Gönderen Konu: Baltalı Gölü Yasaklandı  (Okunma sayısı 5368 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kahraman MELEK

• Kahraman MELEK
  • Rastgele-Der Üyesi
  • gittim, gordum, tuttum.
Baltalı Gölü Yasaklandı
« : 15 Eylül 2012 - Cumartesi, 00:37:58 »
- Yaklaşık iki ay önce 40 bin adet Abant alasının bırakıldığı Uşak Banaz ilçesine bağlı Batalı köyü yakınlarında Baltalı Göleti 4 yıl boyunca amatör ve ticari balıkçılığa kapatıldı.

Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü, hazırladığı proje ile Türkiye’de ilk defa bir gölete 40 bin adet Abant Alası bırakmıştı. Yaklaşık iki ay önce gerçekleştirilen balıklandırma çalışmasına Milli Parklar Bölge Müdürü ile Uşak Valisi de katılmış ve Doğa Koruma ve Milli Parkalar Genel Müdürlüğü, Trabzon Üretim Tesisleri’nde üretilen 40.000 Abant Alası Baltalı Göleti’ne bırakılmıştı. Olta Balıkçılığı Federasyonu ile ortaklaşa yürütülen proje kapsamında gölet avcılığa 4 yıl süreyle kapatıldı.

Olta Balıkçılığı federasyonu Başkanı İsmail Atalay, av yasağı kararının Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan tebliğ ile alındığını ifade ederek “4 yıl süre ile amatör ve ticari balıkçılığa kapatılan Baltalı Göletine bırakılan 40 bin Abant Alası popilasyonunun artması bekleniyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Uşak Şube Müdürlüğü tarafından Tematik Tabiat Parkı olarak projelendilmesi süren Baltalı Göletinin 4 yıllık av yasağı uygulanmaya başlandı. Baltalı göletinde uygulanan proje Türkiye’de ilk defa kapalı bir alanın Abant Alası ile balıklandırılmasıdır. Bu yönü ile ava kapatılması sürdürülebilirliği açısından son derece yerinde bir karardır. Federasyon olarak bizde bu kararı destekliyoruz ve Abant Alasının söz konusu gölette yerleşimi açısından elimizden gelen desteği vereceğiz” dedi.

Olta Balıkçılığı federasyonu Başkanı İsmail Atalay, av sezonu ile ilgili yaptığı değerlendirmelerde ise, “Tüm amatör balıkçıları yakından ilgilendiren 4 yıl süre ile geçerli olacak olan 3/2 tebliğ Bir Eylül’den geçerli olmak üzere Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Özellikle bazı balıkların boy ve limit yasaklarında önemli değişiklikler var. Sazan ve Turna balığının 10 olan günlük avlanma limitleri 5 e düşürülür iken yemlik balıklar içerisinde yer alan Gümüş Balığı popülasyonda yarattığı sıkıntılardan dolayı potansiyel zararlı balıklar listesine yer aldı. Doğal alabalık avlanma boyu 5 cm arttırılarak 25 cm. oldu. Denizlerde ise son günlerde üzerinde çipura, levrek, lüfer ve kalkan balıklarının boy limitleri 5 ile 7 cm oranında arttırıldı. Federasyonumuz Bilim Kurulu tarafından hazırlanan tebliğ revizyon raporunun büyük ölçüde dikkate alındığını görmekle birlikte tebliğin 4 yılda bir hazırlanması ile ilgili çekincemelerimizin dikkate alınmadığını gördük” dedi.

Kaynak : http://www.haber3.com/baltali-goleti-4-yil-sureyle-amator-ve-ticari-balikciliga-kapatildi-1493957h.htm#ixzz26TyijzMt

Bir tutku bizi bir araya getirdi. Birlikte yol almanın keyfini yaşıyoruz.

Çevrimdışı oktayaydıner

• Oktay AYDINER
  • Rastgele-Der Üyesi
Ynt: Baltalı Gölü Yasaklandı
« Yanıtla #1 : 17 Eylül 2012 - Pazartesi, 17:40:38 »
Federasyonumuz Bilim Kurulu tarafından hazırlanan tebliğ revizyon raporunun büyük ölçüde dikkate alındığını görmekle birlikte tebliğin 4 yılda bir hazırlanması ile ilgili çekincemelerimizin (çekincelerimizin demek istiyor) dikkate alınmadığını gördük” dedi.

Kaynak : http://www.haber3.com/baltali-goleti-4-yil-sureyle-amator-ve-ticari-balikciliga-kapatildi-1493957h.htm#ixzz26TyijzMt

Ben oradaydım...adamın sesi çıkmadı..en son geldi, en önce gitti.Bu süre içerisinde de bir köşede efendi efendi sessiz sedasız oturdu.

Bir kaç kelimenin yerini değiştirdikleri tebliğ revizyonlarına da bir forumda rastladık.. İki soru sorunca konunun tamamını sildiler.

Bilim Kurulu falan da yok.İki tane hoca konuşuyor, bizimkisinden çıkıyor... O hocalar da yakında bunun ne olduğunu anlarlar zaten...

Yani; bizim oralarda bir söz var: "at yalanı öpeyim inananı..taa kırmızı benekli oluncaya dek..."

Oktay Aydıner
« Son Düzenleme: 17 Eylül 2012 - Pazartesi, 17:49:56 Gönderen: oktayaydıner »
"Çalışmak Balık Tutmasını Bilmeyenler İçindir"
                                        Çin Atasözü

Çevrimdışı Mehmet Akyürek

• Mehmet AKYUREK
  • Rastgele-Der Üyesi
« Yanıtla #2 : 17 Eylül 2012 - Pazartesi, 19:25:05 »
Kısa zaman sonra toplu balık ölümleri yaşanır. O balık su sıcaklığı abantın üzerinde olan yerlerde yaşayamaz.
İnsan bu, su misali, kıvrım kıvrım akar ya;
Bir yanda akan benim, öbür yanda Sakarya.

Çevrimdışı Bahadır Can

• Bahadır Can
  • Rastgele-Der Üyesi
    • Rastgele-Der
« Yanıtla #3 : 18 Eylül 2012 - Salı, 20:14:21 »
Kısa zaman sonra toplu balık ölümleri yaşanır. O balık su sıcaklığı abantın üzerinde olan yerlerde yaşayamaz.
Ölmeye fırsat kalmadan toplanmazlarsa tabii...
Güzel gören güzel düşünür
Güzel düşünen hayatından lezzet alır.

Çevrimdışı Mehmet Akyürek

• Mehmet AKYUREK
  • Rastgele-Der Üyesi
« Yanıtla #4 : 18 Eylül 2012 - Salı, 21:18:59 »
Ölmeye fırsat kalmadan toplanmazlarsa tabii...

Eh Her alabalık ölümü tadıcıdır deyip bağlayalım o zaman  :D
İnsan bu, su misali, kıvrım kıvrım akar ya;
Bir yanda akan benim, öbür yanda Sakarya.

Çevrimdışı Teoman Sanalan

• Dernek Yönetim
    • A.Teoman SANALAN
« Yanıtla #5 : 19 Eylül 2012 - Çarşamba, 18:38:16 »
Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü, hazırladığı proje ile Türkiye’de ilk defa bir gölete 40 bin adet Abant Alası bırakmıştı.  Baltalı göletinde uygulanan proje Türkiye’de ilk defa kapalı bir alanın Abant Alası ile balıklandırılmasıdır.

Endemik bir tür olmasına karşın oraya buraya durmadan atılan Abant alasının bilmem kaçıncı defa olarak Baltalı'ya atılması "Türkiye'de bir ilk" olmuş. Öncekiler sayılmıyorsa gidip avlamak da serbest demektir.

Gerçi bu ehven-i şer bir uygulama. Bundan önce gökkuşağı atıyorlardı. hani önce doğallaşan sonra benekleşen sonra da somonlaşan. ülkemizden başka yerde de bulunmayan ve yılda 1 milyar dolar para getirecek olan.

Çevrimdışı Teoman Sanalan

• Dernek Yönetim
    • A.Teoman SANALAN
« Yanıtla #6 : 19 Eylül 2012 - Çarşamba, 18:52:24 »
Eh Her alabalık ölümü tadıcıdır deyip bağlayalım o zaman  :D

Benzer durumda olan yerlerdeki Abant alalarının tırıvırıyı tattıkları gibi.