Gönderen Konu: Kesikköprü Barajı Elden Gidiyor  (Okunma sayısı 17812 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuncay UYANIK

• Tuncay UYANIK
  • Rastgele-Der Üyesi
  • ben ile mutluluk olmaz, biz olmak lazım
    • Kişisel web sitem
Kesikköprü Barajı Elden Gidiyor
« : 12 Mart 2012 - Pazartesi, 23:54:14 »
ALINTI
http://www.oltacilar.com/kesikkopru-baraji-elden-gidiyor-t10380.html?t=10380

Kesikköprü Barajı Elden Gidiyor.

Değerli doğa aşığı amatör balık avcısı arkadaşlar,

Bilindiği üzere tüm yurtta 15 Aralık 30 Mart tarihleri arasında dönem yasağı bulunan Turna Balığının Amatör, Sportif ve Ticari avlanma yasağı 01 Nisan 2012 tarihinde bitiyor.

Bir çok amatör balıkçılık platformunda bu sene çetin geçen hava şartları sebebi ile Turna Balığının havyarını dökmediği ve 01 Nisanda avlanılmasının vicdanı olarak rahatsızlık vereceği yazılıyor, çiziliyor veya en nihayetinde ekolojik açıdan potansiyel sakıncalı türlerdendir ve bir çok ülkede dönem yasağı yoktur, dolayısıyla avlanılmasındada sakınca yoktur deniliyor.
Bunlar niçin yazılıyor, çiziliyor derseniz cevap hep aynı...
Bu işe gönül vermiş amatörlerin sürdürülebilir avcılık için ne yapabilirizi sesli olarak dile getirip doğru yolu bulabilmesi için. diye özetleyebiliriz konuyu...

Şimdi gelelim bu konu başlığı ile Turna balığının dönem yasağının ne alakası olduğuna...

Biz doğa aşığı amatör balıkçılar birbirimizle şu şöyle olsun, bu böyle olsun, niçin, neden ve benzerlerini konuşur, yazışır hatta saatlerce tartşırken birileride sessiz sedasız bizim temiz yüreklilikle on gün öncesine alınsın, onbeş gün sonrasında olsun kavgamızı kendileri için menfaate dönüştürebiliyorlar.

Şöyleki;
Bir kaç gündür derneğimize gelen telefonların ardı arkası kesilmeyince bu sabah başladığımız araştırmalar bizce hayatta böyle birşey olmaz diyeceğimiz bir sonuca ulaştı ve tabir yerinde ise dilimiz tutuldu, boynumuz büküldü, bu olamaz dememize sebep oldu...

Evet değerli amatör balıkçı dostlar...
Ankara ili, Bala İlçesi, Kesikköprü Baraj Göleti' nin ne yazıkki ya ihalesi bitti yada bugün yarın bitecek ve hatta normal ağ ile değil ığrıp ile bizce tabir yerinde ise talan edilecek.
Iğrıp nediri bilmeyenler için;
http://tr.wikipedia.org/wiki/I%C4%9Fr%C4%B1p

Yani bu ne demek oluyor dersiniz diye hemen ufacık hatırlatmalar yapmak istiyoruz.

1-Bu aşağıdaki tablo yalan oldu.
Hemde tarifi imkansız bir şekilde...

2/1 Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ
ALTINCI BÖLÜM
İçsularla İlgili Düzenlemeler
Avlanmanın tamamen yasaklandığı içsular

2- Yıllardır içme suyu havzası, amatör bile olsa benzinli motor kullanamaz denildi ve suyu kirleten bir çok unsur engellendi ama artık kocaman tekneler olacak.

3- 01 Nisan' da dönem yasağı bitecek Turnaların bu dönemki anaları, babaları ve hatta yavruları yok olacak. Oysa biz temiz yüreklilikle gerekirse bir ay sonra avlanalım bile demiştik.

4- Bu havzada bulunan ve 15 Martta havyar bırakmaya başlayacağından dolayı her türlü avcılığı yasak olacak; başta Sazan, Kadife, Yayın, Kefal, yıllar öncesinden bilinçsiz avcılık yüzüne neredeyse yok edilen ve yıllardır bir türlü yüzünü göremediğimiz Sudak balıklarının anası, babası ve elbettteki havyarları yok olacak... Hatta yuvaları bile...

5- Ankara' nın gözbebeği, sportiflerin, amatörlerin çoluğuyla çocuğuyla uğrak yeri, kamp alanı, pırıl pırıl bir doğa diye hergün gazete sayfalarında kare kare resimleri yer alan o güzelim mekanda kurbağasından, yılanına, kadife balığından, ekolojik açıdan sakıncalıdır dediğimiz Turna balığına, Kerevitine, Sazan balığına kadar hepsi yok olacak.
Niçin biliyormusunuz?
İşte bu balık yüzüne...
http://www.bsgm.gov.tr/su_urn/Deniz1/gumus3.html

6-
2/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ
ALTINCI BÖLÜM
İçsularla İlgili Düzenlemeler
MADDE 35 –
(5) İl Müdürlüklerince belirlenecek alanlarda, Bakanlıktan izin alınması şartıyla, ığrıp ve manyat ağları ile gümüş balığı (Atherina boyeri) avcılığı dönem boyunca serbesttir. Avlanan ürünler için il veya ilçe müdürlüklerinden ek- 2’de yer alan "Menşe Belgesi"nin alınması zorunludur.

YEDİNCİ BÖLÜM
Deniz ve İçsularla İlgili Diğer Hükümler
İçsularla ilgili diğer hükümler
MADDE 44 –
(7) Tüm içsularda, Bakanlık izni olmadan gümüş balığı avcılığı dışında ığrıp ve manyat ağları ile avcılık yapılması yasaktır.

7-
2/2 NUMARALI AMATÖR (SPORTİF) AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2008/49)
İçsularda amatör avcılık
MADDE 15 –
DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Yöntem ve Sınırlamalar
(12) Baraj göllerinde yapılan avcılıkta DSİ tarafından belirtilen güvenlik sahasında avlanmak tehlikeli ve yasaktır.

(13) a) Kiraya verilen istihsal sahalarında amatör avcılık yapılabilecek alanlar Bakanlık il müdürlüklerince belirlenir. Kiraya verilen istihsal sahası baraj gölü ise amatör balıkçılığa ayrılacak alan için DSİ Genel Müdürlüğü mahalli kuruluşundan da görüş alınır.

b) Kiraya verilen istihsal sahalarına, kiracı tarafından; kiralama yapanı, kira süresini ve amatör avcılık için belirlenen alanları gösterir bilgilendirme levhaları konulur.

c) Projeli olarak kiraya verilmiş göletlerde amatör avcılık yapılması yasaktır.

d) Kiraya verilen istihsal sahalarında avcılığın serbest olduğu dönemlerde, resmi tatil günlerinde kişi başına en fazla 3 iğneli bir olta takımı ile amatör avcılık yapılması serbesttir.

Yukarıdaki maddelerin açıklaması;

Yılın 12 ayı, 365 günü, günün 24 saati, bir gündeki 24 saatin her saniyesi bu mekana Gümüş Balığı (Atherina boyeri) denilen illetten yakalamak için ığrıp çekilecek, amatör veya sportiflerin o mekana sadece resmi tatil günlerinde, o da belirlenen bölgelerde avlanılmasına izin verilecek. Sazan, Kadife, Turna, Sudak, Yayın ve benzeri balıklar havyar bırakmış, o havyarlar yok olacakmış, bu mereti çekerken diğer türlerin anaları, babaları veya yavrularıda bunlarla beraber kenara gelecekmiş veya bu varlıklar daha havyarlıymışta kenara havyar bırakmak için yaklaştığında etrafları ığrıpla çevrildiği için tam havyar bırakırken o kabusun içerisinde kalıp kenara çekilip ölecek, satılacak, yok olacakmış kimin umurunda...

8- Ankara'da Doğa ve Çevre Dostu Amatör Oltacılar Derneği adında bir dernek varmış, amatör ve sportif amaçlı olta balıkçılığını tanıtmak, sevdirmek, gelişmesini sağlamak ve yarışma heyecanı duyan amatör olta balıkçılarını bir araya getirip kişilerin aileleri ile birlikte kamp kurarak iki gün boyunca iş veya şehir stresinden uzaklarda iki gün geçirip rahatlaması için geleneksel olarak Turna Balığı Yakalama Yarışması düzenler ve yüzlerce kişiyi bir mekanda aynı amaç için bir araya getirme uğraşı verirmiş kimin umurunda... İstanbul'luya, İzmir' liye, Eskişehir' liye, Çorum' luya, Kayseri' liye, Kütahya' lıya, Antalya' lıya....... kısaca Türkiye' nin dört bir yanındaki doğa aşığı amatör balıkçılara buyrun gelin, bizimde Kesikköprü diye bir harikamız var. Hep beraber bu mekanda hasret giderelim dermiş.... KİMİN UMURUNDA?

9-.....

10-....

Yazmakla bitmez.

Amacımız;
Sürdürülebilirlik, bizden sonraki nesillerinde bu havayı teneffüs etmesini sağlamak olduğu için durmamak lazım diye düşünüyoruz...
Bu yola çıkmış değerli amatör balıkçı dostlarımız devamını tamamlar diye düşünüyor,

Saygı ve selamlarımızı sunuyoruz.

OLTACILARDER Yönetim Kurulu.
« Son Düzenleme: 13 Mart 2012 - Salı, 09:17:14 Gönderen: Kahraman MELEK »

Ben ile mutluluk olmaz, Biz olmak lazım
Bir tutku bizi bir araya getirdi. Birlikte yol almanın keyfini yaşıyoruz.
www.rastgele.org
Rastgelsin
Tuncay UYANIK

Çevrimdışı Tuncay UYANIK

• Tuncay UYANIK
  • Rastgele-Der Üyesi
    • Kişisel web sitem
Ynt: Kesikköprü Barajı Elden Gidiyor
« Yanıtla #1 : 13 Mart 2012 - Salı, 01:44:50 »
ALINTI http://www.oltacilar.com/kesikkopru-baraji-elden-gidiyor-t10380p2.html

Bir kaç gündür bize gelen telefonlar neticesinde bu sabah araştırmaya başladık...

Duyumlarımız...

Kesikköprü Barajı için DSİ' nin Kerevit ve Gümüş Balığı (Atherina Boyeri) stok tesbiti çalışması yapması isteniyor.
DSİ' nin yapmış olduğu stok tesbiti çalışmaları esnasında (o bölgedeki vatandaşın gözlemlediği) hedeflenen türden (Gümüş Balığı (Atherina Boyeri)) daha fazla diğer türler yakalanıyor ama Bakanlık Gümüş Balığı (Atherina Boyeri) varmı diye sorduğu için DSİ evet var diyor ve bizce bir sakıncası yoktur diyip olur raporu veriyor.
Evrak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı' na gidiyor ve içme suyu havzası denildiği için doğa aşığı biz amatörlere bile bir çok konuda yasak konulan Kesikköprü Barajını içme suyu ilan eden Ankara Büyükşehir Belediyesi' ne siz ne dersiniz diye soruluyor...
Cevap bizce bir sakınca yoktur olacakki jet hızıyla evrak ihale makamı olan Ankara İl Tarım Müdürlüğü' ne gönderiliyor...
İhale oldumu, olacakmı bugün o son noktayı öğrenemedik yarında Ankara İl Tarım Müdürlüğü' ne gideceğiz.
Yarın "evet ihale bitti veya yarın öbür gün yapılacak, yılın 365 günü ığrıp atma izni çıkacak denileceğine adımız gibi eminiz.
Hiçbir engel kalmamış gibi görünüyor.

Duyumlarımıza göre;
Amaç yılda 500 ton Gümüş Balığı (Atherina Boyeri) yakalamak, 10 ton Kereviz yakalamakmış ama Kerevit için Bakanlık izin vermemiş. Sadece ığrıp ile Gümüş (Atherina Boyeri) yakalayabilirler demiş.
Iğrıp atılacaksa Kerevit için müsaadeye ne gerek varki zaten?
Yılda 500 ton Gümüş Balığı (Atherina Boyeri) yakalanacak mekan Ankara' nın Kesikköprü Barajı olmadığını bu işten ekmek yiyen/yiyecek veya sürdürülebilirliğe gönül vermişler net olarak biliyorlar.
Kimse kimseyi kandırmasın...

Kesikköprü Barajı herkesce bilindiği üzere Ankara' nın içme suyu ihtiyacını karşılamak için tahsis edilmiş, şuanda içme suyu alınmamakla birlikte sistemin çalışır durumda tutulması için zaman zaman içme suyu alındığı yönünde duyumlar herkesçe bilinmektedir.

Kesikköprü rezarvuarı Gümüş balığı avcılığı için uygun değildir. Kumluk, taşlık alanlarda (ne yazıkki) ığrıp ile yapılmakta olan Gümüş Balığı avcılığı için Kesikköprü' de çok az av alanı vardır. Baraj gölünün ayna yaptığı en büyük ve tek olan alan aynı zamanda balıklar için yumurtlama ve beslenme alanıdır. (İstenilirse DSİ' ye tekrardan sorulabilir.)

İsmini vermek istemeyen Keskköprü' lülerin gözlemlediği stok tesbiti çalışmaları esnasında yılda 500 ton yakalanmak üzere hedeflenen Gümüş Balığından çok Kadife ve Turna Balığı yakalanmıştır. Çim alanı denilen yerin önü ile Büyüz köyü ve kret tarafındaki gölün en büyük ayna yaptığı tek büyük alanda yıllık 500 ton Gümüş Balığı (Atherina Boyeri) avcılığı yapılmasının İMKANI ASLA YOKTUR, bunu herkes bilir...

Stok tesbiti çalışmasının bilimsel metodlarla yapılmadığını düşünüyorum. Avcının beyanı baz alınmış gibi görünüyor. Bakanlık sadece Gümüş Balığı varmı diye sorduğundan dolayı EVET VAR diye Bakanlığa' da bu şekilde cevap verilmiş olması lazım ki böyle olmuş bence.
Çekilecek her ığrıpta havyar dönemi olması sebebiyle kenara havyar bırakmaya gelen onlarca diğer tür yakalanacak veya bıraktığı havyarlar telef olacak ve bu varlıkların yuvaları bozulacaktır. En nihayetinde ığrığın çekileceği mekan kumluk değil otluk, çimliktir.
Ankara' ya yakın önemli kamp, su sporları ve amatör balık avcılığı merkezi olan baraj gölünün kiraya verilmesi, ticari avcılık için gölü kiralayanlar ile sportif veya amatör balıkçılık yapanlar arasında sosyal poblemlere yol açacak, yılın 365 günü avcılığı serbest olan Gümüş Balığı avcılığı ekmek derdinde olan Ticari Balıkçılar ile doğa aşığı amatör, sportif balıkçıları karşı karşıya getirecektir.

Rica ediyorum durmayalım ve imkanlarımız ölçüsünde bu haberi tüm amatör balık avcılığı platformlarına, sosyal paylaşım platformlarına ilgili sivil toplum örgütleri vesilesi ile tüm yurda yayalım.

Bugün Ankara'nın en gözde mekanına, yarın başka bir ilin güzelim cennet köşesine.

Belkide bir iki ay sonra Karaahmetli, Kapulukaya barajına....
Güzelim Hirfanlı Barajı zaten aynı metodla bitirilmedimi?
« Son Düzenleme: 13 Mart 2012 - Salı, 09:17:47 Gönderen: Kahraman MELEK »
www.rastgele.org
Rastgelsin
Tuncay UYANIK

Çevrimdışı Teoman Sanalan

• Dernek Yönetim
    • A.Teoman SANALAN
« Yanıtla #2 : 13 Mart 2012 - Salı, 12:00:52 »
Kesikköprü Baraj gölünde bilindiği üzere yüzlerce metrelik ağlar serilerek zaten yasadışı olarak "istihsal" yapılıyordu. Acaba bu sözü edilen işi aynı kişiler mi yapacak? Acaba bu, yasadışı yaptıkları işe bir paravan oluşturur mu? Bunu yapmaya devam ederler mi? Sözleşmelerine, fanyalı ağlarla başka balıkların toplanmasını sağlayacak madde ekletirler mi? Her halukarda, zaten balık ekosistemi çok zayıflamış, organik dengesi ve besin piramidi bozulmuş bir gölette ekosistemin daha kötüye gideceğini tahmin ediyorum. Tabii bir de bu "projeli olarak kiraya verilmiş göletler" konusu var. acaba tebliğde bunu da deşmek gerekir mi? Bu ucu açık bir ifade gibi geliyor bana. Basit bir hamleyle bu maddeye herşey sokulabilir; ama amatör için bir anda herşey değişir.

Çevrimdışı oktayaydıner

• Oktay AYDINER
  • Rastgele-Der Üyesi
« Yanıtla #3 : 13 Mart 2012 - Salı, 14:06:41 »
Kesikköprü şayet, içme ve kullanma suyu elde edilen bir kaynak ise burada su ürünleri istihsali yapılması mümkün değil.
Neye göre?
Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği ne göre.
Aynı yönetmeliğe göre, bunun bir istisnası var, "göl yüzey alanının çok büyük oması hali" bu durumda su ürünleri istihsali yapılabilir.
Göl yüzey alanı çok büyük olan sadece bir göl var, o da Atatürk Baraj Gölü.Bu bilgi, DSİ den talep etmem üzere verilmişti.Yine, sonraki bir tarihte göl yüzey alanı çok büyük olan göle yeni göl veya göller eklendi mi diye sormuştum.Değişiklik olmadığı bilgisini almıştım.Bu yazışmaların hepsi bende duruyor.
Şayet Kesikköprü "yüzey alanı çok büyük bir göl" olarak tespit edilmiş ise (ki zannetmiyorum) yasal yollardan yapacak bir şey olamaz diye düşünüyorum.
Göl yüzey alanı çok büyük olması hali nasıl belirleniyor diye soracak olursanız bilmiyorum.DSİ ye sormuştum, su bütçesi, suyun yenilenme süresi gibi teknik esaslara göre belirleniyormuş ancak bu belirleme işinin yasal bir zemini olduğunu düşünmüyorum.Bu konuda yönetmelikte bir madde olmalıydı ama yok, en azından ben bulamadım.

Yapılacak şey, durum netleştiği veya bir şekilde belgelendirildiği an yürütmeyi durdurma talebi ile mahkemeye müracaat etmek.Bedeli 300 TL.

Biraz emek, biraz para, biraz sabır ile bu mesele halledilebilinir bence...

Sevgiler,

Oktay
"Çalışmak Balık Tutmasını Bilmeyenler İçindir"
                                        Çin Atasözü

Çevrimdışı Tuncay UYANIK

• Tuncay UYANIK
  • Rastgele-Der Üyesi
    • Kişisel web sitem
« Yanıtla #4 : 13 Mart 2012 - Salı, 14:40:18 »
Sevgili Oktay,
DSİ stok tespit çalışması yapmış ( yöntemini bilmiyoruz  ). Bildiğimiz: şahitlerin ifadesi ile " ığrıp çekerek yapılan stok tespit çalışmasında turna ve kadife balığının hedef tür olan gümüş’ten çok daha fazla çıktığı".
DSİ durduk yerde bu stok tespit çalışmasını neden yapmış bilmiyoruz.
Hedefi biliyoruz, yerel halktan imtiyazlı kişilere orada ticari olarak avlanma izini vermek.
Büyükşehir ya da Aski ye sorduklarını ancak aski ya da büyükşehirden evet/hayır şeklinde bir cevap almadıklarını biliyoruz.
Dosyanın DSİ den onay aldığını ve Tarım İl Müdürlüğünde olduğunu biliyoruz.
İhale yapıldı mı yapılmadı mı bilmiyoruz. İhale duyurusuna şahsen ben ulaşamadım.
Ancak bildiğimiz çok önemli bir şey var ki ard niyetli bir çalışma var ortalıkta, titizlikle gizlenmiş ama eninde sonunda açığa çıkmış.
En iyi bildiğimiz şey ise bu proje hayata geçerse Kesikköprü baraj gölü artık alenen talan edilecek ve bunu amatörü o sulara sokamadan yapmak hedefleniyor.
« Son Düzenleme: 13 Mart 2012 - Salı, 14:42:20 Gönderen: Tuncay UYANIK »
www.rastgele.org
Rastgelsin
Tuncay UYANIK

Çevrimdışı Bahadır Can

• Bahadır Can
  • Rastgele-Der Üyesi
    • Rastgele-Der
« Yanıtla #5 : 13 Mart 2012 - Salı, 16:25:49 »
Kesikköprü şayet, içme ve kullanma suyu elde edilen bir kaynak ise burada su ürünleri istihsali yapılması mümkün değil.
Neye göre?
Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği ne göre.
Aynı yönetmeliğe göre, bunun bir istisnası var, "göl yüzey alanının çok büyük oması hali" bu durumda su ürünleri istihsali yapılabilir.
Göl yüzey alanı çok büyük olan sadece bir göl var, o da Atatürk Baraj Gölü.Bu bilgi, DSİ den talep etmem üzere verilmişti.Yine, sonraki bir tarihte göl yüzey alanı çok büyük olan göle yeni göl veya göller eklendi mi diye sormuştum.Değişiklik olmadığı bilgisini almıştım.Bu yazışmaların hepsi bende duruyor.
Şayet Kesikköprü "yüzey alanı çok büyük bir göl" olarak tespit edilmiş ise (ki zannetmiyorum) yasal yollardan yapacak bir şey olamaz diye düşünüyorum.
Göl yüzey alanı çok büyük olması hali nasıl belirleniyor diye soracak olursanız bilmiyorum.DSİ ye sormuştum, su bütçesi, suyun yenilenme süresi gibi teknik esaslara göre belirleniyormuş ancak bu belirleme işinin yasal bir zemini olduğunu düşünmüyorum.Bu konuda yönetmelikte bir madde olmalıydı ama yok, en azından ben bulamadım.

Yapılacak şey, durum netleştiği veya bir şekilde belgelendirildiği an yürütmeyi durdurma talebi ile mahkemeye müracaat etmek.Bedeli 300 TL.

Biraz emek, biraz para, biraz sabır ile bu mesele halledilebilinir bence...

Sevgiler,

Oktay
Oktay aynı yönetmeliğin madde 16 f fıkrasına bakar mısın?
Güzel gören güzel düşünür
Güzel düşünen hayatından lezzet alır.

Çevrimdışı Bahadır Can

• Bahadır Can
  • Rastgele-Der Üyesi
    • Rastgele-Der
« Yanıtla #6 : 13 Mart 2012 - Salı, 16:29:00 »
Yeni bir taslak çalışma var, bu husus orada farklı düzenleniyor.

Çevrimdışı oktayaydıner

• Oktay AYDINER
  • Rastgele-Der Üyesi
« Yanıtla #7 : 13 Mart 2012 - Salı, 17:02:04 »
Teoman dan bu yönetmelik üzerine çalışıldığını duymuştum.Ancak taslak içerisinde neler var bilmek lazım...

Bahadır, 16-f.. kötü, hem de çok kötü. Şayet bu aşamalar yapıldı ise bu yasal olarak alan daralıyor demektir.

16-f den anladığım, bu madde de izin verilen avcılık yönteminde akaryakıtlı motor kullanılamayacağı.Belki de bu nedenle ığrıp.
"Çalışmak Balık Tutmasını Bilmeyenler İçindir"
                                        Çin Atasözü

Çevrimdışı Tuncay UYANIK

• Tuncay UYANIK
  • Rastgele-Der Üyesi
    • Kişisel web sitem
« Yanıtla #8 : 13 Mart 2012 - Salı, 17:11:25 »
Teoman dan bu yönetmelik üzerine çalışıldığını duymuştum.Ancak taslak içerisinde neler var bilmek lazım...

Bahadır, 16-f.. kötü, hem de çok kötü. Şayet bu aşamalar yapıldı ise bu yasal olarak alan daralıyor demektir.

16-f den anladığım, bu madde de izin verilen avcılık yönteminde akaryakıtlı motor kullanılamayacağı.Belki de bu nedenle ığrıp.

Zaten bildiğimizde şu: teknellerle ( motorlu motorsuz belli değil) ığrıp çekilecek, kıyıdan traktör marifetiyle çekilecek, ne var ne yok toplayıp kıyıya alınacak, yok edilecek.
« Son Düzenleme: 13 Mart 2012 - Salı, 17:13:31 Gönderen: Tuncay UYANIK »
www.rastgele.org
Rastgelsin
Tuncay UYANIK

Çevrimdışı Bahadır Can

• Bahadır Can
  • Rastgele-Der Üyesi
    • Rastgele-Der
« Yanıtla #9 : 13 Mart 2012 - Salı, 18:53:20 »
Zaten bildiğimizde şu: teknellerle ( motorlu motorsuz belli değil) ığrıp çekilecek, kıyıdan traktör marifetiyle çekilecek, ne var ne yok toplayıp kıyıya alınacak, yok edilecek.
Oktay 16 f de asıl vurgulamak istediğim bu büyüklüğü yakaladıklarında istediklerini yapabilirler Ancak
Yeni bir yönetmelik taslağı var orada bu husus farklı düzenleniyor
Tuncay aynen öyle ne var ne yok toplayacaklar

Çevrimdışı Mehmet Akyürek

• Mehmet AKYUREK
  • Rastgele-Der Üyesi
« Yanıtla #10 : 13 Mart 2012 - Salı, 21:58:06 »
Yuh olsun be.. 2-3 gün uzak kaldım neler oluyor.

Bu konuda Rastgele-der olarak hareket edilmesinin çok iyi olacağını düşünüyorum. Federasyondan bir fayda gelmesini beklemeyin, belki biz, yakın derneklerle ortak bir deklarasyon ve basın bülteni hazırlanmalı. Tabi bu bültenin içine duyum değil de net olarak ilgili belgeleri koymak lazım. Bence bu iş tüzel kişiliklerin bir arada hareket edeceği ilk acil durum. Gerçek birliktelikler, ve STK olmak bu durumlarda belli olur. Basın bültenini özellikle, hürriyet, sözcü, taraf, milliyet, radikal gazetelerine göndermekte fayda var.
İnsan bu, su misali, kıvrım kıvrım akar ya;
Bir yanda akan benim, öbür yanda Sakarya.

Çevrimdışı Tuncay UYANIK

• Tuncay UYANIK
  • Rastgele-Der Üyesi
    • Kişisel web sitem
« Yanıtla #11 : 14 Mart 2012 - Çarşamba, 11:07:30 »
www.rastgele.org
Rastgelsin
Tuncay UYANIK

Çevrimdışı Tuncay UYANIK

• Tuncay UYANIK
  • Rastgele-Der Üyesi
    • Kişisel web sitem
« Yanıtla #12 : 16 Mart 2012 - Cuma, 15:25:27 »
http://www.oltacilar.com/kesikkopru-baraji-elden-gidiyor-t10380p6.html

ALINTI:

Değerli OLTACILARDER ve www.oltacilar.com üyeleri,

Hatırlanacağı üzere son günlerde OLTACILARDER' e gelen telefonların ardından yaptığımız bir günlük araştırma neticesinde Ankara, Bala, Kesikköprü Barajı' nda Bakanlık iziniyle dönem boyunca (yılın 365 günü) ığrıp ağlarla gümüş balığı (Atherina boyeri) avcılığı yapılacağı duyumlarının doğruluğunu yazılı olmasada sözlü olarak ilgililerden öğrenip 12.03.2012/23:34 tarihinde siz değerli OLTACILARDER ve www.oltacilar.com üyelerine http://www.oltacilar.com/kesikkopru-...or-t10380.html linkte bulunan konu ile duyurmuş, tefarruatlarının araştırılması ve neler yapabiliriz sorusuna hep beraber çözüm üretmek istemiştik.

Bu konu ile ilgili OLTACILARDER olarak öncelikle Ankara' da bulunan Rastgelebalıkçı Amatör Olta Balıkçıları Derneği (Rastgele_Der) ve Sincan Amatör Olta Balıkçılar Derneği (SİNABDER)' ninde yanımızda olacaklarından hiç şüphesiz durumu kendileriyle paylaşıp 13.03.2012/Salı gününden itibaren üç dernek olarak olanca gücümüzle ilgili tüm kişi ve kurumları da ziyaret ederek konu hakkında bilgi toplamaya çalıştık.

Unvanında "Amatör Balıkçılık" olan Ankara merkezli bu iki güzide dernek ile birlikte yaptığımız iki günlük bilgi toplama çalışmasının ardından olayın doğruluğunu öğrenip bir çok STK gibi konu hakkında kendilerine bilgi verdiğimiz İç Anadolu Av ve Yaban Hayatı Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Kamil Üçbaş' ında Federasyon olarak bizlerle birlikte olduğunu belirtmesi üzerine üç dernek, bir federasyon olarak ilgili kurumların kapılarını çalıp en son bugün akşamüzeri Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürümüz Sayın Dr.Durali KOÇAK beyle yaklaşık bir saat konu hakkında bilgi alışverişinde bulunup bu projenin Bala ilçesi' ne, Kesikköprü Mahallesine' ne, Kesikköprü Barajı suyundaki ve çevresindeki ekolojik sisteme vereceği zararlara, sürdürülebilirlik adına kurulup ilgili kurumlara destek olmak için var olan biz doğa aşığı amatör - sportif balıkçılık dernekleri ile geçimini bu işten sağlayan ticari avcı arkadaşlarımıza, Kesikköprü Barajına aileleri ile birlikte günü birlik veya bir kaç günlüğüne kamp kuracak şeklinde Ankara veya diğer illerden gelen ziyaretçilerine kadar konuyu en ince ayrısına ele alıp neden böyle bir projenin Kesikköprü Barajında olmaması gerektiğini dile getirdik.
Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürümüz Sayın Dr.Durali KOÇAK bey ile Avcılık ve Kontrol Daire Başkanımız Sayın Turgay TÜRKYILMAZ bey, yıllardır bu konuların içerisinde olan Avcılık ve Kontrol Daire Başkanlığında görevli Sayın Hamdi ARPA bey ve Mehmet GÜNDOĞDU beyin konu hakkındaki görüşlerinide dinleyip Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğümüzden ayrıldık.

Şuan itibari ile son durum;
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ığrıp ile yılda 500 ton Gümüş Balığı (Atherina boyeri) avcılığı yapılması konusunda Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü' ne ihale açılması yönünde müsaade verildiği ve Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü' nün ihale çalışmalarına devam ettiği ile çalışmalar sonunda ihale duyurusunun Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü resmi web sayfasında ve ilgili kurum ve gazetelerde ilan edileceğidir.

Umudumuz ığrıp ile balık avcılığının Kesikköprü Barajı ile birlikte hiçbir içsuyumuzda yapılmaması yönünde olup içsularımız için büyük tehlike arzeden Gümüş Balığı (Atherina boyeri) zararlarının; zarar üzerine zararla değilde daha bilimsel bir yöntemle yok edilmesi, yapmış olduğumuz bu görüşmeler sonunda bizce tamiri imkansız sonuçlar yaratacak projeden vazgeçildiği yönünde biran önce güzel haberlerin tarafımıza ulaşmasıdır.

Saygı ve selamlarımızla,

OLTACILARDER Yönetim Kurulu.

« Son Düzenleme: 16 Mart 2012 - Cuma, 15:32:34 Gönderen: Tuncay UYANIK »
www.rastgele.org
Rastgelsin
Tuncay UYANIK

Çevrimdışı Mehmet Akyürek

• Mehmet AKYUREK
  • Rastgele-Der Üyesi
« Yanıtla #13 : 16 Mart 2012 - Cuma, 15:49:56 »
Gölyaka Iğrıp Çekiliyor

gölyaka ığrıp çekiliyor 2

Gölyaka Iğrıp çekildi.

gölyaka ığrıp çekildi
İnsan bu, su misali, kıvrım kıvrım akar ya;
Bir yanda akan benim, öbür yanda Sakarya.

Çevrimdışı Tarık Ersal

• Tarık ERSAL
  • Rastgele-Der Üyesi
« Yanıtla #14 : 16 Mart 2012 - Cuma, 22:25:04 »
Aşağıdaki duyurunun buharı üzerinde sayılır. 13 Şubat 2012.

Acaba devamında 13.03.2012 deki ihale sonucu ne oldu?
Tabloda verilen o avlanabilir stok durumunu kim tespit etti?

Hirfanlı'da her ne olduysa Kesikköprü'yü de aynı gelecek bekliyor.  
Hirfanlı'da Sudak, Kadife ve Yayın yok oldu.
Ben gençliğimde tuttuğum en iri Sudak'ları Hirfanlı'da avlamıştım.
Yine gördüğüm en iri Yayın'ları Hirfanlı'da gördüm.  :o

Hani yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan çıktı sorusu gibi bir soru geliyor aklıma.
Aterina boyeri mi Sudak, Kadife ve Yayın'ı yok etti, yoksa Aterina boyeri'yi avlamak adına yapılan Ticari faaliyet mi?

Aşağıdaki tabloda da adları yok.  ???

KAYNAK: http://www.kirsehirtarim.gov.tr/duyurular/407-hirfanl-baraj-goelue-5-avlak-sahas-halesi.html

Hirfanlı Baraj Gölü 5. Avlak Sahası İhalesi
Pazartesi, 13 Şubat 2012 09:23 Duyurular - Duyurular .

İ L A N

İL GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN

Kırşehir İli, Merkez İlçesi, Hirfanlı Baraj Gölü 5. avlak sahasının avlanma hakkı 5 yıl süreli olarak kiraya verilmek üzere ihaleye çıkartılmıştır.

1- Hirfanlı Baraj Gölü 5. avlak sahasının 1. yıl tahmini kira bedeli (KDV Hariç 29.235,00 TL olup 5 yıllık tahmini kira bedeli 146.175,00 TL dir.

2- İkinci ve takip eden yılların yıllık kira bedeli bir önceki yılın kira bedeli üzerine Türkiye İstatistik Kurumunca yayımlanan Üretici fiyat endeksi (ÜFE- bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde değişim) oranında artırılması suretiyle İl Özel İdaresi tarafından tespit ve tahsil edilecektir.

3- İlk yıla ait kira bedeli ve sonraki yıllara ait kira bedelleri en fazla 2 eşit taksitte tahsil edilecektir.

4- Anılan göl üretim bölgesinde kurulmuş olmak ve idari, mali ve hukuki yönden denetlendiklerini ve yasal olarak faaliyetlerini sürdürdüklerini yetkili bakanlık Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerinin yazıları ile belgelendirilmesi halinde kooperatif birliği, kooperatif ve köy birliklerine, bu tüzel kişiliklerden müracaat olmaması halinde şahıslara “…Su ürünleri İstihsal Hakkının Kiraya Verilmesi Hakkında Yönetmelik”’in 7. maddesinin 3.fıkrasına göre tespit edilen kira bedeli üzerinden en yüksek bedeli teklif eden istekliye kiraya verilir.

a) İhale 13 / 03 / 2012  tarihinde Salı günü, saat:10:00’de Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Toplantı salonunda

b) “…Su ürünleri İstihsal Hakkının Kiraya Verilmesi Hakkında Yönetmelik”’in 7. maddesinin 3. bendinde açıklanan kuruluşların müracaat etmemesi veya istenilen şartları taşımamaları halinde, diğer isteklilere de da açık olacak şekilde aynı gün ve saatte aynı yönetmeliğin 7. maddesinin 3. bendi uyarınca yapılacaktır.

5- İhale üzerinde kalan kiracıdan, ihale bedeli üzerinden % 6 oranında kesin teminat,

6- Her yılın kira bedeli üzerinden % 18 oranındaki katma değer vergisi peşin olarak tahsil edilecektir.

7- İsteklilerin dilekçe ile birlikte; kanuni ikametgâh belgeleri, ihale dosyasının satın alındığına dair belgelerini, Kooperatif Birliği, Kooperatif İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden, köy Birlikleri İçin ise Kaymakam / Valiliklerden alacakları belgeyle birlikte ihaleye girecek şahsa verilmiş yetki belgesi ve kararı ile birlikte yetkili kılınan kişinin noter tasdikli imza sirküsünü, ticaret sicil gazetesini, ticaret sicil müdürlüğünden alınmış yetki belgesini ihale saatinde önce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü İhale Komisyon Başkanlığına teslim etmeleri gerekmektedir.

8-  a)  Bu işe teklif verecekler kendi adlarına katılacak iseler kendisine ait imza sirküsü (noter tasdikli) T.C. Kimlik nolu nüfus cüzdanı sureti.

b) Tüzel kişi adına katılacak ise katılacak şahsın yetki belgesi, imza sirküsü, yetki verenlerin imza sirküleri (noter tasdikli)

c) Tüzel kişilerde yukarıdaki şartlardan ayrı olarak idare merkezlerinin bulunduğu yer mahkemesinde veya sicile kayıtlı bulunduğu Ticaret ve Sanayi Odasından veya benzeri makamdan ihalenin yapıldığı yıl içerisinde alınmış, tüzel kişiliğin sicile kayıtlı olduğuna dair belge ile tüzel kişilik adına ihaleye katılacak veya teklifte bulunacak kişilerin tüzel kişiliğe temsile yetkili olduklarını gösterir noterlikçe tasdikli vekâletnameyi vermeleri gerekmektedir.

9- İhale ile ilgili şartname ve diğer belgeler, mesai saati içerisinde bedelsiz olarak görülebilir İhale şartnamesi ve ekleri Kırşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden 50,00 TL bedelle alınabilir.

10-  Posta ile yapılacak tekliflerde postadaki gecikmeler dikkate alınmaz.

11-  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ihaleyi yapıp yapmamakta serbesttir.

İLAN  OLUNUR
Tarık ERSAL 
1961 - ANKARA - B Rh+

"MEVZUBAHİS VATAN İSE, GERİSİ TEFERRUATTIR."