımdan hayretler içerisinde takip edilmekte olup, bahse konu o AB Ülkelerindeki cezai yaptırımlar ile Koruma Kontrol faaliyetlerindeki olağanüstü titizliğin Ülkemiz ile kıyaslanması ayrıca isteğimdir.
Trol ve gırgır avcılığına kapalı birçok alan ile özel çevre koruma bölgesi olarak ilan edilmiş birçok havza da bile yasa dışılığa müdahale edemediğimiz günümüz şartlarında tabana ya da ilişkenlere takılı kalıp, görmezden gelinen, göz açıklığının çoğu zaman denetlenmediği misina ağların kimler tarafından kontrol altında tutulacağı tarafımdan merak edilmektedir.
Kullanımı yasak olmasına rağmen halen av marketlerimizin neredeyse tamamında satışı devam edip, yasa dışı avcılar tarafından da alınarak kullanılan ve akabinde ucuz olması ve çok çabuk koparak parçalanması nedeniyle yüz yıllar boyunca deniz, göl ve akarsularımızın dibindeki ilişkenlere asılı avcılığına devam edecek olan misina ağlar sebebiyle Ülkemiz ve geleceğimizin çok büyük kayıplar yaşadığı ve yaşayacağı görüşümdür.

Konunun titizlikle incelenerek 1 Eylül 2012 tarihinden itibaren Ülkemiz sularında kullanımı tamamen yasaklanmış olan ve Ülkemizde üretimi bulunmayan misina ağların Ülkemize girişinin de engellenmesini saygılarımla arz ederim.Tarık ERSAL 
1961 - ANKARA - B Rh+


"MEVZUBAHİS VATAN İSE, GERİSİ TEFERRUATTIR."

Çevrimdışı Kahraman MELEK

 • Kahraman MELEK
 • Rastgele-Der Üyesi
 • *****
 • Kayıt Tarihi: Eyl 2008
 • İleti: 780
 • Cinsiyet: Bay
 • gittim, gordum, tuttum.
Ynt: MİSİNA AĞ KULLANIMI
« Yanıtla #1 : 15 Haziran 2016 - Çarşamba, 08:45:40 »
...
Bir tutku bizi bir araya getirdi. Birlikte yol almanın keyfini yaşıyoruz.

Çevrimdışı Tarık Ersal

 • Tarık ERSAL
 • Rastgele-Der Üyesi
 • *****
 • Kayıt Tarihi: Eyl 2008
 • İleti: 2.350
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: MİSİNA AĞ KULLANIMI
« Yanıtla #2 : 24 Haziran 2016 - Cuma, 08:48:40 »

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yanı sıra Ekonomi Bakanlığına da BİMER üzerinden yaptığım müracaata Ekonomi Bakanlığından gelen cevap aşağıdadır.

bimerbilgi1@basbakanlik.gov.tr   
 
Sayın MEHMET TARIK ERSAL ,

Bimer Başvuru Numaranız :665804

Sayın Mehmet Tarık ERSAL ,

Başvurunuzla ilgili olarak Bakanlığımız Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü cevap yazısı aşağıdadır.
"Bakanlığımızca 5608 GTİP'li mezkur ağ cinsi ürünlere ilişkin gerekli araştırmalar yapılmış olup ilgili GTİP'in alt kırılımlarında filament ipliklere ilişkin herhangi bir ayrım yapılmadığı tespit edilmiştir. 3/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ'in 45 inci maddesinde mezkur cinsten olan ağların balıkçılık faaliyetlerinde kullanılmasının yasak olduğu, fakat diğer alanlarda kullanımına dair bir düzenlenme bulunmaması nedeniyle bu yasağın yalnızca bahse konu ağların avcılık faaliyetlerinde kullanımıyla sınırlı olduğu tespit edilmiştir.

Diğer taraftan, mevcut GTİP’lerdeki ürünler için bir ithalat yasağının uygulanması, balıkçılıkta kullanılmayan diğer ağların da ithalatını engelleyecek ve bu tür ürünlerin ithalatını yapanlar için ekonomik kayba yol açabilecektir. Bu itibarla, öncelikle ithalatı yasaklanması talep edilen ağları diğer ağlardan ayırt edecek bir GTİP belirlenmesi gerekmekte olup, mezkûr ağların ithalatına ilişkin alınabilecek önlemler ancak bu işlemden sonra değerlendirilebilecektir. Bu çerçevede, dış ticarete konu ürünlere dair GTİP belirleyebilme yetkisini haiz olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığına başvurulması gerekmektedir.

Diğer taraftan, talebiniz bu çerçevede yıl sonu mevzuat revizyon çalışmalarında tekrar değerlendirilecektir." Bilgilerinize sunulur


Talebin yıl sonu mevzuat revizyon çalışmalarında değerlendirileceği bir ümit.  cool:
5 gün önce Ekonomi Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğünden bir yetkili beni arayarak ayrıca bu müracaatıma ilişkin sözlü olarak bilgi ve görüş aldı. Sağ olsunlar ilgileniyorlar.

Aynı başvuruyu GTİP belirleme yetkisine haiz olan Gümrük ve Tekel Bakanlığımıza, Bakanımıza hitaben ve neden onlara da müracaat ettiğimi belirterek bir kez daha yolladım.
Teknoloji sağ olsun. Kopyala, yapıştır, yolla.  :)

Küçük Ölçekli Ticari Balıkçılar bastırıyor.
BSGM aman bize MİSİNA AĞ demeyin, ama siz serbest kalmasına karşı elinizden geleni yapın diyor.
Biz amatörler elden geldiğince, dilimiz döndüğünce bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.
Birileri tavşana kaç, tazıya tut diyor.
O birileri yer geliyor biz amatörleri tavşan rolünde, yer geliyor tazı rolünde kullanıyorlar.  ;)

Böyleyken, böyle arkadaşlar.
Bakalım sonucu ne olacak?  ::)

Lütfen sosyal medyada MİSİNA AĞLARLA ilgili açılan konuları okuyup, uygun bulduklarınızı destekleyin.
Gördüğüm kadar bu işin şakası yok.

Yıllardır av ve avlaklarımız için sahada verdiğimiz mücadelenin olumlu sonuçları masa başında verilen kararlarla yok olmak üzere.

Tarık ERSAL 
1961 - ANKARA - B Rh+


"MEVZUBAHİS VATAN İSE, GERİSİ TEFERRUATTIR."