Gönderen Konu: Öksüz bağı kösteği  (Okunma sayısı 9076 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Haluk Deniz

• Rastgele-Der Üyesi
Öksüz bağı kösteği
« : 23 Eylül 2011 - Cuma, 22:41:59 »
ÖKSÜZ BAĞI KÖSTEĞİ
                    Bu takım yapma şekli deneyimlerim sonucunda benim tasarladığım ve adımı verdiğim bir takım yapma şeklidir. Bu tip takım özelliği, takım dibe inerken veya çıkarken kolun kösteğe dolanmasını en aza indirmesidir. Dolayısıyla dipte yemin köstekten uzakta durmasını sağlar. Önemli olan şeçtiğiniz misinanın düğüme dayanıklı olmasıdır.
Özellikle hacimli yemlerde ( Sardalya gibi ) faydası daha belli olur.
                    Kolun yapılacağı yerde misina ikiye katlanarak dört sarımlı kasa gözü yapılarak iyice sıkıştırılır. Bu düğümden üç veya dört cm sonra dört sarımlı bir kasa közü düğümü yapılarak oda sıkıştırılır. Meydana gelen halkanın bir ucu düğümden kesilerek boşta kalan uca iğne bağlanır. Bu şekilde kaç kollu köstek yapacaksak sayısı kadar kol çıkartılarak takım yapılır. Tabii takımın başına ve sonuna fırdöndü ve kurşun takmak için göz yapmayı unutmamak gerekir. Kol boyları yakalayacağımız balığa göre ayarlanmalıdır.

Tavsiyem Denizde 50-60 m ye kadar olan derinliklerde takımlarınızda bu sistemi kullanmanızdır.

Öksüz bağı takımında kurşuna yakın kolun kurşunun hemen dibinde ve diğer kollara göre daha uzun olması gerekir. Bu kol yeme gelen balığın sonradan gördüğü hırsız kol vazifesini görür ve dibe yatık olarak durur. Bu yüzdende yeme önce gelen küçük balıklar sonradan fark edeceği için büyük balıkların yeme gelmesi için bir zaman kazanma olacaktır.
Son uzun kolu doğru yerden çıkarabilmek için 1.- 2. – 3. Kol oluşturulduktan sonra 4. Kolun uzunluğu kadar mesafe bırakılıp 4. Kol oluşturulur. 4. Kolun dibine kasa gözü bağı yapılarak takım tamamlanır.

Cem Polat arkadaşımızın emek vererek hazırladığı videosu
<a href="http://www.dailymotion.com/swf/video/xdyemc" target="_blank" class="new_win">http://www.dailymotion.com/swf/video/xdyemc</a>

Çevrimdışı Mehmet Akyürek

• Mehmet AKYUREK
  • Rastgele-Der Üyesi
Ynt: Öksüz bağı kösteği
« Yanıtla #1 : 23 Eylül 2011 - Cuma, 22:47:56 »
Demin raporunuzda okudum da bu öksüz bağı da ne diye düşünmüştüm.

Senelerdir takım bağlarım, hiç aklıma gelmemişti. Son derece pratik ve dolaşma açısından da güvenli. Vallahi bravo. Çok iyi bir tasarım ve uygulama olmuş. Kesinlikle uygulayacağım.

Tek handikapı, beden ile köstek aynı kalınlıkta misinadan oluşmak zorunda. Ama şimdi ince ve dayanıklı misinalar var. Bu güzelin de kusuru bu olsun. Pratikliği ve işlevi herşeye değer.
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2011 - Cuma, 22:49:33 Gönderen: Mehmet Akyürek »
İnsan bu, su misali, kıvrım kıvrım akar ya;
Bir yanda akan benim, öbür yanda Sakarya.

Çevrimdışı Haluk Deniz

• Rastgele-Der Üyesi
« Yanıtla #2 : 25 Eylül 2011 - Pazar, 20:14:18 »
Demin raporunuzda okudum da bu öksüz bağı da ne diye düşünmüştüm.

Senelerdir takım bağlarım, hiç aklıma gelmemişti. Son derece pratik ve dolaşma açısından da güvenli. Vallahi bravo. Çok iyi bir tasarım ve uygulama olmuş. Kesinlikle uygulayacağım.

Tek handikapı, beden ile köstek aynı kalınlıkta misinadan oluşmak zorunda. Ama şimdi ince ve dayanıklı misinalar var. Bu güzelin de kusuru bu olsun. Pratikliği ve işlevi herşeye değer.

Yemli avcılıkta yemi dibe indirirken dolaşmalardan dolayı çok sıkıntı çekiyordum teknolojinin ve avcılık aksesuarlarınında kıt bulunduğu yıllarda bu yöntemi tasarladım Bunu 2000 Yılında yazdığım "Amatör Olta Balıkçılığı Ve Balık Tutma Teknikleri" Adlı kitabımda da yazmış ve çizmiştim. Pratik yapılan kullanışlı bir sistem tabii her türlü yemli avcılıkta kullanılabilir diye bir şey yok.Amatör balıkçılıkta önemli olan her türlü takım ve malzemeyi yerinde ve zamanında kullanabilmektir.
İlginiz ve güzel sözleriniz için teşekkür ederim
RASTGELE

Çevrimdışı Bahadır Can

• Bahadır Can
  • Rastgele-Der Üyesi
    • Rastgele-Der
« Yanıtla #3 : 26 Eylül 2011 - Pazartesi, 13:44:45 »
Deniz balıkçılığı için takım yapma hadisesi bana oldukça uzak ancak çocuklar tatillerde denizde balık tutmanın keyfine vardı varalı az da olsa öğrenmem gerektiğini anladım. Güzel anlatım için teşekkür ederim.
Güzel gören güzel düşünür
Güzel düşünen hayatından lezzet alır.