Organizasyonlar > Planlanan Organizasyonlar

SİNABDER 4.Geleneksel Turna Balığı Yakalama Yarışmaları Ve Şenliği

(1/3) > >>

Tuncay UYANIK:
4.Geleneksel Turna Balığı Yakalama Yarışmaları Ve Şenliği
Yarışma Programı ve Yarışma Kuralları

YARIŞMA PROGRAMI

31 Mayıs 2013 – Cumartesi
Organizasyon alanında katılımcıların kamp çadırlarını kurabilecekleri geniş bir alan mevcuttur. Katılımcılar gün içerisindeki yemek ve diğer ihtiyaçlarını kendileri karşılayacak olup sürekli çay servisi olacaktır.

Cumartesi günü katılımcıların tanışması, kaynaşması ve sürdürülebilir olta balıkçılığının özendirilmesi için turna avı teknikleri, malzemeleri hakkında çeşitli sunumlar yapılacaktır. Havanın kararması ile yakılacak ateşin sıcaklığında müzikli eğlence düzenlenecek; katılımcıların ve yarışmacıların dinlenebilmeleri için saat 23:00’de müzik sona erecektir. Ateş etrafında, şenlik alanında ya da kamp çadırlarının civarında sohbet ederek geceyi geçirmek isteyenlerin diğer katılımcıların haklarına saygı göstermeleri önemle duyurulur.

Yarışmaya katılacaklar gerekli kayıt işlemleri 31 Mayıs Cumartesi gün içinde yaptırabilecekleri gibi, 01 Haziran Pazar sabahı da yaptırabilirler.

01 Haziran 2013 – Pazar
Kayıt yaptırmayan yarışmacılar, gerekli kayıt işlemlerini saat 05:00 ile 5:30 saatleri arasında yaptırabilirler. Kayıt yaptırmayanlar bu yarışmaya katılamazlar.

• Sabah kahvaltısı 5:00’dan itibaren verilmeye başlanacak ve yarışmaya katılacakların erken kahvaltı yapmaları sağlanacaktır.
• Yarışma için belirlenen zaman dilimi, saat 05:30 ile 11:00 arasıdır.
• Öğlen yemeği derneğimizin ikramıdır servis, saat 11:30’de başlayacaktır.
• Yakalanan balıkların değerlendirilmesi saat 11:00 ile 11:15 arasındadır.
• Şenlik ve yarışma sırasında her katılımcı, çevre temizliğini kendisi yapacak ve çöp poşetleri belirlenen yerlere ağzı kapalı biçimde bırakılacaktır.
• Katılım ücreti Bayan yarışmacılardan 10,00.-TL diğer tüm yarışmacılardan 15.00 TL.’dir. Bot Kategorisinde yarışacak yarışmacıların tamamı katılım ücreti ödemek zorundadırlar.

Baraj çevresinde ve şenlik alanında çöplerin toplanması amacı ile önceden dağıtılacak çöp poşetlerine doldurarak getiren yarışmacı ve katılımcılara kura ile hediyeler verilecektir.

Bu organizasyonun yapılmasında desteklerini bizlerden esirgemeyen Ayaş Belediyesi’ ne, Sincan Belediyesi’ne Etimesgut Belediyesi’ne maddi manevi olarak yanımızda olan sponsorlarımıza, Çanıllı Mahallesi sakinlerine, siz doğa aşığı amatör olta balıkçıları dostlarımıza ve değerli sponsorlarımıza teşekkürü borç biliriz.

YARIŞMA KURALLARI

1- 1380 Sayılı Su ürünleri Kanunu, Su Ürünleri Yönetmeliği ve Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 3/2 Tebliğ’ in belirlediği yasal kurallara kesinlikle uyulacak olup canlı yem kullanılması yarışma kuralları gereği yasaktır.
2- Yarışmada sadece turna balığı yakalanacaktır. Diğer balıkların yakalanması halinde suya iade edilecektir. Tebliğ gereği günlük turna tutma limiti 5 adet olup, günlük avlanma limitine uyulacaktır.
3- Tutulan balıkların suya iade edilmesi tamamen yarışmacıların inisiyatifindedir. Dolayısıyla, canlı kalmalarını sağlamak yarışmacıların sorumluluğundadır.
4- Yarışmacılar yanlarında 1 adet yedek olta, makine, ve istediği çeşit yapay yemleri bulundurabilir.
5- Tutulan balıkların kategoride yer alması için boylarının en az 40 cm ve üzeri olması gerekmektedir. Dolayısıyla, 40 cm altı yakalanmış balıkların zarar görmeden ivedilikle suya bırakılmaları önemle rica ederiz. ( 3/2 tebliğde yer alan %5 küçük boylara izin verilmeyecektir, kategoriye dahil edilmeyecektir.)
6- Kayıt işlemini tamamlayan yarışmacıların avlak bölgesine, çevreye, diğer seyirci ve yarışmacılara zarar vermeyecek şekilde ve yarışma başlama saatiyle birlikte yarışmaya başlayacaklardır.
7- Yarışmacılar yanında bulunan diğer yarışmacı arkadaşlarına zor durumda bırakmadan kıyıya dik atış yaparak yarışmak zorundadırlar. (Yarışmacılar kıyıya paralel atış yapamazlar.)
8- Her yarışmacı kendi seçimine göre bot ve tekne ile ya da kıyıdan avlanabilir. Bot ve tekne ile yarışmaya katılacak yarışmacılar kayıt işlemi sırasında bot ya da tekne ile yarışacaklarını belirtmek zorundadırlar.

Bot ya da tekne ile yarışmaya katılacaklar için;
Ek şartlar:
a)Bot ya da tekne içersinde yarışmacıların dışında kimse olamaz.
b)Bot ya da tekne ile yarışacak katılımcıların her biri ayrı ayrı kayıt yaptırmak zorundadırlar.
c)Yarışmacılar, belirlenen alandan hakem kontrolünden geçerek yarışmaya katılacaklardır.
d)Bot ve tekne içinde sadece akü ile çalışan elektrikli motor ve kürek kullanımına izin verilecek, akaryakıt ile çalışan motorlu araçlara izin verilmeyecektir.
e)Uyuşukluğa, refleks zayıflığına, ruh bozukluğuna sebebiyet verecek şekilde alkol veya ilaç alanlar bu yarışmaya katılamazlar.
f)Yarışmacılar önceden belirlenmiş alanın dışına çıkamaz ve kıyıda ki yarışmacılara 50 metreden fazla yaklaşamaz, bot ve teknesini sabitlemek, bot ve teknenin sürüklenmesi engellemek ve kendi güvenlik önlemlerini azami ölçüde almaktan yarışmacılar sorumludurlar.
g)Bot ve tekne ile avlanan yarışmacılar birbirlerine 20 metreden fazla yaklaşamaz botlar ve tekneler arasında malzeme ve balık alışverişi yapılamaz. Bu durumlar yarışmadan diskalifiye sebebidir. ( Gezici hakemler tarafından bu konuda yapılan uyarılara uyulması mecburi olup, hakemlerin yarışmacılara yaklaşmasında bir sınırlama yoktur.)
h) Can yeleği bulundurma ve kullanma sorumluluğu tamamen takımlardaki yarışmacılara ait olup bot veya tekne ile yarışacak olanlar takımlar kendi güvenlik önlemlerini almaktan sorumludur.

I) Can yeleğinin seçimi ve teknik özellikleri her yarışmacıya özel durum arz ettiğinden yanlış, hatalı, yetersiz can yeleği kullanımdan ve/veya yarışma sırasında takılmış can yeleğinin çıkarılmasından doğabilecek kazalarda tüm sorumluluk yarışmacılarda olacaktır.

9- Yarışma sırasında kepçe kullanımı serbest olup, kakıç kullanılması yasaktır.

10- Yarışma alanı gezici ve sabit hakemler tarafında sürekli gözlem altında tutulacak ve kurallara aykırı davranan yarışmacılar diskalifiye edilecektir.

11- Yarışmanın bittiğini belli eden işaret ile beraber yakalanan balıkların hakem masasına teslim edilmesi için yarışmacıların 15 dakikası vardır. Belirtilen zaman dışında getirilen balıklar, hakemler kurulu tarafından kabul edilmeyecektir.

12- Hakem kurulunun verdiği karar ile dereceye giren yarışmacı ve balıkları, anons edilerek en kısa sürede ödül töreni başlatılacak ve dereceye giren yarışmacılara “kupa ve hediyeler” i verilecektir.

Yarışma şartnamesi yarışmacıların okuyabilecekleri bir bölüme asılacak kuralların okunmasından kuralların uygulanmasından yarışmacılar sorumlu olacaktır. Katılımcıların kayıt masasına yarışma müracaatlarını yaptıkları andan itibaren yarışma kurallarını kabul etmiş sayılacaklardır.

Not: Sincan Amatör Olta Balıkçılar Derneği (SİNABDER)’in yarışma kurallarında değişiklik yapma hakkı saklıdır. Yukarıda belirtilen kurallar dışında avlanmak ve davranmak diskalifiye sebebidir.

KATEGORİLER

İki ayrı kategoride ve dört dalda yarışma ödülleri verilecektir.

1. KATEGORİ
Bot ve tekne ile yarışacak olanlar
1. Dal: En Çok Turna için yarışılacak olup, 1’ncilik, 2’ncilik ve 3’ncülük ödülleri verilecektir(Toplam sayı ve boylarda eşitlik olması halinde bayan yarışmacılara öncelik verilecek, yoksa ağırlık ölçümlerine bakılacaktır.)
2. Dal: En Büyük Turna için yarışılacak olup, sadece 1’ncilik ödülü verilecektir. (Boyları eşit olan balıklarda varsa bayan yarışmacılara öncelik verilecek, yoksa ağırlık ölçümüne bakılacaktır).

2. KATEGORİ
Kıyıdan yarışacak olanlar
1. Dal: En çok Turna için yarışılacak olup, 1’ncilik, 2’ncilik ve 3’ncülük ödülleri verilecektir. (Toplam sayı ve boylarda eşitlik olması halinde bayan yarışmacılara öncelik verilecek, yoksa ağırlık ölçümlerine bakılacaktır.)
2. Dal: En Büyük Turna için yarışılacak olup, sadece 1’ncilik ödülü verilecektir. (Boyları eşit olan balıklarda varsa bayan yarışmacılara öncelik verilecek, yoksa ağırlık ölçümüne bakılacaktır)

Birden fazla Kategori ve dal da dereceye giren yarışmacılara tek bir kategori ve dal da ödül verilecektir.

Kategorilerinde birden fazla balık getiren yarışmacıların balık ölçümleri sonrası en büyük balığa sahip olmaları durumunda en büyük balık dalında 1’nci olarak değerlendirilecektir.

İLETİŞİM

www.oltaciyiz.com
http://www.facebook.com/oltaciyiz
sinabder@gmail.com
sinabder@hotmail.com
Adres: Tandoğan Mh. Billur Sk. 13/2 Civciv Plaza Sincan/ANKARA

İletişim Numaraları:
Başkan
Niyazi GERİKALAN : 0 532 644 57 52

Başkan Yrd.
Serkan OKTAMIŞ : 0 533 638 71 83

http://www.oltaciyiz.com/2014/05/4-turna-baligi-yarismasi-ve-senligi-yarisma-programi-ve-kurallari

Tuncay UYANIK:
Rastgeleder olarak Cumartesi gün şenlik alanında olmayı ve Sincan Amatör Olta Balıkçıları derneğimize destek vermek istiyoruz.

Ahmet Emre Esirgen:
Biz ile mutlu olmak isterim :):):)

Cumartesi günü gelip gelemeyeceğimi bildiririm. Gelirsem de botumda 1 kişilik yer olacaktır. :):):)

Tuncay UYANIK:

--- Alıntı yapılan: Ahmet Emre Esirgen - 29 Mayıs 2014 - Perşembe, 14:46:57 ---Biz ile mutlu olmak isterim :):):)

Cumartesi günü gelip gelemeyeceğimi bildiririm. Gelirsem de botumda 1 kişilik yer olacaktır. :):):)

--- Alıntı sonu ---

Sevgili Ahmet Emre,
Boludan ve Kayseriden misafirlerimiz olacak. Sen gel gerisi kolay. Boş kalan yeri her daim doldururuz.
Dernek başkanları ve aynı zamanda dernek üyemiz olan Ömer Fatin Yerlikaya ve Osman Ozan'nın ( Hacı Başkanım ) ve ekibinin Ankaraya varış saatlerine göre cumartesi Çanıllıya intikal edeceğiz.

Tarık Ersal:
Sevgili Ahmet,

Telefonda da söylediğim gibi, birlikte olta atmak zamanı çoktan geldi de geçiyor.
Cumartesi akşamı Çanıllı'da görüşeceğimizi umuyorum.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git