Gönderen Konu: OLTACILARDER 5. Geleneksel Turna Balığı Yakalama Yarışmaları Şenliği  (Okunma sayısı 4694 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Abanticus

 • Üye
 • *
 • Kayıt Tarihi: Nis 2010
 • İleti: 14
 • Cinsiyet: Bay
[COLOR="Red"]OLTACILARDER 5. Geleneksel Turna Balığı Yakalama Yarışmaları Şenliği (09-10 Haziran 2012)[/COLOR]


[COLOR="Red"]OLTACILARDER 5. Geleneksel Turna Balığı Yakalama Yarışmaları Şenliği (09-10 Haziran 2012)[/COLOR]
[/B]

Doğa ve Çevre Dostu Amatör Oltacılar Derneği, amatör ve sportif amaçlı olta balıkçılığını tanıtmak, sevdirmek, gelişmesini sağlamak ve yarışma heyecanı duyan amatör olta balıkçılarını buluşturmak amacıyla Ankara iline bağlı, Bala ilçesi Kesikköprü Baraj Göleti’ nde “5. Turna Balığı Yakalama Yarışmaları Şenliği” ni düzenleyip dereceye girenlere ödüller verecektir.
1380 Sayılı Su ürünleri Kanunu, Su Ürünleri Yönetmeliği ve Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 2/2 Tebliğ’ in belirlediği yasal kurallara ve derneğin belirlediği yarışma kurallarına tüm yarışmacıların uyması gerekmekte olup aykırı davrananlar diskalifiye edilecektir.

[COLOR="Red"]Tarih:[/COLOR] 09-10 Haziran 2012
[COLOR="Red"]Yer:[/COLOR] Ankara / Bala / Kesikköprü Baraj Göleti

[COLOR="Red"]PROGRAM[/COLOR]
09 Haziran 2012 - Cumartesi
Organizasyon alanında katılımcıların kamp çadırlarını kurabilecekleri geniş bir alanın yanı sıra; tuvalet, elektrik, yiyecek, içecek, su ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir büfe mevcuttur. Katılımcılar cumartesi günü yemek ve diğer ihtiyaçlarını kendi imkanları ile karşılayacak olup, sürekli çay servisi olacaktır.

Cumartesi günü katılımcıların tanışması, kaynaşması ve sürdürülebilir olta balıkçılığının özendirilmesi için turna avı teknikleri, malzemeleri hakkında çeşitli sunumlar yapılacaktır. Havanın kararması ile yakılacak ateşin sıcaklığında müzikli eğlence düzenlenecek; katılımcıların ve yarışmacıların dinlenebilmeleri için saat 24:00’ de müzik sona erecektir. Ateş etrafında, şenlik alanında ya da kamp çadırlarının civarında sohbet ederek geceyi geçirmek isteyenlerin diğer katılımcıların haklarına saygı göstermeleri önemle duyurulur.
Yarışma kayıt işlemleri cumartesi günü 18:00’ de başlayıp pazar günü 07:00’ de son bulacak olup kayıt yaptırmayanlar bu yarışmaya katılamazlar.

10 Haziran 2012 - Pazar
Sabah kahvaltısı 04:30’ dan itibaren verilmeye başlanacak ve yarışmaya katılacakların erken kahvaltı yapmaları sağlanacaktır.
Yarışma için belirlenen zaman dilimi saat 06:00 ile 12:00 arasıdır.
Öğlen yemeği servisi saat 12:00’ de başlayacaktır.
Yakalanan balıkların değerlendirilmesi saat 12:00 ile 12:30 arasındadır.
Amatör Balıkçılık ve Doğa Konulu Fotoğraf Yarışmasına; yarışma alanında bulunan tüm yarışmacı ve misafirler etkinlik boyunca, yarışma alanında çektikleri 3 adet fotoğraf ile katılabilirler.
Değerlendirme, Ankara Fotoğraf Gurubu’ nca oluşturulacak jüri tarafından 12:30’ a kadar yapılacak olup sergilenmeye değer bulunan fotoğraflar yarışma alanında ya da web sitemizde sergilenecektir. Fotoğraflar saat 11:00’ de değerlendirme jürisine teslim edilmelidir.
Baraj Göleti çevresindeki ve şenlik alanındaki çöpleri önceden dağıtılacak çöp poşetlerine doldurarak getiren yarışmacı ve katılımcılara kura ile daha önceden belirlenen sponsor firma hediyeleri verilecektir.
Ödül törenleri saat 13:00’ dedir.

[COLOR="Red"]KATEGORİLER[/COLOR]
İki ayrı kategoride ve dört dalda yarışma ödülleri verilecektir.

[COLOR="Red"]1. KATEGORİ[/COLOR]
Bot ve tekne ile yarışacak olanlar
1. Dal: En Büyük Turna için yarışılacak olup, 1’ncilik, 2’ncilik ve 3’ncülük ödülleri verilecektir (boyları eşit olan balıklarda varsa bayan yarışmacılara öncelik verilecek, yoksa ağırlık ölçümüne bakılacaktır).
2. Dal: En Çok Turna için yarışılacak olup, sadece 1’ncilik ödülü verilecektir.

[COLOR="Red"]2. KATEGORİ[/COLOR]
Kıyıdan yarışacak olanlar
1. Dal: En Büyük Turna için yarışılacak olup, 1’ncilik, 2’ncilik ve 3’ncülük ödülleri verilecektir (boyları eşit olan balıklarda varsa bayan yarışmacılara öncelik verilecek, yoksa ağırlık ölçümüne bakılacaktır).
2. Dal: En Çok Turna için yarışılacak olup, sadece 1’ncilik ödülü verilecektir.

[COLOR="Red"]ÖDÜLLER[/COLOR]
Belirtilen bu dört kategoride dereceye giren yarışmacılara dernek adına kupa, katılım belgesi ve sponsor firmalarımız tarafından çeşitli hediyeler verilecek olup dereceye giremeyen diğer yarışmacılara katılım belgesi ile birlikte sponsor firmalar tarafından çeşitli hediyeler verilecektir.

Not: Birden fazla ödül almaya hak kazanan yarışmacılara sadece bir dalda ödül verilecektir. Sponsor firmalar tarafından sağlanan ödüllerin nasıl dağıtılacağı dernek yönetim kurulu tarafından belirlenir.

[COLOR="Red"]KURALLAR[/COLOR]
1. 1380 Sayılı Su ürünleri Kanunu, Su Ürünleri Yönetmeliği ve Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 2/2 Tebliğ’ in belirlediği yasal kurallara kesinlikle uyulacak olup canlı yem ile avlanmak yarışma kuralları gereği yasaktır.

2. Yarışmada sadece turna balığı yakalanacaktır. Tebliğ gereği günlük turna tutma limiti 10 adet olup günlük avlanma limitine kesinlikle uyulacaktır.

3. Tutulan balıkların suya iade edilmesi tamamen yarışmacıların inisiyatifindedir. Dolayısıyla, canlı kalmalarının sağlanması gereklidir.

4. Yarışmacılar yanlarında 1 adet yedek olta, makara ve istediği çeşit yapay yemleri bulundurabilir.

5. Tutulan balıkların kategoride yer alabilmesi için boylarının en az 40 cm ve üzeri olması gerekmektedir. Dolayısıyla, 40 cm altı yakalanan balıkların hemen suya bırakılmaları önemle belirtilir (% 5 küçük boylara da izin verilmez).

6. Kayıtlarını yaptıranlar suya, çevreye, diğer kişilere ve yarışmacılara zarar vermeyecek şekilde ve başlama saatiyle birlikte yarışmaya başlayabilir.

7. Yarışmacılar yanında bulunan diğer yarışmacıları zor durumda bırakmadan kıyıya dik atış yaparak yarışmak zorundadırlar (kıyıya paralel atış yapamazlar).

8. Her yarışmacı kendi seçimine göre bot ve tekne ile ya da kıyıdan avlanabilir. Bot ve tekne ile yarışmaya katılacaklar bu durumlarını yarışma formunda belirtmek durumundadırlar.

Bot ve tekne ile yarışmaya katılacaklar için;
a) Bot veya tekne içinde yarışmacıların dışında kimse olamaz,
b) Yarışmacılar, belirlenen alandan hakem kontrolünden geçerek yarışmaya katılacaklardır.
c) Bot ve tekne içinde sadece akü ile çalışan elektrikli motor ve kürek kullanımına izin verilecek, akaryakıt ile çalışan motorlu araçlara izin verilmeyecektir.
d) Uyuşukluğa, refleks zayıflığına, ruh bozukluğuna sebebiyet verecek şekilde alkol veya ilaç alanlar tespit edildiğinde bu yarışmaya katılamazlar.
e) Yarışmacılar önceden belirlenmiş alanın dışına çıkamaz ve kıyıda ki yarışmacılara 50 metreden fazla yaklaşamaz, bot ve teknesini sabitlemek, bot ve teknenin sürüklenmesini engellemek ve kendi güvenlik önlemlerini almaktan sorumludurlar.
f) Yarışmacılar birbirine 20 m. den fazla yaklaşamazlar. Botlar ve tekneler arası balık alışverişi yapılması yarışmadan diskalifiye olma nedenidir (gezici hakemler tarafından bu konuda yapılan uyarılara uyulması mecburi olup, hakemlerin yarışmacılara yaklaşmasında bir sınırlama yoktur).
g) Can yeleği bulundurma ve kullanma sorumluluğu tamamen yarışmacılara ait olup bot veya tekne ile yarışacak olanlar kendi güvenlik önlemlerini almaktan sorumludurlar.

9. Yarışma sırasında belirlenen kurallar dışına çıkan yarışmacılar gözlemciler tarafından masa hakemlerine bildirilecek değerlendirme masa hakemlerince yapılacaktır.

10. Yarışma sırasında kepçe kullanımı serbest olup, kakıç kullanımı yasaktır.

11. Yarışmanın bittiğini belli eden işaret ile beraber yakalanan balıkların hakem masasına teslim edilmesi için yarışmacıların 15 dakikası vardır. Belirtilen zamanın dışında getirilen balıklar, hakemler kurulu tarafından kabul edilmeyecektir.

12. Kurulun verdiği karar ile dereceye giren yarışmacı ve balıkları anons edilerek en kısa sürede ödül töreni başlatılacak ve dereceye giren yarışmacılara kupa ve hediyeleri verilecektir.

Not: Doğa ve Çevre Dostu Amatör Oltacılar Derneği' nin yarışma kurallarında değişiklik yapma hakkı saklıdır. Yukarıda belirlenen kurallar dışında avlanmak ve davranmak diskalifiye nedenidir.


Bu yarışma Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı' nın 15.05.2012 tarih, B.12.0.BSÜ.0.01.00.00/140.06-1293 sayılı izni ile gerçekleşmekte olup hazırlıkları esnasında desteklerini bizlerden esirgemeyen ilgili tüm kurum, kuruluş ve kişiler ile siz doğa aşığı amatör olta balıkçısı dostlarımıza ve değerli sponsorlarımıza teşekkürü borç biliriz.


[COLOR="Green"]Doğa ve Çevre Dostu Amatör Oltacılar Derneği
Yönetim Kurulu[/COLOR]
[/B]


[COLOR="Red"]İletişim:[/COLOR]

Yönetim Kurulu Başkanı: M. Serkan İNANÇ: 0533 810 38 58
Genel Sekreter: Mustafa KÖŞKEROĞLU: 0555 228 11 97
web: www.oltacilarder.org.tr
forum: www.oltacilar.com
e-posta: info@oltacilar.com
oltacilarder@hotmail.com


Önce BEN sonra BİZ olduk. Gelecek nesillerimiz için hep birlikte BİR olmanın zamanı geldi.

Çevrimdışı Abanticus

 • Üye
 • *
 • Kayıt Tarihi: Nis 2010
 • İleti: 14
 • Cinsiyet: Bay
Önce BEN sonra BİZ olduk. Gelecek nesillerimiz için hep birlikte BİR olmanın zamanı geldi.

Çevrimdışı Abanticus

 • Üye
 • *
 • Kayıt Tarihi: Nis 2010
 • İleti: 14
 • Cinsiyet: Bay
OLTACILARDER 5. Geleneksel Turna Balığı Yakalama Yarışmaları Şenliği
« Yanıtla #2 : 04 Haziran 2012 - Pazartesi, 23:44:41 »


Organizasyona Konya yolu üzerinden Bala yolunu kullanarak gelecek olan katılımcılar içinOrganizasyona Elmadağ-Kırıkkale üzerinden gelecek olan katılımcılar için

Önce BEN sonra BİZ olduk. Gelecek nesillerimiz için hep birlikte BİR olmanın zamanı geldi.