Gönderen Konu: İki santimetrelik balıklar bir şehri koruyacak ‘MIŞ’  (Okunma sayısı 6389 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Metin Karagöz

• Metin KARAGÖZ
  • Rastgele-Der Üyesi
İki santimetrelik balıklar bir şehri koruyacak ‘MIŞ’
« : 30 Nisan 2012 - Pazartesi, 22:06:42 »
Denizli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, haşerelerle mücadele çalışması kapsamında, kentteki süs göletleri, baraj ve havuzlara Gambusia Affinis cinsi balık bırakıyor. Yaklaşık 3 bin balık, sivrisinek larvalarını yiyecek ve haşereyle doğal mücadelede belediyenin en büyük yardımcısı olacak. Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, yaz aylarında sivrisineklerin toplumda büyük rahatsızlık yarattığını, bazı bulaşıcı hastalıklara da neden olduğunu dile getirdi. Gökoğlan, Haşerelerle savaşta mümkün olduğu kadar biyolojik mücadeleyi tercih ediyoruz. Sivrisineklerin üreme bölgeleri gölet ve barajlar. Her biri günde yaklaşık 100 sivrisinek larvası yiyen Gambusia Affinis cinsi küçük balıklardan gölet ve Gökpınar Barajı'na bıraktık. Aynı cins balıklardan süs havuzlarına da bırakacağız. Bu balıklar sayesine Denizli bu yaz daha az sivrisinekli bir dönem yaşayacak dedi. Haber: Ferah IŞIK DENİZLİ, DHA
Kaynak: http://webtv.hurriyet.com.tr/2/31596/20456346/1/2-santimetrelik-baliklar-bir-sehri-koruyacak.aspx

Bir forumdan alıntı: Gambusya affinis Türkiye’de istilacı konumundadır.15-20 yıl önce o zaman moda olan bir yaklaşımla sivrisinekle savaşmak adına Türkiye’de ve Dünya’da birçok sulara salınmıştır, fakat salındığı yerlerde çok daha kolay ulaşabildiği balık yumurtaları olunca sivrisinek larvaları besin listesinde 3-4 sıralara kadar gerilemiştir. Sonuç olarak sivrisinekle savaşmayıp yerli türlerin soyunu tehlikeye sokmuş bir hamledir.

Çevrimdışı Metin Karagöz

• Metin KARAGÖZ
  • Rastgele-Der Üyesi
Ynt: İki santimetrelik balıklar bir şehri koruyacak ‘MIŞ’
« Yanıtla #1 : 30 Nisan 2012 - Pazartesi, 22:10:52 »
Önceki mesaja koymayı atlamışım.

Çevrimdışı Mehmet Akyürek

• Mehmet AKYUREK
  • Rastgele-Der Üyesi
« Yanıtla #2 : 01 Mayıs 2012 - Salı, 00:04:08 »
Allahın cezası cahil takımı. Bunlara ne desen,ne yapsan boş.. Ömerliden temizlenmesi 8 sene sürdü ve hala da tam olarak bitmiş değiller. Kurtulmak için birkaç sene soğuk kış yapması gerekiyor. Ama Denizli gibi sıcak iklimde temizlenmeleri imkansız. Denizli yakınlarında federasyon olduğunu iddia eden bir yapı var. Tabi Gambusia engelleme işinde para olmadığı için ilgi göstermiyorlardır. Doğaya bırakılmayan her gambusia için 1 euro cent desek canla başla çalışırlardı.
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2012 - Salı, 00:06:00 Gönderen: Mehmet Akyürek »
İnsan bu, su misali, kıvrım kıvrım akar ya;
Bir yanda akan benim, öbür yanda Sakarya.

Çevrimdışı cemliman

• Cem LİMAN
  • Rastgele-Der Üyesi
    • Kalamar Avcısı
« Yanıtla #3 : 02 Mayıs 2012 - Çarşamba, 16:20:36 »
Dernek olarak Denizli Belediyesine kapsamlı ve aydınlatıcı bir yazı yazmamız sorunun hallolması için çözüm olabilir.

• Mehmet AKYUREK
  • Rastgele-Der Üyesi
« Yanıtla #4 : 02 Mayıs 2012 - Çarşamba, 21:34:22 »
Sevgili Kaptan; 

O yazının Uşaktan gitmesi gerekmez mi? Bunun flaş haber olarak YABAN TV de "REZALET" spotu ile yayınlanması ve bu garabetin engellenmesi için hergün tekrar edilmesi gerekmez mi?

Çevrimdışı cemliman

• Cem LİMAN
  • Rastgele-Der Üyesi
    • Kalamar Avcısı
« Yanıtla #5 : 03 Mayıs 2012 - Perşembe, 10:17:19 »
Bu sorun bizim sorunumuz değilmi ki, tanımadığımız federasyondan veya izlemediğimiz YabanTv'den neden bir şeyler bekleyelim.
Oturup hep başkalarından bir şey bekliyelim desem sizleri tanıyorum, tanıdığımı zannediyorum, neden bu iki kuruluşa kinimiz. Neden Denizli Belediyesine yada  Çevre Bakanlığına, Tarım bakanlığına, Başbakanlığa dernek olarak kazmayalım, neden farkettiğimiz bir olayı başkalarının fark etmesini ve çözüm bulmasını bekleyelim, biz hangi zamanda, hangi çağda, hangi kültür ile büyüdük, bizler kimlere örnek olacağız, çocuklarımız bu konuyu okursa nasıl cevap vereceğiz, Federasyon kurulmasaydı, YabanTv olmasaydı mutlaKA HERŞEY ÇOK GÜZEL OLACAKTI, BUNLARIN ÇÜNKÜ YAPTIĞI HİÇ İYİ BİR ŞEY YOK, vurun gitsin.

• Mehmet AKYUREK
  • Rastgele-Der Üyesi
« Yanıtla #6 : 03 Mayıs 2012 - Perşembe, 12:31:43 »
Kaptanım

Elbette bizim de sorunumuz. Ancak basından ulaştığımız bir haberin, bir tehdidin bizden önce duyarlı basın kuruluşlarınca da ki -bence burada en başta yaban tv geliyor - dile getirilmesi lazım. Biz dernek olarak elbette yazarız. Yönetimin takip ettiğini düşünüyorum. Bizim dernek olarak yapabileceğimizin çok daha etkilisi yapılabilir. Zamanında sazlıkların kurutulmasına, bohçacılığa (hatta bu terimin hayatımıza kazandırılmasına) DSİ nin kötü uygulamalarına çok yerinde ve güzel tepkiler veren, bu konuda harika spotlar hazırlayan yegane outdoor TV mizi daha aktif görmek istiyoruz. Vurmak istemiyoruz, etkisini yanlış uygulamaların engellenmesi üzerinde görmek istiyoruz.  Dikkat edersen sadece Yaban TV değil bölgedeki derneklerin oluşturduğu yapıyı da yazdım. Yaban TV o yapının her daim arkasında olduğunu söylediği için, ikisinin bu konuda bize göre onlarca kat daha etkili olması mümkün. Basın kanalı ile önümüze gelen bir haberden Yaban'ın haberdar olmaması mümkün değil bence. Aynı ajanslar üzerinden haber alan kuruluşlar bunlar. Napalım be kaptan, onların bizden da hassas olmalarını bekliyoruz. Ön planda sadece doğa olsun istiyoruz. Endişemiz işin doğa sevgisi boyutunun başka konularla yer değiştirmeye başlamasıdır. Bu olsun istemiyoruz.
« Son Düzenleme: 03 Mayıs 2012 - Perşembe, 12:37:27 Gönderen: Mehmet Akyürek »

Çevrimdışı Teoman Sanalan

• Dernek Yönetim
    • A.Teoman SANALAN
« Yanıtla #7 : 03 Mayıs 2012 - Perşembe, 14:57:54 »
Bence katma değer üreten, çözümcü yaklaşanlar uzun vadede kazanırlar.
Biz de Dernek olarak, samimiyetsiz ve sicili bozuk olmalarından dolayı başka camialarla uğraştığımızda onların bozukluğu düşünülmez, bizim onlarla uğraşacak derecede küçülme eğiliinde olduğumuz düşünülür.

Rastgele-Der olarak, bu tür haberleri aldığımızda en kısa zamanda, konunun ciddiyetini, hassasiyetini, ekosistem oyununun, onu en iyi bilenler için bile rus ruleti gibi tehlikeli olduğunu basit ve tekdüze düşünen kurum kuruluş ve kişilere anlatarak müdahale etmeliyiz.

Resmi ve yetkili kurumlara da hem sorumluluklarının ciddi olduğunu, hem de bu kadar basit ve bilgisizce düşünemeyeceklerini, kafalarına göre davranamayacklarını hatırlatmalıyız.

En kısa zamanda yapmalıyız dedim, kişisel görüşüm tabii ama "Genel Sekreter böyle diyeceğine harekete geçse ya YK değil misiniz kardeşim" diyeceksiniz. Evet biliyorum top bana dönecek. Dernek görüşünü olgunlaştırmak için bunları yazıyorum. görüşlerinizle geliştirelim ben de YK onayına sunayım ve ilgili yerlere (Denizli Valiliği, GTHBakanlığı, Orman ve Su Bakanlığı (Doğa koruma yetkilerinden dolayı)) gönderelim.

Çevrimdışı Tuncay UYANIK

• Tuncay UYANIK
  • Rastgele-Der Üyesi
  • ben ile mutluluk olmaz, biz olmak lazım
    • Kişisel web sitem
« Yanıtla #8 : 03 Mayıs 2012 - Perşembe, 16:02:03 »
Bu sorun bizim sorunumuz değilmi ki, tanımadığımız federasyondan veya izlemediğimiz YabanTv'den neden bir şeyler bekleyelim.
Oturup hep başkalarından bir şey bekliyelim desem sizleri tanıyorum, tanıdığımı zannediyorum, neden bu iki kuruluşa kinimiz. Neden Denizli Belediyesine yada  Çevre Bakanlığına, Tarım bakanlığına, Başbakanlığa dernek olarak kazmayalım, neden farkettiğimiz bir olayı başkalarının fark etmesini ve çözüm bulmasını bekleyelim, biz hangi zamanda, hangi çağda, hangi kültür ile büyüdük, bizler kimlere örnek olacağız, çocuklarımız bu konuyu okursa nasıl cevap vereceğiz, Federasyon kurulmasaydı, YabanTv olmasaydı mutlaKA HERŞEY ÇOK GÜZEL OLACAKTI, BUNLARIN ÇÜNKÜ YAPTIĞI HİÇ İYİ BİR ŞEY YOK, vurun gitsin.

Cem kaptan,

Programında benzer sorunlara yer vermen dileğiyle en derin sevgilerimi iletiyorum.
Ben ile mutluluk olmaz, Biz olmak lazım
Bir tutku bizi bir araya getirdi. Birlikte yol almanın keyfini yaşıyoruz.
www.rastgele.org
Rastgelsin
Tuncay UYANIK

• Mehmet AKYUREK
  • Rastgele-Der Üyesi
« Yanıtla #9 : 04 Mayıs 2012 - Cuma, 10:51:40 »
Son yazdığımdan vazgeçtim Kaptan..

Kendim OBAF adlı yapıya duyurdum. Facebookta takip ettikleri yerde durumu aktardım. Orhan Mıdık bey son derece olumlu karşılayıp gerekenin yapılacağını aktarırken aniden malum maşalar devreye girip aşağıdaki yazışmayı sildirip yok etti.  İsrail sazanı ile ilgili durmadan show yapsalarda  Gambusia engelleme işinde para olmadığı için OBAF ve YABAN duruma müdahale edip planlarının bozulmasını istemiyorlar. Bunun ispatı aşağıdadır.

Mehmet Akyurek   3 Mayıs 12:59
BÖLGEDEKİ DERNEKLERİN VE ONLARIN BİRLEŞEREK ORTAYA ÇIKARDIĞI OBAF adlı YAPININ ilgisine; bu not polemik değil sizin ilginizi talep ettiğimiz için yazılıyor.Ortak paylaşım alanınız yok ama burayı okuduğunuzu biliyorum. Lütfen bu konuyu hem yapınız içinde, hem de yerel ve ulusal basında duyurup engelleyin. GAMBUSİA istilacı bir türdür. Çok zararlıdır. İsrail sazanından daha beterdir. : Denizli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, haşerelerle mücadele çalışması kapsamında, kentteki süs göletleri, baraj ve havuzlara Gambusia Affinis cinsi balık bırakıyor. Yaklaşık 3 bin balık, sivrisinek larvalarını yiyecek ve haşereyle doğal mücadelede belediyenin en büyük yardımcısı olacak. Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, yaz aylarında sivrisineklerin toplumda büyük rahatsızlık yarattığını, bazı bulaşıcı hastalıklara da neden olduğunu dile getirdi. Gökoğlan, Haşerelerle savaşta mümkün olduğu kadar biyolojik mücadeleyi tercih ediyoruz. Sivrisineklerin üreme bölgeleri gölet ve barajlar. Her biri günde yaklaşık 100 sivrisinek larvası yiyen Gambusia Affinis cinsi küçük balıklardan gölet ve Gökpınar Barajı'na bıraktık. Aynı cins balıklardan süs havuzlarına da bırakacağız. Bu balıklar sayesine Denizli bu yaz daha az sivrisinekli bir dönem yaşayacak dedi. Haber: Ferah IŞIK DENİZLİ, DHA
Kaynak: http://webtv.hurriyet.com.tr/2/31596/20456346/1/2-santimetrelik-baliklar-bir-sehri-koruyacak.aspx

İbrahim Kundak   3 Mayıs 17:19
Mehmet bey, OBAF TV olarak sayfa mevcut. aynı paylaşımı oradada yapabilirsiniz.

Orhan Mıdık   3 Mayıs 20:08
http://www.facebook.com/#!/groups/105927469497025/

Orhan Mıdık    3 Mayıs 20:09
bu gruba yapabilirsiniz veya başkanların tel noları var kendi sitelerinde
Yorum Geçmişi

Orhan Mıdık    3 Mayıs 20:09

ama şahsen ilk gören benim diye algılayıp gerekeni hemen yapıyorum ilginiz için teşekkürler

Mehmet Akyurek   3 Mayıs 20:29
Teşekkürler.Aslında iş işten geçmiş durumdaki barajlar için suç duyurusunda da bulunmak lazım. Çevrecinin partisi olmaz, denizli belediyesi hangi partiden olursa olsun bu olayın peşini bırakmamak lazım. Gambusia İstanbul Ömerli barajını bitirdi. 7 sene boyunca tek bir sazan tutamadık. Şimdilerde de sağlıklı bir üreme olamıyor. Birkaç sene sert kış olunca gambusialar büyük oranda öldü ancak Denizli ve Türkiyenin güneyinde bu şans da yok. Bu balık hazırda balık yumurtası olunca sivrisinek larvası yemiyor. Sadece balık yumurtası yiyor ve beklenen faydayı vermediği gibi sularımızı elimizden alıyor...   

Orhan Mıdık    3 Mayıs 20:36
evet aynı balıktan nerden geldiğini hala bilememekteyiz burada da bir gölde var ama şu varki sazan populasyonunu sizin bahsettiiniz derecede etkilemedi ha ilerledikçe etkiler orasını bilemem

Orhan Mıdık    3 Mayıs 20:38
ama dediğiniz gibi ilgili kurumları bu balığın kültürel türler olan sazan balıkları gibi değerli balıkların populasyonlarını nasıl etkilediğine dair bir rapor hazırlayıp gerekirse memleketin malına zarar vermek suçundan mahkemelere sevk etmeli yoksa bu işlerin üstesinden gelemeyiz

Mehmet Akyurek   3 Mayıs 20:46
Cehaleti Allah dahi mazeret olarak kabul etmiyor. Bilmek zorundalar, bilmiyorlarsa mümkün mertebe cezalandırılmalılar. Neticede balık aşılamanın bir kuralı var. Tekrar teşekkürler. Rasgele-der den de bir yazı yazacağız ama sizin orada çok daha yakından müdahale şansınız var. Bir de bu konu Yaban TV de haber yapılabilse ve birkaç kere yayınlansa gerçekten çok güzel olurdu.

Orhan Mıdık    3 Mayıs 21:38
yaban tv dediğniz kanal şahsi fikrimdir işi gücü ticaret olan bir kanal ve gerçekten kendisine malzeme yönünden aç bir kitle buldu, ha şu var ki bazı konularda söz sahibi olmuşlar ve dediklerini yaptırıyorlar bu konuda sadece tenkit yaparlar ilerisi için bütün stkların bir araya gelip bu durum karşısında ayrı ayrı şikayetçi olması ise bu konuda daha çok ses getirir bakınız verdiğiniz videonun kıyısında ne yazıyor hurriyet gazetesinin amblemi vbar değil mi? işte asıl ses o kanallardan çıkar yaban tv den ise yaban maması yaban çizmesi gibi şeyler çıkar

Mehmet Akyurek   3 Mayıs 21:42
Haklısınız

Mehmet Kundak    4 Mayıs 00:14   :-X
Sn. Mehmet Akyurek yukarıdaki

<BÖLGEDEKİ DERNEKLERİN VE ONLARIN BİRLEŞEREK ORTAYA ÇIKARDIĞI OBAF adlı YAPININ ilgisine; bu not polemik değil sizin ilginizi talep ettiğimiz için yazılıyor.Ortak paylaşım alanınız yok ama burayı okuduğunuzu biliyorum. Lütfen bu konuyu hem yapınız içinde, hem de yerel ve ulusal basında duyurup engelleyin.> hitap şeklinizle siz zaten bir polemik başlangıcını yapmışsınız!!!
OBAF bu Ülkede kurulmuş ve resmi olarak tescilini almış İLK ve TEK OLTA BALIKÇILIĞI FEDERSYONU'dur ve bu sitede 3 tane sayfası vardır ayrıca üyesi olan diğer derneklerimizinde her birinin ayrı ayrı sayfaları bulunmakla birlikte ASOBDER İzmir il temsilcimiz kardeşim İbrahim Kundak ve TUSOB üyesi Orhan Mıdık in size verdikleri linklerdende bunu görmektesiniz. Daha saygılı ve uygun uslupla ilgili sayfalarda talebinizi paylaşmanızı öneririrm;
OBAF BAŞKAN YARDIMCISI & ASOBDER BAŞKANI olarak...!

Abdullah Uğur    4 Mayıs 00:47   :D (her zamanki düzeysiz ve sadece kendisinin inebileceği kademedeki tutumu ile)
Kime ne anlatmaya çalışıyon başkan ,saygısızların bu ülkeye hiç bir faydası olmaz, çok güzel ve bir o kadar da önemli bir konuyu terbiyeden uzak , hata hakaretvari şekilde başka alanlarda dile getirmek, kendilerinin bir yerlerini yırtmasına rağmen yapamadığını,yapanları rencide eder ifade kullanmak insanlık adına acizliktir.

.....Son  ve yazışma imha ediliyor. Konunun aslını yok etmek, gambusia yı eleştirip hükümet ve ilgili belediyelerle arayı bozmamak için bahane üretilmiş ve menfaatler için çevre konusu göz ardı edilmiştir..  İşte OBAF ve YABAN birlikteliği budur.

Artık OBAF israil sazanı yoketme vs showlarını bırakmalı. Onlar istilacı türe karşı olsalardı bu konuyu yok etmezlerdi.

Benim üslubuma gelince.. Ben OBAF'ı tanımıyorum. Onlar açılış günü bizi kabul etmediklerini açıkça bildirmiş ve arkasında durmuşlardır. Bu sebeple Onlara YAPI diyorum. F harfinin simgelediği kurumsal kimliği kullanmak zorunda değilim. İstenmediğimiz yere zorla kendimizi kabul ettirme aşağılığını yapamam.

« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2012 - Cuma, 11:01:11 Gönderen: Mehmet Akyürek »

Çevrimdışı Bahadır Can

• Bahadır Can
  • Rastgele-Der Üyesi
    • Rastgele-Der
« Yanıtla #10 : 04 Mayıs 2012 - Cuma, 22:43:36 »
Yurdum insanı bazan aslında çoğu zaman yormaya başladı. Çok ciddi manada bir özgüven eksikliği, güvensizlik, tedirginlik, kendinden başkasını tanımama vs vs . Her kademede bu duygu salınımlarını sıkça görmeye başladım. Üzülüyorum, yoruluyorum. bahsedilen yapı da benzer özelliklere sahip halile. Çok seviyeli başlayan ve iyi giden bir konu benzer duygu gel gitleri ile baltalanmış. Haklarında edindiğim kanaati boşa çıkarmamışlar. Keşke yanılsaydım.
Cem kaptan sana bir konu da hak veriyorum, muhatap kabul etmemek lazım belki de. Ama bizimkisi bir ümit işte iyi niyet, yapınn içinde mutlaka sağ duyu sahibi arkadaşlar vardır ümidi. Nitekim varmış ama baltalanmışlar anlaşılan.
Neyse,
Sayın yönetim konuyu çok iyi bliyorsunuz iki satır yazı yazıverin meydanı boş sanmasın sayın belediye yetkileri, savcılığa sç duyurusuna kabiliyetimiz yok ama kurumlara yazı yazabiliriz zannımca.
Güzel gören güzel düşünür
Güzel düşünen hayatından lezzet alır.