Malzeme ve Takım çantası > El Emeği Malzemelerimiz

Proje : mybaitboat

(1/2) > >>

Mehmet Akyürek:
Kendimi hiç modern sazancı gibi hissetmedim ve hissedeceğimi de zannetmiyorum ama diğer bir hobim olan modelcilik ve şu baitboat (yemleme botu) acaip şekilde çakıştı. 10 yaşımdan beri model uçak yaparım. Elimde birçok uzaktan kumandalı ve gerçekten iyi uçan uçağım var ve hepsini kendim yaptım. Bazılarının planı bile bana ait.
Model tekne ise hiç yapmamıştım. Sızdırmazlık ve soğutma anlamında bazı mühendislik problemleri sebebi ile uçak yapmaktan daha zor bir iş. Herkes uçmanın zor bir eylem olmasından ötürü uçağı zor sanır ama tekne modeli gerçekten daha zor ve masraflı bir iş.
Gerek piyasada satılanlar, gerekse modern sazancıların su başında kullandığı botları görünce bunların büyük kısmının ya balıkçı olmayan modelciler, ya da modelci olmayan balıkçılar tarafından yapıldığını gördüm. Bu durumda hem balıkçı hem modelci olarak gelecek sezona kadar bitirmek üzere zor bir işe giriştim.

Amacım kimsede olmayan, hem şekil olarak hem de fonksiyon açısından farklı ve özellikli bir yemleme botu inşa etmek.

Genel beklentiler :

1. Çoğu yemleme botunda olmayan bir özellik olarak birden çok yere Yem bırakabilmesi
2.En az 1 km menzil
3.Arıza durumunda yedek güç ünitesi bulundurup "eve" dönebilmesi.
4.Su ısısı, derinlik,dip yapısı ve balık durumunu online olarak karadaki operatöre bildirebilmesi.
5.3 ayrı oltayı farklı yerlere bırakabilmesi.
6. Sağlam ve uzun ömürlü olması
7.Bataryasının 3+ saat kullanıma müsade etmesi
8.Sırtı çekebilmesi ama tehlikeli bir durumda yakalanan balığı bırakabilmesi.

Hayaller çok ama hepsi gerçekleştirilebilir.

Malzemenin büyük kısmı elimde var, kalan birkaç parça malzemeyi de yakında alacağım.
Projenin hayata geçiriliş sürecini adım adım burada paylaşacağım. Bu sebeple 5-6 ay yaşayan ama arada bir durup bir kalkan bir konu olacak.

Şimdilik işin mühendislik tarafında çalışıyorum. 3D modellemesini yaptım. Buyrun 2 adet resim.Ke®eM:
Haydi hayırlısı, çok sevindim

Kahraman MELEK:
Süper bir proje ve cin fikirler. :) 2 sene önce ben de düşünüüyordum doprusu başlamayı ama belirli sebeplerden dolayı kaldı.. Konuyu zevkle takip edeceğim...
Destek istersen bir arkadaşımla seni irtibatlandırabilirim yada seni,n yönlendirmelerinle ondan bilgi alabilirim..
Kendisi TSK ya satılan şuan için 4 adet ve devamı olacak Samur (köprücü araç) yürüyen aksam ve transmisyon arge koordinatörü. Batması çıkması falan durumlarında belki fikir verebilir...

Bahadır Can:
Ben baştan taliptim bu bota biliyorsun. Ancak alttaki pervane olayına bir kez daha bak bence, otluk alanlarda sıkıntı çeker misin? Onun yerine airjet filan mı düşünsen acaba??

Mehmet Akyürek:
Talip olacaksın tabi. Siz vereceksiniz notunu. Seneye Samsundan evvel sezonu açan bir yerde buluşur suya indiririz inşallah. (Muhtemelen ishakçılarda)

Pervaneyi gizleyeceğim ama 3D çizimde bunu gösteremedim. Airjet çok gürültü yapıyor. Sazancılığın moderninde de klasiğinde de gürültü işi sakat.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git