Malzeme ve Takım çantası > Diğer Malzemeler

PORTATİF BOT (PORTA BOTE)

(1/4) > >>

sonder:
Değerli arkadaşlar,
Yazının amacı, porta bote olarak bilinen ve katlanabilen bot alımı konusunda talebi olanları tespit ederek birlikte hareket etmek ve bu birlikteliğin avantajlarından birlikte yararlanmaktır. Özellikle amatör olta balıkçılarının kolaylıkla kullanabileceği hafif, taşıması kolay ve kullanışlı bu bot hakkında detaylı bilgiyi www.porta-bote.com adresli internet sitesinden ve diğer sitelerden öğrenebilirsiniz. Bu botu kullanan Tarık ERSAL bey var benim bildiğim. Bu bota sahip olanların tecrübeleri ve uyarıları bizlere her zaman için yol gösterici olacaktır. Konu hakkında bilgi, tecrübe ve talebi olan arkadaşlarımıza email veya ilgili formlar aracılığı ile ulaşmaya karar  verilmiştir. Bu çalışmanın uzun soluklu ve sağlam adımlarla ilerlemesine bunun yanında yurt içinde veya yurtdışında üretilmiş alternatif botlarında (veya bu üretimi yapabilecek kişilerin de) araştırılmasına önem verilecektir.
Konu bu alanda görüş alış verişinin yoğun olarak burada yapılmış olması nedeniyle www.gezenbilir.com adlı internet sitesinde PORTATİF BOT (PORTA BOTE) isimli konu başlığı ile DOĞA SPORLARI - OUTDOOR SPORTS- SU SPORLARI - WATER SPORTS - DİĞER SU SPORLARI başlığı altındaki OLTA BALIKÇILIĞI altında açılmış bulunmaktadır. Konuya başlarken hiçbir kişisel çıkarımızın ve ticari amacımızın olmadığını, hiçbir internet sitesi veya ticaret firmasına katkı sağlamak amacı gütmediğimizi ve amacımızın yapabilirsek söz konusu botu ülkemiz olta balıkçılığına kazandırmanın yanında bu bottan almak isteyenlerin ortak menfaatini temin etmek olduğunuzu önemle ve özellikle belirtmek isterim.  Son olarak bu konunun açılmasına vesile olan, bütün ilgilenenlere teşekkür ederim. Katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla
Salih ÖNDER

Bahadır Can:
Gürsel de bir zamanlar bu bottan kullanmıştı.

sonder:
Teşekür ederim. Gürsel Beye de bu konudaki tecrübe ve tavsiyeleri için bavururuz.

Tuncay UYANIK:

--- Alıntı yapılan: Bahadır Can - 08 Mart 2011 - Salı, 15:02:43 ---Gürsel de bir zamanlar bu bottan kullanmıştı.

--- Alıntı sonu ---

Sevgili Doktorcuğum,

Gürsel'in kullandığı porte bote sanırım submarine tipiydi  whisting::

Mehmet Akyürek:
İnşallah aradığınız tarzda bir sinerji oluşturur ve daha fazla amatörün su üzerinde mobil hale gelmesini sağlarsınız.

İzninizle porta - bote konusunda fikrimi belirteyim:

Porta - bote ve şişme bot (inflatable) arasında eskiden beri rekabet vardır. Aslında bunlar kıyaslanmaz ama, amaca uygunluğu konusunda ikisinden de farklı netice alırsınız.

Porta - Bote, hasara karşı botlardan daha dayanıklıdır. İçeride daha geniş bir kullanım alanı sağlar. Daha ufak beygir gücü ile daha hızlı yol alabilirsiniz, zira drag katsayısı düşüktür. Yeni şişme bot teknolojisi oluşana kadar, kurulum süresi de daha kısa idi ama şimdi o avantajı kalmadı.
ama küçük bir motorla hızlı gidebilmek, kıyıya çıkışlarda, sığlıklarda rahat gezmek, daha falza hacim taşıyabilmek (ağırlık değil!) açısından porta boteler çok avantajlıdır.

Ancak şunları planlıyorsanız porta - bote'den uzak durun ve şişme bot düşünün...
1.Apartmanda oturuyorsanız, uzun porta bote parçalarını evinize sığdırmak zor olabilir
2.Büyük koylar ve yarı açıkdeniz olarak adlandırılan seyirler planlıyorsanız porta botenin dalga dayanımının çok düşük olduğunu göz önüne alın. Bu sebeple Zodiac tipi şişme botlar, açıkdeniz, yarı açıkdeniz ve büyük körfezlerde kullanıma uygunluk sertifikası (B,C tipi sertifika) taşırken, Porta boteler ancak iç sular ve küçük koylarda kullanıma uygunluk sertifikası taşır (D tipi sertifika). Bu uluslararası denizcilik kuruluşlarınca tanınan bir sınıflandırma olup, tamamen seyir ve can güvenliği açısından değerlendirilerek verilir. Sahil güvenlik sizi egede açıkta porta bote ile yakalarsa tamamen insafına kalırsınız.
3.Fazla ağırlık (kamp malzemesi + birkaç kişi ) taşımayı hedefliyorsanız porta bote hem uygun değil hem de tehlikelidir.
4.Arabanızın hatta jipinizin bile bagajına porta bote sığmaz.

Amacım bilgilendirmektir. Bu konuda hangisi iyidir değil, amacınıza hangisi uygundur bilinsin diye yazdım.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git